2021 Hamble Classics Regatta
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Hamble Classics Regatta One Design 6-Metre 11/Sep/2021 10:35 AM    
Hamble Classics Regatta One Design Dragon 11/Sep/2021 10:45 AM    
Hamble Classics Regatta ToT Folkboats 11/Sep/2021 10:50 AM    
Hamble Classics Regatta ToT Gaffer Class 11/Sep/2021 10:50 AM    
Hamble Classics Regatta IRC IRC Class 11/Sep/2021 11:00 AM    
Hamble Classics Regatta One Design XOD Class 11/Sep/2021 11:00 AM    
Hamble Classics Regatta ToT Regatta Class 11/Sep/2021 11:10 AM    



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Hamble Classics Regatta Racing
IRC Division
IRC Class
1   GBR 363R Whooper Laurent Giles Classic Giovanni Belgrano 0.930 11/Sep/21 - 11:55:00 0:00:55:00 0:00:51:09 1 1
2   GBR2881 Mojitabel Swan37 Rory Heron 0.930 11/Sep/21 - 11:55:14 0:00:55:14 0:00:51:22 2 2
3 Other  K 21 Aeolus 30 Square Metre Richard Hargreaves 0.948 11/Sep/21 - 11:54:59 0:00:54:59 0:00:52:07 3 3
4   K33-8M Helen Mylne Int 8M Christopher Courage 0.991 11/Sep/21 - 11:52:55 0:00:52:55 0:00:52:26 4 4
5   W 2 Suvretta West Solent One Design christopher preston 0.844 11/Sep/21 - 12:02:13 0:01:02:13 0:00:52:31 5 5
6   GBR 73R Scherzo of Cowes S&S Swan 36 Peter Morton 0.912 11/Sep/21 - 11:58:30 0:00:58:30 0:00:52:53 6 6
7   517 Lak II One off sloop Louise Morton 0.950 11/Sep/21 - 11:58:09 0:00:58:09 0:00:55:29 7 7
8   GBR 9967Y Ugly Duckling S&S Sagitta 35 George Beevor & Oliver Bewes 0.895 11/Sep/21 - 12:05:36 0:01:05:36 0:00:58:43 8 8
9   K 13 Njord of Cowes First Rule Eight Metre Jason Fry 0.947 11/Sep/21 - 12:05:55 0:01:05:55 0:01:02:25 9 9
10   GBR 2976 R Wild Rival Rival 34 Steve Lacey 0.868 11/Sep/21 - 12:12:26 0:01:12:26 0:01:02:52 10 10
11   6 Mikado Clyde Linear 30 Michael Briggs 0.900 11/Sep/21 - 12:10:14 0:01:10:14 0:01:03:13 11 11
12   GBR 195 Clarionet S&S Sloop Andrew Harvey 0.919 11/Sep/21 - 12:10:26 0:01:10:26 0:01:04:44 12 12
13   CO 711 Teela Contessa 32 Mark Catherall 0.885 11/Sep/21 - 12:13:15 0:01:13:15 0:01:04:50 13 13
14   292 Amokura Bermudan Yawl Paul Moxon 0.971 11/Sep/21 - 12:08:59 0:01:08:59 0:01:06:59 14 14
15   K 1034 Cetewayo Laurent Giles 7/8ths Sloop David Murrin NSC 0.971       17  
16   GBR 4791L Blueberry S&S 34 Nicola Simper RET 0.857       17  
 
One Design Division
XOD Class
1   X91 Astralita XOD John Tremlett       1
2   X 2 Palassie XOD Abby Childerley         2
3   X 100 Gem xod Peter Diamond       3
4   X192 Felix XOD Peter Baines       4
5   X 76 Myrtle XOD Cordelia Ellis       5
6   X 128 Little X XOD Gary Rossall       6
7   X51 Athena XOD David McGregor       7
8   X155 Whimbrel XOD Ian Wilson       8
9   X 59 Iona XOD Andrew Bates       9
10   X13 Mischief XOD Simon Dewhirst       10
 
6-Metre
1   GBR 17 Sioma Classic Six Metre Fenton Burgin       1
2   GBR 32 Abu Classic 6 Metre Simon Williams       2
3   GBR 42 Melita 6 metre John Mellows       3
 
Dragon
1   GBR 777 Furious International Dragon Owen Pay       1
2   GBR 754 Fanfare International Dragon Michael Issaias       2
3   GBR 761 Jerboa Dragon Gavia Wilkinson-Cox       3
4   GBR 39 Aurora Dragon Adrian Green       4
 
ToT Division
Regatta Class
1   Y 1754 Nausikaa Gauntlet 8T Philip Cotton 0.8000 11/Sep/21 - 12:07:59 0:00:57:59 0:00:46:23 1 1
2   518Y Cockleshell One-off Classic Dayboat Jonty Sherwill 0.7850 11/Sep/21 - 12:09:15 0:00:59:15 0:00:46:31 2 2
3   FB172 Folkdance British Folkboat Susan Rutter 0.7750 11/Sep/21 - 12:10:49 0:01:00:49 0:00:47:08 3 3
4   GBR 2738 Tivoli Nicholson 32 Alan Thorne 0.8400 11/Sep/21 - 12:08:16 0:00:58:16 0:00:48:57 4 4
5   2063 Y Samiotisa Nicholson 35 Simon Frost 0.8650 11/Sep/21 - 12:11:20 0:01:01:20 0:00:53:03 5 5
6 OneSails Sailmakers  6955Y Woodwind Jarrett 34 Roger Jarrett 0.8350 11/Sep/21 - 12:21:56 0:01:11:56 0:01:00:04 6 6
7 Shore Sails  1863Y Orthops Hustler 30 Jane Challener 0.8450 11/Sep/21 - 12:30:38 0:01:20:38 0:01:08:08 7 11
 
Folkboats
1   GBR 704 Svenja Nordic Folkboat M Stoner 1.0000 11/Sep/21 - 11:50:18 0:01:00:18 0:01:00:18 1 7
2   GBR 612 Cidron Too Nordic Folkboat James Walters 1.0000 11/Sep/21 - 11:50:19 0:01:00:19 0:01:00:19 2 8
3   GBR 707 Madelaine Nordic Folkboat Edward Donald 1.0000 11/Sep/21 - 11:50:50 0:01:00:50 0:01:00:50 3 9
4   GBR F624 Valhalla Nordic Folkboat Kim Morley 1.0000 11/Sep/21 - 11:52:45 0:01:02:45 0:01:02:45 4 10
 
Gaffer Class
1   7 7 Dorothy Thames rater Ossie Stewart 0.9740 11/Sep/21 - 12:35:12 0:01:45:12 0:01:42:28 1 12
2   11 Thalia Gaff Cutter David Aisher 1.0970 11/Sep/21 - 12:43:06 0:01:53:06 0:02:04:04 2 13
3   2 Kelpie Solent 38 one design Pelham Olive 1.2670 11/Sep/21 - 12:29:44 0:01:39:44 0:02:06:22 3 14
4   PA 2856 Polly Agatha Bristol Pilot Cutter Replica Jeremy John 1.0190 11/Sep/21 - 13:23:13 0:02:33:13 0:02:36:08 4 15
5   CL2 Crystal II One off cruiser Robin Powell 1.0040 11/Sep/21 - 13:29:02 0:02:39:02 0:02:39:40 5 16
6   G 42 Whimbrel Golant Gaffer Will Maskell 0.8350 11/Sep/21 - 14:06:02 0:03:16:02 0:02:43:41 6 17
7   A3 Aeolus Gaff cutter Anthony Wheaton DNF 1.1900       8  
 

Back to previous page
Main Menu

Blakes and Taylors Classic Marine Collars Elephant Boatyard
One Sails Performance Rigging Salcombe Gin Sandeman Yacht Company
Spinlock Walcon Marine   

Copyright © Interactive Creations 2000-2021