2019 Columbia Cup - Buoy Races
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Total
Columbia Cup - Beneteau 40.7 Racing
One Design Division
Beneteau First 40.7 Championship
1.   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell/ Scot Ruhlander 1 1 2 2 2 8.0
2.   USA 51457 Das Boot Beneteau First 40.7 Jay Muller 2 3 4 4 1 14.0
3.   USA 51146 La Tempete Beneteau First 40.7 Thomas Weber 6 4 5 1 3 19.0
4.   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti / Chuck Norton 3 5 3 7 6 24.0
5. UK Sailmakers  USA 51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil 9/OCS 2 1 5 8 25.0
6.   GER 1979 Turning Point Beneteau First 40.7 David Hardy 4 8 7 3 4 26.0
7.   USA 60102 Sociable Beneteau First 40.7 Robert Arzbaecher 5 7 6 8 5 31.0
8.   USA 51196 Spanker Beneteau First 40.7 Boyd Rice / Rollin Pierce 7 6 8 6 7 34.0
 
 
Columbia Cup - Buoy Races Racing
One Design Division
T-10
1.   30475 Erica T10 Brian Kaczor 1 1 2 2 6.0
2.   USA 40433 Meat T-10 Brian Kennalley, Edward Mui, Craig Roehl 3 2 3 7 15.0
3.   USA 410 Retention LS 10 Mark Croll 4 5 7 3 19.0
4.   USA 311 Mutiny T10 John Schellenbach 5 3 4 8 20.0
5.   USA 26300 Winnebago LS 10 Tim Rathbun 12 10 1 1 24.0
6.   USA 411 Minister LS 10 Blane & Cindy Boynton 2 4 8 10 24.0
7. UK Sailmakers  USA 124 Liberty T-10 Ray Douglas / Kris Maybach 8 11 5 5 29.0
8.   USA 402 Thunderbolt LS 10 Steve Karstrand 10 7 9 4 30.0
9.   USA 26302 Water Works T-10 Rick & Mary Ann Lillie 7 6 10 13 36.0
10.   USA 348 Kamikaze T-10 Darren Beck / Andrew Fernandez 6 9 12 9 36.0
11.   USA 40900 Skidmarks T-10 Jamie Sunderland 9 12 11 11 43.0
12.   USA 26215 Hot Sauce T-10 Mike & Karen Better 17/DNC 17/DNC 6 6 46.0
13.   USA 15630 Amateur II T-10 Michael & Felicia Platzke 11 8 17/DNC 17/DNC 53.0
14.   USA 26340 Rainbows End T-10 Steven Fink 13 13 13 14 53.0
15.   USA 23928 Proving Run T10 Jovan Brankov / Roccasalva 14 14 17/OCS 12 57.0
16.   USA 412 M*A*S*H LS 10 Ron Kallen 15 15 17/DNC 17/DNC 64.0
 
Beneteau First 36.7
1. North Sails  USA 235 Tequila Mockingbird Beneteau First 36.7 Chris Duhon 4 2 1 1 8.0
2.   USA 45367 Gaucho Beneteau First 36.7 Mark & Diane Bouckaert 1 3 2 3 9.0
3.   USA 247 Painkiller 5 Beneteau First 36.7 Alice Martin 3 5 3 2 13.0
4. Doyle Sailmakers  USA 1313 Program Beneteau First 36.7 Earle and Kara Atwater 2 1 6/DNC 6/DNC 15.0
5. Doyle Sailmakers  USA 26219 FOG Beneteau First 36.7 Greg Rasmussen 5 4 4 4 17.0
 
 
Racing Area: Circle 1 Racing
PHRF_ToT Division
PHRF - Division 2 >=50
1.   USA 33 Ravn Beneteau Platu 25 Jamie Downing 1 1 1 1 1 5.0
2. UK Sailmakers  USA 40655 Unknown Lady2 Frers 36 David Ward 3 4/TLE 2 2 4/DNC 15.0
3.   USA 53026 Measure For Measure Morgan 36 N/M Brian Tobin 2 2 4/DNC 4/DNC 4/DNC 16.0
 
PHRF - Division 1 <50
1.   USA 131 Lucy Melges 32 Jeremy Alexis 1 1 1 1 1 5.0
2.   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill 3 4 4 2 2 15.0
3. North Sails  USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 4 3 2 3 3 15.0
4.   USA 24 Momentus J 111 Kevin Saedi / Raman Yousefi 2 2 3 5 4 16.0
5. UK Sailmakers  USA 32006 Valkyrie Columbia Carbon 32 Brian Bullock 6/DNC 6/DNC 5 4 5 26.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019