2013 Storm Trysail Club Block Island Race
Final Cumulative Results
Select to view a specific Class:
All Classes
IRC 1
IRC 2
IRC 3
IRC 4
IRC 5
IRC Double Handed
J 109
PHRF - PI
PHRF - PI DH
PHRF 1
PHRF 2
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Race
1
Total
Block Island Racing
IRC Division
IRC Double Handed
1.
USA 43968
Alibi
J 120
Gardner Grant
1
1.0
2.
USA 50622
Mireille
J 120
Hewitt Gaynor
2
2.0
3.
USA 32575
Paladin
J-35
Jason Richter
3
3.0
4.
USA 332
Strider
J 109
Andrew Berdon
4
4.0
5.
USA 52675
Oakcliff Racing
Ker 11.3
Michael Tolsma
5
5.0
6.
USA 260
Mad Dogs & Englishmen
J 109
adrian begley
6
6.0
7.
USA 50343
Choucas
Jeanneau SF 36
Frederic Cosandey
7
7.0
8.
USA 14
Thin Man
J 92
Todd Aven
8
8.0
9.
USA 52787
Next Boat
Morris 45
Mark Ellman
9
9.0
10.
USA 39534
Skye
Farr 395
James T. Anderson
14
/
DNS
14.0
11.
USA 60161
Flashpoint
J 100
Adrian Little
14
/
DNS
14.0
12.
USA 316
Wave Rider
Farr 30
Benoit Ansart
14
/
DNF
14.0
13.
USA 92
Jaded
J 105
Peter Rugg
14
/
DNF
14.0
IRC 1
1.
USA 10625
Dreamcatcher
Swan 48 S&S
Stephen Kylander
1
1.0
2.
USA 32441
Cygnette
Swan 441
William Mayer
2
2.0
3.
USA 40789
Lora Ann
Express 37
Richard Du Moulin
3
3.0
4.
USA 52066
Jacqueline IV
Hinckley SW42
Robert Forman
4
4.0
5.
USA 31779
Breakaway
Tripp 37
Dave Otterbein
5
5.0
J 109
1.
USA 369
Skoot
J 109
Jim Vos
1
1.0
2.
USA 125
Loki
J 109
David Rosow
2
2.0
3.
USA 310
Pax 3
J 109
Robert Siegel
3
3.0
4.
HKG 2101
Apsara
J 109
Mike Sleightholme
4
4.0
5.
USA 160
Ariel
J 109
Jeffrey Warren
5
5.0
IRC 2
1.
USA 43600
Vamp
J 44
Leonard Sitar
1
1.0
2.
USA 25244
Kincsem
J 44
Joerg Esdorn / Duncan Hennes
2
2.0
3.
USA 51518
Lapin
Beneteau First 40.7
Chris Clark
3
3.0
4.
USA 28990
Spectre
Tripp 40
Brian Prinz
4
4.0
5.
USA 39532
Old School
Farr 395
Ganson Evans
6
/
DNF
6.0
IRC 3
1.
USA 52875
Oakcliff Sailing Peacemaker
Ker 11.5
Oakcliff Sailing
1
1.0
2.
USA 60545
Persevere
Hanse 545
Arthur Baer Colin Rath
2
2.0
3.
USA 4224
Barleycorn
Swan 42
Brendan Brownyard
3
3.0
4.
USA 45454
Lir
Swan 45
John McNamara
4
4.0
5.
USA 1131
Soulmates
Custom Goetz 40
Adam Loory
5
5.0
6.
USA 60140
American Girl
King 40
Daniel Galyon
6
6.0
7.
USA 51601
Avra
J 120 MOD
Leo Vasiliev
7
7.0
8.
USA 50400
Entropy
Tripp 41
Paul Hamilton / Patti Young
10
/
DNS
10.0
9.
USA 51990
Oakcliff Farr 40-2
Farr 40
Seth Cooley
10
/
DNF
10.0
IRC 4
1.
USA 95
SPOOKIE
HPR Carkeek 40
Steve & Heidi Benjamin
1
1.0
2.
USA 51000
Bombardino
Santa Cruz 52
james sykes
2
2.0
3.
USA 50069
Temptation - Oakcliff
Custom Ker 50
Arthur Santry - Oakcliff Sailing
3
3.0
4.
USA 52599
Snow Lion
Ker 50
Lawrence Huntington
4
4.0
IRC 5
1.
USA 25555
Rambler
RP 90 W B
George David
1
1.0
2.
USA 55155
Rima2
RP 55
John Brim
2
2.0
PHRF Division
PHRF 1
1.
USA 56
Tacktile
Sabre 42 CB
Jeffrey Wilson
1
1.0
2.
USA 53333
Gringo
Pearson 37
Michael McGuire
2
2.0
3.
USA 21108
GADZOOKS
C&C 38
Geoffrey Beringer
3
3.0
4.
USA 77496
Fin II
Olson 30
Thomas O'Connell
4
4.0
5.
USA 20324
Innisfree
Contessa 35
Don Wyllie
5
5.0
6.
USA 234
ARGO
Catalina 400
Boris Keselman
11
/
DNF
11.0
7.
USA 10878
STAR
Aeromarine
Jeffrey Ohstrom
11
/
DNF
11.0
8.
23746
snowgoose
F & C Ketch
william robinson
11
/
DNF
11.0
9.
USA 47308
AWOL
Frers 33
Don Horton
11
/
DNF
11.0
10.
40852
Audacious
Frers 33
Robert Farnum
11
/
DNF
11.0
PHRF 2
1.
USA 79
KYRIE
Tartan 4100
John DiMatteo
1
1.0
2.
USA 43827
Patience
Tripp 33
Richard Royce
2
2.0
3.
USA 52024
Terrapin
First 40.7
Paul Dunay & Jon Litt
3
3.0
4.
USA 122
Shooting Star
Beneteau First 36.7
Steve Cain
4
4.0
5.
USA 60937
threebeans
Santa Cruz 37
Christopher Rosow
5
5.0
6.
USA 60389
Maguelone
Dufour 36P
Francois-Xavier Rouffiac
6
6.0
7.
USA 60385
SEJAA
Custom Judel & Vroljik
Mathew Goldsmith
10
/
DNS
10.0
8.
USA 71
Red Stripe
FT 10M
Charlie Reynolds
10
/
DNF
10.0
9.
USA 35356
Solaris
Beneteau First 36.7
Marek Mirota
10
/
DNF
10.0
10.
USA 35356
Solaris
Beneteau First 36.7
Marek Mirota
10
/
DNF
10.0
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy