2014 Grenada Sailing Week
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Race
8
Race
9
Race
10
T
O
Total
Grenada Sailing Week Racing
ToT Division
Fun Fleet
1.   FRA 37335 Tropical Baltic 42 Christian Nelias 1 1 1 1 1 1 1 1 [1] 7.0
2.   Kea Moorings 41.3 David Empson 2 2 2 2 2 3 4/DNS 4/DNS [4] 17.0
3.   ESP 9544 Luzula Dufour Gibsea 43 Armando Guilarte 4/DNF 4/DNF 4/DNS 4/DNS 3 2 2 2 [4] 21.0
 
Multihulls
1.   BVI None Freedom Lagoon 52 Michael Lakin 1 1 1 1 2/DNS 2/DNS 2/DNS 2/DNS [2] 10.0
 
Classics
1.   17 The Blue Peter Cutter rigged sloop Mathew Barker 2 1 1 1 1 1 1 [2] 6.0
2.   None Desiderata John Alden Malabar XIII Stuart Armstrong 1 2 2 2 2 2 2 [2] 11.0
3.   1 Savvy Petite Martinique Sloop Danny Donelan 3 3 3 3 3 3 3 [3] 18.0
4.   PP 13 Brett Ashley Cheoy Lee 41 Luis Pepe Nicoloso 4 4 4 4 4 4 4 [4] 24.0
 
 
Grenada Sailing Week - Cruising Racing
CSA Division
CSA Cruising 1
1.   TRI 547 Jaguar Frers 43 Peter Morris 3 1 1 1 3 3 2 1 [3] 12.0
2.   GRN 2904 Chao Lay Beneteau Oceanis 461 Bluewater Sailing Alex Johnstone 1 4 3 2 1 2 3 2 [4] 14.0
3.   CAN XX Boxxer Jeanneau 51 Scott Watson 4 2 2 3 2 1 1 3 [4] 14.0
4.   SIN 434 Kinabalu √Član impression 434 Robert Howison 2 6 4 4 4 4 5 4 [6] 27.0
5.   USA 5100 Critical Path First 51 Bill Dooley 7 5 5 5 5 5 6 5 [7] 36.0
6.   USA 52783 Eagles' Wings J 125 Hal Slentz-Whalen 6 3 7 6 6 6 4 10/DNF [10] 38.0
7.   GBR 8520R Hot Stuff Beneteau First 40.7 Annie O'Sullivan 5 7 8 8 7 7 7 6 [8] 47.0
8.   USA La Vida Beneteau 51.5 Gary Lohman 10/DNF 9 9 9 8 8 8 7 [10] 58.0
9.   B B46 My Mistress Sloop Robert Mills 8 8 6 7 10/DNS 10/DNS 10/DNS 10/DNS [10] 59.0
 
CSA Cruising 2
1.   GRN 4167 IWW Die Hard J 24 Robbie Yearwood 3 1 1 2 2 1 1 1 [3] 9.0
2.   GRN 2 Apero Albin Stratus 36 Jason Fletcher 1 2 2 1 1 2 2 5 [5] 11.0
3.   GBR K4261T Tulaichean II Beneteau 38 Mike Bingley 2 3 4 5 5 5 4 2 [5] 25.0
4.   USA 1553 Buffalo Soldier J 24 Jerry Bethell 5 4 6 3 3 4 3 3 [6] 25.0
5.   AUT OE 24 Rasmus Swan 43 Dieter Huppenkothen 4 5 3 7 4 3 5 4 [7] 28.0
6.   ANU 112 Cricket Beneteau First 35 Sandy Mair 6 7 5 4 6 6 6 7 [7] 40.0
7.   USA 143 Done Talking Hunter Legend 430 Chris Robertson 7 8 11/DNF 8 8 7 7 6 [11] 51.0
8.   Bloody Mary H 38 Jerry Stewart 8 6 7 6 7 8 11/DNS 11/DNS [11] 53.0
9.   GRN 000 Dione Nautiber Dione 98 Rene Froehlich 9 9 8 9 9 9 8 8 [9] 60.0
10.   USA 43225 Adleme Beneteau 432 Victor Cox 10 10 9 10 10 10 9 11/DNF [11] 68.0
 
 
Grenada Sailing Week - Racing Racing
CSA Division
CSA Racing
1.   GBR 9419T Dingo RP 37 Mark Chapman 1 1 1 1 1 1 2 3 2.5 6/DNS [6] 13.5
2.   GRN 2005 Category 5 Hobie 33 Mod Richard Szyjan 3 3 6/DNS 2 4 2 1 1 1 1 [6] 18.0
3.   TRI 19 Hightension Mumm 36 Bernard Evan-Wong 2 2 2 6/DNF 2 4 4 4 2.5 3 [6] 25.5
4.   BAR 105 Whistler J 105 Peter Lewis 4 4 3 3 3 3 3 2 4 2 [4] 27.0
5.   GBR 8405R Southern Child First 40 Lucy Reynolds 5 5 4 4 5 5 5 5 6/DNF 4 [6] 42.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Island Water World Prickly Bay Marina Camper Nicholson Marinas

Copyright © Interactive Creations 2000-2017