2015-2016 Miami Star Winter Series - Walker Cup / District 20 Championship
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Walker Cup One Design Star Class 05/Mar/2016 11:35 AM 5.2 NM 15 Kts



Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Walker Cup Racing
One Design Division
Star Class
1 21   USA 8496 Pawseidon Star Peter Vessella       1
2 111   BRA 8474 Renata Star Lars Grael / Samuel Goncalves       2
3 9   ARG 8498 8498 Star Alberto Zanetti / Diego Peisajovich       3
4 65   USA 8465 8465 Star Augie Diaz       4
5 59   USA 8506 8506 Star Paul Cayard / Brian Fatih       5
6 91   AUT 8423 8423 Star Christian Nehammer       6
7 40   GER 8427 econ industries Star Reinhard Schmidt / Uli Seeberger       7
8 88   USA 8440 8440 Star Jim Buckingham / Craig Moss       8
9 28   SWE 8446 8446 Star Tom Loefstedt       9
10 80   USA 8000 8000 Arthur Anosov / Edward Morey         10
11 79   USA 8250 Rachel Star Andrew Macdonald / Brad Nichol       11
12 25   GBR 8443 Swedish Blue Star Ante Razmilovic / Brian Hammersley       12
13 50   USA 203 203 Benjamin Sternberg / Stuart MacIntosh         13
14 3   ARG 8279 8279 Fabian MacGouan / Ariel Simonet         14
15 97   SUI 8351 8351 Star Henrik Dannesboe / Jan Bonhoeffer       15
16 55   USA 8177 8229 Star Tomas Hornos / Roman Gotsulyak       16
17 98   USA 8490 Stella Star John MacCausland / Dave Caesar       17
18 93   UKR 8493 8293 Gureyev Vasyl / Tzipko Oleg         18
19 30   CAN 8143 Remarc Star Brian Cramer / Cam Lymburner       19
20 11   CAN 8272 Southern Star star Jerry Wendt / Alex Baker       20
21 4   GER 8361 Voodoo Star Stefan Lehnert / Dietmar Hobbie       21
22 24   CAN 8271 8271 Al Cullen / Dave Martin         22
23 99   USA 8059 Sea Robin JR. Star Robert Lippincott / Michael Zuschnitt       23
24 86   USA 8395 Big Jim Star Mike Hecky / Guy Avellon       24
25 20   ARG 8285 Pichon Pichoni Star Erich Mones / Juan Locatelli       25
26 90   USA 7710 Quick Exchange Star Aaron Smith / Dave Lofland       26
27 51   USA 8312 8312 Tony Hermann / Mark Herrmann         27
28 19   USA 7964 Goodfellas Star Charles F. Kohlermann IV / Rick Burgess       28
29 1   USA 8420 8420 Charles Beck / Chas Beck         29
30 17   USA 8507 8507 Star Jim Revkin / Roger Sharp       30
31 96   USA 8396 High Octane Star Lothar Geilen / Carlos Miquel       31
32 95   GER 8416 xxx Star Hubert Rauch / Andy Lachenschmid       32
33 6   USA 846 846 Marco Angiolini / Davide Leardini         33
34 31   USA 8215 8215 John Chiarella / Bob Carlson         34
35 89   ITA 8373 Yoyo Star Guido Falciola / Luca Paloschi       35
36 14   CAN 7887 7887 Star John Hokanson       36
37 58   USA 484 484 Star Ralph Grossmann III / Kip Gardner       37
38 63   USA 8063 GRINCH Star Bert Collins / Jake Doyle       38
39 18   USA 8323 USA 8323 Star Eric Doyle / Payson Infelise DNC       44  
40 45   USA 8484 Barakablue Star Larry Whipple / Austin Sperry DNF       44  
41 0   USA 1888 1888 Luke Lawrence / Ian Coleman DNF         44  
42 60   USA 8464 Pied Piper/National Marine Star Jack Jennings / Brendan Larrabee DNS       44  
43 76   ARG 8502 UNVRNO Star Torkel Borgstrom / Juan Pablo Engelhard OCS       44  
 

2015-2016 Miami Star Winter Series - Walker Cup / District 20 Championship
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 1

Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Walker Cup Racing
One Design Division
Star Class (Classic)
1 50   USA 203 203 Benjamin Sternberg / Stuart MacIntosh         13
2 55   USA 8177 8229 Star Tomas Hornos / Roman Gotsulyak       16
3 99   USA 8059 Sea Robin JR. Star Robert Lippincott / Michael Zuschnitt       23
4 0   USA 1888 1888 Luke Lawrence / Ian Coleman DNF         44  
 
 
Star Class (Exalted Grand Master)
1 51   USA 8312 8312 Tony Hermann / Mark Herrmann         27
2 31   USA 8215 8215 John Chiarella / Bob Carlson         34
3 14   CAN 7887 7887 Star John Hokanson       36
 
 
Star Class (Grand Master)
1 21   USA 8496 Pawseidon Star Peter Vessella       1
2 9   ARG 8498 8498 Star Alberto Zanetti / Diego Peisajovich       3
3 65   USA 8465 8465 Star Augie Diaz       4
4 28   SWE 8446 8446 Star Tom Loefstedt       9
5 79   USA 8250 Rachel Star Andrew Macdonald / Brad Nichol       11
6 93   UKR 8493 8293 Gureyev Vasyl / Tzipko Oleg         18
7 30   CAN 8143 Remarc Star Brian Cramer / Cam Lymburner       19
8 4   GER 8361 Voodoo Star Stefan Lehnert / Dietmar Hobbie       21
9 24   CAN 8271 8271 Al Cullen / Dave Martin         22
10 1   USA 8420 8420 Charles Beck / Chas Beck         29
11 17   USA 8507 8507 Star Jim Revkin / Roger Sharp       30
12 58   USA 484 484 Star Ralph Grossmann III / Kip Gardner       37
13 45   USA 8484 Barakablue Star Larry Whipple / Austin Sperry DNF       44  
 
 
Star Class (Master)
1 80   USA 8000 8000 Arthur Anosov / Edward Morey         10
 
 
Star Class (Masters)
1 111   BRA 8474 Renata Star Lars Grael / Samuel Goncalves       2
2 59   USA 8506 8506 Star Paul Cayard / Brian Fatih       5
3 88   USA 8440 8440 Star Jim Buckingham / Craig Moss       8
4 97   SUI 8351 8351 Star Henrik Dannesboe / Jan Bonhoeffer       15
5 98   USA 8490 Stella Star John MacCausland / Dave Caesar       17
6 11   CAN 8272 Southern Star star Jerry Wendt / Alex Baker       20
7 86   USA 8395 Big Jim Star Mike Hecky / Guy Avellon       24
8 96   USA 8396 High Octane Star Lothar Geilen / Carlos Miquel       31
9 95   GER 8416 xxx Star Hubert Rauch / Andy Lachenschmid       32
10 89   ITA 8373 Yoyo Star Guido Falciola / Luca Paloschi       35
11 63   USA 8063 GRINCH Star Bert Collins / Jake Doyle       38
12 76   ARG 8502 UNVRNO Star Torkel Borgstrom / Juan Pablo Engelhard OCS       44  
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020