2019 AYC Fall Series
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Total
AYC Fall Series - Weekend 1 Racing
One Design Division
J 22
1.   USA 1464 Hot Toddy J 22 Jeffrey Todd Annapolis YC 2 2 1 1 1 7.0
2.   USA 468 Scooby J 22 J.R. Maxwell Annapolis Yacht Club 4 1 4 5 2 16.0
3.   USA 949 Corner of Sanity and Madness J 22 Chris Junge Eastport Yacht Club 1 4 7 2 3 17.0
4.   USA 1536 Hot Ticket J 22 Sandy Adzick SSA 10 3 2 3 4 22.0
5.   AYC 4 Her Universe J 22 Guillaume Seynhaeve AYC 6 6 8 4 6 30.0
6.   USA 1078 Lil' Puffy J 22 Christopher Wilson SSA 3 9 3 8 8 31.0
7.   USA 977 USA 977 J 22 Gunnar Gode Annapolis YC 5 10 6 7 5 33.0
8.   USA 1316 Double-J J 22 Jason Goscha AYC 8 5 5 6 10 34.0
9.   USA 959 Villain J 22 Aaron Freeman EYC/NSIBYC 7 7 10 9 7 40.0
10.   USA 62 Muskrat Love J 22 Jessica Oswalt Severn Sailing Association 9 8 9 10 9 45.0
 
J 30
1.   USA 63242 Insatiable J 30 Ronald Anderson Annapolis Yacht Club 1 1 2.0
2.   USA 63300 Avita J 30 Daniel Watson National Yacht Club 2 3 5.0
3.   USA 53260 RagDoll J 30 Rob Lundahl SVYC 5 2 7.0
4.   USA 33504 Shamrock J 30 Bruce Irvin Eastport Yacht Club 3 4 7.0
5.   USA 203 Suzie Q J 30 Heidi Frist EYC 4 5 9.0
6.   USA 122 Blitz J 30 James McGinnis EYC 6 6 12.0
 
J 80
1.   USA 1162 USA 1162 J 80 John White Annapolis Yacht Club 1 2 2 2 1 8.0
2.   USA 259 Outlaws J 80 Derick Lynch Annapolis Yacht Club 3 4 1 1 3 12.0
3.   USA 739 Vayu J 80 David Andril Annapolis Yacht Club 2 1 4 3 2 12.0
4.   USA 11 Eleven J 80 Bert Carp Annapolis Yacht Club 4 3 3 5 5 20.0
5.   USA 255 Windrider J 80 Tom Walsh / John Potvin Annapolis Yacht Club 5 5 5 4 4 23.0
6.   USA 1330 Vitesse J 80 Eunice Lin HHSA 6 6 6 6 6 30.0
7.   USA 1150 Cool J J 80 Alexander Kraus CBYRA / DHH 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 40.0
 
 
AYC Fall Series - Weekend 2 Racing
One Design Division
J 35
1.   USA 53408 Aunt Jean J 35 James Sagerholm / Jerry Christofel NSSA 1 1 2.0
2.   USA 42979 Abientot J 35 Roger Lant EYC 2 2 4.0
3.   USA 41870 T-Bone J 35 Bruce Artman Annapolis Yacht Club 3 3 6.0
4.   USA 40738 Maggie J 35 James McNeely PSC/DISC 6/DNF 4 10.0
5.   USA 33785 Tiamat J 35 Mike Wood / Valhalla Sailing Project EYC 6/DNC 6/DNC 12.0
 
J 105
1.   USA 328 Mirage J 105 Cedric Lewis/ Fredrik Salvesen Annapolis Yacht Club 1 2 3.0
2.   USA 300 Ctrl Alt Del J 105 Ben duPont AYC 3 1 4.0
3.   USA 501 Tenacious J 105 Carl Gitchell Annapolis Yacht Club 2 3 5.0
4.   BER 490 Distant Passion J 105 James Macdonald Royal Bermuda Yacht Club 6 5 11.0
5.   USA 220 Bat IV J 105 Andrew Kennedy Annapolis Yacht Club 5 7 12.0
6.   USA 98 Better Mousetrap J 105 Grealy Putnam Annapolis Yacht Club 4 9 13.0
7.   USA 250 Smoke and Oakum J 105 David Scheidt AYC 8 6 14.0
8.   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa Annapolis Yacht Club 11/TLE 4 15.0
9.   USA 527 Firebrand J 105 Jon Slabaugh AYC 7 12 19.0
10.   USA 159 Crescendo J 105 Angelo Guarino J 105 - Fleet 3 11/TLE 8 19.0
11.   USA 407 Chessie J 105 John Kircher PRSA 11/TLE 10 21.0
12.   USA 7105 Allegiance J 105 Nick Hogan USNA NASS 11/TLE 11 22.0
13.   USA 586 Dreadnought J 105 Nick Walden USNA NASS 9 15 24.0
14.   USA 676 Avenger J 105 Paul Jervis USNA NASS 11/TLE 13 24.0
15.   USA 498 Wind River J 105 Mark Elert J105 Fleet 3 11/TLE 14 25.0
16.   USA 201 Paladin J 105 Wm Patrick McGuire J-105 Flt 3 18/DNF 16 34.0
17.   USA 251 Breakaway J 105 Richard Hinds AYC 18/DNC 18/DNC 36.0
 
 
ORC Division
ORC 1
1.   USA 61017 Jeroboam Farr 400 Laurent Givry HHSA 2 1 3.0
2.   USA 1162 J 80 John White Annapolis Yacht Club 1 4 5.0
3.   USA 119 Slush Fund J 111 Jim Connelly Annapolis Yacht Club 3 2 5.0
4.   33123 Starbird Tartan 101 Frank Martien SCC 5 6 11.0
5.   USA 38012 ZUUL Aerodyne 38 Benedict Capuco AYC 7 5 12.0
6.   ITA 17261 Vichingo Italia Yachts 9.98 / 34 Sport Erik Haaland Annapolis Yacht Club 11/DNC 3 14.0
7. Quantum Sails  USA 25 Patriot Farr 30 US Patriot Sailing / Peter Gibbons-Neff US Patriot Sailing 4 11/DNF 15.0
8.   USA 7000 Victorine columbia 32 David Conlon CBYRA 8 7 15.0
9. Quantum Sails  USA 93664 SLY XP44 Bob Fox AYC/STC 6 11/DNF 17.0
10.   USA 42404 Different Drummer Fast 40 Ryan Treat Annapolis Yacht Club 9 11/RET 20.0
 
ORC 2
1.   USA 1889 Monkey Dust Tripp 33 Craig & Dotty Saunders Annapolis Yacht Club 1 1 2.0
2.   USA 12834 Grand Plan Grand Soleil 34 Ted Ruegg Annapolis Yacht Club 2 2 4.0
3.   NA 25 Tenacious Navy 44 Jonathan Hitt USNA NASS 4 4 8.0
4.   NA 23 Defiance Navy 44 Hayden Kuzemchak USNA NASS 3 6 9.0
5.   NA 22 Integrity Navy 44 Tom Hawkins USNA NASS 8 5 13.0
6.   USA 50525 Cimarron J 110 Lynn McClaskey HHSA 5 8 13.0
7.   USA 22 Delirium J 33 David McCullough HHSA 7 7 14.0
8.   USA 45 Hornet J 33 John Loe AYC 12/DNC 3 15.0
9.   NA 24 Gallant Navy 44 Donald Poirier USNA NASS 6 9 15.0
10.   USA 60118 No Name Tripp 33 Elliott Crooke CBYRA 9 10 19.0
11. Ullman Sails  808 Belican Beneteau Oceania 321 William (Bill) Ball Eastport Yacht Club 12/DNF 11 23.0
 
 
AYC Fall Series - Weekend 3 Racing
One Design Division
J 70
1.   USA 62 Awkward Turtle J 70 Geoff Becker Severn Sailing Association 2 2 4 8.0
2.   USA 381 Tea Dance Snake J 70 Peter Bowe AYC 1 1 7 9.0
3.   USA 220 Phoenix J 70 Peter Firey Annapolis Yacht Club 4 4 1 9.0
4.   USA 5 Osprey J 70 Roger Link Severn Sailing Association 3 5 3 11.0
5. North Sails  USA 4 4 Sport J 70 Gregg Zurmuhlen Eastport Yacht Club 5 8 2 15.0
6.   USA 209 Johnny Thunder J 70 Brian Wood Annapolis Yacht Club 6 3 8 17.0
7.   USA 363 Down the Line J 70 Duffy Knoll AYC 9 6 5 20.0
8.   USA 44 MAC Attack! J 70 John White Severn Sailing Association 7 9 6 22.0
9. Quantum Sails  USA 168 Rarity J 70 Marty McKenna Annapolis Yacht Club 8 7 9 24.0
 
Harbor 20
1.   321 Meadeor Harbor 20 Jim & Rachel Mead AYC 4 1 2 7.0
2.   311 Skimmer Harbor 20 Peter/Margaret Trogdon/Podlich AYC 3 3 1 7.0
3.   97 Sugar Harbor 20 Garth Hichens ayc 2 4 8 14.0
4.   325 Puffin Harbor 20 Bell/ Geo Carty/Hughes Annnapolis Yacht Club 1 7 9 17.0
5.   427 Brilliant Harbor 20 Kenneth Appleton AYC, NYYC 11 2 5 18.0
6.   341 Bullfrog Harbor 20 Timothy Adelman AYC 7 8 3 18.0
7.   219 FuzzyLogic Harbor 20 William Sutton AYC 10 5 4 19.0
8. Ullman Sails  205 Elixir Harbor 20 Brian Wiersema Annapolis YC 9 10 6 25.0
9.   213 Endurance Harbor 20 John Heintz AYC 8 11 7 26.0
10.   162 Mofongo Harbor 20 Rick Hill AYC 12 6 10 28.0
11.   USA 326 Yellow Jacket Harbor 20 Bulman Scholz Syndicate AYC 5 13 11 29.0
12.   USA 340 Velella Harbor 20 Marino diMarzo AYC 6 9 17/DNC 32.0
13.   361 Riptide Harbor 20 Ed Freitag AYC 13 12 12 37.0
14.   344 Merlyn Harbor 20 David Leach 4045 17/DNC 17/DNC 17/DNC 51.0
15.   418 Swifty Harbor 20 Richard Weaver AYC 17/DNC 17/DNC 17/DNC 51.0
16.   342 Tru Blu Harbor 20 Cooper Rees AYC 17/DNC 17/DNC 17/DNC 51.0
 
Alerion 28
1.   USA 429 Magic Alerion 28 Jonah Seiger AYC 1 1 3 5.0
2.   USA 193 Linnaea Alerion 28 Erik & Shannon Dahl AYC 2 3 1 6.0
3.   USA 316 Halcyon Alerion 28 Jason Goscha AYC 3 2 2 7.0
4.   USA 160 Skimmer Alerion 28 Jack & Marti Detweiler Eastport Yacht Club 4 4 4 12.0
5.   USA 2500 Caroline Alerion 28 Kevin McNeil Annapolis YC 6/DNC 6/DNC 6/DNC 18.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019