2019 Royal Southern Summer Series – Land Union September Regatta Supported by Doyle Sails
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Race
5
Race
6
Race
7
T
O
Total
Summer Series Racing
IRC Division
HP30
1. 76   FRA 76 Pegasus DekMarx Farr 30 evo Malcolm Wootton 2 1 2 1 1 1 [2] 6.0
2.   GBR 11 Pandemonium Farr 280 Jamie Rankin 1 2 1 2 2 3 [3] 8.0
3.   SWE 31008 Vitres Mc31 Sture Wikman 3 3 4 5 3 9/RET [9] 18.0
4.   Gbr 411 MAKO FarEast 28R Geoff Poore 6 6 5 3 4 2 [6] 20.0
5.   GBR 251 Mittens’ Revenge FarEast 28R Alex Mathers 4 5 6 4 6 4 [6] 23.0
6.   GBR 4986L Jester V1 Lutra 30 Mike Lewis 7 4 3 7 5 6 [7] 25.0
7. 50   SWE 50 MOFO2 FarEast28R Joe Hall 5 7 7 6 9/RET 5 [9] 30.0
8.   GBR 2801 X Toucan Farr 280 Glyn Locke 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC 9/DNC [9] 45.0
 
IRC 1 (inc P40s)
1.   GBR 5040 L Icy IC37 Ian Atkins 5 4 1 1 2 2 1 [5] 11.0
2.   NED 9111 Red Herring J 111 Jan van Berne 3 1 3 4 1 5 18/DSQ [18] 17.0
3.   GBR 8888 N Cobra King 40 Michael Blair / Stevie Beckett 10 2 2 2 5 3 4 [10] 18.0
4.   GBR 111N McFly J111 Tony Mack 8 3 4 3 6 1 6 [8] 23.0
5.   GBR 5940 R Nifty King 40 Roger Bowden 1 14 8 14 4 6 3 [14] 36.0
6.   GBR 8611R Kestrel J111 Simon Bamford 9 12 7 6 7 4 9 [12] 42.0
7.   GBR 1544R Simples XP44 Demian Smith 6 8 5 15 8 11 5 [15] 43.0
8.   GBR 7122X Juno J/122e Christopher Daniel 4 9 11 9 3 10 10 [11] 45.0
9.   GBR 2664R Darkwood J121 Michael O'Donnell 7 5 9 5 14 7 14 [14] 47.0
10.   GBR 236 R Rumbleflurg Ker 39 David Cummins 13 15 10 8 10 12 2 [15] 55.0
11.   GBR 42N La Réponse Beneteau First 40 Andrew McIrvine 2 13 13 10 11 8 12 [13] 56.0
12.   IRL 39000 Zero II Custom Mills 39 James Gair 14 7 6 7 16 18/DSQ 7 [18] 57.0
13.   NED 6169 Elke First 40 Frans Rodenburg 12 6 12 11 15 9 8 [15] 58.0
14.   GBR 8912R Jahmali J 122e Michael Wallis 11 11 14 12 9 14 11 [14] 68.0
15.   GBR 1010L Xinska X40 - Custom rupert morgan 15 10 15 13 12 15 15 [15] 80.0
16.   GBR 4013 R Sailplane First 40 Rob Bottomley 18/DNC 18/DNC 18/DNC 18/DNC 13 13 13 [18] 93.0
17.   GBR 79 R Skermisher Ker 36 Jonathan Blanshard 18/DNC 18/DNC 18/DNC 18/DNC 17 18/RET 18/DNC [18] 107.0
 
IRC 2
1.   GBR 1250n Elaine Again Jpk1010 Mike Bridges 1 1 2 1 3 1 [3] 6.0
2.   GBR 965 R / 7764 R Spider Pig Cork 1720 (mod) Rob & Lucinda Mclean 2 2 1 3 1 3 [3] 9.0
3.   GBR 719 R Dido Spirit Yacht Suzie Anthony 3 3 3 5 4 5 [5] 18.0
4.   GBR 4988 R Sabriel Jr J/88 Dirk & Dianne van Beek 7/DNC 7/DNC 7/DNC 2 2 2 [7] 20.0
5.   GBR 5488R Jongleur J/88 Richard Cooper 7/DNC 7/DNC 7/DNC 4 7/RET 4 [7] 29.0
 
IRC 3
1.   GBR 6508 T Gr8 Banter Mustang 30 Mk2 Ian & Tim Handley & James 1 1 1 1 1 1 [1] 5.0
2.   GBR 754R Xtract X-302 Dudley Stock 2 2 2 2 2 2 [2] 10.0
3.   GBR 4710L Panache Elan E3 kevin taylor 3 3 3 4 3 4 [4] 16.0
4.   GBR 4761 T Thistle VI X-95 Anthony & William Tahourdin 4/TLE 7/DNC 4 3 4 3 [7] 18.0
 
 
One Design Division
J 70
1.   GBR 1170 TIRION J 70 Lutz Starngemann 2 1 2 1 1 1 [2] 6.0
2.   GBR 748 Polaris J/70 Alexander James 1 2 1 2 2 2 [2] 8.0
3.   GBR 137 Aqua J J/70 Terence O'Neill 4/RET 3 5/DNC 5/DNC 4/DNC 4/DNC [5] 20.0
 
 
ToT Division
Club Class - RSrn Club Handicap
1.   GBR 1070 L AYAYA Dehler 44 Matthew Richardson 1 1 1 1 [1] 3.0
2.   K 1498 T Lady Penrose Sigma 362 Claire Dresser 4 3 2 2 [4] 7.0
3.   GBR 4410 Mint Julep Dufour 382 GL David Cule 2 2 3 3 [3] 7.0
4.   GBR 4811 R Magic Elan 40 Graham Nixon 3 8/DNC 8/DNC 6/DNC [8] 17.0
5.   GBR 7404 Spiritwalker Beneteau First 40.7 Steve Masters 8/DNF 8/DNC 4 6/DNC [8] 18.0
 
Mixed Sportsboats - RSrn Club Handicap
1.   3204 Three Fat Lads SB20 Adam Brushett 1 1 1 1 1 1 [1] 5.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019