2015-2016 Miami Star Winter Series - Schoonmaker Cup
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Schoonmaker Cup One Design Star Class 20/Feb/2016 12:00 PM 4.4 NM 12 Kts



Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Schoonmaker Cup Racing
One Design Division
Star Class
1 29   USA 8320 USA 8320 Star George Szabo / ISAO TOYAMA       1
2 65   USA 8465 8465 Star Augie Diaz / Arni Baltins       2
3 23   USA 8440 8440 Star Jim Buckingham / Craig Moss       3
4 30   CAN 8445 Remarc Star Brian Cramer / Matt Johnston       4
5 21   USA 8496 Pawseidon Star Peter Vessella / Phil Trinter       5
6 2   USA 8464 Pied Piper/National Marine Star Jack Jennings / Brendan Larrabee       6
7 40   USA 8506 8506 Star Paul Cayard / Daniel Cayard       7
8 32   USA 8231 8231 Star Arthur Anosov / Edward Morey       8
9 191   USA 8250 Rachel Star Andrew Macdonald / Brad Nichol       9
10 8   ITA 8219 Diecidecimi Star Giovanni Coppo / Stuart MacIntosh       10
11 93   UKR 8493 8493 Star Vasyl Gureyev / Oleg Tsypko       11
12 50   USA 8358 8358 Star Benjamin Sternberg / Wil Christenson       12
13 41   USA 8408 8408 Star Kevin Mcneil / Shane Zwingelberg         13
14 46   CAN 7601 8069 Star Terry Line / Larry Scott       14
15 11   CAN 8272 Southern Star Star Jerry Wendt / Alex Baker       15
16 38   USA 8410 Tess Star Mike Phinney / Brian Faite       16
17 24   CAN 8271 8271 Star Al Cullen / Dave Martin       17
18 17   USA 8507 8507 Star Jim Revkin / Roger Sharp       18
19 19   USA 7964 Goodfellas Star Charles F. Kohlermann IV / Kip Gardner       19
20 90   USA 7710 Quick Exchange Star Aaron Smith / Dave Lofland       20
21 18   USA 8323 USA 8323 Star Eric Doyle / Payson Infelise DNF       22  
 

2015-2016 Miami Star Winter Series - Schoonmaker Cup
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 1

Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Schoonmaker Cup Racing
One Design Division
Star Class (Classic)
1 8   ITA 8219 Diecidecimi Star Giovanni Coppo / Stuart MacIntosh       10
2 50   USA 8358 8358 Star Benjamin Sternberg / Wil Christenson       12
 
 
Star Class (Grand Master)
1 65   USA 8465 8465 Star Augie Diaz / Arni Baltins       2
2 30   CAN 8445 Remarc Star Brian Cramer / Matt Johnston       4
3 21   USA 8496 Pawseidon Star Peter Vessella / Phil Trinter       5
4 191   USA 8250 Rachel Star Andrew Macdonald / Brad Nichol       9
5 93   UKR 8493 8493 Star Vasyl Gureyev / Oleg Tsypko       11
6 24   CAN 8271 8271 Star Al Cullen / Dave Martin       17
7 17   USA 8507 8507 Star Jim Revkin / Roger Sharp       18
 
 
Star Class (Masters)
1 23   USA 8440 8440 Star Jim Buckingham / Craig Moss       3
2 40   USA 8506 8506 Star Paul Cayard / Daniel Cayard       7
3 32   USA 8231 8231 Star Arthur Anosov / Edward Morey       8
4 41   USA 8408 8408 Star Kevin Mcneil / Shane Zwingelberg         13
5 11   CAN 8272 Southern Star Star Jerry Wendt / Alex Baker       15
6 38   USA 8410 Tess Star Mike Phinney / Brian Faite       16
 
 
Star Class (Sub-Class 1)
1 46   CAN 7601 8069 Star Terry Line / Larry Scott       14
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020