2013 St. Croix Yacht Club 21st International Regatta
Preliminary Cumulative Results
Select to view a specific Class:
All Classes
CSA Non-Spinnaker
CSA Racing Spinnaker
Jib & Main
Mulithulls
Multihulls
Rhodes 19
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
Race
9
Race
10
Race
11
Total
Commodore's Race Racing
CSA Division
CSA Racing Spinnaker
1.
PUR 396
Dark Star
Jonathan Lupiscek
1
1
1
1
4.0
2.
USA 8
Ambivalence
Jim Kloss
2
3
3
3
11.0
3.
ISV 7
Magnificent 7
Paul Davis
4
4
4
2
14.0
4.
ISv 548 - CR
Boogaloo
Morgan Dale
3
2
6
4.5
15.5
5.
PUR 295
Sun Bum II
Angel Ayala
5
5
5
6
21.0
6.
ISV 68 - CR
Bad Girl
Bob Armstrong
9
/
DNS
9
/
DNS
2
4.5
24.5
7.
ISV 888
Wild 'Ting
Lawrence Aqui
6
6
7
7
26.0
8.
USA 386 - CR
Island Time
Dave Sommers
9
/
DNF
9
/
DNF
9
/
DNS
9
/
DNS
36.0
CSA Non-Spinnaker
1.
USA 53
Paladin
Stan Joines
2
2
1
1
6.0
2.
USA 10
Lightheart
Peter Branning
1
1
2
2
6.0
3.
ISV 1482
El Shaddai
Dave Tomlinson
3
3
3
3
12.0
4.
USA 12558 - CR
Barbaric Yawp
Taylor Babb
4
4
4
4
16.0
Jib & Main
1.
USA 8 - CR
Delphine
Vincenzo Ambrosi
3
/
OCS
3
/
DNS
3
/
DNS
3
/
OCS
12.0
Mulithulls
1.
USA 3 - CR
Piglet
Joe San Martin
1
1
1
1
4.0
2.
USA 65
Island Hops
Scott Johnston
3
2
2
5
/
DNF
12.0
3.
USA 00000 - CR
Charis +
Lewellyn Westerman
2
3
3
5
/
DNF
13.0
4.
USA 0000 - CR
Bold venture II
George Silver
4
4
5
/
DNS
5
/
DNS
18.0
One Design Division
Rhodes 19
1.
VI 2
Chrys
Chris & Debbie Schreiber
1
1
1
1
4.0
2.
VI 15
Rhode Runner
Manuel Gutierrez
2
4
2
3
11.0
3.
VI 3 - CR
Ava
Beecher Higby
3
3
3
2
11.0
4.
VI 88
Bluebell
Carl Beckstedt
5
2
4
4
15.0
5.
USA VI
Rhode Trip
Roger Bogert
4
5
5
5
19.0
International Regatta Racing
CSA Division
CSA Racing Spinnaker
1.
ISV 548
Boogaloo
Melges 24
Morgan Dale
1
1
3
7
2
14.0
2.
PUR 396
Dark Star
J 105
Jonathan Lipuscek
5
5
2
1
1
14.0
3.
ISV 68
Bad Girl
J 100
Robert W Armstrong
7
4
1
2
4
18.0
4.
IVB 31340
Rushin Rowlette
Olson 30
Kevin Rowlette
4
2
4
6
5
21.0
5.
Ivb 14
Pipedream
Sirenia 38
Chris Haycraft
6
3
7
3
3
22.0
6.
USA ISV7
Magnificent 7
J 27
Paul Davis
2
8
5
5
6
26.0
7.
8
Ambivalence
S2 7.9
James Kloss
3
7
6
4
7
27.0
8.
47
PUR 295
SunBum II
J 80
Angel M Ayala
8
6
8
9
11
/
DNS
42.0
9.
50
ISV 888
Wild T'ing
Dufour 40
Lawrence Aqui
9
9
9
8
8
43.0
10.
USA 386
Island Time
Dave Sommers
11
/
DNF
11
/
DNF
10
11
/
DNF
11
/
DNF
54.0
CSA Non-Spinnaker
1.
ISV 1482
El Shaddai II
J 24
Dave Tomlinson
1
2
1
2
2
8.0
2.
53
Paladin
J 36
Stanford Joines
5
/
DNF
3
2
1
1
12.0
3.
USA 10
Lightheart
Hanse 400
Peter Branning
2
1
4
3
3
13.0
4.
USA 12558
Barbaric Yawp
Tartan 30C
Taylor Babb
3
5
/
DNF
3
4
4
19.0
Jib & Main
1.
USA none
Cheeky Monkey
Craig Hassey
1
1
2
1
2
7.0
2.
USA 8
Delphine
Mariner 38
Vincenzo Ambrosi
2
4
/
DNF
1
2
3
12.0
3.
USA 123
Cassiopeia
El-Fie II
Jubal Sargeant
4
/
DNF
2
3
3
1
13.0
Multihulls
1.
USA 3
Piglet
Teegull 2300
Joseph San Martin
1
1
1
1
1
5.0
2.
USA
Charis+
Multihull 37
Llewellyn Westerman
3
3
3
2
3
14.0
3.
65
Island Hops
Corsair F-31
Scott Johnston
2
2
4
3
4
15.0
4.
Bold Venture II
Mongoose 25 Trimaran
George Silver
5
/
DNF
5
/
DNF
2
4
2
18.0
One Design Division
Rhodes 19
1.
VI 2
Chrys
Rhodes 19
Chris & Debbie Schreiber
1
1
1
1
2
1
2
9.0
2.
VI 15
Rhode Runner
Rhodes 19
Manuel Gutierrez / Toro Goodrich
3
3
2
2
1
2
3
16.0
3.
VI 3
Ava
Rhodes 19
Beech Higby III
2
2
3
3
4
3
1
18.0
4.
USA 88
Bluebell
Rhodes 19
Carl Beckstedt
4
4
5
4
3
4
4
28.0
5.
USA VI9
Rhode Trip
Rhodes 19
Roger Bogert
5
5
4
5
5
5
5
34.0
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy