2020 Ted Hood Regatta
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

THR Line 1. One Design Line 1 EYC J 105 21/Aug/2020 12:05 PM 4 NM 12 Kts
THR Line 1. One Design Line 1 EYC Etchells 22 21/Aug/2020 12:15 PM 4 NM 12 Kts

THR Line 2. ORRez Line 2 BYC ORRez Class 1 21/Aug/2020 12:05 PM 4.8 NM 10 Kts
THR Line 2. ORRez Line 2 BYC ORRez Class 2 21/Aug/2020 12:10 PM 4.8 NM 9 Kts
THR Line 2. PHRF Line 2 BYC PHRF - Spinnaker 21/Aug/2020 12:23 PM 4.8 NM 10 Kts

THR Line 3. One Design Line 3 CYC Rhodes 19 21/Aug/2020 12:06 PM 2.4 NM  

THR Offshore. PHRF PHRF Ocean Race Fully Crewed 21/Aug/2020 04:36 PM 90 NM  
THR Offshore. ORRez ORRez Ocean Race Double Handed 21/Aug/2020 04:47 PM    



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
THR Line 1. Racing
One Design Division
Line 1 EYC J 105
1   USA 345 Brouhaha J 105 Ric Dexter Dolphin       1
2   USA 51459 Sirocco J 105 Steve Hollis Jubilee       2
3   USA 51178 Atalanta J 105 Marty Galligan Jubilee YC       3
4   USA 189 Cerberus J 105 Ken Dieselman Scituate       4
5   USA 485 Air Express J 105 Steven Goldberg Jubilee Yacht Club         5
6   USA 398 Blown Away J 105 Ben Chigier / Jon Samel Jubilee       6
 
Line 1 EYC Etchells 22
1   AUS 1472 Roulette Etchells Tomas Hornos Boston / Eastern YC       1
2 Doyle Sailmakers  USA 1221 Hera Etchells Hugh Greville Boston Yacht Club       2
3   USA 1071 Magic Dragon Etchells Michael Jobin Corinthian Yacht Club       3
4   USA 988 Destiny Etchells Edmund Barker BYC       4
5   USA 1061 Panache Etchells Paul McLaughlin Corinthian Yacht Club       5
6   USA 664 USA 664 Etchells Edward Wolfe BYC       6
7   USA 575 Perezoso Etchells Mark Luckes Corintian Yacht Club DNC       8  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
THR Line 2. Racing
ORRez Division
Line 2 BYC ORRez Class 1 (WL 50/50 Med)
1   USA 39512 Scherherazade Farr 395 Betsy McCombs Eastern 0.946 21/Aug/20 - 12:54:28 0:00:49:28 0:00:46:48 1 1
2 Doyle Sailmakers  USA 20 Allegro Malvagio J 124 Fred deNapoli Corinthian YC 0.930 21/Aug/20 - 12:55:51 0:00:50:51 0:00:47:17 2 2
3   USA 29 Heat Wave J 111 Gary Weisberg Jubilee Yacht Club 0.932 21/Aug/20 - 12:56:09 0:00:51:09 0:00:47:40 3 3
4   USA 45 Pravda J 111 Edward Kaye Eastern Yacht Club 0.932 21/Aug/20 - 12:56:28 0:00:51:28 0:00:47:58 4 5
5   USA 1200 Africa Tripp 41 Jud Smith Eastern/Boston YC 1.022 21/Aug/20 - 12:52:19 0:00:47:19 0:00:48:21 5 6
6   USA 3817 Revolution Aerodyne 38 Eben Moulton Eastern Point Yacht Club 0.953 21/Aug/20 - 12:56:23 0:00:51:23 0:00:48:58 6 8
 
Line 2 BYC ORRez Class 2 (WL 50/50 Med)
1   USA 53123 Chariad Farr 37 Rick Williams Boston Yacht Club 0.859 21/Aug/20 - 13:05:31 0:00:55:31 0:00:47:41 1 4
2   USA 29 Sirocco J 33 Ward Blodgett / Liz Smith Eastern/STC 0.869 21/Aug/20 - 13:05:39 0:00:55:39 0:00:48:22 2 7
3   USA 52475 Agora Beneteau First 36.7 David Powers Constitution Yacht Club 0.875 21/Aug/20 - 13:05:58 0:00:55:58 0:00:48:58 3 9
4   US 54321 Jericho Taylor 42 Benoit Molinie Dolphin Yacht Club 0.918 21/Aug/20 - 13:03:36 0:00:53:36 0:00:49:12 4 10
5   USA 43851 Arcturus Tripp 33 George Pawle Jubilee YC 0.885 21/Aug/20 - 13:06:55 0:00:56:55 0:00:50:22 5 11
 
PHRF Division
Line 2 BYC PHRF - Spinnaker
1   50484 Urgent C&C SR33 John Alexander marblehead 72.0 21/Aug/20 - 13:16:37 0:00:53:37 0:00:47:51 1 1
2   27 Riptide Nelson Marek Remington Hutchins Eastern Yacht Club 87.0 21/Aug/20 - 13:18:12 0:00:55:12 0:00:48:14 2 2
3   USA 000 Puff Saffier 33 Alix Israel Eastern Yacht Club 102.0 21/Aug/20 - 13:24:51 0:01:01:51 0:00:53:41 3 3
4   USA 12 Sea Bliss Farr 280 Rob Gorman EYC’ DNC 57.0       5  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
THR Line 3. Racing
One Design Division
Line 3 CYC Rhodes 19
1   USA 2585 Woodstock Rhodes 19 Clark Uhl CYC       1
2   USA 2623 Harm's Way Rhodes 19 Mike Lane Corinthian Yacht Club       2
3   1686 Calgon Rhodes 19 Jocelyn Cook None       3
4   USA 41 It's A Gift Rhodes 19 Peter Sorlien Marblehead Yacht Club       4
5   USA 2435 Rallie Rhodes 19 Larry Ehrhardt Eastern YC DNC       7  
6   1217 Hijinx R19 Timmy Dittrich Corinthian Yacht Club DNC       7  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
THR Offshore. Racing
ORRez Division
ORRez Ocean Race Double Handed (RL Low)
1   USA 289 Hafa Adai J 109 Eliot Shanabrook Marblehead Yacht Club 0.656 22/Aug/20 - 04:02:51 0:11:15:51 0:07:23:21 1 1
2   USA 60081 WildThing X-Yachts X4.3 Dan Boyd Cottage Park YC 0.672 22/Aug/20 - 04:21:10 0:11:34:10 0:07:46:29 2 2
3   USA 40657 Hall pass Frers36 John Thompson Eastern 0.634 22/Aug/20 - 05:30:35 0:12:43:35 0:08:04:07 3 3
4   USA 52816 RockIt 2.0 Columbia 30-2 Sport Lance Ryley Constitution Yacht Club 0.671 22/Aug/20 - 05:18:20 0:12:31:20 0:08:24:09 4 4
5   42899 Yankee Girl Morris Justine 36 Thomas Vander Salm Corinthian 0.572 22/Aug/20 - 08:13:30 0:15:26:30 0:08:49:57 5 5
6   20283 Atalanta Sabre 28 ketch Richard Sides Eastern YC 0.534 22/Aug/20 - 12:40:20 0:19:53:20 0:10:37:14 6 6
7   USA 50801 Dream Catcher Show 34 Robert Bova New England Shorthanded Offshore Racing Club RET 0.572       9  
8   USA 40079 Saraband Frers 36 Elke Backman Eastern Yacht Club RET 0.636       9  
 
PHRF Division
PHRF Ocean Race Fully Crewed
1   USA 24 Valiant (spin) 12 Metre Gary Gregory Boston YC, Eastern YC, NY YC 9.0 22/Aug/20 - 04:50:15 0:12:14:15 0:12:00:45 1 1
2   USA 52056 Tramontana Swan 56 Todd Barbera Storm Trysail / Eastern -6.0 22/Aug/20 - 05:53:30 0:13:17:30 0:13:26:30 2 2
3 Doyle Sailmakers  USA 13249 Blue Pigeon Swan 38 John Doub EYC RET 129.0       4  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022