2021 NYYC Leukemia Cup Regatta
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Total
NYYC Leukemia Cup Regatta Racing
One Design Division
Melges IC37
1.   USA 003 Dark Energy IC37 LAURA Grondin 1 1.0
2.   USA 015 Vigilant Melges IC37 John Hele 2 2.0
3.   USA 019 Members Only Melges IC37 Cross/ Kinney/ Swett 3 3.0
4.   USA 005 Das Blau Max IC37 Cory, Mark and Nick Sertl 4 4.0
5.   USA 020 SLINGSHOT IC37 Wes Whitmyer Jr 5 5.0
6.   USA 012 Ticket IC 37 Whitmore / Greenhouse 6 6.0
7. 31   USA 031 Gamecock IC 37 Peter McClennen 7 7.0
8.   USA 033 Yonder IC37 Douglas Newhouse 8 8.0
9.   USA 009 Blazer II Melges IC37 Christopher Culver 9 9.0
10.   USA 032 Rima37 IC37 John Brim 10 10.0
11. 27   USA 027 Midnight Blue Melges IC37 Alexis Michas 11 11.0
12.   USA 013 Old School IC-37 Ganson Evans 12 12.0
13. 29   USA 029 Arethusa IC37 Phil Lotz 13 13.0
14.   USA 014 Rattlesnake IC37 Carter/Clark/Charlie Robertson 14 14.0
 
S Class
1.   57 Squaw Herreshoff S Class Angus Davis 1 1.0
2.   8 OSPREY S Michael McCaffrey 2 2.0
3.   7 Firefly (spin) Herreshoff S Class Alan Silken 3 3.0
4.   USA 51 Aquila Herreshoff S Class Geoffrey Davis 5/DNF 5.0
 
 
ORC Division
ORC A
1.   USA 45 BELLA MENTE MAXI 72 Hap Fauth 1 1.0
2.   USA 4415 Interlodge IV Botin 44 Austin and Gwen Fragomen 2 2.0
3.   USA 60456 Stark Raving Mad IX Carkeek 47 Jim Madden 3 3.0
4.   USA 8008 Rikki R/P 42 Bruce Chafee 4 4.0
5. North Sails  GRE 55 IRIE 2 Kerr 55 Brian Cunha 7/DNF 7.0
 
ORC B
1.   USA 1 Incognito J 121 Joe Brito 1 1.0
2.   USA 52643 Settler Tripp 43 Thomas Rich 2 2.0
3.   USA 60003 Tarahumara J 122 Jack Gregg 3 3.0
4.   USA 40036 Katahdin Farr 40 Trevor Nelson 4 4.0
5. 01   USA 43950 Temptress Taylor 41 John Gowell 5 5.0
6.   16 Dorade S&S 52 Matt Brooks 6 6.0
7.   USA 9393 Resolute IV IMX 40 Terrence Arndt 7 7.0
8. 68   usa 68 celeritasII Benneteau Figaro 3 malcolm gefter 8 8.0
 
 
PHRF Division
PHRF 1 - Spinnaker
1.   US 17 Weatherly 12m Steven Eddleston 1 1.0
2.   KA 10 Challenge 12 (M) 12 Metre Jack LeFort 2 2.0
3.   USA 52056 Tramontana Swan 56 Heidi Herlihy Todd Barbera 3 3.0
4.   US 11 Gleam 12M Gleam LLC. 4 4.0
5.   USA 16 Columbia 12 Meter Kevin Hegarty Anthony Chiurco 6/DNF 6.0
 
PHRF 2 - Spinnaker
1.   USA 1976 Mischief Lyman-Morse 40 David Schwartz 1 1.0
2.   USA 32086 Hawk Evelyn 32-2 Richard & Katie Barker 2 2.0
3.   USA 3503 Divided Sky Summit 35 Vincent & Kristina McAteer 3 3.0
4.   USA 40561 Dirty Harry J 29 Jack McGuire 4 4.0
5.   USA 30016 Just A Friend C&C 30 One Design Clayton Deutsch 5 5.0
6.   USA 60154 MAKAI C&C 110 Alex Hood / Ted Hood 6 6.0
7.   USA 52129 MoonDog C&C 115 Brian Abbott / James Arrighi 7 7.0
8.   USA 320 Ghost Farr 30 Andrew Besheer 8 8.0
9.   USA 56 Spirit J 92s EC Helme 10/DNC 10.0
 
PHRF - Non-Spinnaker
1.   SK 19 Blackwing Stuart Knockabout Eric Hall 1 1.0
2.   W.76 USA 1 Wild Horses W Class 76 Donald Tofias 2 2.0
3.   USA 5050X My Girl X-Yachts xp50 Donald Steiner 3 3.0
4. 00   USA 711 Odyssey S&S David Brodsky/ Alfred Van Liew 4 4.0
5. 1052   USA 22978 Good news J 30 John Cavanagh 5 5.0
6.   USA 52602 Relentless Beneteau First 36.7 Robert Laska 6 6.0
7.   811 Njorth Star Albin Cumulus Paul Raterron 7 7.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021