2013 Transpac Honolulu Race
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
  Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Monohull Racing
Transpac Division
Division 1
1.   USA 98888 Invisible Hand Reicel Pugh 63 Frank Slootman 1 1.0
2.   USA 4511 Wizard RP 74 David & Peter Askew 2 2.0
3.   AUS 100 Ragamuffin 100 Elliot 100 Sydney Fischer 3 3.0
4.   MEX 55555 Peligroso Kernan 70 Lorenzo Berho 4 4.0
5.   ITA 70 Maserati VOR70 Giovanni Soldini 5 5.0
6.   USA 65002 Bad Pak STP 65 Tom Holthus 6 6.0
7.   USA 97777 Medicine Man Andrews 63 Bob Lane 7 7.0
 
Division 2
1.   USA 84248 Meanie R/P 52 Thomas Akin 1 1.0
2.   JPN 5535 Beecom TP 52 Isao Mita 2 2.0
3.   MEX 52001 Vincitore RP 52 Ricardo Brockmann 3 3.0
4.   USA 52152 Lucky TP 52 Bryon Ehrhart 4 4.0
5.   GER 6700 Varuna 51 Ker 51 Jens Kellinghusen 5 5.0
6.   USA 5252 Natalie J TP 52 Philip & Sharon O'Niel III D.D.S. 6 6.0
7.   USA 7552 Grins TP 52 Rick Orchard 7 7.0
8.   JPN 4321 KLC Bengal7 Humphreys 54 Yoshihiko Murase 8 8.0
9.   USA 627 Rapid Transit Antrim 49 James Partridge 9 9.0
 
Division 3
1.   USA 678 Pyewacket Andrews 70 Roy P. Disney 1 1.0
2.   USA 97999 Alchemy Andrews 68 Per Peterson 2 2.0
3.   USA 97 Grand Illusion Santa Cruz 70 James McDowell 3 3.0
4.   USA 87654 Maverick Santa Cruz 70 Chris Slagerman 4 4.0
5.   USA 41104 Retro Santa Cruz 70 David Team / Doug Baker 5 5.0
 
Division 4
1.   USA 2245 Criminal Mischief R/P 45 Chip Megeath 1 1.0
2.   USA 50030 Bretwalda 3 Rogers 46 Bob Pethick 2 2.0
3.   USA 51517 Resolute J 125 Tim Fuller 3 3.0
4.   USA 60100 Varuna 46 Rogers 46 Chris Hemans 4 4.0
5.   CAN 7125 West Coast (Warrior) J 125 Greg Constable 5 5.0
6.   AUS N11 Funnelweb Hick 15 Ivan Macfadyen 6 6.0
 
Division 5
1.   USA 50060 Foil Farr 40 Gordon Leon 1 1.0
2.   JPN 6288 Crescent III S-40 Akimitsu Hirai 2 2.0
3.   USA 69350 Pipe Dream Davidson 50 John Davis 3 3.0
4.   USA 888 White Knight Farr 40 Zoltan Katinszky 4 4.0
5.   USA 35024 Alpha Puppy 1D35 Alex Farell 5 5.0
6.   USA 35011 Kahuna 1D35 John Higham 6 6.0
 
Division 6
1.   USA 18926 Horizon Santa Cruz 50 Jack Taylor 1 1.0
2.   USA 69910 Medusa Santa Cruz 52 Jay Spalding 2 2.0
3.   USA 51092 Bodacious IV Santa Cruz 52 Jeff Urbina 3 3.0
4.   USA 28725 Prevail Santa Cruz 52 Bill Guilfoyle 4 4.0
5.   USA 97263 Deception Santa Cruz 50 William Helvestine 5 5.0
6.   USA 77285 J World's Hula Girl Santa Cruz 50 Mod Wayne Zittel 6 6.0
7.   USA 46052 Relentless Santa Cruz 52 Dan Woodworth 7 7.0
8.   USA 28729 Lucky Duck Santa Cruz 52 Dave MacEwen 8 8.0
9.   USA 8929 Chasch Mer Santa Cruz 50 Gib Black 9 9.0
 
Division 7
1.   JPN 6451 ten quarter First 40 Yuichi Takahashi 1 1.0
2.   JPN 6339 KIHO X-41 Hiroshi Kitada 2 2.0
3.   THA 46335 Sansiri Tripp 40 Michael Spies / Patinyakorn Buranrom 3 3.0
4.   JPN 4735 Gefion R/P 44 Kazuhiro Nakajima 4 4.0
5.   USA 7259 La Sirena Beneteau 47.7 John Sandrolini 5 5.0
6.   USA 51911 Creative J 105 Edward Sanford 6 6.0
 
Division 8
1.   USA 16 Dorade S&S 52 Matt Brooks 1 1.0
2.   USA 56284 Sleeper Jeanneau 44 Ron Simonson 2 2.0
3.   USA 7107 Westward Lapworth 50 Sam & Willie Bell 3 3.0
4.   USA 51593 Between the Sheets Jeanneau 52 Ross Pearlman 4 4.0
5.   USA 7060 Manatea Seastream 650 Bob Hayward 5 5.0
6.   USA 57083 StumppyJ Columbia 43 MK III Ed Stumpp 6 6.0
7.   USA 32960 St Vitus' Dance Beneteau First 42 Christopher Haines 7 7.0
8.   USA 56465 Aquarius Jeanneau 43 Sun Odessy DS Hiroyuki Funaoku/ Janet Nicholson 9/DNF 9.0
 
 
Multihull Racing
Transpac Division
ORCA Multihulls
1.   USA 1 Lending Club ORMA 73 John Sangmeister 1 1.0
2.   USA 399BC Phaedo Gunboat 66 Lloyd Thornburg 3/DNF 3.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2017