2021 AYC Fall Series
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

AYC Fall Series - Weekend 1 One Design J 70 02/Oct/2021 11:05 AM    
AYC Fall Series - Weekend 1 One Design J 30 02/Oct/2021 11:10 AM    

AYC Fall Series - Weekend 2 (Bay Circle) ORC ORC 1 09/Oct/2021 11:05 AM Triple W/L Mwdium 1 NM  
AYC Fall Series - Weekend 2 (Bay Circle) One Design J 105 09/Oct/2021 11:20 AM    
AYC Fall Series - Weekend 2 (Bay Circle) ORC ORC 2 09/Oct/2021 11:30 AM Triple W/L Mwdium 1 NM  

AYC Fall Series - Weekend 2 (River Circle) One Design Harbor 20 09/Oct/2021 11:23 AM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
AYC Fall Series - Weekend 1 Racing
One Design Division
J 30
1 North Sails  USA 63102 Avenger J 30 David Johnson       1
2   USA 83060 Infectious Smile J 30 Sheila & Tristan Keen       2
3   USA 33450 Bump.. J 30 Pam Morris       3
4   USA 63300 Avita J 30 Dan Watson       4
5   USA 33504 Shamrock J 30 Bruce Irvin / Jack Irvin       5
6   USA 203 Suzie Q J 30 Heidi Frist       6
7   USA 32766 Pogo J 30 Charles Lutz       7
8   USA 122 Blitz J 30 James McGinnis       8
9   USA 221 Hello Mary Lou J 30 Ryan Joe       9
10   Uni 526 One Love J 30 Jamie Gregory       10
11   USA 53273 Bebop J 30 Bob Rutsch DNC       12  
 
J 70
1 220   USA 220 Phoenix J 70 Peter Firey       1
2   USA 1521 Progress J 70 Paul Green       2
3   USA 27 Derecho J 70 Jim Golden       3
4   USA 6 6 J70 Mark Hillman       4
5 808 North Sails  USA 808 Nessuna J 70 Alex McPhail       5
6 Quantum Sails  USA 168 Rarity J 70 Marty McKenna       6
7   USA 5 Osprey J 70 Roger Link       7
8   USA 4 4 Sport J 70 Gregg Zurmuhlen       8
9 57   USA 357 DangerMouse J 70 Taz Coffey       9
10   USA 356 Inconceivable J70 Bob Fox       10
11 56   USA 56 Wicked J70 Arthur Edwards DNC       12  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
AYC Fall Series - Weekend 2 (Bay Circle) Racing
One Design Division
J 105
1   USA 130 Deja Voodoo J 105 Bill Zartler       1
2   USA 116 Arbitrage J/105 Bruce Stone       2
3   USA 96 Good Trade J 105 Peter Bowe       3
4   USA 003 Ne*Ne J 105 Tim Russell       4
5   USA 43 Jester J 105 Hugh Bethell       5
6   USA 98 Better Mousetrap J 105 Grealy Putnam       6
7   USA 300 Ctrl Alt Del J 105 Ben duPont       7
8   USA 67 Mayhem J 105 Doug & Amy Stryker       8
9   USA 328 Mirage J 105 Cedric Lewis / Fredrik Salvesen       9
10   USA 159 Crescendo J 105 Angelo Guarino       10
11   USA 351 inigo J 105 Jim Konigsberg       11
12   USA 303 Velvet Hammer J 105 Kristen Robinson       12
13   USA 220 Bat IV J 105 Andrew Kennedy       13
14   407 Chessie J/105 John Kircher       14
15   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa       15
16   USA 250 Smoke 'n Oakum J 105 David & Beth Scheidt       16
17   USA 251 Breakaway J 105 Richard Hinds       17
18   USA 527 Firebrand J 105 Jon Slabaugh       18
19   USA 501 Tenacious J 105 Carl Gitchell       19
20   USA 676 Avenger J/105 MIDN 1/C Luke Gillcrist       20
21   USA 64 Relentless J 105 David McKee       21
22   USA 52000 Unbridled J 105 Robert Mock       22
23   USA 252 Peregrine J 105 Bill Carruth       23
24   USA 246 Trim J 105 William Sutton DSQ       25  
 
ORC Division
ORC 1 (Triple W/L Medium ToT)
1   USA 106 Ramrod J 111 Rodrick Jabin 0.9502 09/Oct/21 - 12:16:56 0:01:11:56 0:01:08:21 1 1
2   USA 52939 Teamwork J 122 Team Syndicate 0.9489 09/Oct/21 - 12:17:32 0:01:12:32 0:01:08:50 2 2
3   USA 2722 M'am'selle J 122 Ed and Cindy Hartman 0.9470 09/Oct/21 - 12:17:54 0:01:12:54 0:01:09:02 3 3
4   GBR 20 Endorphin Soto 40 Erik Wulff 1.0475 09/Oct/21 - 12:11:05 0:01:06:05 0:01:09:13 4 4
5   USA 38012 ZUUL Aerodyne 38 Benedict Capuco 0.9619 09/Oct/21 - 12:20:10 0:01:15:10 0:01:12:18 5 7
6   USA 4444 Running Tide S&S Beau Van Metre 1.0214 09/Oct/21 - 12:20:17 0:01:15:17 0:01:16:54 6 14
7 North Sails  USA 60888 Lucky Eights J 124 Keith Cole 0.9508 09/Oct/21 - 12:47:00 0:01:42:00 0:01:36:59 7 17
 
ORC 2 (Triple W/L Medium ToT)
1   USA 53408 Aunt Jean J 35 James Sagerholm / AJ Syndicate 0.8992 09/Oct/21 - 12:48:08 0:01:18:08 0:01:10:15 1 5
2   USA 42979 Abientot J 35 Roger Lant 0.9018 09/Oct/21 - 12:49:15 0:01:19:15 0:01:11:28 2 6
3   USA 110 Aces and Eights J 88 Paul Green 0.8922 09/Oct/21 - 12:51:51 0:01:21:51 0:01:13:02 3 8
4   USA 33123 Starbird Tartan 101 Frank Martien 0.8887 09/Oct/21 - 12:53:05 0:01:23:05 0:01:13:50 4 9
5   USA 38 USA 38 Abbott 33 White, White, Bartlett, Gosselin 0.8415 09/Oct/21 - 12:59:01 0:01:29:01 0:01:14:54 5 10
6   USA 1889 MONKEY DUST Tripp 33 Craig & Dotty Saunders 0.9084 09/Oct/21 - 12:52:42 0:01:22:42 0:01:15:07 6 11
7   NA 23 Defiance Navy 44 Mk2 MIDN 1/C Moira Camacho 0.9003 09/Oct/21 - 12:53:58 0:01:23:58 0:01:15:36 7 12
8 25 Quantum Sails  USA 118 Patriot Melges 24 US Patriot Sailing / Zack Bayhan 0.8551 09/Oct/21 - 12:59:22 0:01:29:22 0:01:16:25 8 13
9   USA 33785 Valhalla J 35 Valhalla Sailing Project / Mike Wood 0.9047 09/Oct/21 - 13:03:34 0:01:33:34 0:01:24:39 9 15
10   USA 82 AfterSchock Schock 35 Paul Susie 0.9133 09/Oct/21 - 13:04:16 0:01:34:16 0:01:26:06 10 16
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
AYC Fall Series - Weekend 2 (River Circle) Racing
One Design Division
Harbor 20
1   USA 326 Yellow Jacket Harbor 20 Scholz Sullivan Syndicate       1
2   USA 325 Puffin Harbor 20 Bell Carty       2
3   341 Bullfrog Harbor 20 Tim Adelman       3
4   361 Riptide Harbor 20 Ed Freitag       3
5   USA 311 Skimmer Harbor 20 Peter Trogdon & Margaret Podlich       4
6   USA 340 Velella Harbor 20 Marino diMarzo       5
7   213 Endurance Harbor 20 John Heintz       6
8   324 Dolly Harbor 20 Frank Quigley       7
9   319 Fuzzy Logic Harbor 20 Robert Dunsky       8
10   600 Last Hurrah Harbor 20 David Smith       9
11 Ullman Sails  205 Elixir Harbor 20 Brian Wiersema DNC       16  
12   427 Brilliant Harbor 20 Kenneth Appleton DNC       16  
13   321 MEADEOR HARBOR 20 JIM & RACHEL MEAD DNC       16  
14   162 Mofongo Schock Rick Hill DNC       16  
15   AYC 314 Voalition Harbor 20 James Hutchinson DNF       16  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy