2020 James Island Yacht Club Regatta
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Junior One Design O'Pen Skiff 20/Jun/2020 02:00 PM    
Junior One Design Optimist 20/Jun/2020 02:00 PM    
Junior One Design Optimist - Green 20/Jun/2020 02:00 PM    

Main One Design Laser Full 20/Jun/2020 03:00 PM    
Main One Design Laser Radial 20/Jun/2020 03:00 PM    
Main One Design Laser 4.7 20/Jun/2020 03:00 PM    
Main One Design Club 420 20/Jun/2020 03:00 PM    
Main One Design Y Flyer 20/Jun/2020 03:00 PM    
Main One Design Collegiate 420 20/Jun/2020 03:00 PM    
Main One Design Sunfish 20/Jun/2020 03:00 PM    
Main One Design Other One Design Class 20/Jun/2020 03:00 PM    

Outer One Design VX One 20/Jun/2020 02:00 PM    
Outer One Design Hobie 20 20/Jun/2020 02:00 PM    
Outer One Design SIOD 20/Jun/2020 02:00 PM    
Outer One Design E Scow 20/Jun/2020 02:00 PM    
Outer One Design J 22 20/Jun/2020 02:00 PM    
Outer One Design J 24 20/Jun/2020 02:00 PM    
Outer One Design Lightning 20/Jun/2020 02:00 PM    
Outer One Design Waspz 20/Jun/2020 02:00 PM    
Outer One Design Formula Cat 20/Jun/2020 02:00 PM    
Outer PHRF_ToT Other One Designs 20/Jun/2020 02:00 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Junior Racing
One Design Division
O'Pen Skiff
1   11072 TBD Open Skiff Granger Osborne       1
2   10174 NA Open Skiff Felix Hagar       2
3   9518 TBD Open Skiff Perrin Mueller       3
4   9528 none Open Skiff Louise Martin       4
5   11016 TBD Open Skiff Liam Modzelewski       5
6   9438 Open Bic Open Skiff Luke Ridgeway       6
7   9522 Se Puede Open Skiff Gavin Sullivan       7
8   USA 11045 Open Skiff Open Skiff Jackson Fisher       8
9   9523 Open skiff Rutledge Hyman       9
 
Optimist
1   21594 My Name Jeff Opti James Pine       1
2   22181 22181 Opti Elliott Lipp       2
3   17772 17772 Opti Mina Bernthal       3
4   21595 Tornado Squall Opti Nathan Pine       4
5   USA 16321 Squirt Opti Lachlan Duer       5
6   6 NA Opti Walker Glenn       6
7   21407 21407 Opti Jackson Shealy       7
8   USA 13774 13774 Opti Nevie Collins       8
9   22301 Opti William McIntosh       9
10   20188 20188 Opti River Keysers       10
11   16362 fast Opti Sawyer Norman       11
12   USA 14949 N/A Opti Stella Herford       12
13   21762 21762 Opti Wyatt Lipp       13
14   15744 Boat with no name Opti Will Bryant       14
15   USA 18034 none opti Caden Pirner       15
16   19323 Oli Opti Oliver Johnston       16
17   USA 18 TBD Opti Kirill Siletskiy       17
18   USA 21954 Copasetic Opti Samuel Sablotsky       18
19   1 no name for this boat Opti Leland Morrison       19
20   22297 NA Opti Kaden Fenno       20
21   USA 2499 Opti Mason Fisher       21
22   UAE310 Opti Opti Madeleine Harris       22
23   8643 Tiger Shark Opti Hannah Wright       23
24   usa 10007 none opti Collin Pirner       24
25   22391 N/A Opti Thomas Weil DNC       25  
 
Optimist - Green
1   19592 NA Opti Keegan Skipper       1
2   20724 Shark Finn Soup Opti Finn Robinson       2
3   19790 none Opti Will Martin       3
4   18599 18599 Opti Kai Bernthal       4
5   22923 TBD Opti Coleman Emrich       5
6   9 TBD Opti Whit Shealy       6
7   6 NA Opti Kennedy Fenno       7
8   14655 Opti Marcus Durlach       8
9   15 JIYC Club Boat Opti Hank Bashford       9
10   71 Opti Opti Hugh Nathan       10
11   7 Opti virgini Hagood       11
12   7 James Island Yacht Club Boat Opti Madeleine Kopf DNF       16  
13   8 Opti mary margaret hagood DNF       16  
14   USA 5400 JIYC Club Boat Opti Ellis Frampton DNC       18  
15   12 GC Opti Georgia Caroline England DNF       18  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Main Racing
One Design Division
Laser Full
1   209749 None Laser Full Jason Rucker       1
2   192329 Laser Laser Andy Culver       2
3   USA 175140 laser Laser Full Eric Norman       4
4   201212 Laser Laser William Gilden       5
5   170345 Laser Full Rob Bowden       6
6   173960 Laser Full Laser Full Manning Unger       7
7   2061 Lucas' boat Laser Travis Tucker       8
8   USA 165142 Maestro Laser Full Shane Sablotsky       9
9   USA 155269 Evil Duer Laser Chris Duer       10
10   170336 Laser Laser Full Graham Cosby       11
11   USA 172075 172075 Laser Full Ashley Byrd       12
12   USA 84885 Laser Laser Walter Everett       13
 
Laser Radial
1   216725 Laser Laser Radial Andrew Ciszewski       1
2   206155 Laser Laser Radial William weinbecker       2
3   USA 207135 none Laser Radial Jacob Fisker-Andersen       3
4   166915 Laser Laser Radial Henry Ciszewski       4
5   USA 208385 Salty Bones Laser Radial Wesley Myler       5
6   USA 163980 Mr. Birmingham Laser Radial Tavia Smith       6
7   usa 164293 laser Laser Radial William Tebrake       7
8   170801 Laser Laser Radial Walter Blessing       8
9   187307 laser Laser Radial Bradlee Anderson       9
10   206154 206154 Laser Radial Elyse Bernthal       10
11   9469 Laser Laser Radial McGill Woodward       11
12   usa 150991 harvest time Laser Radial Ryan Sullivan       12
13   189721 n/a Laser Radial Ross Putnam       13
14   195125 none Laser Radial Hal Gilreath DNC       16  
15   204419 USA 204419 Laser Radial Bridget Monahan DNF       16  
 
Laser 4.7
1   USA 192085 laser Laser 4.7 Wyatt Norman       1
2   USA 158957 none Laser 4.7 Will Rucker       2
3   210081 N/A Laser 4.7 Lawton Harper       3
4   USA 189721 Manatee Missile Laser 4.7 Bode Snider       4
5   USA 159815 159815 Laser 4.7 Arabella Duer       5
6   USA 166918 USA 166918 Laser Mary Katherine Monahan DNC       7  
 
Club 420
1   31 Smella 420 Ashton Loring       1
2   8452 TBD 420 Reeves Bair       2
3   35 Gamecocks 420 Emily Loring       3
4   8451 N/A Club 420 Andrea Melnik       4
5   TBD TBD 420 Mason Cogswell DNC       6  
 
Y Flyer
1   2803 Y Knot Now? Y Flyer Amy Woodard       1
2   Uni 2759 Gratum wabbit Y Flyer Henry McCray       2
3   USA 2964 Chianti Y Flyer David and Kristen Buckley       3
4   USA 2753 Y4U2 Y Flyer Ned Goss       4
5   2652 Race Boat Y Flyer Mary Hanckel       5
6   2259 Julip Y Flier Joel Bays       6
7   2788 Y-Knot Y Flyer Melissa Creech DNC       8  
 
Collegiate 420
1   552 none 420 Zack Carvajal       1
2   USA 8423 1st Place 420 Walker Hussey       2
3   32 Why Knot? 420 Connor Layne       3
4   33 JIYC 420 420 evan baird       4
 
Sunfish
1   57557 Sunfish 57557 Sunfish Charles Frasch DNC       2  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Outer Racing
One Design Division
VX One
1 313   USA 313 Another Bad Idea VX One Mark Liebel DNC       5  
2   USA 154 Little Miss Magic VX One Stanley Hassinger DNC       5  
3 205 North Sails  USA 205 Magic Bus VX One Jerry Callahan DNC       5  
4 187   Uni 187 VX1 VX One John Potter/Guggenheim DNC       5  
 
SIOD
1   111 flounder SIOD Jessica Koenig       1
2   91 Island Spirit SIOD Sam Gervais       2
3   SI60 Marcheta SIOD Stan LaRoche       3
4   66 Cygnet II SIOD Kurt Oberle         4
5   SI89 Privateer SIOD Jimmer FitzGerald DNC       7  
6   sc 94 Grey Ghost SIOD George Durst DNC       7  
 
E Scow
1   Usa Sc 55 Vamoose Escow Robby Wilkins       1
2   SC 22 Slopp E 2nds E scow Will Hanckel       2
3   GA 27 Savage E Scow Russell Cliff       3
4   SC-6 Vee Patch E Scow Walter Prause DNC       7  
5   SC 14 Zoe E Scow Crayton Walters DNC       7  
6   SC 37 Red Bay E-Scow Kevin Jewett DNC       7  
 
J 24
1   USA 2260 Level Pelican J 24 Crisp McDonald       1
2 50   USA 5259 Matadora J 24 Dan Rogge       2
3   USA 4398 Puff Daddy J 24 Charles Lent       3
4   USA 828 Orange Crush J 24 Tyler Benjamin DNC       5  
 
Lightning
1   15557 lightning leonard krawcheck       1
2   14701 Lightning Will Sloger       2
3   USA 15141 FigJam Lightning Willliam McKenzie       3
4   USA 14636 - Lightning Drew Lisicki       4
5   1475 Square Grouper Lightning Batton Kennon       5
6   USA 14710 Royal Pig Lightning Ryan Hamm       6
7   USA 14044 RWS Lightning Patrick Chisum       7
8   14780 JIYCL Lightning Carson Shaw       8
9   USA 15147 Blue Weenie Lightning Ryan Davidson DNC       10  
 
Waspz
1   2711 Waszp reed baldridge       1
2   2273 Shaguar WASZP Austin Powers       2
3   2266 Shaka Waszp David Loring       3
4 0   USA 11 Otto Pilot Waszp Thomas Otto DeMuth       4
5   2218 grEy Goose Waszp Conner Blouin DNC       6  
 
Formula Cat
1   USA 27 N/A nacre 17 Neil Walters       1
2   USA 338 T Squared Goodall C2 F18 Thomas Sunderland DNC       3  
 
PHRF_ToT Division
Other One Designs
1   USA 461 Know Class Beneteau First 18 OD Luke Ackerman DNC       2  
 

2020 James Island Yacht Club Regatta
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 1

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Junior Racing
One Design Division
O'Pen Skiff (Open)
1   10174 NA Open Skiff Felix Hagar       2
 
 
O'Pen Skiff (U13)
1   11072 TBD Open Skiff Granger Osborne       1
2   9518 TBD Open Skiff Perrin Mueller       3
3   9528 none Open Skiff Louise Martin       4
4   11016 TBD Open Skiff Liam Modzelewski       5
5   9438 Open Bic Open Skiff Luke Ridgeway       6
6   9522 Se Puede Open Skiff Gavin Sullivan       7
7   USA 11045 Open Skiff Open Skiff Jackson Fisher       8
8   9523 Open skiff Rutledge Hyman       9
 
 
Optimist (Blue)
1   21594 My Name Jeff Opti James Pine       1
2   22181 22181 Opti Elliott Lipp       2
3   17772 17772 Opti Mina Bernthal       3
4   21595 Tornado Squall Opti Nathan Pine       4
5   6 NA Opti Walker Glenn       6
6   21407 21407 Opti Jackson Shealy       7
7   22301 Opti William McIntosh       9
8   USA 14949 N/A Opti Stella Herford       12
9   USA 21954 Copasetic Opti Samuel Sablotsky       18
10   USA 2499 Opti Mason Fisher       21
11   22391 N/A Opti Thomas Weil DNC       25  
 
 
Optimist (Red)
1   20188 20188 Opti River Keysers       10
2   15744 Boat with no name Opti Will Bryant       14
3   22297 NA Opti Kaden Fenno       20
4   UAE310 Opti Opti Madeleine Harris       22
5   usa 10007 none opti Collin Pirner       24
 
 
Optimist (White)
1   USA 16321 Squirt Opti Lachlan Duer       5
2   USA 13774 13774 Opti Nevie Collins       8
3   16362 fast Opti Sawyer Norman       11
4   21762 21762 Opti Wyatt Lipp       13
5   USA 18034 none opti Caden Pirner       15
6   19323 Oli Opti Oliver Johnston       16
7   USA 18 TBD Opti Kirill Siletskiy       17
8   1 no name for this boat Opti Leland Morrison       19
9   8643 Tiger Shark Opti Hannah Wright       23
 
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Main Racing
One Design Division
Laser Full (Apprentice Master)
1   USA 175140 laser Laser Full Eric Norman       4
2   USA 165142 Maestro Laser Full Shane Sablotsky       9
3   USA 155269 Evil Duer Laser Chris Duer       10
 
 
Laser Full (Grand Master)
1   201212 Laser Laser William Gilden       5
2   USA 172075 172075 Laser Full Ashley Byrd       12
3   USA 84885 Laser Laser Walter Everett       13
 
 
Laser Full (Masters)
1   209749 None Laser Full Jason Rucker       1
2   192329 Laser Laser Andy Culver       2
3   170345 Laser Full Rob Bowden       6
 
 
Laser Full (Senior)
1   2061 Lucas' boat Laser Travis Tucker       8
 
 
Laser Full (Youth)
1   213073 ILCA ?? Laser Full Max Zhalilo       3
2   173960 Laser Full Laser Full Manning Unger       7
3   170336 Laser Laser Full Graham Cosby       11
 
 
Laser Radial (Grand Master)
1   195125 none Laser Radial Hal Gilreath DNC       16  
 
 
Laser Radial (Senior)
1   USA 207135 none Laser Radial Jacob Fisker-Andersen       3
2   usa 150991 harvest time Laser Radial Ryan Sullivan       12
 
 
Laser Radial (Youth)
1   216725 Laser Laser Radial Andrew Ciszewski       1
2   206155 Laser Laser Radial William weinbecker       2
3   166915 Laser Laser Radial Henry Ciszewski       4
4   USA 208385 Salty Bones Laser Radial Wesley Myler       5
5   USA 163980 Mr. Birmingham Laser Radial Tavia Smith       6
6   usa 164293 laser Laser Radial William Tebrake       7
7   170801 Laser Laser Radial Walter Blessing       8
8   187307 laser Laser Radial Bradlee Anderson       9
9   206154 206154 Laser Radial Elyse Bernthal       10
10   9469 Laser Laser Radial McGill Woodward       11
11   189721 n/a Laser Radial Ross Putnam       13
12   204419 USA 204419 Laser Radial Bridget Monahan DNF       16  
 
Laser 4.7 (Youth)
1   USA 192085 laser Laser 4.7 Wyatt Norman       1
2   USA 158957 none Laser 4.7 Will Rucker       2
3   210081 N/A Laser 4.7 Lawton Harper       3
4   USA 189721 Manatee Missile Laser 4.7 Bode Snider       4
5   USA 159815 159815 Laser 4.7 Arabella Duer       5
6   USA 166918 USA 166918 Laser Mary Katherine Monahan DNC       7  
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Beneteau    

Copyright © Interactive Creations 2000-2020