2018 Columbia Cup - Buoy Races
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Total
Columbia Cup Racing
One Design Division
T-10
1.   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor 3 1 1 1 1 7.0
2.   USA 26300 Winnebago LS 10 Tim Rathbun 1 3 4 2 5 15.0
3.   USA 311 Mutiny T-10 John Schellenbach 6 4 2 5 3 20.0
4.   USA 410 Retention LS 10 Mark Croll 4 5 5 4 2 20.0
5.   USA 40433 Meat T-10 Brian Kennalley, Edward Mui, Craig Roehl 5 2 8 3 4 22.0
6.   USA 402 Thunderbolt LS 10 Steve Karstrand 2 6 7 7 8 30.0
7.   USA 411 Jing Bang LS 10 David Finlay 8 11 11 6 7 43.0
8.   USA 26215 Hot Sauce T-10 Mike & Karen Better 9 7 10 8 9 43.0
9.   USA 412 M*A*S*H LS10 (T10) Ron Kallen 11 8 12 10 6 47.0
10.   USA 26302 Water Works T-10 Rick & Mary Ann Lillie 10 10 9 9 10 48.0
11.   USA 40900 Skidmarks T-10 Jamie Sunderland 12 12 3 11 11 49.0
12.   US 31541 Glider Tartan 10 Bruce Lamotte 7 9 6 15/DNC 15/DNC 52.0
13.   USA 348 Kamikaze T-10 Darren Beck / Andrew Fernandez 15/DNC 15/DNC 15/DNC 12 12 69.0
14.   USA 32319 Cheap Thrill T-10 Nancy & Tim Snyder 15/DNC 15/DNC 15/DNC 15/DNC 15/DNC 75.0
 
J 88
1.   USA 60691 Dutch J 88 John & Jordan Leahey 1 1.0
2. Doyle Sailmakers  USA 83 Hokey Smoke J 88 Richard Stearns 2 2.0
 
Beneteau First 36.7
1. North Sails  USA 235 Tequila Mockingbird Beneteau First 36.7 Chris Duhon 4/DNS 1 5.0
2. North Sails  USA 60310 Soulshine Beneteau First 36.7 Jarrett Altmin 4/DNS 2 6.0
3.   USA 82 Split Decision Beneteau First 36.7 Mark and Nick Norris 4/DNS 3 7.0
 
Beneteau First 40.7
1.   USA 60102 Sociable Beneteau First 40.7 Robert Arzbaecher 1 2 3.0
2.   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell/ Scot Ruhlander 3 1 4.0
3. UK Sailmakers  USA 51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil 2 4 6.0
4.   GER 1979 Turning Point Beneteau First 40.7 David Hardy 4 3 7.0
5.   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti / Chuck Norton 5 5 10.0
 
 
PHRF_ToT Division
PHRF - Spinnaker
1.   USA 131 Lucy Melges 32 Jeremy Alexis 1 2 1 1 1 6.0
2.   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill 2 1 2 2 2 9.0
3. North Sails  USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 3 4 3 4 3 17.0
4.   USA 38005 Painkiller 4 Sydney 38 Alice Martin 4 3 4 3 4 18.0
5.   USA 310 Blackfin J 109 Keith Eickenberg 8/DNC 8/DNC 8/DNC 5 8/DNC 37.0
6.   USA 52039 Jahazi J 120 Frank Giampoli 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 40.0
7.   USA 52845 Tide The Knot Jeanneau Sunfast 35 Robert Metzen 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 40.0
 
 



Protest Filing Report as of 21/Nov/2018 @ 03:28 AM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. Tequila Mockingbird (USA 235) vs
Soulshine (USA 60310)
Split Decision (USA 82)
04:30PM Filed
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2018