2014 Antigua Classic Yacht Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Total
1. Antigua Classics - Vintage Racing
CSA Division
Vintage Class A
1.   464 Mariella Alfred Mylne Carlo Falcone 2 1 3 1 7.0
2.   100 Ticonderoga of Greenwich l. Francis Herreshoff Scott Frantz 1 3 2 2 8.0
3.   Sincerity Vinzenzo Baglietto Trygve Bratz 3 2 1 6/DNF 12.0
4.   16 Dorade S&S Matt Brooks 4 4 5 3 16.0
5.   17 The Blue Peter Alfred Mylne Mathew Barker 5 5/SCP 4 4 18.0
 
Vintage Class B
1.   954 Mary Rose Nathaniel. G. Herreschoff Mary Rose Holdings Inc. 1 1 2 1 5.0
2.   Coral of Cowes Fred Sheppard Richard Oswald 3 3 3 2 11.0
3.   GER 73 Mistral Francis Herreshoff Dieter Kruegel 4 2/SCP 4 3 13.0
4.   none Adventuress William Fife III Victor Janovich 2 7/DSQ 1 7/DNS 17.0
5.   US 6 Mistress Sherman Hoyt Glenn McCormick 5 7/DNF 7/DNS 7/DNS 26.0
 
Vintage Class C
1.   Lily Maid Luke Bros. Cutter Michael Jarrald 1 1 1 1 4.0
2.   118 Guiding Light Berthon Boat Comp. Roy Boughton 2 2 2 4/DNS 10.0
3.   Cora Harrison Butler Jane Coombs 4/DNS 4/DNS 4/DNS 4/DNS 16.0
 
 
2. Antigua Classics - Classics Racing
CSA Division
Classics Class A
1.   USA 22261 Whitehawk Bruce King Mr. Ralph Isham 1 2 1 1 5.0
2.   H700 Stormvogel Van de Stadt Lilith Ltd 2 1 2 2 7.0
3.   56031 Lone Fox Robert Clark Ira H. Epstein 3 3 3 3 12.0
4.   Chronos Klaus Roder Sailing Classics CV 4 4 4 4 16.0
 
Classics Class B
1.   Juno Nat Benjamin Robert Soros 1 1 1 1 4.0
2.   Heron John Alden Bonnie Schmidt & Nigel Bower 2 2 2 2 8.0
3.   PaPa 1 Rowles / Irens / Steele Plumb Stem Enterprises (aka John Steele) 3 3 3 3 12.0
4.   Lilly Bolero Ferro Cement Gaff Schooner Kieran Latham 4 6/DNF 4 6/DNF 20.0
5.   Koukla George Stedel Horatio C. Cowan III 5 6/DNS 5 6/DNS 22.0
 
Classics Class C
1.   Eleda Antonio Salguero/Ross Gannon Ross M. Gannon 1 1 1 1 4.0
2.   K 473 Meriva of London Kim Holman Tristan Darkins 2 5/DNF 2 5/DNS 14.0
3.   195 Freya Trygve Halvorsen John Corbett 5/DNS 5/DNS 5/DNS 5/DNS 20.0
4.   Malamok Dervin 30 Jacques Burgaud 5/DNS 5/DNS 5/DNS 5/DNS 20.0
 
Classics Class D
1.   54 Spirit of Callisto Sean McMillan Richard Hearn and Linda Hearn 1 3 2 1 7.0
2.   Old Bob Hartley 40 David Buller 2 2 1 3 8.0
3.   Holly Mae Joff Rorke Joff Rorke 3/SCP 1 4 2 10.0
4.   Freya Hart Grayhound Replica of 1776 Grayhound Marcus Rowden and Freya Hart 4 5/DNF 3 5/DNF 17.0
 
 
3. Antigua Classics - Traditional Racing
CSA Division
Traditional Class
1.   Genesis Alwyn Enoe Alexis Andrews 1 1 2 2 6.0
2.   Summer Cloud Baldwin de Roche Andrew Robinson 2 2 3 1 8.0
3.   Exodus Alwyn Enoe Alwyn Enoe 5 4/SCP 1 3 13.0
4.   2 Sweetheart Zepharin McLaren Charles Morgan / Sam Duce 3 6/DNF 4 4 17.0
5.   ANU Ocean Nomad Alwyn Enoe/Todd Orrell Todd Orrell 4 3 5 5 17.0
 
 
4. Antigua Classics - Classic GRP Racing
CSA Division
Classic GRP Class A
1.   Desiderata John Alden Stuart Armstrong 1 2 1 2 6.0
2.   5 Frolic Luders 44 Don Ward 3 1 4 1 9.0
3.   Petrana John Alden 50 Paul Deeth 2 3 2 3 10.0
4.   8095 Sunshine Philip Rhodes 41 Famous Mauro 4 4 5 4 17.0
5.   USA 2 Tamasha Nat Herreshoff Peter Weaver 5 6/DNF 3 6/DNS 20.0
 
Classic GRP Class B
1.   9 Ruffian Francis Kinney 36 Martin Halpern 2 1 2 2 7.0
2.   ANT 24 Springtide David Boyd Jolyon Byerley / Peter Mullins 1 6/DNS 5 1 13.0
3.   H Lazy Leg William Tripp Juerg Zimmermann 6/DNF 2 1 6/DNS 15.0
4. Quantum Sails  192 Ella Lee William Tripp Edward Stroh 6/DNF 3 4 3 16.0
5.   204 Tessa Jeremy Rogers Christopher Waelen 3 6/DNS 3 4 16.0
 
 
5. Antigua Classics - Spirit of Tradition (All) Racing
CSA Division
Spirit of Tradition
1.   39 NA Nazgul of Fordell Sean McMillan 76 Stuart Simpson 2 2 1 2 7.0
2.   J H2 Rainbow Starling Burgess/Dijkstra SPF JH2 4 1 2 1/SCP 8.0
3.   GBR 1520R Chloe Racing Spirit Sean McMillan Michael Hough 1 3 5 3 12.0
4.   48 Spirit of Rani Spirit Yachts Jochen Hertzke 5 4 3 4 16.0
5.   3598R Flight of Ufford Sean McMillan Sean McMillan 7 5 4 5 21.0
6.   MLT 029 Aurelius G. Dykstra 76 Aurelius Marine Ltd 3 7 6 6 22.0
7.   49 Snoozle Sean McMillan 65 Beat Kuhnni 6 6 11/DSQ 7 30.0
8.   GBR 719R Dido Sean MacMillan Thomas R C Hill 8 11/DNF 7 8 34.0
9.   GBR 5637R Free Spirit Sean McMillan Alistair Jeffery 9/SCP 8 9 9 35.0
10.   41 Spirited Lady of Fowey Sean McMillan 56 Susie Stanhope 11/DNS 9 8 9/SCP 37.0
 
 
5. Antigua Classics - Spirit of Tradition (Spirit) Racing
CSA Division
Spirit of Tradition
1.   39 NA Nazgul of Fordell Sean McMillan 76 Stuart Simpson 2 1 1 1 5.0
2.   GBR 1520R Chloe Racing Spirit Sean McMillan Michael Hough 1 2 4 2 9.0
3.   48 Spirit of Rani Spirit Yachts Jochen Hertzke 3 3 2 3 11.0
4.   3598R Flight of Ufford Sean McMillan Sean McMillan 5 4 3 4 16.0
5.   49 Snoozle Sean McMillan Beat Kuhnni 4 5 9/DSQ 5 23.0
6.   GBR 719R Dido Sean McMillan Thomas R C Hill 6 9/DNF 5 6 26.0
7.   GBR 5637R Free Spirit Sean McMillan Alistair Jeffery 7/SCP 6 7 8 28.0
8.   41 Spirited Lady of Fowey Sean McMillan Susie Stanhope 9/DNS 7 6 7/SCP 29.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022