2020 Charity Cup Regatta
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
T
O
Total
Course Area 1 Racing
One Design Division
J/70 Class
1.   GBR 1451 Eat Sleep J Repeat J 70 Paul Ward Royal Southern YC 3 5 2 3 1 2 1 [5] 12.0
2.   GBR 1452 Calypso J 70 J Peters & J Calascione RYS 2 2 1 1 7 5 5 [7] 16.0
3.   GBR 974 EV Experts J70 Chris Taylor WPNSA 1 9 6 5 3 1 2 [9] 18.0
4.   RSrnYC828 Boysterous J70 Annabel Vose Royal Southern Yacht Club 8 10 3 2 6 6 3 [10] 28.0
5.   IRL 1123 Soak Racing J 70 Ian Wilson RSrnYC 4 3 7 8 17 3 6 [17] 31.0
6.   GBR 1496 Standfast J70 Simon Patterson RSrnYC 5 7 4 6 5 7 4 [7] 31.0
7.   GBR 1127 Lightfoot J70 James Neville Royal Southern Yacht Club 6 4 8 7 4 8 8 [8] 37.0
8.   46 JDog J70 John Greenland RTYC/RORC 11 8 5 10 9 4 10 [11] 46.0
9.   GBR 828 Brutus J 70 Charles Thompson Royal Southern Yacht Club 7 1 10 9 2 19/DNC 19/DNC [19] 48.0
10.   GBR 1206 Offbeat J 70 David McLeman RSrnYC 9 6 9 12 10 11 7 [12] 52.0
11.   GBR 741 Cosmic J 70 Patrick Liardet RSrnYC 10 19/DNF 12 4 12 10 9 [19] 57.0
12.   GBR 290 Jenga 8 J70 Peter Watts Burghfield Sailing Club 17 19/DNF 11 13 8 13 11 [19] 73.0
13. 65   GBR 1210 Jalapeno J 70 Brian Denney RSrnYC 12 19/DNF 14 11 16 9 12 [19] 74.0
14.   GBR 1381 Excess J70 Alain Waha Royal Southern YC 15.5 19/DNF 17 14 14 12 13 [19] 85.5
15.   1170 MIMIs J70 Lutz Strangemann Royal southern 13 19/DNF 13 18 11 19/DNC 19/DNC [19] 93.0
16.   GBR 800 Jackatoo J70 Rob Orr BHYC 14.5 19/DNF 15 17 15 14 19/RET [19] 94.5
17.   GBR 937 Powder Monkey J/70 Ian Poynton Royal Southern Yacht Club 15.5 19/RET 18 15 13 19/DNC 19/DNC [19] 99.5
18.   GBR 746 Sparkly Peach Unicorn J70 Cressida Robson RORC 18 19/DNF 16 16 19/DNF 19/DNC 19/DNC [19] 107.0
 
XOD Class
1.   X 192 Felix XOD Peter Baines HRSC 2 1 1 3 1 [3] 5.0
2.   X 179 Xpeditious XOD James MArkby RLymYC 3 4 2 1 3 [4] 9.0
3.   X48 XL XOD Rory Paton R Lym YC 4 3 5 2 2 [5] 11.0
4.   X90 Calypso XOD Tim Harding Royal Southern 1 2 3 6/DNC 6/DNC [6] 12.0
5.   21 SATU XOD Georgie Vintner Royal Southern 5 5 4 6/DNC 6/DNC [6] 20.0
 
Etchells Class
1. 59   GBR 1437 Exabyte Etchells Shaun Frohlich RORC, RSnYC 3 2 2 6 3 2 3 [6] 15.0
2. 53   GBR 1353 The Plant Hunter Etchells Malcolm Offord Royal Thames Yacht Club 1 1 4 1 4 6 5 [6] 16.0
3.   GBR 1333 Swedish Blue Etchells Ante Razmilovic YCCS 2 5 5 5 2 1 1 [5] 16.0
4. 17   GBR 1417 China Wight Etchells Nicholas Stagg Royal Thames Yacht Club 5 3 3 2 1 5 2 [5] 16.0
5.   GBR 1 Ziggy Etchells Jake Hardman HISC 4 4 1 3 5 3 4 [5] 19.0
6. 48   GBR 1148 Silver Lining Etchells Murray Chapples Royal Thames 6 6 6 7 6 7 7 [7] 38.0
7.   GBR 484 Waywoh Etchells John Cook RSrnYC 7 9/DNF 7 4 9/DNC 9/DNC 9/DNC [9] 45.0
8. 20   GBR 1020 Sumo Etchells Robby Boyd RLymYC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 4 6 [9] 46.0
 
 
ToT Division
VPRS Club Class 2
1.   E95 Eros (Greig City Academy) E-Boat Azat Ulutas Lymington Town Sailing Club 1 2 3 1 1 [3] 5.0
2.   GBR 3153 Riot (Greig City Academy) Intro22 Kai Hockley Lymington Town SC 3 4 1 2 2 [4] 8.0
3.   518Y Cockleshell One-off dayboat Jonty Sherwill Royal Southern YC 2 1 2 6/DNC 6/DNC [6] 11.0
4.   gbr 7063 Loveinamist7063 Waarschip725 Eric Williams Royal Southampton Yacht Club 6/RET 3 4 6/DNC 6/DNC [6] 19.0
5.   GBR 8265T Shooting Star Elan 295 Lawrence Draper RSYC 4 5 5 6/DNC 6/DNC [6] 20.0
 
 
Course Area 2 Racing
IRC Division
IRC Class 1
1.   GBR 111N McFly J 111 Tony and Sally Mack Royal Southern 1 2 2 2 4 1 [4] 8.0
2.   GBR 311 X Tokoloshe 3 Cape 31 David Bartholomew RSrnYC 4.5 1 4 1 1 2 [4.5] 9.0
3.   GBR GBR 562R Sailplane MAT 12 Rob Bottomley RSrnYC 2 6 3 6 3 3 [6] 17.0
4.   GBR 2801 X Toucan Farr 280 Glyn Locke RTYC 3 10/RET 6 4 2 6 [10] 21.0
5.   GBR 7751R JourneyMaker 11 J111 Louise and Chris Makin and Jones RSYC 4.5 10/RET 5 3 5 4 [10] 21.5
6.   GBR 5040L Icy IC37 Ian Atkins Hill Head S.C. 6 4 1 7 6 5 [7] 22.0
7.   SUI 2193 Raging Bull 2 J 111 Tim Tolcher RSC 7 3 7 5 10/DNC 10/DNC [10] 32.0
8.   GBR 1428R Rogan Josh First 40 Richard Powell R Srn YC. RTYC. 10/DNF 5 10/DNF 8 10/DNF 10/DNF [10] 43.0
9.   IRL 39000 Zero II Custom Mills 39 James Gair RORC 10/RET 10/RET 10/RET 10/RET 10/RET 10/RET [10] 50.0
 
IRC Class 2
1.   GBR 8901 Jiraffe J 109 Simon Perry RSrnYC 2 2 4 4 2 1 [4] 11.0
2.   GBR 9779 T JAGO J 109 Mike & Susie Yates RSrnYC 3 3 7 3 1 3 [7] 13.0
3.   GBR 6890 R Gentoo Sun Fast 3300 James Harayda RORC 4 7 2 2 3 2 [7] 13.0
4.   GBR 22118 Leon J112E David Franks RYS 1 4 1 1 13/DNC 13/DNC [13] 20.0
5.   GBR 7933R Fastrak XII Jeanneau Sun Fast 3300 Nigel Colley Solo Offshore Racing Club 5 9 5 5 5 5 [9] 25.0
6.   GBR 9588R Jacana J105 Gordon Craigen Royal Southern Yacht Club 6 5 9 7 4 4 [9] 26.0
7.   gbr 3111n Mostly Harmless J105 Natalie Jobling & Tom Hayhoe Ranelagh SC 8 1 6 9 6 7 [9] 28.0
8.   SWE50-F28R Vendetta Fareast 28r Lucian Stone MYC / RORC 7 8 3 8 7 6 [8] 31.0
9.   GBR 4988 R Sabriel Jr J/88 Dirk & Dianne van Beek RSrnYC 9 6 10 6 13/DNC 13/DNC [13] 44.0
10.   Gbr 114-FE28R Sea Dragon Fareast 28R Timon Robson Royal southern 10 10 8 10 8 8 [10] 44.0
11.   GBR 3402X Vellamo Grand Soleil 34 Mark Greenaway Royal Southern 13/DNC 13/DNC 11 11 13/DNC 13/DNC [13] 61.0
12.   GBR 251 Mittens' Revenge Fareast 28R Alex Mathers Royal Southern Yacht Club 13/DNC 13/DNC 13/DNC 13/DNC 13/DNC 13/DNC [13] 65.0
 
IRC Class 3
1.   F8051 BLT Quarter Ton Sam Laidlaw RYS 2 1 1 1 1 1 [2] 5.0
2.   GBR 5189T J'ronimo J 92 David Greenhalgh RSrnYC 5 7 2 5 3 3 [7] 18.0
3.   GBR 6508 T Gr8 Banter Mustang 30 Mk2 Ian Handley & Tim James RSrnYC & RTYC 4 8 5 6 2 2 [8] 19.0
4.   GBR 6455R Frank3 SJ320 Olly & Sam Love Royal Southern Yacht Club 3 6 3 3 6 4 [6] 19.0
5.   FRA 7891 Bullit QT Julian Metherell RYS 1 2 4 2 11/DNC 11/DNC [11] 20.0
6.   GBR 8788R Theseus Quarter Tonner Jim Prower Royal Lymington Yacht Club 6 3 7 4 11/DNC 11/DNC [11] 31.0
7.   GBR 4080T Crakajax X95 Ursula Hollis CCYC 7 5 10 8 4 7 [10] 31.0
8.   FRA 118 La Vie en Rose J/22 Craig Dymock RORC 10 4 8 10 5 5 [10] 32.0
9.   GBR 8396 Sam Sigma38 Peter Hopps, S Alexander and Hilary Cook London Corinthian S.C. 8 10 9 7 7 6 [10] 37.0
10.   GBR 4522 Spirit of Kudu Sigma 33 OOD Mark Watkins RAF Yacht Club 9 9 6 9 8 8 [9] 40.0
 
 
ToT Division
VPRS Club Class 1
1.   GBR 8912R Jahmali J122 Michael and Sarah Wallis Royal Southern 1 1 1 1 1 [1] 4.0
2.   GBR 2664R Darkwood J121 Michael O'Donnell RYS, RTYC, RORC 3 2 2 5 3 [5] 10.0
3. North Sails  GBR 3564 L Red Five XP38 David Hitchcock RSrnYC 2 3 5 4 2 [5] 11.0
4.   GBR 1070 L AYAYA Dehler 44 Matthew Richardson RSrnYC 5 4 7 2 4 [7] 15.0
5.   GBR 1544R Simples XP44 Demian Smith Royal Southern 4 5 3 3 5 [5] 15.0
6.   GBR 3120L Stormcloud Dufour 36P Mark Rayward Royal Southern Yacht Club 6 6 6 9/DNC 9/DNC [9] 27.0
7.   GBR 5457R Susimi II Sweden 45 Michael Carrington RLymYC 7 8 8 6 6 [8] 27.0
8.   GBR 719 Dido Spirit Yacht Daniel Anthony Royal Southern 8 7 4 9/DNC 9/DNC [9] 28.0
 
 



Protest Filing Report as of 23/Sep/2020 @ 10:11 PM

No. Race # Protesting   Protested Reason Hearing Status Jury Decision
1. 5 Sailplane (GBR GBR 562R) vs Zero II (IRL 39000) Yacht Zero II Sailed with 9 persons on board in contravention of COVID 19 Crew restrictions. Closed Retired before hearing
2. 6 Sailplane (GBR GBR 562R) vs Zero II (IRL 39000) Yacht Zero II Failed to comply with the Covid 19 crew restrictions as set out in the notice of race. Closed
2. 5 Sailplane (GBR GBR 562R) vs Zero II (IRL 39000) Yacht Zero II hit mark 1 on her port side whilst rounding - she did not exonerate herself. Yacht Sailplane was 3 boat lengths on port and 2 boat lengths on starboard from the windward mark. Closed Retired before hearing
 

Back to previous page
Main Menu

Solent Mind Hamble Sea Scouts North Sails Antigua Sailing Week

Copyright © Interactive Creations 2000-2020