2019 Chicago to Michigan City to Chicago - CASRA
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
Chicago to Michigan City and Return Racing
One Design Division
T-10
1.   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor 1 1.0
2.   USA 410 Retention LS 10 Mark Croll 2 2.0
3.   USA 411 Minister LS10 Blane & Cindy Boynton 3 3.0
4.   USA 32319 Perspicacity Tartan Ten Robert Cohen & Adam Collins 4 4.0
5.   USA 412 M*A*S*H LS 10 Ron Kallen 5 5.0
6.   USA 26300 Winnebago LS 10 Tim Rathbun 6 6.0
7.   USA 15630 Amateur II T-10 Michael & Felicia Platzke 7 7.0
8.   USA 26302 Water Works T-10 Rick & Mary Ann Lillie 8 8.0
9.   USA 402 Thunderbolt LS 10 Steve Karstrand 9 9.0
10.   USA 26340 Rainbows End T-10 Steven Fink 10 10.0
11.   USA 40433 Meat T-10 Brian Kennalley, Edward Mui, Craig Roehl 14/DNF 14.0
12.   403 Rumble LS 10 Christopher Manick 14/DNF 14.0
13.   USA 40900 Skidmarks T-10 Jamie Sunderland 14/DNF 14.0
 
Beneteau First 36.7
1.   USA 101 Erizo de Mar Beneteau First 36.7 Antoni Czupryna / Waldemar Emmerich 1 1.0
2.   USA 45367 Gaucho Beneteau First 36.7 Mark & Diane Bouckaert 2 2.0
3.   USA 60500 Veni Vidi Veatchi Beneteau First 36.7 Jason Veatch 3 3.0
4.   USA 52051 Free Radical Beneteau First 36.7 Anthony Bowker 4 4.0
5.   USA 247 Painkiller 5 Beneteau First 36.7 Alice Martin 5 5.0
6. Doyle Sailmakers  USA 26219 FOG Beneteau First 36.7 Greg Rasmussen 6 6.0
7.   USA 238 Jambo Beneteau First 36.7 Joe & Cindy Marciniak 7 7.0
 
 
PHRF_ToT Division
LMPHRF 1
1. Quantum Sails  USA 40101 Eagles Wings Farr 40 John Gottwald 1 1.0
2.   USA 50996 Challenger Frers 50 Arunas Kubelskas 2 2.0
3.   USA 46892 Skye Nelson Marek 46 Jeff & Jane Hoswell 3 3.0
4.   USA 52575 Defiance J/V 66 team defiance smirl 4 4.0
 
LMPHRF 2
1.   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill 1 1.0
2.   USA 39530 Hiwassee Farr395 Ian FISHER 2 2.0
3. North Sails  USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 3 3.0
4.   USA 60009 Badge Beneteau First 40 Daniel Koules 4 4.0
5.   USA 60597 Xuberance XP44 Jeff Barton 5 5.0
6.   USA 2165 Scout Sydney 41 Sea Scouts / Martin Bernstein 6 6.0
7.   USA 50134 Sirocco VI MUMM 36 Bill & Viviana Fanizzo 7 7.0
8.   USA 51196 Spanker Beneteau First 40.7 Boyd Rice / Rollin Pierce 8 8.0
9.   USA 50659 Mazal Tov J 120 Arne Fliflet 9 9.0
10.   Usa 42484 Success Wylie 39 Kasey Iwasyk 12/DNF 12.0
11.   USA 25443 DAKOTA Beneteau First 47.7 Steven Sickler 12/DNF 12.0
 
LMPHRF 3
1.   USA 52337 Runaway Elan 40 Tom Gorey 1 1.0
2.   USA 11508 MASKWA C&C115 Donald Waller 2 2.0
3.   USA 61063 Ohana Dehler 34c Robert Smetters 3 3.0
4.   USA 243 Phantom J 105 Peter Schwarzbach 4 4.0
5.   USA 60376 Perico Sabre 402 Ryan Johnson 5 5.0
6.   12 Misty J88 Daniel Floberg 6 6.0
7. Doyle Sailmakers  USA 97350 Free Agent Schock 35 Miles DePaepe 7 7.0
8.   USA 60657 Scarlet Begonias Dufour 36P Kevin Foote 8 8.0
9.   USA 60826 Cherry Bomb Jeanneau 45.2 Mark Birringer 9 9.0
10.   USA 51572 Nancy Jo C&C 110 Bruce Carter 10 10.0
11.   USA 50326 Geronimo C&C SR33 Herb Philbrick 11 11.0
12.   USA 60844 Pommes Frites Jeanneau 49DS Michael Evans 12 12.0
13.   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel 17/DNF 17.0
14.   USA 61177 FEARLESS Jeanneau 439 Russ Salzman 17/DNF 17.0
15.   USA 60720 Lighten Up Beneteau Oceanis 43 Charles Goodbar 17/DNF 17.0
16.   USA 42507 Pandora Swan 46 Hank Graziano 17/DNF 17.0
 
LMPHRF 4
1.   USA 664 Providence Ericson Greg Miarecki 1 1.0
2.   USA 40202 Truant S2 9.1 Walter and Holly Kawula 2 2.0
3.   USA 0076 Mise en Place Beneteau 381 Paul Thompson 3 3.0
4.   USA 43697 Escape C&C 33-2 Thomas Mikos 5/DNF 5.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019