2020 Hospice Cup XXXIX
Final Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

AREA 1 One Design Snipe 18/Sep/2020 12:05 PM    
AREA 1 One Design Harbor 20 19/Sep/2020 12:00 PM    

AREA 2 - Long Course - Rule 26 PHRF_ToT PHRF A 19/Sep/2020 11:30 AM 8.1 NM 12 Kts
AREA 2 - Long Course - Rule 26 ORRez CRCA - ORRez - Performance Cruiser 19/Sep/2020 11:35 AM 8.1 NM 12 Kts
AREA 2 - Long Course - Rule 26 PHRF_ToT PHRF N 19/Sep/2020 11:40 AM 8.1 NM 12 Kts
AREA 2 - Long Course - Rule 26 ORRez CRCA - ORRez - Pocket Cruiser 19/Sep/2020 11:45 AM 8.1 NM 12 Kts
AREA 2 - Long Course - Rule 26 PHRF_ToT PHRF C 19/Sep/2020 11:45 AM 8.1 NM 12 Kts
AREA 2 - Long Course - Rule 26 ORRez CRCA - ORRez - True Cruiser 19/Sep/2020 11:50 AM 8.1 NM 12 Kts

AREA 2 - Short - Hospice Classes - Pursuit Start Pursuit Hospice Class 19/Sep/2020 12:00 PM 6.4 NM  

AREA 3 One Design J 105 19/Sep/2020 11:05 AM 5.4 NM 18 Kts



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
AREA 1 Racing
One Design Division
Harbor 20
1   USA 326 Yellow Jacket Harbor 20 Scholz Sullivan Syndicate       1
2   97 Sugar Harbor 20 Garth Hichens       2
3   USA 311 Skimmer Harbor 20 Margaret Podlich       3
4   312 Blackout Harbor 20 Ron Steele       4
5   324 Dolly Harbor 20 Frank Quigley       5
6   427 Brilliant Harbor 20 Kenneth Appleton       6
7   USA 185 The Mighty Pearl Harbor 20 Jim/Walt Mumper/Laird       7
8   213 Endurance Harbor 20 John Heintz       8
9   319 FuzzyLogic Harbor 20 William Sutton       9
10   USA 132 Sheila Marie Harbor 20 robert kehoe       10
11   USA 344 Merlyn Harbor 20 Ward Anderson       11
12   600 Last Hurrah! Harbor 20 David Smith DNF       17  
13 Ullman Sails  205 Elixir Harbor 20 Brian Wiersema DNS       17  
14   325 Puffin Harbor 20 Bell Carty George Hughes DNS       17  
15   USA 342 Tru Blu Harbor 20 Rees/Kizziar/Kottler Syndicate DNS       17  
16   162 Mofongo Harbor 20 Patrick Shannon DNS       17  
 
Snipe
1   USA 30552 Too Much Tuna Snipe Christian Filter       1
2   USA 30629 Severence Snipe Gavin OHare       2
3   USA 30510 Banana Boat Snipe Tyler Mowry       3
4   USA 29940 Snipey Swipey Snipe Carter Cameron       4
5   USA 31313 Old Folks Boogie Snipe Lisa Pline       5
6   30928 N/A Snipe Sarah Alexander       6
7   USA 30195 Wild Child Snipe Henry Filter       7
8   USA 30391 Twenty Nine Thousand Nine Hundred and Ninety Seven Snipe Martin Hermida       8
9   31061 N/A Snipe Rich McVeigh       9
10   USA 30299 BJPJ Snipe Josh Paper       10
11   31391 N/A Snipe Marissa Milliken DNS       16  
12   USA 29682 Lizzie Snipe Lorie Stout DNS       16  
13   31322 Live Fire Snipe Todd Johnson DNS       16  
14   29782 Jager Snipe Scott Steele DNS       16  
15   30684 Git *Er Done Snipe Evan Hoffmann DNS       16  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
AREA 2 - Long Course - Rule 26 Racing
ORRez Division
CRCA - ORRez - True Cruiser (RL Med)
1   93677 Winsome Ride Bavaria Cruiser 46 Mark Lister 0.834 19/Sep/20 - 13:12:36 0:01:22:36 0:01:08:53 1 1
2   60340 Anneliese (NS) B-40 Joseph Zebleckes 0.772 19/Sep/20 - 13:26:51 0:01:36:51 0:01:14:46 2 5
3   93679 Jahazi Bavaria 38 David Dodson 0.808 19/Sep/20 - 13:26:56 0:01:36:56 0:01:18:19 3 7
4   60747 Aah, Breeze (NS) Beneteau 331 Robert Marino 0.700 19/Sep/20 - 13:47:10 0:01:57:10 0:01:22:01 4 9
5   USA 61473 Celerity (NS) Beneteau 473 Richard Lober 0.812 19/Sep/20 - 13:31:12 0:01:41:12 0:01:22:10 5 10
6   USA 60498 Curlew (NS) Valiant 37 David Densmore 0.730 19/Sep/20 - 13:43:12 0:01:53:12 0:01:22:38 6 11
7   411 Miles To Go (NS) Beneteau Oceanis 41.1 Erik Halverson RET 0.803       8  
 
CRCA - ORRez - Performance Cruiser (RL Med)
1   93187 Flagfest Pearson 31-2 WK Daniel Flagler 0.752 19/Sep/20 - 13:12:37 0:01:37:37 0:01:13:24 1 3
2   USA 41393 Pegasus C&C 35 MkIII Patrick Hylant 0.797 19/Sep/20 - 13:08:44 0:01:33:44 0:01:14:42 2 4
3   USA 33123 Starbird Tartan 101 Frank Martien 0.874 19/Sep/20 - 13:04:04 0:01:29:04 0:01:17:51 3 6
4   21757 Equipoise (NS) Sabre 34 Philip Otis 0.734 19/Sep/20 - 13:24:12 0:01:49:12 0:01:20:09 4 8
5   USA 61043 Nomad Sabre 38 Seth Winnick 0.799 19/Sep/20 - 13:28:11 0:01:53:11 0:01:30:26 5 12
6   255 Liberty (NS) Pearson392 robert richardson 0.787 19/Sep/20 - 13:31:38 0:01:56:38 0:01:31:47 6 13
7 North Sails  USA 51639 Himmel Dehler 39 Donald Snelgrove RET 0.878       9  
 
CRCA - ORRez - Pocket Cruiser (RL Med)
1   USA 1297 Quintet Cal 25 Mike Miller 0.681 19/Sep/20 - 13:29:17 0:01:44:17 0:01:11:01 1 2
 
PHRF_ToT Division
PHRF A
1   USA 157 Endorphin Melges 32 John Pica 15.0 / 1.1504 19/Sep/20 - 13:00:11 0:01:30:11 0:01:43:45 1 5
2   USA 33785 Valhalla J 35 Valhalla Sailing Project / Mike Wood 72.0 / 1.0450 19/Sep/20 - 13:12:42 0:01:42:42 0:01:47:19 2 6
3   USA 51677 Whatshername Beneteau First 40.7 Dave Sossamon 63.0 / 1.0604 19/Sep/20 - 13:12:09 0:01:42:09 0:01:48:19 3 8
4 Quantum Sails  USA 93664 SLY XP44 USA Fox 15.0 / 1.1504 19/Sep/20 - 13:04:29 0:01:34:29 0:01:48:42 4 9
 
PHRF C
1   USA 933 Committed J 22 Warren Richter / Tracey Golde 183.0 / 0.8868 19/Sep/20 - 13:16:44 0:01:31:44 0:01:21:21 1 1
2   86 NEMESIS Fun 23 John Zarkowsky 177.0 / 0.8941 19/Sep/20 - 13:30:29 0:01:45:29 0:01:34:19 2 4
3 Chesapeake Sailmakers  USA 4515 Revolution CS 30 Douglas Ellmore, Sr. 162.0 / 0.9129 19/Sep/20 - 13:44:21 0:01:59:21 0:01:48:57 3 10
4   312 Wiggy Wiggy Rainbow Julianne Fettus DNS 261.0 / 0.8015       5  
 
PHRF N
1   4444 mojo wauquiez julian bigden 84.0 / 1.0252 19/Sep/20 - 13:05:34 0:01:25:34 0:01:27:43 1 2
2 North Sails  USA 34 Blockade Runner Farr 30 Bruce Bingman / Taran Teague 63.0 / 1.0604 19/Sep/20 - 13:04:47 0:01:24:47 0:01:29:54 2 3
3   USA 121 Atlas C&C 121 Peter Holden 90.0 / 1.0156 19/Sep/20 - 13:26:14 0:01:46:14 0:01:47:53 3 7
4   USA 61281 Moondust Beneteau 36.7SD Tim Zimmermann 87.0 / 1.0204 19/Sep/20 - 13:28:44 0:01:48:44 0:01:50:57 4 11
5   USA 93468 SpinDoctor C&C 110 Babak Rajaee 78.0 / 1.0350 19/Sep/20 - 13:27:55 0:01:47:55 0:01:51:42 5 12
6   97080 Breezy Girl Feeling 346 Tim Layne 141.0 / 0.9407 19/Sep/20 - 13:47:37 0:02:07:37 0:02:00:03 6 13
7   USA 8247 Seaya Later CS34 Craig Lisk 153.0 / 0.9246 19/Sep/20 - 14:08:41 0:02:28:41 0:02:17:28 7 14
8   1121 Lekker H-Boat 27 Steve Madden 210.0 / 0.8553 19/Sep/20 - 17:32:37 0:05:52:37 0:05:01:36 8 15
9   USA 160 Skimmer Alerion 28 Jack & Marti Detweiler DNS 174.0 / 0.8978       12  
10 Evolutions Sails  USA 4010 Rhea J 24 Stephen Grimm DNS 174.0 / 0.8978       12  
11   USA 68120 Orion Hanse 371 Jon Opert DNS 132.0 / 0.9531       12  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
AREA 2 - Short - Hospice Classes - Pursuit Start Racing
Pursuit Division
Hospice Class
1   112 Talisman Sabre 362 Jeff Weingarten 129.0       1 1
2   50844 Calypso Sabre 402 Rick Hill 93.0       2 2
3   USA NA TACAMO Sabre 34 Bevin Buchheister       3 3
4   126 Carry On Beneteau 311 Russ Matijevich 177.0       4 4
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
AREA 3 Racing
One Design Division
J 105
1   USA 328 Mirage J 105 Cedric Lewis / Fredrik Salvesen       1
2   USA 501 Tenacious J 105 Carl Gitchell       2
3   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa       3
4   USA 407 Chessie J 105 John Kircher       4
5   USA 252 Peregrine J 105 Bill & Linsley Carruth       5
6   USA 527 Firebrand J 105 Jon Slabaugh       6
7   USA 419 Crash J 105 Andy Cherner       7
8   USA 303 Velvet Hammer J 105 Lizzy Scales / Krissy Robinson       8
9   USA 159 Crescendo J 105 Angelo Guarino       9
10   USA 201 Paladin J 105 Patrick McGuire       10
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy