2012 American Yacht Club Fall Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
Race
9
T
O
Total
East Course Racing
IRC Division
IRC 1 Div 1
1.   USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper 1 1 1 2 1 3 2 2 1 [3] 11.0
2.   USA 16 Better Than... Swan 42 Gosia Rojek 4 5 3 7 5 1 3 1 5 [7] 27.0
3.   USA 52875 Oakcliff Ker 11.5 Ker Oakcliff Sailing 3 2.5 2 4 4 5 6 6 3 [6] 29.5
4.   USA 1253 Catapult Ker 40 Marc Glimcher 2 4 5 1 3 6 1 10/DNC 10/DNC [10] 32.0
5.   USA 51990 Oakcliff Sailing Farr 40-2 Farr 40 Oakcliff Sailing 7 2.5 8 6 8 4 4 4 2 [8] 37.5
6.   USA 51695 Oakcliff Sailing Farr 40-1 Farr 40 Oakcliff Sailing 5 8 6 5 7 2 7 5 6 [8] 43.0
7.   USA 62157 Xcelsior Sloop Todd LaBaugh 6 6 4 3 6 7 5 7 7 [7] 44.0
8.   USA 50069 Oakcliff Sailing Ker 50 Ker 50 Oakcliff Sailing 8 7 7 8 2 8 8 3 4 [8] 47.0
9.   USA 1201 After Midnight CTM 41 Paul Jeka 10/DNC 10/DNC 10/DNC 10/DNC 10/DNC 10/DNC 10/DNC 10/DNC 10/DNC [10] 80.0
 
IRC 3 Div 3
1.   USA 12204 Christopher Dragon J 122 Andrew Weiss 1 1 2 1 1 1 1 [2] 6.0
2.   USA 12241 Wings J 122 Mike Bruno / Tom Boyle / Jim Callahan 2 2 10/DNS 4 3 2 3 [10] 16.0
3.   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 7 5 3 2 4 3 2 [7] 19.0
4.   USA 61220 Patriot J 122 Stephen Furnary 3 4 5 3 5 4 6 [6] 24.0
5.   USA 52833 CABADY Corby 33 Randall Baldwin 4 6 4 5 2 6 7 [7] 27.0
6.   USA 52545 Antidote J 133 Ronald Richman 6 7 1 6 6 5 4 [7] 28.0
7.   USA 52835 Georgetown III J 122 George Marks 8 8 6 10/DNC 10/DNC 10/DNC 5 [10] 47.0
8.   USA 39505 Talisman Farr 395 John Bailey 5 3 10/DNS 10/DNC 10/DNC 10/DNC 10/DNC [10] 48.0
9.   USA 51169 Crazy Horse Comp Frers 45 Rob Crafa 9 10/DNF 10/DNS 7 7 7 8 [10] 48.0
 
 
One Design Division
Swan 42 Div 2
1.   USA 4243 Blazer Swan 42 Christopher Culver 2 2 7/SCP 2/RDG 2 3 1 1 [7] 13.0
2.   USA 4204 Mutiny Swan 42 Gibb Kane / Drew Shea 3 3 5 2 3 1 3/RDG 2 [5] 17.0
3.   USA 4214 Daring Swan 42 John Hele 1 9/DNS 2 1 1 6 5 4 [9] 20.0
4.   USA 4224 Barleycorn Swan 42 Brendan Brownyard 4 5 1 3 6 5 2 3 [6] 23.0
5.   USA 4208 Bandit Swan 42 Andrew Fisher 5 1 9/DSQ 4 7 2 3 5 [9] 27.0
6.   USA 4210 Quintessence Swan 42 Roger Widmann 6 4 4 9/DNF 4 4 4 6 [9] 32.0
7.   USA 4217 Orbit Swan 42 USMMA Bergin-Pugh 7 6 6 9/DNS 5 7 6 7 [9] 44.0
8.   USA 4206 Impetuous Swan 42 Paul Zabetakis 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC [9] 54.0
 
J 44 Div 5
1.   USA 49 Gold Digger J 44 James D. Bishop 1 1 4 1 1 4 4 3 [4] 15.0
2.   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham 2 4 1 5 2 2 1 4 [5] 16.0
3.   USA 42880 Challenge IV J 44 Jeffrey Willis 3 5 3 2 4 1 3 1 [5] 17.0
4.   USA 43600 Vamp J 44 Leonard Sitar / A. J. Evans 4 6 2 3 6 3 7 5 [7] 29.0
5.   USA 43787 Resolute J 44 Don and Rick Rave 5 3 5 4 5 5 5 2 [5] 29.0
6.   USA 44007 Beagle J 44 Philip Gutin 6 2 6 6 3 6 2 6 [6] 31.0
7.   USA 42324 Glory J 44 Jack Neades 7 10/DNF 7 7 7 7 6 7 [10] 48.0
8.   USA 42739 Katana J 44 William Mooney 10/DNC 10/DNC 10/DNC 8 10/DNF 8 10/DNC 10/DNC [10] 66.0
9.   USA 42844 Charlie V J 44 Norman Schulman 10/DNC 10/DNC 10/DNC 10/DNC 10/DNC 10/DNC 10/DNC 10/DNC [10] 70.0
 
 
PHRF Division
PHRF X Div 4
1.   USA 26 Andiamo J 111 Paul Strauch 1 1 2 2 1 1 1 [2] 7.0
2.   USA 60909 Bravo J 111 Sedgwick Ward 2 2 1 1 2 2 2 [2] 10.0
3.   USA 1131 Soulmates Custom Martin 40 Adam Loory 3 3 3 3 3 3 3 [3] 18.0
 
 
South Course Racing
One Design Division
J 109 Div 2
1.   USA 369 Skoot J 109 Jim Vos 3 6 1 2 1 2 1 6 2 [6] 18.0
2.   USA 93272 Reliant J 109 Matthew Baker 1 2 3 3 6 1 7 1 6 [7] 23.0
3.   USA 273 Strategery J 109 Jack Forehand 4 4 5 1 3 3 4 3 1 [5] 23.0
4.   USA 267 Nordlys J 109 Bob Schwartz 6 3 2 6 2 5 2 4 3 [6] 27.0
5.   USA 148 Blue Sky J 109 John Pearson 2 1 4 7 5 4 3 5 4 [7] 28.0
6.   USA 360 Big Boat J 109 William Rogers 5 5 6 5 7 6 6 2 9/DSQ [9] 42.0
7.   HKG 2101 Apsara J 109 Mike Sleightholme 7 7 7 4 4 9/DNF 5 7 5 [9] 46.0
8.   USA 250 Melody J 109 Alan Tannous 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC [9] 72.0
 
J 105 Div 3
1.   USA 170 Conundrum J 105 Harald Edegran / Jeremy Henderson 1 3 9 6 11 3 1 1 3 [11] 27.0
2.   USA 324 Kincsem J 105 Joerg Esdorn / Duncan Hennes 5 2 3 5 6 1 6 4 4 [6] 30.0
3.   USA 50 Eclipse J 105 Damian Emery 3 6 1 4 1 7 3 9 7 [9] 32.0
4.   USA 64 Revelation J 105 George and Alex Wilbanks 7 7 4 2 7 9 2 6 1 [9] 36.0
5.   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin 4 9 8 1 5 4 5 13 6 [13] 42.0
6.   USA 59 Gumption3 J 105 Kevin Grainger 2 11 2 8 2 8 11 7 2 [11] 42.0
7.   USA 389 Morning Glory J 105 Carl Olsson 8 1 10 10 9 6 14 2 9 [14] 55.0
8.   USA 488 Shakedown J 105 Jordan Mindich 9 4 5 7 3 18 4 10 17 [18] 59.0
9.   USA 630 Planet Claire J 105 John Koten 13 13 6 3 8 2 13 5 10 [13] 60.0
10.   USA 92 JADED J 105 Peter Rugg 16 5 7 11 4 11 7 12 13 [16] 70.0
11.   USA 323 Stratos J 105 Marcus Wunderlich 10 14 13 9 15 13 9 11 15 [15] 94.0
12.   USA 418 Ghost Dog J 105 Rick Swann / Scott Willard 12 10 18 13 18 12 18 8 5 [18] 96.0
13.   USA 656 CIRCE J 105 Mark van Schalkwyk 15 16 14 15 14 15 12 3 14 [16] 102.0
14.   USA 567 Bad Medicine J 105 Trevor Roach 17 8 17 12 10 5 17 18 16 [18] 102.0
15.   USA 489 SunnysideUp J 105 John Maltz 18 20 16 16 16 17 8 14 8 [20] 113.0
16.   USA 146 JoySea J 105 Nathan Boylan 14 12 12 17 12 16 10 22/DNC 22/DNC [22] 115.0
17.   USA 448 Cush J 105 Gardner Horan 11 17 15 20 13 10 15 22/DNC 22/DNC [22] 123.0
18.   USA 51245 Bottle Rocket J 105 Glenn Marck 6 15 11 14 22/DNC 22/DNC 22/DNC 22/DNC 22/DNC [22] 134.0
19.   USA 680 Synergy J 105 David Spence 20 18 20 19 19 19 16 16 11 [20] 138.0
20.   USA 626 Fairhope J 105 Gareth Gaston 21 21 21 18 20 14 20 15 12 [21] 141.0
21.   USA 50872 EnGarde J 105 Charlie Cannam 19 19 19 22/DNF 17 20 19 17 18 [22] 148.0
 
J 80 Div 5
1.   USA 1313 Courageous J 80 Gary Panariello 1 1 2 1 1 2 2 2 1 [2] 11.0
2.   USA 294 Frivolous J 80 Daniel Goldberg 7/DNS 3 4 3 2 3 1 1 2 [7] 19.0
3.   USA 1002 Juggernaut J 80 Mike Zupon 5 2 1 2 3 1 3 7/DNC 7/DNC [7] 24.0
4.   USA 1482 Merlin J 80 David Wenstrup 2 5 3 5 4 4 4 7/DNC 7/DNC [7] 34.0
5.   USA 0000 MittSea J 80 Michael Beers 4 6 5 6 5 5 5 7/DNC 7/DNC [7] 43.0
6.   USA 296 Rosie J 80 Gary Corwin 3 4 6 4 7/DNC 7/DNC 7/DNC 7/DNC 7/DNC [7] 45.0
 
 
PHRF Division
PHRF 1 Div 1
1.   USA 52134 Whirlwind Beneteau First 36.7 William Purdy 2 1 1 1 1 1 1 2 4 [4] 10.0
2.   USA 69 Breakaway Beneteau First 36.7 Richie Palmer 1 2 4 2 3 6 2 6 7 [7] 26.0
3.   USA 230 Resolute Beneteau First 36.7 Junius Brown 3 6 6 4 5 2 4 3 2 [6] 29.0
4.   USA 41810 Deviation Soverel 33 Iris Vogel 7 3 5 5 4 4 7 7 1 [7] 36.0
5.   USA 4444 Surface Tension Beneteau First 36.7 Lou Melillo 4 5 3 11/DSQ 7 5 6 4 3 [11] 37.0
6.   USA 14092 Breakaway Tripp 37 David Otterbein 5 7 8 7 2 3 3 5 8 [8] 40.0
7.   USA 43827 Patience Tripp 33 Richard Royce 6 4 2 3 6 7 8 8 6 [8] 42.0
8.   USA 33612 Forza Frers F3 Tony Tertiropoulos 8 11/DNS 7 6 8 8 5 9 5 [11] 56.0
9.   USA 63021 SANTANA Soverel 33 USMMA Meyer 9 8 9 8 11/DNC 11/DNC 11/DNC 1 9 [11] 66.0
10.   USA 40320 Scorpion Evelyn 32-2 Lawrence Hennessy 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC [11] 88.0
 
PHRF 4 Div 4
1.   USA 283 Hustler J 29 MHOB John and Tony Esposito 1 1 1 1 2 1 1 1 1 [2] 8.0
2.   USA 83158 Hound Dog J 92 Christian Uecker 3 2 2 2 1 2 3 4 2 [4] 17.0
3.   USA 222 Eagle X-332 Ernie Bivona 2 3 8/DNF 8/DNS 3 3 4 5 5 [8] 33.0
4.   USA 11 Unnamed J 70 Kerry Klingler Rick Lyall 4 8/DNF 8/DNS 8/DNS 4 4 2 2 3 [8] 35.0
5.   USA 61 Sugar Daddy J 70 Mark Ploch 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 3 4 [8] 55.0
6.   USA 52551 Wild Goose II Jeanneau Sun Odyssey Dan Walsh 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 5 5 5 8/DNC 8/DNC [8] 55.0
7.   USA 53448 Katoendra J 29 Thijs Hovers 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC [8] 64.0
 
Classic Yachts Div 6
1.   USA W.37/US-1 Race Horse W.37 David Martin 1   1.0
2.   USA D20 Wizard Buzzards Bay 25 Scott Clark 2   2.0
3.   USA 1937 Golden-Eye Rhodes (wood Boat) Michael Emmert 3   3.0
4.   Q 10 Nor'easter Alden Q-Class Ted & Shelia Graves 4   4.0
5.   USA NY-9 Salty NY-32 A. Kirke Bartley 5   5.0
6.   USA P-22 Bernice P-Class Yawl Pamela and Alex Dubitsky 6   6.0
7.   USA 18 Angelita 8 Metre Skelsey / Croll 7   7.0
8.   USA 197 Natanya Friendship Sloop Joseph Hliva 9/TLE   9.0
9.   USA Mollyrose Catboat Peter Arguimbau 10/DNF   10.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022