The 37th Annual Fall Kick Off Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Total
Annual Fall Kick BYC Off Regatta Racing
PHRF Division
PHRF - Spinnaker A
1.   USA 11 Tack Tick Martin 243 Michael Siedlecki 1 1 1 3.0
2.   USA 40037 Pendragon Farr 40 Mike Kayusa 2 2 4 8.0
3. 18   USA 180 Volpe Melges 32 George Haynie 3 3 2 8.0
4.   USA 42341 Warrior Tripp 38 Grant Dumas 4 4 5 13.0
5.   USA 83170 Alphadog SR 33 Gordon Latrobe 6 5 3 14.0
6. Doyle Sailmakers  USA 39523 Wasabi Farr 395 Eric Lopez 5 7/DSQ 6 18.0
 
 
Annual Fall Kick Off BYC Regatta Racing
PHRF Division
PHRF - Spinnaker B
1.   USA 587 Obsession Melges 24 Gary Schwarting 1 1 1 3.0
2.   USA 93 Breezin Bayou J 105 Stephen Mitcham 2 2 3 7.0
3.   USA 48 Rocket J 35 Tarry Grimsdale 3 4 2 9.0
4.   15 Encore J 95 Paul / Doug Eckel / Fisher 4 3 4 11.0
5.   USA 40688 Yard Goat Soverel 33 Jamie/Brent Myers/Bacon 7 5 5 17.0
6.   USA 83198 Fire & Ice J 105 George Cussins 5 6 6 17.0
7.   USA 40980 Back OFF Soverel 33 Tony Barrett 6 7 9/DNC 22.0
8.   USA 30 Silver Streak J 24 Thomas Grubb 9/DNC 9/DNC 9/DNC 27.0
 
 
Annual Fall Kick Off Regatta Racing
PHRF Division
PHRF Cruising A
1.   42 Midnight Sun Hunter 37 Blaise Pierson 1 1 2.0
2.   Uni 38 XTC BENETEAU THOMAS GLEW 4 2 6.0
3.   NCC1701 Wind Caller Catalina 42 Joe McClash 2 4 6.0
4.   USA 01 Swamp Rabbit One Off Ash Hough 33 Mark Berte 3 3 6.0
5.   23 Patronus Morgan Catalina 45 Larry and Cary Willis 5 5 10.0
6.   USA 57 Special K Hunter legend 37 Robert Klement 6 7/DNC 13.0
 
PHRF Cruising B
1.   USA 946 Magic Dragon Cheoy Lee Tony Johnson 1 1 2.0
2.   4951 First Wind CSY 44 Art Cupps 2 2 4.0
3.   USA 425 After You Mark II John Gardner 4 3 7.0
4.   1077 Silver Lining Catalina 320 Bob Armstrong 3 4 7.0
5.   USA 14 Island Hopper Hooks Custom 34 Carol Elwood 5 5 10.0
6.   16 Green Flash Rodgers 24 John Huber 7/DNC 7/DNC 14.0
 
 
Annual Fall Kick Off Regatta BYC Racing
PHRF Division
PHRF - Racer/Cruiser
1.   USA 60740 Sacred Cow Beneteau 473 David German 3 1 4.0
2.   USA 48 Prime Plus Beneteau 445 Frank Hanna/ Mark Requa 1 3 4.0
3.   USA 038 Mi Sueño Morgan 44cc N/M Ron Kinney / Holanda Manzano 4 2 6.0
4.   USA 8484 Liquid Time Beneteau 40 Gail Heausler 2 4 6.0
5.   USA 23565 Therapy J 30 Maximilian Strobl 5 5 10.0
6.   USA 53311 Abeona Morgan 36-5 Joseph Toth 6 6 12.0
7.   USA 42696 No Way José J 35 Jose Suarezhoyos 7 8/DNC 15.0
 
 



Protest Filing Report as of 04/Jul/2022 @ 11:06 AM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. Fire & Ice (USA 83198) vs Redress - Technical Committee Redress for a Rating problem 01:00AM Closed Redress disallowed
2. 3 Warrior (USA 42341) vs Wasabi (USA 39523) Accident at Start 01:00AM Closed Wasabi Disqualified
3. 2 Breezin Bayou (USA 93) vs Encore ( 15) Port - Starboard situation 01:00AM Closed Protest disallowed
 

Back to previous page
Main Menu

Marsh Harbor Marine Merrill-Elzer Advisory Group Nadco sail Technologies
TowBoatUS West Marine
Snead Island Boat Works
Anthony's Cooling Heating Electric
Mastry Engine Center Klement, Jungman & Varga Dental Group
Maintenance Too Paper Co.

Copyright © Interactive Creations 2000-2022