2022 Rolex Big Boat Series
Final Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
Total
Rolex Big Boat Series Racing
One Design Division
J/70
1.   USA 534 1FA J 70 Scott Sellers / Geoff McDonald / Harrison Turner StFYC 1 1 1 1 1 1 9/RET 15.0
2.   USA 29 Kangaroo Jockey J 70 Peter Cameron StFYC 2 7 3 2 2 6 1 23.0
3.   USA 607 Orange You Glad J 70 Brian Mullen SFYC 9/DNF 5 2 4 4 2 2 28.0
4. North Sails  USA 586 Son of a Son J 70 David Fried TISC 4 6 7 3 3 4 3 30.0
5.   USA 582 Rampage J 70 Robert Milligan Richmond YC 3 3 4 7 5 5 4 31.0
6.   USA 538 Tiny Tim J 70 Caspar Lenz Anderson StFYC 6 2 5 6 6 3 5 33.0
7.   USA 609 Sandpiper J 70 Courtney Clamp RYC 5 4 6 5 7 7 6 40.0
8. North Sails  USA 413 Colibri J 70 Sherry Sybertz MPYC 7 8 8 8 9/DNF 9/DNS 7 56.0
 
J/88
1.   078 Split Water J 88 Mark Howe Richmond YC 1 1 1 3 1 1 1 9.0
2.   USA 37 Pelagia J 88 Christos Karamanolis N/A 2 3 3 1 4 2 3 18.0
3.   USA 23 White Shadow J 88 Jim Hopp SSS 3 6 2 2 3 4 7 27.0
4.   USA 77 Courageous J 88 Gary Panariello Sausalito YC 5 2 4 4 5 3 4 27.0
5.   USA 9 Inconceivable J 88 Steven Gordon South Beach YC 6 4 6 6 2 5 5 34.0
6.   USA 32 Butcher J 88 Dave Corbin SBYC 4 5 5 5 6 8/RET 2 35.0
7.   USA 27 Hijinks J 88 Logan Ashcraft StFYC 7 7 7 7 8/DNF 8/DNS 6 50.0
 
J/105
1. Quantum Sails  USA 27 Niuhi J 105 Randy Hecht SFYC/StFYC 1 2 3 2 1 2 1 12.0
2.   USA 40 Blackhawk J 105 Ryan Simmons StFYC/SFYC 3 1 2 4 4 6 2 22.0
3. North Sails  USA 116 Arbitrage J 105 Bruce Stone / Nicole Breault StFYC 5 3 1 1 3 8 3 24.0
4. Quantum Sails  USA 268 Peaches J 105 John & Michael Rivlin StFYC 13 10 13 8 5 3 7 59.0
5.   USA 16 Akula J 105 Doug Bailey SSS 14 6 7 5 10 10 9 61.0
6.   USA 434 Jam Session J 105 Adam Spiegel StFYC 2 7 6 12 8 16 12 63.0
7.   USA 374 Strangelove J 105 Justin Oberbauer Paw Andersen StFYC/SFYC 7 9 14 10 7 4 14 65.0
8.   USA 157 Rakusu J 105 Russell Long StFYC 4 19 4 11 6 17 6 67.0
9. Quantum Sails  USA 385 Maverick J 105 Ian Charles StFYC 9 4 10 16 19 11 5 74.0
10.   USA 119 Mojo J 105 Jeff Littfin NoYC 8 5 9 3 14 7 30/UFD 76.0
11. Quantum Sails  USA 46 Box of Rain J 105 Charles Pick SFYC 6 8 5 13 2 13 30/UFD 77.0
12.   USA 312 Kestrel J 105 Eric Patterson SFYC 10 18 11 6 17 30/DNF 8 100.0
13.   USA 26 Donkey Jack J 105 Rolf Kaiser StFYC 18 13 17 22 11 20 4 105.0
14. Other  USA 468 Sharkey J 105 Shane Palmer SBYC 17 12 20 14 13 18 11 105.0
15.   USA 149 Jabberwocky J 105 brent Vaughan StFYC 15 11 12 7 24 19 22 110.0
16.   USA 147 Juju J 105 Eric Stang StFYC 19 20 15 19 9 14 17 113.0
17. Quantum Sails  USA 284 Zuni Bear J 105 Michael Donohue CYC 12 14 8 18 15 30/DNF 18 115.0
18.   USA 388 Hazardous Waste J 105 Chuck Cihak SYC 16 15 21 9 16 23 15 115.0
19.   USA 261 Unbridled J 105 Rob Mock/ Theresa Brandner Edgewater YC/StFYC 16/RDG 17 18 21 20 5 30/RET 127.0
20. Quantum Sails  USA 103 Aquavit J 105 Donald Olgado SBYC 11 16 23 25 18 22 13 128.0
21. Quantum Sails  USA 85 Roulette J 105 William Woodruff SBYC 30/DNF 30/DNF 16 24/SCP 21 1 10 132.0
22.   USA 469 Streaker J 105 Greg Arkus SFYC 21 22 26 20 12 15 16 132.0
23.   USA 216 Perseverance J 105 Alexandre Mutricy StFYC 20 23 19 17 22 12 21 134.0
24.   USA 337 Arrived! J 105 Tom Struttmann StFYC 22 24 24 23 28 21 19 161.0
25.   USA 400 Lulu J 105 Steve Hill NoYC 23 21 25 24 25 24 23 165.0
26.   USA 135 J Tripper J 105 Eric Raff NoYC 30/DNC 30/DNC 30/DNC 30/DNF 23 9 20 172.0
27.   USA 357 Yellowfin J 105 Dick Maclay Berkeley YC 30/DNC 30/DNC 22 26 26 25 30/DSQ 189.0
28. Quantum Sails  USA 32 Melilani J 105 Richard Butts Sequoia YC 30/DNF 30/DNF 27 27 27 26 24 191.0
29. Quantum Sails  USA 003 Ne*Ne J 105 Tim Russell SFYC 30/DNE 30/DNE 30/DNE 30/DNE 30/DNE 30/DNE 30/DNE 210.0
 
Express 37
1.   USA 18305 Spindrift V Express 37 Andy Schwenk/ Bart Hackworth Richmond YC 1 1 1 1 2 1 1 8.0
2.   USA 18478 Expeditious Express 37 Bartz Schneider StFYC/SFYC/TYC 2 2 3 2 1 2 3 15.0
3.   USA 18257 pHat Jack Express 37 Robert Lugliani South Beach YC 6/DSQ 3 4 3 4 6/RET 2 28.0
4.   USA 87700 Elan Express 37 Jack Peurach SSS 3 4 2 4 3 6/RET 6/RET 28.0
5.   USA 18495 Eclipse Express 37 Sandy Andersen Wertanen Encinal YC 6/RET 5 5 5 6/DNS 6/DNC 4 37.0
 
Cal 40
1.   USA 103 Viva Cal 40 Don Jesberg SFYC 1 1 1 1 1 1 1 7.0
2.   USA 72 Azure Cal 40 Rodney Pimentel Encinal YC 2 2 3 2 2 3 6/RET 20.0
3.   USA 38022 Sea Star Cal 39-2 Robert Walden Richmond YC 5 3 5 3 4 2 2 24.0
4.   USA 7954 Duende Cal 40 Philip Lavelle Encinal YC 4 4 2 6/RET 3 5 4 28.0
5.   59 Longboard Cal 40 Peter Gilmore StFYC 3 5 4 4 5 4 3 28.0
 
 
ORC Division
ORC A
1.   USA 88448 Adjudicator FAST 40 Paul Dorsey SDYC 1 1 2 1 4 1 3 13.0
2.   USA 52125 Arsenal J 125 Andrew Picel 4 4 4 2 1 2 1 18.0
3. 76   USA 7676 Kuai Melges 32 Daniel Thielman Corinthian YC 3 2 3 3 2 3 2 18.0
4.   USA 38312 M2 Cape 31 Marc McMorris SDYC 2 3 1 4 3 4 4 21.0
5.   USA 38904 Lucky Duck J 90 Dave MacEwen StFYC 5 5 5 5 5 5 5 35.0
6.   USA 8955 Merlin Bill Lee 68 Custom Chip Merlin SPYC 7/RET 7/RET 7/DNS 6 6/RET 6 7/RET 46.0
 
ORC B
1.   USA 8 Eight Ball J 100 Scott Easom SFYC 1 2 1 1 1 4 1 11.0
2.   USA 25487 Peregrine J 120 David Halliwill SFYC 2 1 6 4 3 1 2 19.0
3. North Sails  USA 28484 Chance J 120 Barry Lewis StFYC 4 3 3 5 2 3 4 24.0
4.   USA 52423 Reverie J 109 John Arens Corinthian YC 3 7 2 7.5 4 6 3 32.5
5.   USA 4216 Elusive Swan 42 Club Thomas Furlong SFYC 5 5 7 2 7 2 11/DNF 39.0
6. Quantum Sails  USA 28474 Elyxir Santa Cruz 52 Skip & Stacey Ely StFYC 6 4 4 3 6 5 11/DNC 39.0
7.   USA 101 Swift Ness J 111 Nesrin Basoz RYC 8 6 9 6 5 11/RET 7 52.0
8.   USA 28729 Pinball Wizard Santa Cruz 52 Bill & Lisa Dana SFYC/StFYC 7 8 5 7.5 9 11/RET 6 53.5
9.   USA 38125 Favonius Dehler 46 Greg Dorn StFYC/SFYC 9 9 8 9 8 7 5 55.0
10.   USA 48005 Bodacious+ 1D 48 John Clauser BYC/RYC 10 10 11/DNS 11/DNF 11/RET 11/RET 11/RET 75.0
 
 
ToT Division
Classics
1.   USA 8526 Yucca 8 Meter Michael Zolezzi None 1 1 1 1 4.0
2.   1947 Mayan Alden Schooner Beau & Stacey Vrolyk StFYC 2 2 2 2 8.0
3.   1924 Hurrica V Charles Nicholson Ketch Mark Sanders The Club at Westpoint 4 3 3 3 13.0
4.   P3 Water Witch P Class Cutter John & Gena Egelston SFYC 3 4 4 4 15.0
5.   888 Brigadoon Herreshoff Schooner Terry Klaus StFYC 5/RDG 6/TLE 5 6/DNC 22.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy