2019 Royal Southern Summer Series – Champagne Charlie July Regatta
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
T
O
Total
Black Group Racing
IRC Division
HP30
1.   GBR 2801 X Toucan Farr 280 Glyn Locke 3 2 2 1 2 1 [3] 8.0
2. 76   FRA 76 Pegasus DekMarx Farr 30 evo Malcolm Wootton 1 3 1 3 1 3 [3] 9.0
3.   GBR 11 Pandemonium Farr 280 Jamie Rankin 2 1 3 2 3 2 [3] 10.0
4.   GBR 251 Mittens’ Revenge FarEast 28R Alex Mathers 4 4 5 5 5 4 [5] 22.0
5.   GBR 4986L Jester V1 Lutra 30 Mike Lewis 5 5 4 4 4 5 [5] 22.0
 
IRC 1
1.   GBR 8888 N Cobra King 40 Michael Blair / Stevie Beckett 1 2 1 2 1 4 [4] 7.0
2.   GBR 7751R JourneyMaker 11 J 111 Chris Jones 2 1 3 5 5 3 [5] 14.0
3.   GBR 111N McFly J 111 Tony Mack 3 3 4 3 3 2 [4] 14.0
4.   NED 9111 Red Herring J 111 Jan van Berne 4 11/DSQ 2 1 4 5 [11] 16.0
5.   GBR 8912R Jahmali J 122e Michael Wallis 5 5 5 7 2 7 [7] 24.0
6.   GBR 1111 X Jitterbug J 111 Cornel Riklin 6 4 6 4 6 6 [6] 26.0
7.   GBR 5811 R Jagerbomb J 111 Paul Griffiths 7 6 7 6 7 1 [7] 27.0
8. Quantum Sails  GBR 7811 R Snow Leopard J 111 Simon Grier-Jones 8 7 8 11/RET 11/DNS 11/DNS [11] 45.0
9.   GBR 8611R Kestrel J 111 Simon Bamford 11/DNS 11/DNS 11/DNS 11/DNS 11/DNS 11/DNS [11] 55.0
10.   GBR 79 R Skermisher Ker 36 Jonathan Blanshard 11/DNS 11/DNS 11/DNS 11/DNS 11/DNS 11/DNS [11] 55.0
 
IRC 2
1.   GBR 8901 R Jiraffe J 109 Simon Perry 1 1 1 1 1 8 [8] 5.0
2.   GBR 1250n Elaine Again JPK 1010 Mike Bridges 2 3 2 2 2 3 [3] 11.0
3.   GBR 965 R Spider Pig Cork 1720 (mod) Rob & Lucinda Mclean 4 2 4 5 5 1 [5] 16.0
4.   GBR 626R Old Mother Gun Humphreys 40 Philip Farrands 3 9/DNC 3 3 3 4 [9] 16.0
5.   GBR 3402X Vellamo Grand Soleil 34 Mark Greenaway 5 4 5 8 8 7 [8] 29.0
6.   GBR 4988 R Sabriel Jr J 88 Dirk & Dianne van Beek 9/DNS 9/DNS 9/DNS 4 4 6 [9] 32.0
7.   GBR 5488R Jongleur J/88 Richard Cooper 9/DNS 9/DNS 9/DNS 7 7 2 [9] 34.0
8.   GBR 5109R Designstar 2 J109 Roger Phillips 9/DNS 9/DNS 9/DNS 6 6 5 [9] 35.0
 
IRC 3
1.   GBR 6508 T Gr8 Banter Mustang 30 Mk2 Ian Handley & Tim James 1 1 2.5 2 1 2 [2.5] 7.0
2.   GBR 9972L BRENDA'S J J 92 Becky Walford 2 6 6 3 4 1 [6] 16.0
3.   GBR 6455R Frank³ SJ320 Olly & Sam Love 4 3 2.5 5 3 4 [5] 16.5
4.   GBR 8185 Quokka 9 Half Tonner Peter Rutter 3 4 5 4 6 5 [6] 21.0
5.   GBR 2522 Scallion Beneteau 25 Martin and Cara Moody/Golden 7 7 7 6 5 3 [7] 28.0
6.   GBR 9500 Polly Impala 28 Ben Meakins 12/DNS 12/DNS 12/DNS 1 2 6 [12] 33.0
7.   GBR 754R Xtract X-302 Dudley Stock 5 5 1 12/DNS 12/DNS 12/DNS [12] 35.0
8. Hyde Sails  GBR 7601R Bert International h boat James Morland 6 2 4 12/DNS 12/DNS 12/DNS [12] 36.0
9.   GBR 4710L Panache Elan E3 kevin taylor 12/DNS 12/DNS 8 12/RET 7 7 [12] 46.0
10.   4503 Shadowfax Sigma 33 David Rolfe 12/DNS 8 12/DNC 12/DNS 12/DNS 12/DNS [12] 56.0
11.   GBR 4476 Workout Sigma 33 OOD JEFF WORBOYS 12/DNS 9 12/DNC 12/DNS 12/DNS 12/DNS [12] 57.0
 
 
One Design Division
Contessa 32
1.   682 Blanco Contessa 32 Richard Vanner 1 1 4 [4] 2.0
2.   CO 701 Andaxi CO32 Donna Rouse-Collen 7/DNS 2 1 [7] 3.0
3.   CO 608 Panache Contessa 32 Alice Butcher 3 4 2 [4] 5.0
4.   GBR 5500 Muscadet de Havelet Contessa 32 Peter Sanderson 2 3 3 [3] 5.0
5.   718 Carinosa Contessa 32 Jo and Keith Sammons 7/RET 7/RET 7/RET [7] 14.0
6.   CO 651 Drumbeat Contessa 32 Eldred Himsworth 7/DNS 7/DNS 7/DNS [7] 14.0
 
 
ToT Division
Club Class - RSrn Club Handicap
1.   GBR 3564 L Red Five XP38 David Hitchcock 1 1 1 1 [1] 3.0
2.   GBR J122L Standby Go J122 Michael Rowlatt 2 5/RET 3 5/RET [5] 10.0
3.   GBR 7404 Spiritwalker Beneteau First 40.7 Steve Masters 5/DNS 5/DNS 2 5/RET [5] 12.0
4.   GBR 4995 R Moonshine Dehler 38 Steve & Tricia Lake 5/DNS 5/DNS 5/DNS 5/DNS [5] 15.0
 
 
White Group Racing
One Design Division
J 70
1. 52   IRL 1123 Soak Racing J 70 Marshall King / Ian Wilson 1 1 1 1 2 [2] 4.0
2.   GBR 1380 Boysterous J/70 Annabelle Body 2 2 2 2 1 [2] 7.0
3.   GBR 290 Jenga8 J 70 Andrew Barraclough 3 3 3 5 4 [5] 13.0
4.   GBR 748 Polaris J 70 Alexander James 4 4 8/RET 3 3 [8] 14.0
5.   GBR 1127 Excess J70 Andrew Jones 8/DNS 5 4 4 5 [8] 18.0
6.   GBR 1169 Jeepster J 70 Graham Clapp 8/DNS 8/DNS 8/DNS 8/DNS 8/DNS [8] 32.0
7.   GBR 1127 Lightfoot J/70 Robert Mills 8/DNS 8/DNS 8/DNS 8/DNS 8/DNS [8] 32.0
 
 
ToT Division
Mixed Sportsboats - RSrn Club Handicap
1.   GBR 3044 Gold Digger SB20 Simon Bottoms 1 1 1 1 1 [1] 4.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy