2014 Red Fox Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Total
Red Fox JAM Racing
PHRF_ToT Division
Jib and Main (JAM) - Division 1
1.   USA 15671 Booma C&C 27 MK I Charles Gosling 1 1 2.0
2.   USA 32 Moonbeam Alerion 28 J-R Carruthers-Holton 2 4 6.0
3.   USA 2987 Ghost J 24 Hap Wright 5 2 7.0
4.   USA 4818 Bald Eagle Catalina Bob Muneio 4 3 7.0
5.   USA 207 Outrageous Islander Bahama 30 Rich Kraemer 3 6/DNF 9.0
 
 
Red Fox Spinnaker Racing
PHRF_ToT Division
Spinnaker Racing - Division 2
1.   USA 448 Apothecary Pearson 26 John Ochs 1 1 2.0
2.   USA 25201 Sail La Vie Tartan 31 Sam Williamson 2 4 6.0
3.   USA 474 Tireless P 26 Michael Carland 3 3 6.0
4.   USA 1733 Sandpiper Pearson 26 Mike & Sue Miller 6 2 8.0
5.   USA 1035 Cygnus Pearson 26 James Stewart 4 6 10.0
6.   USA 224 Big Red Ranger 29 DeWayne McCave 5 5 10.0
7.   USA 16393 PS Pearson 10M Dan Caviston 7 7 14.0
 
Spinnaker Racing - Division 3
1.   USA 483 Reckless J 22 Tom Barnes 1 1 2.0
2.   USA 5 Shocker Ultimate 20 Sam Keys 3 2 5.0
3.   USA 69 Night Moves S2 7.9 Turbo Bill Hawkins 2 5 7.0
4.   USA 560 Paleface Lite J 22 Robert Grove 4 3 7.0
5.   USA 238 Zuni Bear J 70 Rich Bergmann 5 4 9.0
6.   USA 543 Jammin' J 70 Thomas Bosch 6 6 12.0
 
Spinnaker Racing - Division 4
1.   USA 212 Spar Wars III Olson 30 IB Bruce Hubble 2 1 3.0
2.   USA 51778 Liberty Dehler David Phelps 1 2 3.0
3.   USA 40456 Indigo Farr 33 S. Emery Scheibert 4 3 7.0
4.   USA 50516 Ticket to Ride Tripp 33 Keith & Karen Attee 3 4 7.0
5.   USA 41812 Bramble Friers 41 Bruce Rohrer 5 5 10.0
 
Spinnaker Racing - Division 6
1.   USA 51170 Flyswatter Beneteau 40.7 Mark Pirie 1 1 2.0
2.   USA 308 Montuno Farr 30 Matt Henninger 3 2 5.0
3.   USA 32 Redline FT 10 Michael Graham 2 4 6.0
4.   USA 10 Stinger Farr 30 Ray Leyman 4 3 7.0
5.   USA 359 Goat Rodeo J 109 Robert Evans 5 5 10.0
 
Spinnaker Racing - Division 7
1.   USA 60611 nosurprise J 111 David Irish 2 1 3.0
2.   USA 50799 Willie J J 130 Doug Petter 1 3 4.0
3.   USA 52774 Courtesan Farr 49 Dane Christy 3 2 5.0
4.   USA 84 Gotta Wanta J 122 Robert Mampe 6 4 10.0
5.   USA 56565 relentless schock 40 mark hagan 4 7 11.0
6.   USA 52400 Still Messin' J 124 Adam Esselman 5 6 11.0
7.   USA 975 FishTales A40RC Mike Fisher 7 5 12.0
 
 
ToT Division
Melges 24 - Division 5
1.   USA 46 Unsalted Melges 24 Murray Lindhout 4 1 5.0
2.   USA 625 Zig Zag Melges 24 Marty Jensen 1 4 5.0
3.   USA 153 Social Member Melges 24 VanStratt Gerber 3 3 6.0
4.   USA 137 Gecko Melges 24 Eric Landman 6 2 8.0
5.   USA 510 Rustler Melges 24 Fred Rozelle 2 8 10.0
6.   USA 73 Psycho Melges 24 Michael Franklin 5 6 11.0
7.   USA 174 Affinity Melges 24 Dave & Deb Strawbridge 8 5 13.0
8.   CAN 346 Vapour Trail Melges 24 Marc Steyn 7 7 14.0
 
 
Red Foxx Catamaran Racing
Portsmouth Division
Catamaran / Non-Displacement - Division 8
1.   USA 697 Just Chute Me Nacra F17 Roger Cochran 1 1 2.0
2.   USA 1483 Back to the Future Nacra 5.8NA Matt Boesch 2 2 4.0
3.   USA 82946 Lucky Strike Newick 50 Fred Ball 3 4 7.0
4.   USA 25411 High Priority2 Corsair F31R David Shneider 7/OCS 3 10.0
5.   USA 80 multitask A class catamaran John Harper 7/DNC 7/DNC 14.0
6.   CAN 13 Thunderstruck 49er Steve Pirie 7/DNF 7/DNC 14.0
 
Catamaran F-18 - Division 8
1.   USA 155 Oversheeted F-18 Catamaran Claus Schnabel 1 1 2.0
2.   USA 2576 Candied Yams TPQ Hobie Tiger F18 Paul Krutty 3 2 5.0
3.   USA 217 Young Frankenstein F18 Chris Tuckfield 2 3 5.0
4.   USA 310 This Side Up Nacra Formula 18 Ed Cunningham 4 4 8.0
5.   USA 312 Man On Wire F-18 Jim Egerdal 6 5 11.0
6.   USA 99 Purple people eater AHPC F-18 Wayne Tetlow 5 6 11.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

   

Copyright © Interactive Creations 2000-2017