2020 COLORS Columbia Cup Regatta
Final Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

COLORS Columbia Cup Regatta One Design T-10 01/Aug/2020 02:15 PM 2.7 NM 5 Kts
COLORS Columbia Cup Regatta One Design J 105 01/Aug/2020 02:20 PM 2.7 NM 5 Kts
COLORS Columbia Cup Regatta One Design J 88 01/Aug/2020 02:25 PM 2.4 NM 5 Kts
COLORS Columbia Cup Regatta One Design Beneteau First 36.7 01/Aug/2020 02:30 PM 2.7 NM 5 Kts
COLORS Columbia Cup Regatta One Design Beneteau First 40.7 01/Aug/2020 02:35 PM 3 NM 5 Kts
COLORS Columbia Cup Regatta PHRF_ToT PHRF Buoy 01/Aug/2020 02:40 PM 3 NM 5 Kts

COLORS Columbia Cup Regatta - Distance PHRF PHRF Division >= 100 01/Aug/2020 10:35 AM 9.8 NM 5 Kts
COLORS Columbia Cup Regatta - Distance PHRF PHRF Division 69 >= 99 01/Aug/2020 10:40 AM 9.8 NM 5 Kts
COLORS Columbia Cup Regatta - Distance PHRF PHRF Division -81 >= 68 01/Aug/2020 10:45 AM 9.8 NM 5 Kts

COLORS Columbia Cup Regatta - RC One Design Dragon Force 65 01/Aug/2020 06:00 PM 1 NM 3 Kts



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
COLORS Columbia Cup Regatta Racing
One Design Division
T-10
1   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor       1
2   USA 40433 Meat T-10 Brian Kennalley, Edward Mui, Craig Roehl       2
3   USA 410 Retention LS 10 Mark Croll       3
4   USA 411 Minister LS 10 Blane & Cindy Boynton       4
5   USA 23928 Proving Run T-10 Andrew Roccasalva       5
6   USA 30509 Grytviken T-10 Piotr Madrzyk       6
7   USA 402 Thunderbolt LS 10 Steve Karstrand       7
8   USA 15630 Amateur II T-10 Michael & Felicia Platzke       8
 
J 105
1   USA 673 The Asylum J 105 Jon Weglarz       1
2 Doyle Sailmakers  USA 295 Kinship J 105 Josh Lutton       2
3   USA 349 Sealark J 105 Clark Pellett       3
4   USA 50638 Esprit d'Ecosse J 105 Judith & Ross McLean       4
 
J 88
1   100 P.A.J.A.M.A. Party J 88 Alexander Abell       1
2   USA 29 Dutch J 88 John & Jordan Leahey       2
3   USA 93985 Julia J 88 Michael Gillian       3
4   USA 75 Norse J 88 Jorgen Christiansen       4
 
Beneteau First 36.7
1 Doyle Sailmakers  USA 1313 Program Beneteau First 36.7 Earle Atwater       1
2   USA 247 Painkiller 5 Beneteau 36.7 alice martin       2
3   USA 101 Erizo de Mar Beneteau Antoni/waldemar Czupryna/Emmerich       3
4 Doyle Sailmakers  USA 26219 FOG Beneteau First 36.7 Greg Rasmussen       4
 
Beneteau First 40.7
1   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell/ Scot Ruhlander       1
2   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti/ Chuck Norton       2
3 UK Sailmakers  USA 51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil       3
 
PHRF_ToT Division
PHRF Buoy
1   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill 27.0 / 1.1265 01/Aug/20 - 15:16:46 0:00:36:46 00:00:41:25 1 1
2   USA 24 Momentus J 111 Kevin Saedi / Raman Yousefi 36.0 / 1.1092 01/Aug/20 - 15:18:04 0:00:38:04 00:00:42:13 2 2
3   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik 36.0 / 1.1092 01/Aug/20 - 15:18:17 0:00:38:17 00:00:42:28 3 3
4   USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 33.0 / 1.1149 01/Aug/20 - 15:18:14 0:00:38:14 00:00:42:38 4 4
5   USA 35035 Dire Wolf 1D35 Jeffrey (Dewey) Janicek DNC 27.0 / 1.1265       6  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
COLORS Columbia Cup Regatta - Distance Racing
PHRF Division
PHRF Division >= 100
1   USA 32319 Perspicacity T-10 Adam Collins, Bob Cohen 126.0 01/Aug/20 - 14:25:56 0:03:50:56 00:03:30:21 1 9
2   USA 41155 Exeter J/V Baltic 35 TM John Notch 120.0 01/Aug/20 - 14:28:11 0:03:53:11 00:03:33:35 2 10
3   38038 Off Duty Sabre 38 Mk I Stu Friedman 129.0 01/Aug/20 - 14:39:38 0:04:04:38 00:03:43:34 3 12
4   USA 6949 Fantome Morgan 36T Deirdre Martin 132.0 01/Aug/20 - 14:51:50 0:04:16:50 00:03:55:16 4 15
5   USA 0076 Mise En Place Beneteau Oceanis 381 Paul Thompson 138.0 01/Aug/20 - 15:01:27 0:04:26:27 00:04:03:55 5 17
6   USA 84044 Zella C&C 35-3 L Wolbrink 123.0 01/Aug/20 - 15:00:42 0:04:25:42 00:04:05:37 6 18
7   USA 896 Truly Madly Legend 37.5 Gareth Reeves 117.0 01/Aug/20 - 15:03:41 0:04:28:41 00:04:09:34 7 19
8   USA 61284 Liberté Beneteau 41.1 Brett August 102.0 01/Aug/20 - 15:08:30 0:04:33:30 00:04:16:50 8 20
9   3510 Junior Catalina 30 TM Michael Jeongco DNC 189.0       9  
 
PHRF Division 69 >= 99
1   USA 45367 Gaucho Beneteau First 36.7 Mark & Diane Bouckaert 75.0 01/Aug/20 - 14:00:28 0:03:20:28 00:03:08:13 1 3
2   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel 69.0 01/Aug/20 - 14:03:14 0:03:23:14 00:03:11:58 2 4
3   USA 33 Handsome Pete Beneteau First 10R David Baker 84.0 01/Aug/20 - 14:16:25 0:03:36:25 00:03:22:42 3 7
4   USA 238 Jambo Beneteau First 36.7 Joe & Cindy Marciniak 75.0 01/Aug/20 - 14:36:19 0:03:56:19 00:03:44:04 4 13
5 UK Sailmakers  USA 25578 Paradigm Shift C&C 115 Dave Dickerson 72.0 01/Aug/20 - 14:38:20 0:03:58:20 00:03:46:34 5 14
6   USA 219 Brawndo Beneteau 36.7 Matthew Lescohier 75.0 01/Aug/20 - 14:49:27 0:04:09:27 00:03:57:12 6 16
7   USA 325 Global Nomads J 105 Michael Hettel DNC 84.0       8  
 
PHRF Division -81 >= 68
1   USA 131 Lucy Melges 32 Jeremy Alexis 24.0 01/Aug/20 - 13:20:06 0:02:35:06 00:02:31:11 1 1
2   USA 26 Renegade J 133 Thomas Papoutsis 15.0 01/Aug/20 - 13:50:50 0:03:05:50 00:03:03:23 2 2
3   USA 52012 Vincitore RP52 Gary Feracota / Jim Banovitz -81.0 01/Aug/20 - 13:44:24 0:02:59:24 00:03:12:38 3 5
4   USA 40027 Taipan/Hotlips Farr 40 J C Whitford -12.0 01/Aug/20 - 13:57:30 0:03:12:30 00:03:14:28 4 6
5   USA 52039 Jahazi J 120 Frank Giampoli 51.0 01/Aug/20 - 14:18:30 0:03:33:30 00:03:25:10 5 8
6   USA 60111 HeadRoom J 111 Boyd Jarrell 36.0 01/Aug/20 - 14:28:46 0:03:43:46 00:03:37:53 6 11
7   USA 35053 Entourage II 1D35 Michael Dannecker DNC 24.0       8  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
COLORS Columbia Cup Regatta - RC Racing
One Design Division
Dragon Force 65
1   USA 1217 Floating Argument DF65 Justin Kalb       1
2   96 BLUEHHO DragonForce 65 Daniel Burns       2
3   USA 227 Windswept DF65 Vince Cushing       3
4   431 Lil Dickens DF65 Dick Newman       4
5   USA 775 Blind Squirrel DF65 Sue O’Neil       5
6   01 Khaleesi DF 65 John Poast       6
7   776 Sheep Shagger DF65 Gerard ONeil       7
8   34 StorminNorman DF 65 Jon Van Norman       8
9   NZL 32 DF65 DragonForce 65 Timothy Trollope DNC       11  
10   56 Remotey McBoatface DF65 Peter Nielsen DNC       11  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020