2019 Royal Southern Summer Series – RigIt June Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
T
O
Total
Black Group Racing
IRC Division
IRC 1
1.   Gbr 4013r Sailplane First 40 Rob Bottomley 2 2 1 3 4 5 [5] 12.0
2.   GBR 111N McFly J 111 Tony Mack 3 3 3 6 6 1 [6] 16.0
3.   NED 8337 Sweeny J111 Paul van Driel 5 5 5 1 2 4 [5] 17.0
4.   SUI 2193 Lällekönig J 111 Jörg Sigg 4 4 4 5 5 2 [5] 19.0
5.   GBR 8888 N Cobra King 40 Michael Blair / Stevie Beckett 1 1 2 10 7 16/RET [16] 21.0
6.   GBR 1111 X Jitterbug J 111 Cornel Riklin 6 7 6 4 1 6 [7] 23.0
7.   GBR 7751R JourneyMaker 11 J 111 Chris Jones 8 9 8 2 3 8 [9] 29.0
8.   NED 9111 Red Herring J 111 Jan van Berne 9 6 7 16/DNC 16/OCS 3 [16] 41.0
9.   GBR 5811 R Jagerbomb J 111 Paul Griffiths 7 11 9 7 9 16/DNC [16] 43.0
10.   GBR 8611R Kestrel J 111 Simon Bamford 16/DSQ 10 12 9 8 7 [16] 46.0
11.   GBR 3213 L Dusty P Beneteau First 40 Richard Patrick 16/DSQ 8 10 11 10 10 [16] 49.0
12.   GBR 79 R Skermisher Ker 36 Jonathan Blanshard 10 12 11 8 16/RET 9 [16] 50.0
13.   GBR 917R Andrasta Iceni 39 Henry Bateson 12 13 16/DNS 12 16/OCS 16/DNC [16] 69.0
14. Quantum Sails  GBR 7811 R Snow Leopard J 111 Simon Grier-Jones 11 14 16/DNS 16/DNC 16/DNC 16/DNC [16] 73.0
15.   GBR 562 R Night Owl 2 MAT 12 Julie Fawcett 16/DNC 16/DNC 16/DNC 16/DNC 16/DNC 16/DNC [16] 80.0
 
IRC 2
1.   FRA 35829 Cora Sun Fast 3200 R2 Tim Goodhew 1 1 1 1 1 8/DNC [8] 5.0
2. North Sails  GBR 965 R Spider Pig Cork 1720 (mod) Rob & Lucinda Mclean 3 2 2 3 3 8/DNC [8] 13.0
3.   GBR 5109R Designstar 2 J109 Roger Phillips 7/RET 7/DNS 7/DNS 2 5 1 [7] 22.0
4.   GBR 5488 R Jongleur J/88 Richard Cooper 7/DNC 7/DNC 7/DNC 4 2 2 [7] 22.0
5.   GBR 1250n Elaine Again Jpk1010 Mike Bridges 2 7/RET 7/DNS 8/DNC 8/DNC 8/DNC [8] 32.0
6.   USA 4448L Raging Bull Tim Tolcher 8/DNC 8/DNC 8/DNC 5 4 8/RET [8] 33.0
7.   GBR 748R Happy Daize J 112E Knight Build Ltd 7/DNC 7/DNC 7/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC [8] 37.0
 
IRC 3
1.   GBR 6508 T Gr8 Banter Mustang 30 Mk2 Ian & Tim Handley & James 2 1 2 1 2 1 [2] 7.0
2.   GBR 581 R Antix X-302 John Allen 1 3 1 2 3 3 [3] 10.0
3.   GBR 5189T J'ronimo J92 David Greenhalgh 3 2 3 3 1 2 [3] 11.0
4.   GBR 754R Xtract X-302 Dudley Stock 9/DNC 9/DNC 9/DNC 4 4 4 [9] 30.0
5.   GBR 221 Catch 22 Humphrey Mark Jephcott 4 9/DNS 9/DNS 9/DNC 9/DNC 9/DNC [9] 40.0
6.   GBR 4710L Panache Elan E3 kevin taylor 5 9/DNS 9/DNS 9/RET 9/DNS 9/DNC [9] 41.0
7.   GBR 1479R Flashheart Qtr Ton Yacht Jeffrey Dakin 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC [9] 45.0
8.   GBR 2522 Scallion Beneteau 25 Martin and Cara Moody/Golden 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC [9] 45.0
 
HP30
1. 76   FRA 76 Pegasus DekMarx Farr 30 evo Malcolm Wootton 1 1 1 1 1 1 [1] 5.0
2.   GBR 251 Mittens’ Revenge FarEast 28R Alex Mathers 3 7/RET 7/DNS 2 2 2 [7] 16.0
3.   GBR 2801 X Toucan Farr 280 Glyn Locke 2 2 2 7/RET 7/DNS 7/DNC [7] 20.0
4.   GBR 4986L Jester V1 Lutra 30 Mike Lewis 7/DNC 7/DNC 7/DNC 3 3 7/RET [7] 27.0
5.   NO SAIL NUMBER, Black Sail MAKO FarEast 28R Geoff Poore 7/DNC 7/DNC 7/DNC 7/DNC 7/DNC 7/DNC [7] 35.0
 
 
ToT Division
Club Class - RSrn Club Handicap
1.   GBR 3564 L Red Five XP38 David Hitchcock 1 1 1 2 [2] 3.0
2.   GBR 7404 Spiritwalker Beneteau First 40.7 Steve Masters 3 3 2 1 [3] 6.0
3.   GBR 719 Dido Spirit Yacht Daniel Anthony 2 2 3 3 [3] 7.0
4.   GBR 4995 R Moonshine Dehler 38 Steve & Tricia Lake 6/DNC 6/DNC 6/DNC 6/DNC [6] 18.0
 
 
White Group Racing
One Design Division
J 70
1.   GBR 1169 Jeepster J 70 Graham Clapp 1 1 1   3.0
2.   744 Elizabeth J70 Fiona Hampshire 2 3 2   7.0
3.   GBR 290 Jenga8 J 70 Andrew Barraclough 3 2 3   8.0
4.   GBR 748 Polaris J 70 Alexander James 5/DNC 5/DNC 5/DNC   15.0
 
 
ToT Division
Mixed Sportsboats - RSrn Club Handicap
1.   GBR 3044 Gold Digger SB20 Simon Bottoms 1 1 1   3.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022