2019 Royal Southern Summer Series – Antigua Sailing Week May Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Total
Black Group Racing
IRC Division
IRC 1
1.   NED 9111 Red Herring J 111 Jan van Berne 1 1.0
2.   GBR 8888 N Cobra King 40 Michael Blair / Stevie Beckett 2 2.0
3.   GBR 5811 R Jagerbomb J 111 Paul Griffiths 3 3.0
4.   GBR 8912R Jahmali J 122e Michael Wallis 4 4.0
5.   GBR 917R Andrasta Iceni 39 Henry Bateson 5 5.0
6.   GER 7725 Pappes J 111 Michael Mueller 6 6.0
7.   GBR 111N McFly J 111 Tony Mack 12/DNC 12.0
8.   GBR 86R FARGO Swan 42 Bertie Bicket 12/DNC 12.0
9.   GBR 8611R Kestrel J 111 Simon Bamford 12/DNC 12.0
10.   GBR 562 R Night Owl 2 MAT 12 Julie Fawcett 12/DNC 12.0
11.   GBR 79 R Skermisher Ker 36 Jonathan Blanshard 12/DNC 12.0
 
IRC 2
1. 76   FRA 76 Pegasus DekMarx Farr 30 evo Malcolm Wootton 1 1.0
2.   GBR 112X Xanaboo J 112e Bruce Huber 2 2.0
3.   GBR 251 Mittens’ Revenge FarEast 28R Alex Mathers 3 3.0
4.   GBR 965 R Spider Pig Cork 1720 (mod) Rob & Lucinda Mclean 4 4.0
5.   GBR 1250N Elaine Again JPK 1010 Mike Bridges 5 5.0
6.   GBR 4448 L Raging Bull J/88 Tim Tolcher 8/DNC 8.0
7.   GBR 4988 R Sabriel Jr J 88 Dirk & Dianne van Beek 8/DNC 8.0
 
IRC 3
1.   FRA 8214 Protis Quarter Ton Catrina Southworth 1 1.0
2.   GBR 2522 Scallion Beneteau 25 Martin and Cara Moody/Golden 2 2.0
3. North Sails  GBR 6508 T Gr8 Banter Mustang 30 Mk2 Ian Handley & Tim James 3 3.0
4.   GBR 581 R Antix X-302 John Allen 4 4.0
5.   GBR 1479R Flashheart Qtr Ton Yacht Jeffrey Dakin 5 5.0
6.   GBR 4710L Panache Elan E3 kevin taylor 6 6.0
7.   GBR 1595 R Just Is J 95 Graham Chase 7 7.0
8.   GBR 363 R Whooper Laurent Giles One Off Classic Giovanni Belgrano 10/DNC 10.0
9.   GBR 754R Xtract X-302 Dudley Stock 10/DNC 10.0
 
 
ToT Division
Double Handed - RSrn Club Handicap
1.   GBR 3402X Vellamo Grand Soleil 34 Mark Greenaway 1 1.0
 
Club Class - RSrn Club Handicap
1.   GBR 7404 Spiritwalker Beneteau First 40.7 Steve Masters 1 1.0
2.   GBR 3564 L RED FIVE XP38 David Hitchcock 2 2.0
3.   GBR 4698T Xarifa X342 Teresa Whelan 3 3.0
4.   GBR 4410 (one more) Mint Julep Dufour 382 GL David Cule 4 4.0
5. Elvestrom Sailmakers  GBR 4995 R Moonshine Dehler 38 Steve & Tricia Lake 5 5.0
 
 
White Group Racing
One Design Division
J 70
1.   GBR 290 Jenga8 J 70 Andrew Barraclough 1 1 1 3.0
2.   GBR 1169 Jeepster J 70 Graham Clapp 2 2 2 6.0
3. North Sails  GBR 748 Polaris J 70 Alexander James 3 4 3 10.0
4.   GBR 1210 Jalapeno J 70 Brian Denney 5 3 4 12.0
5.   GBR 718 3 Sambucas J 70 Michael Eames 4 6/DNF 6/DNC 16.0
 
 
ToT Division
Mixed Sportsboats - RSrn Club Handicap
1.   GBR 3044 Gold Digger SB20 Simon Bottoms 2/DNC 1 1 4.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020