2014 Heritage Cup Classic Yacht Regatta
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
1. Heritage Cup Classic Racing
PHRF Division
1. Vintage Class A
1   USA 1937 Golden-Eye Rhodes (wood) Michael Emmert DNC 167.0       8  
2   Q 10 Nor'easter Alden Q-Class Ted & Shelia Graves TLE 125.0   8  
3   USA 1936 Aegir Alden yawl Elith Larsen TLE 171.0   8  
4   USA 8405 Mary Loring Winthrop Warner Cutter Leonard Sinowitz TLE 153.0   8  
5   USA Q3 Hope Q Class Ray Scanlan TLE 128.0   8  
6   USA O Tiger Maru Custom 37 Julien Davies TLE 190.0   8  
7   1938 Quee Queg Rhodes Custom Lauretta Abbott TLE 173.0   8  
 
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
2. Heritage Cup Good Old Boat Racing
PHRF Division
2. Good Old Boat Class A
1   USA 32859 Wizard C&C 35 lll Trevor Wisdom 123.0 27/Sep/14 - 15:53:29 0:03:31:29 0:03:22:55 1 1
2   USA 270 Moonshine J 29 Douglas Barnaby RAF 120.0 27/Sep/14 - 16:04:30 0:03:42:30 0:03:34:08 8 2
3   USA None Madness Cal 33 James Carballal TLE 147.0   8  
4   USA 42559 T-REX Olson 34 Ken Wisdom TLE 114.0   8  
5   USA 47 FINN Bristol 41.1 Brian Finnerty TLE 141.0   8  
6   USA 60572 ORIóN hunter legend 35 jimmie underwood TLE 144.0   8  
7   USA 50469 Weatherly C&C 35 Mk 1 Neil Gallagher TLE 144.0   8  
 
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
3. Heritage Cup Good Old Boat Racing
PHRF Division
3. Good Old Boat Class B
1   USA 66 susie b alerion express 28 paul baumgarten DNC 165.0       8  
2   USA 1428 Temair allied seabreeze yawl Brian Kearney DNC 198.0       8  
3   USA 995 Grey Goose Pearson 30 Christopher Lucas TLE 186.0   8  
4   USA 13 Cielo Azul Pearson Wanderer john packard TLE 204.0   8  
5   USA 44 Sugar and Spice Bayfield 30/32 John Kle TLE 200.0   8  
6   S2 FIRST COMMITMENT S2 9.2 George Englert TLE 201.0   8  
7   USA NA Navigator Columbia 9.6 Ian Busching TLE 207.0   8  
 
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
4. Heritage Cup Good Old Boat Racing
PHRF Division
4. Good Old Boat Class C
1   USA none Compass Rose cheoy lee clipper ketch Greg Meyer DNC 213.0       8  
2   USA 259 Dragonfly S2 7.3 Ron Doering TLE 231.0   8  
3   USA 248 Harbour Dog sloop Gary Schmitt TLE 230.0   8  
4   USA 51100 Great Expectations hudson David C Johns TLE 255.0   8  
5   USA 16 pura vida pearson vanguard robert tatem TLE 216.0   8  
6   USA 207 Silk Purse O'Day Stefany Coulter TLE 210.0   8  
7   USA none Episode Sea Sprite Shawn Keating TLE 234.0   8  
 
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
5. Heritage Cup Classic Racing
PHRF Division
5. Vintage Class C
1   147 Mara E Friendship Sloop Jared Abrams TLE 206.0   5  
2   USA 85 North River 2 Buzzards Bay 14 George Conk TLE 324.0   5  
3   USA 197 Natanya friendship sloop joseph hliva TLE 208.0   5  
4   USA 1952 Myth Schooner Peter Munda TLE 244.0   5  
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2017