160th NYYC Annual Regatta presented by Rolex - FRIDAY (Around-the-Island)
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
A-T-I Blue Racing
CRF Division
Class 7 - CRF SoT
1.   USA L2 Lark Eggemoggin 47 Tom Morris 1 1.0
2.   MLT 901 Tempus Fugit Tempus 90 James Troup 2 2.0
3.   USA W.76/US-1 Wild Horses W-Class W.76 donald tofias 3 3.0
 
Class 8 - CRF NS
1.   NY 6 Spartan NY50 Charlie Ryan 1 1.0
2.   USA 50 Sonny Custom Joseph Dockery 2 2.0
3.   USA 71 BLACK WATCH S&S custom yawl Joseph Robillard 3 3.0
4.   USA 18 Angelita 8 Metre Henry Skelsey 4 4.0
5.   312 Fortune Custom Schooner John Taft / Tom Glassie 5 5.0
 
Class 9 - CRF spinnaker
1.   USA T-82 Silent Maid Barnegat Bay Catboat Peter Kellogg 1 1.0
2.   USA 21 Madcap 6 metre tom fair 2 2.0
3.   USA 194 Winnie of Bourne Concordia 39 J Arvid klein 3 3.0
4.   USA 53 CHEROKEE 6 Metre Jerry Goldlust 6/DNF 6.0
5.   USA 351 Fidelio S&S 39 Charles Townsend 6/DNF 6.0
 
 
IRC Division
Class 1 - IRC 1
1.   USA 52221 Constellation TP 52 Joshua Forgacs 1 1.0
2.   USA 61011 Stark Raving Mad VII Swan 601 James Madden 2 2.0
3.   USA 55155 Rima2 RP 55 John Brim 3 3.0
4.   USA 66069 Caol Ila R Mini Maxi 72 Alex Schaerer 4 4.0
5. 77   USA 50009 Privateer Cookson 50 Ron O'Hanley 5 5.0
6.   USA 5095 Sled TP 52 Takashi Okura 6 6.0
7.   AUT 2002 Cuba Libre Whitbread 60 MOD Norman MacPherson 7 7.0
8.   USA 52100 Hooligan TP 52 Gunther Buerman 8 8.0
9.   USA 5210 Interlodge IRC 52 Austin and Gwen Fragomen 9 9.0
10.   USA 60385 SEJAA Custom Mathew Goldsmith 10 10.0
11.   USA 2555 Rambler RP 90 WB George David 11 11.0
12.   4 Alvimedica 4 VO 65 Charlie Enright 12 12.0
13.   USA 45 Bella Mente Judel-Vrolijk Mini Maxi Hap Fauth 13 13.0
14.   GRE 55 Irie 2 Kerr 55 Brian Cunha 15/OCS 15.0
 
Class 2 - IRC 2
1.   USA 95 Spookie Carkeek HP 40 Steve & Heidi Benjamin 1 1.0
2.   USA 1201 After Midnight CTM41 Paul Jeka 2 2.0
3.   BER 1000 Nasty Medicine Corby 41 Stephen Sherwin 3 3.0
4.   USA 61137 Otra Vez Ker 43 Custom William Coates 4 4.0
5.   USA 38007 Riot McConaghy 38 Marc Ewing 5 5.0
6.   USA 50069 Temptation-Oakcliff Custom Ker 50 Arthur Santry - Oakcliff Sailing 6 6.0
7.   USA 52599 Winged Lion Ker 50 Will Hubbard 7 7.0
8.   USA 50400 Entropy Tripp 41 Patricia Young 8 8.0
9.   USA 52821 White Rhino Swan Todd Stuart 9 9.0
10.   USA 4212 The Cat Came Back Club Swan 42 Lincoln Mossop 10 10.0
11.   CAN 54403 Spitfire J 145C Jonathan Bamberger 13/DNF 13.0
12.   USA 50282 Miracle R/P 44 Michael Cashel 13/DNF 13.0
 
Class 4 - IRC 4
1.   USA 93586 DownTime Summit 40 Ed Freitag / Molly Haley 1 1.0
2.   USA 70 Pendragon X-41 Quentin Thomas 2 2.0
3.   USA 52195 White Witch King 40 Larry Landry 3 3.0
4.   USA 12241 Wings J 122 Michael Bruno 4 4.0
5.   USA 43 AmadeusV Xp38 Udo and Michael Schroff 5 5.0
6.   USA 39532 Old School Farr 395 Ganson Evans 6 6.0
7.   USA 28920 Sunset Child J 120 Marcus Cholerton-Brown 7 7.0
8.   USA 60525 CECILIE VIKING Elan 450 Vidar Skjelstad 8 8.0
 
Class 5 - IRC 5
1.   USA 315 Carina Custom 48 Rives Potts 1 1.0
2.   USA 51 Rush J 109 Bill Sweetser 2 2.0
3.   USA 1976 Mischief Lyman-Morse 40 David Schwartz 3 3.0
4.   USA 25244 Kincsem J 44 Joerg Esdorn / Duncan Hennes 4 4.0
5.   NA 11 Swift Navy 44 Nicholas Tucker 5 5.0
6.   USA 51920 Elan Beneteau First 36.7 John Hammel 6 6.0
7.   USA 52439 Kalevala II Grand Soleil 37 B&C Tapio Saavalainen 7 7.0
8.   NA 23 Defiance Navy 44 Padraig O'Brien 8 8.0
9.   USA 43600 Vamp J 44 Leonard Sitar 9 9.0
10.   USA 32441 Cygnette Swan 441 William Mayer 10 10.0
11.   GBR 5598T Kenai J 44 Chris Lewis 11 11.0
12.   USA 42324 Glory J 44 Jack Neades 12 12.0
13.   USA 59278 Rocket J. Squirrel Swan 39 Chris Otorowski 13 13.0
14.   USA 72 Gut Feeling J 109 Ted Herlihy 16/DNF 16.0
15.   USA 49 Gold Digger J 44 James D. Bishop 16/DNF 16.0
 
 
One Design Division
Class 3 - Swan 42
1.   USA 4210 Quintessence Swan 42 Roger Widmann 1 1.0
2.   USA 4224 Barleycorn Swan 42 Brendan Brownyard 2 2.0
3.   USA 4214 Daring Swan 42 John Hele 3 3.0
4.   USA 4235 Apparition Swan 42 Ken Colburn 4 4.0
5.   USA 4206 Impetuous Swan 42 Paul Zabetakis 5 5.0
6.   USA 4221 Migration Swan 42 Adrian Ionescu 6 6.0
7.   USA 4227 Hoss Swan 42 Glenn Darden / Philip Williamson 7 7.0
8.   USA 4245 Mahalo Swan 42 Charles Kenahan 8 8.0
9.   USA 4216 Arethusa Swan 42 Phil Lotz 9 9.0
10.   USA 4243 Blazer Swan 42 Christopher Culver 11/OCS 11.0
 
Class 6 - 12 Metre
1.   K 22 Victory 83 12 Metre Dennis Williams 1 1.0
2.   KZ 3 New Zealand 12 Metre Lexi Gahagan / Max Buerman 2 2.0
3.   KZ 5 Laura 12 Metre Kip Curren 3 3.0
4.   USA 22 Intrepid 12 Metre jack curtin 4 4.0
5.   USA 12 19 Nefertiti 12 Metre Jon Wullschleger 5 5.0
 
Class 0 - Marstrom 32
1.   USA 5 Bronco Marstrom 32 Michael Dominguez 1 1.0
2.   USA 3 Ultimate Pressure Marstrom 32 Peter Denton 2 2.0
3.   USA 2 Liftoff Marstrom 32 Malcolm Gefter 3 3.0
 
 
ORR Division
Class 10 - ORR
1.   USA 55655 Terrapin Andrews 68 Jon Litt 1 1.0
2.   16 Dorade S&S 52 Matt Brooks 2 2.0
3.   USA 4217 ORBIT NYYC Swan 42 Rick Dominique 3 3.0
4.   USA 51868 Defiance Swan 56 Cruising Peter Noonan 4 4.0
5.   USA 51382 SKYE Swan 53 Ralph Worthington 5 5.0
6.   USA USA 62 Arrowhead J 42 Steve Berlack 6/DNF 6.0
 
 
PHRF Division
Class 11 - PHRF 1
1.   USA USA 104 Wild child J111 Chris Jones 1 1.0
2.   USA 34 Blockade Runner Farr 30 Bruce Bingman / Taran Teague 2 2.0
3.   USA 51104 Windwalker Hood 60 Daniel Levangie 3 3.0
4.   USA 711 Odyssey Alfred Van Liew / David Brodsky 4 4.0
5.   USA 4 Reef Points RP 60 Joseph Huber 5 5.0
6.   USA 60909 Bravo J-111 Sedgwick Ward 6 6.0
7.   USA 52455 Renegade X-445 Jeffrey Pribor 7/DNF 7.0
 
Class 12 - PHRF 2
1.   USA 301 Samba Quest 30 Tristan Mouligne 1 1.0
2.   USA 30005 Gordon E S&S 30 Glenn Walters 2 2.0
3.   USA 56 Spirit J 92S EC Helme 3 3.0
4.   USA 12033 Sparkle Pony Elite 37 Mallory Cushman 4 4.0
5.   USA 51229 Meddler X J 29 Brian Kiley 5 5.0
6.   USA 61500 Bird Gulfstar 50 Ed Steedman 8/DNF 8.0
7.   USA 2781 Nighthawk J 24 Barker,McVicker & Ryan 8/DNF 8.0
 
Class 13 - PHRF NS
1.   USA 43932 Jazz Fish Freedom 35 Paul Koch, Jr. 1 1.0
2.   USA 43 Sei Amici Moody 41ac alan baines 5/DNF 5.0
3.   FIS 5 Kestrel Herreshoff Fishers Island 31 Angus Davis 5/RAF 5.0
4.   USA 60113 Mad Czech Chaser 33 3/4 ton Jan Trousilek 5/DNF 5.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019