166th NYYC Annual Regatta - Friday (Around-the-Island Race)
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Total
NYYC Annual Regatta - Friday Racing
ORC Division
ORC 1
1.   USA 52007 Vesper TP52 David Team 1 1.0
2.   USA 55052 FOX TP52 Victor Wild 2 2.0
 
ORC 2
1.   USA 4206 Impetuous Swan 42 Paul Zabetakis 1 1.0
2.   NZL 8008 Rikki R/P 42 Bruce Chafee 2 2.0
3.   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Scott Weisman 3 3.0
4.   USA 4210 Quintessence Club Swan 42 Kurt Kalberer II 4 4.0
5.   USA 103 Rigadoon Dunning 44 Jim Grundy 5 5.0
6.   USA 60874 Xpatriate Xp44 Peter Grueterich 6 6.0
 
ORC 3
1.   USA 162 Leading Edge J 109 William Sutton 1 1.0
2.   USA 50400 Entropy Tripp 41 Patricia Young 2 2.0
3.   USA 266 Vento Solare J 109 Bill Kneller 3 3.0
4.   USA 11114 19th Nervous Breakdown J 111 John & Sue Sutherland 4 4.0
5.   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham 5 5.0
6.   USA 43600 Vamp J 44 Kenneth Luczynski 6 6.0
 
 
PHRF Division
PHRF 1
1.   USA 52443 Vamoose J 133 Bob Manchester 1 1.0
2.   22 Intrepid 12 Metre Michael Patterson 2 2.0
3.   US 17 Weatherly 12 Metre Steven Eddleston 3 3.0
4.   USA 40036 Katahdin Farr 40 Trevor Nelson 4 4.0
5.   USA 4212 The Cat Came Back Swan 42 Lincoln Mossop 5 5.0
6.   GRE 55 Irie 2 Kerr 55 Brian Cunha 6 6.0
7.   USA 4 Laura Westerly Marine RP 60 Francis Curren 7 7.0
8.   USA 60017 Eclipse C&C 41 Mark Coleman 8 8.0
9.   USA 54289 VKP Vic Carpenter Frederick Mills / Nikolai Tollborg 9 9.0
10.   USA 50015 Jambi Bermuda 50 John Levinson 10 10.0
11.   usa 68 celeritasII Benneteau Figaro 3 Malcolm Gefter 12/DNC 12.0
 
PHRF 2
1.   USA 2 Cavalino W-37 Mike Toppa 1 1.0
2.   USA 1 Incognito J 121 Joe Brito 2 2.0
3.   USA 683 Das Blau Max Farr 30 Cory Sertl 3 3.0
4.   USA 30016 Just A Friend C&C 30 One Design Clayton Deutsch 4 4.0
5.   USA 9393 Resolute IV IMX 40 Terrence Arndt 5 5.0
6.   USA 52070 Masquerade Baltic 47 Peter Gerard 6 6.0
7.   4 Alchemist Jeanneau Sunfast 3300 Glenn / Darren Walters 7 7.0
8.   USA 60430 Gallop Hanse 430 Dennis Ferreira 8 8.0
9.   USA 52024 Bamboozler Beneteau First 40.7 Michelle & Robert Hoyt 9 9.0
10.   USA 42454 Chasseur Little Harbor 54 Miles Cook 10 10.0
 
PHRF 3
1.   USA 126 Scoundrel 6 Metre Jamie Hilton 1 1.0
2.   USA 1976 Mischief Lyman-Morse 40 David Schwartz 2 2.0
3.   USA 711 Odyssey S&S 48 David Brodsky/ Alfred Van Liew 3 3.0
4.   USA 56 Spirit J 92s EC Helme 4 4.0
5.   USA 51920 Elan Beneteau First 36.7 John Hammel 5 5.0
6.   USA 61500 Bird GulfStar 50 TM Sloop Ed Steedman 8/DNF 8.0
7.   USA 32086 Hawk Evelyn 32-2 Richard & Katie Barker 8/DNC 8.0
 
 
PHRF_ToT Division
PHRF - Non-Spinnaker
1.   W.76 USA 1 Wildhorses W Class 76 Donald Tofias 1 1.0
2.   USA 43932 Jazz Fish Freedom 35 Paul Koch 2 2.0
3.   USA 50569 Star Dancer Freedom 35 David Pedrick 3 3.0
4.   USA 42700 Duck Soup C&C 37 R/XL William Clavin 4 4.0
5.   NA-5 Frolic Luders Navy 44 Yawl Bill Doyle 5 5.0
6.   USA 025 Epiphany e33 Nick Bowen 6 6.0
7.   USA 51104 Windwalker Hood 60 Daniel Levangie 7 7.0
 
 
NYYC Annual Regatta - Friday - Red Circle Racing
One Design Division
Shields
1.   USA 107 Grace Shields John Burnham/ Reed Baer 3 3 1 1 8.0
2.   USA 237 Bit~O~Honey Shields Ken Deyett 1 1 3 3 8.0
3.   USA 121 Mahi Shields David Bush-Brown 2 2 2 4 10.0
4.   USA 245 Hawk Shields Peter Siegl 5 6 4 2 17.0
5.   USA 160 Diversion Shields Robin Monk 4 4 5 5 18.0
6.   USA 238 White Rabbit Shields Richard Robbins 6 5 6 6 23.0
7.   USA 204 Prudence Shields Kelsy Patnaude 7 7 15/DNS 15/DNC 44.0
8.   USA 254 Aeolus Shields P Thomas Hirsch 15/DNC 15/DNC 15/DNC 15/DNC 60.0
9.   USA 181 Helen Shields Dirk Johnson 15/DNC 15/DNC 15/DNC 15/DNC 60.0
10.   USA 33 Maverick Shields Ted Slee 15/DNC 15/DNC 15/DNC 15/DNC 60.0
11.   USA 151 Meander Shields Scott Foberg 15/DNC 15/DNC 15/DNC 15/DNC 60.0
12.   USA 205 Nemesis Shields Jonathan Krumeich 15/DNC 15/DNC 15/DNC 15/DNC 60.0
13.   USA 26 Tango Shields Karen Ronan 15/DNC 15/DNC 15/DNC 15/DNC 60.0
14.   USA 258 Tinky Shields Alex Hood 15/DNC 15/DNC 15/DNC 15/DNC 60.0
 
Sonar
1.   USA 11 Jager Sonar John Bainton 1 1 2 4 8.0
2.   USA 7 Fast Attack Sonar Matthew Bergantino 6 2 1 2 11.0
3.   USA 8 Resonance Sonar Brian Doyle 4 3 4 1 12.0
4.   USA 19 One Ping Only Sonar Robert Farley 2 4 3 5 14.0
5.   USA 16 Storm Sonar Rick Lyall 5 5 6 3 19.0
6.   USA 5 Land Sonar sonar Christopher Land 3 6 5 6 20.0
7.   USA 1 Irish Exit II Sonar John Edenbach 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 44.0
8.   USA 4 Korb Sonar Sonar David Korb 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 44.0
9.   USA 2 Laureus Sonar Marly Isler 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 44.0
10.   USA 17 Team 5 Up Sonar Megan Grapengeter-Rudnick 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 44.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020