22nd Biennial Trans Superior International Yacht Race
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Trans Superior Racing
PHRF_ToT Division
PHRF 1
1.   USA 25168 Stripes Santa Cruz 70 Bill Martin 1 1.0
2.   USA 32676 Quintessence III Frers 46 David Crum 2 2.0
3.   USA 42250 Chewbacca N/M Int'l 50 Bill Peterson 3 3.0
 
PHRF 2
1.   USA 40205 Papa Gaucho II J Boat Keith Stauber 1 1.0
2.   USA 269 ZigZag J 109 Jim Vaudreuil 2 2.0
3.   CAN 84185 Northern Harrier J-41 Chris Wells 3 3.0
4.   USA USA 50564 Mongoose IMX38 Eric Hansen 4 4.0
5.   USA 69213 Zipporah Express 37 Doug Mann 5 5.0
6.   USA 77899 Red Hawk Santa Cruz 40 Ralph Hodek 6 6.0
 
PHRF 3
1.   40204 Straight Jacket X Yacht 3/4 ton Terry Cano 1 1.0
2.   USA 40628 Indigo J 29 Paul Almirall 2 2.0
 
PHRF - Cruising
1.   USA 51630 Iselin Beneteau First 42 Paul Steen 1 1.0
2.   USA 88 Aerie Islander 36 Thomas Burns 2 2.0
3.   USA 43446 Sojourner Cheoy Lee Ketch Robert Permenter 3 3.0
4.   USA 33.5 Jacquline Renee Hunter William Ernst 4 4.0
5.   CAN 555 Steele N Time Benteau Oceanis 39 David Steele 7/DNS 7.0
6.   USA 76 Dreamweaver Sabre John Leonidas 7/DNF 7.0
 
PHRF - Double Handed
1.   USA 52958 Passage Beneteau 40 Ian and Robin Bentley (Ketchen) 1 1.0
2.   USA 18225 weatherly Olson Thomas Agerter 2 2.0
3.   USA 50447 Perfect Lady Tartan Jim Tack 6/DNF 6.0
4.   USA 1 Copasetic Pearson 30 Art Johnston 6/DNF 6.0
5.   USA 195 Galadriel Ranger Tom Bickner 6/DNF 6.0
 
PHRF - Solo
1.   USA 41445 Voyager C&C Mike Spence 1 1.0
2.   USA 15921 Ginger Kay C&C 27-1 TM Richard Lappin 2 2.0
3.   USA 30918 Scot-Free C&C 27 Scott Schoeler 3 3.0
4.   USA 1 GL3 Beneteau First 30 William Tucker 4 4.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Duluth Yacht Club Lake Superior Yachting Ass. Marine General North Sails
Algoma Sailing Club Sailboats Inc Holiday in Superior Offshore Spars
UK Halsey Sailmakers Harken   

Copyright © Interactive Creations 2000-2017