2013 Breakwater Irregulars - Summer Series
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
T
O
T
O
T
O
Total
Summer Series Racing
PHRF_ToT Division
Class 1
1.   CAN 5 Carbonado MC 38 John and Matthew Barry 2 1 1 1 1 1 4/DNC [4] [2] [1] 4.0
2.   USA 1200 High Noon Tripp 41 CTM Dennis Collins 1 2 2 2 4/DNC 4/DNC       15.0
3.   USA 95 SPOOKIE HPR Carkeek 40 Steve & Heidi Benjamin 4/DNC 4/DNC 4/DNC 4/DNC 4/DNC 4/DNC       24.0
 
Class 2
1.   USA 52418 Joyride J 109 Greg Imbruce 4 3 1 2 1 1 11/DNC [11] [4] [3] 5.0
2.   USA 52559 Tenacity Beneteau First 44.7 Samuel Fuller 2 1 2 3 4 2 2 [4] [3] [2] 7.0
3.   USA 163 Rhiannon III J 109 Cao Deambrosio 3 2 3 5 3 4 5 [5] [5] [4] 11.0
4.   USA 31 Raven Farr 30 Gino Bottino 11/DNC 4 11/OCS 1 6 11/DNC 3 [11] [11] [11] 14.0
5.   USA 50807 M-Squared J 120 Charlie/Bill Mack 5 6 5 4 2 3 11/DNF [11] [6] [5] 14.0
6.   USA 39515 Elan Farr 395 Kent Holden 6 7 6 11/DNF 5 5 4 [11] [7] [6] 20.0
7.   USA 30252 Moxy X-Yachts xp33 Paul Brindak 7 5 4 6 7 11/DNS 6 [11] [7] [7] 21.0
8.   USA 35035 Zefiro Torna N/M 35 Custom John Schimenti 10/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 1 [11] [11] [11] 33.0
9.   USA 39505 Talisman Farr 395 John Bailey 1 11/DNC 11/DNC 11/DNS 11/DNC 11/DNC 11/DNC [11] [11] [11] 34.0
10.   USA 369 Skoot J 109 Jim Vos 10/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC [11] [11] [11] 43.0
 
Class 3
1.   USA 33675 Evil Monkey soverel 33 david schmidt 1 1 1 4/RAF 1 1 1 [4] [1] [1] 4.0
2.   USA 14545 Pegasus Tartan 41 Austin Royle 2 2 5 2 8/DNC 2 2 [8] [5] [2] 8.0
3.   USA 51331 Oops! Quest33 Barton/Alec Rapaprt 7/DNC 3 2 3 8/DNC 8/DNC 7/DNF [8] [8] [7] 15.0
4.   USA 60319 Mojo X-Yacht 362 Sport Gordon Yeager and Jeff Ryan 7/DNC 4 3 8/DNC 2 8/DNC 7/DNF [8] [8] [7] 16.0
5.   USA 42767 Mischief Soverel 33 Tom Griffin 7/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 8/DNC 3 [8] [8] [8] 26.0
6.   USA 53333 Gringo Pearson 37 Michael McGuire 7/DNC 8/DNC 4 8/DNC 8/DNC 8/DNC 7/DNC [8] [8] [8] 26.0
 
Class 4
1.   USA 22571 Letting Go Baltic 37 Arthur Rich 1 2 1 6/DNC 6/DNC 1 1 [6] [6] [2] 4.0
2.   USA 135 Navis Bona J 27 Christopher J. Hynes 3 3 6/DNF 1 1 2 2 [6] [3] [3] 6.0
3.   USA 41302 Borderline C&C 35 MK3 Jonathan Asch / Stephen Bishop 2 1 6/DNC 6/DNC 6/DNC 6/DNC 6/DNC [6] [6] [6] 15.0
4.   USA 60623 Chasseur Sabre 38 Sandy McLane 6/DNC 6/DNC 6/DNC 6/DNC 2 3 6/DNC [6] [6] [6] 17.0
5.   USA 32410 Bouree J 30 Doug Abel 4 6/DNC 6/DNF 2 6/DNC 6/DNC 6/DNF [6] [6] [6] 18.0
 
Class 5
1.   USA 161 Chicken Wing Ranger 33 Mike Chapell 1 1 1 7/DNC 1 7/DNC 1 [7] [7] [1] 4.0
2.   USA 696 Windrush C&C 27 Joe Citarella 2 2 3 1 2 1 2 [3] [2] [2] 6.0
3.   USA 89 Veronica Islander Bahama 30 Ed Tella 4 3 2 2 3 7/DNC 7/DNC [7] [7] [4] 10.0
4.   USA 41830 Arion Tartan 31 Bill Vellante 5 4 4 3 7/DNF 2 7/DNF [7] [7] [5] 13.0
5.   USA 259 Endless Summer Ericson MKIII Michael McKeever 3 7/DNC 7/DNF 4 7/DNS 3 7/DNF [7] [7] [7] 17.0
6.   USA 395 Matchmaker Islander 28 Gary Tarnoff 7/DNC 5 7/DNC 7/DNF 7/DNC 7/DNC 7/DNC [7] [7] [7] 26.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020