2014 NYYC Annual Cruise - Squadron Runs
Preliminary Cumulative Results

Select to view a specific Class:       
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Race
1
Race
2
Race
3
Race
4
Total
Racing Racing
CRF Division
CRF Classics
1.   N1 Rugosa NY 40 Halsey Herreshoff 5/DNF 3 2 3/DNF 13.0
2.   150 Nirvana Custom Yawl David Ray 7/DNC 7/DNC 1 3/DNF 18.0
3.   USA 194 Winnie of Bourne Concordia Yawl J. Arvid Klein 5/DNF 1 7/DNS 7/DNC 20.0
4.   312 Fortune Custom Schooner John Taft / Tom Glassie 5/DNF 2 7/DNC 7/DNC 21.0
5.   14 Sumurun Fife Ketch Robert Towbin 5/DNF 5/TLE 7/DNC 7/DNC 24.0
6.   USA 91 Snowy Owl Concordia Yawl Richard Taylor 7/DNC 7/DNC 7/DNC 7/DNC 28.0
 
 
IRC Division
IRC spinnaker
1.   USA 50069 Temptation-Oakcliff Ker 50 Arthur Santry 3 2 1 2 8.0
2.   USA Stark Raving Mad IV J 125 James Madden 1 1 3 4 9.0
3.   USA 95 Spookie Carkeek HP 40 Steve & Heidi Benjamin 2 3 4 1 10.0
4.   USA 4304 Christopher Dragon Sydney 43 Andrew Weiss 6/TLE 5 2 3 16.0
5.   USA 103 Baby Bella Sloop Jim Grundy 4 4 5 8/DNC 21.0
6.   USA 42739 Katana J 44 Willam Mooney 6/TLE 7/TLE 6 8/DNC 27.0
7.   USA 51868 Defiance Swan 56 Peter Noonan 6/TLE 8/DNC 8/DNC 8/DNC 30.0
 
IRC non-spinnaker
1.   USA 315 Carina M&R Rives Potts 1 3 1 3/TLE 8.0
2.   USA 49 Gold Digger J 44 James Bishop 2 5 2 1 10.0
3.   USA 43932 Jazz Fish Freedom 35 Paul Koch, Jr. 5/TLE 1 5 3/TLE 14.0
4.   24 Brilliant Sabre 40 David Guernsey, Jr. 5/TLE 2 6 3/TLE 16.0
5.   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham 5/TLE 4 4 3/TLE 16.0
6.   USA 51868 Defiance 2 Swan Peter Noonan 11/DNC 11/DNC 3 3/TLE 28.0
7.   USA 4 Reef Points Sloop Joseph Huber 3 8 11/DNC 11/DNC 33.0
8.   USA 60545 Persevere Hanse 545 Colin Rath 5/TLE 7 11/DNC 11/DNC 34.0
9.   USA 52948 Dragon Swan 48 Hugh Balloch 11/DNC 6 11/DNS 11/DNC 39.0
10.   USA 42844 Charlie V J 44 Norman Schulman, MD 11/DNC 11/DNC 11/DNC 11/DNC 44.0
 
 
PHRF Division
NYYC Cruising Rule
1.   USA 43848 Skagerrak Frers Ketch Stephen Kasnet 13/DNF 2 4 10/DNF 29.0
2.   USA 1968 Hermie Columbia 50 Gerald & Leah Harris 13/DNF 5 3 10/DNF 31.0
3.   USA 40836 Alix J/40 David Cutner 13/DNF 3 5 10/DNF 31.0
4.   USA 42100 Black Watch Hinckley 42 Thomas J. Harrington / Phil Lotz 13/DNF 8 1 10/DNF 32.0
5.   USA 51244 Flying Cloud II Swan 44 Mk2 Gordon McNabb 13/DNF 9 2 10/DNF 34.0
6.   USA 43926 Satin Doll Sabre Jay Schachne 13/DNF 6 6 10/DNF 35.0
7.   40 Arete Beneteau William Denslow 13/DNF 4 9 10/DNF 36.0
8.   USA 4008 Carronade NY 40 Robert James 13/DNF 13/TLE 7 10/DNF 43.0
9.   USA 60501 Whirlaway Bristol 47.7 Danel Evans 13/DNF 1 16/DNC 16/DNC 46.0
10.   USA 46020 Moon Reach Morris 46 RS Henry Livingston 16/DNC 7 8 16/DNC 47.0
11.   USA 6888 Corita Columbia 50 Charles Finelli 13/DNF 11 16/DNC 10/DNF 50.0
12.   USA 50273 Zulu Alden 54 yawl Eric Johnson 13/DNF 10 16/DNC 16/DNC 55.0
13.   USA 22683 Mischief North American Matt Coudert 13/DNF 16/DNC 16/DNC 16/DNC 61.0
14.   USA 42585 Orion Sabre Leo Schlinkert 16/DNC 16/DNC 16/DNC 16/DNC 64.0
15.   USA 5341 Freebird Swan 44 Philip Asche / Joy Kruger 16/DNC 16/DNC 16/DNC 16/DNC 64.0
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2017