65th Fishers Island YC 'Round Island Race
Final Results Race 1
Select to view a specific Class results:
All Classes
Class 1 - ECHO - Ensign
Class 10- TANGO
Class 11 - HOTEL Spin 4
Class 2 - ALPHA - NS-1
Class 3 - DELTA - NS-2
Class 4 - Whiskey - WH 15
Class 5 - IOD
Class 6 - NONSUCH
Class 7 - FOXTROT Spin 1
Class 8 - GOLF Spin 2
Class 9 - JULIET Spin 3
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
Distance
Wind
Round Island Race
One Design
Class 1 - ECHO - Ensign
04/Sep/2021
12:05 PM
11 NM
9 Kts
Round Island Race
PHRF_ToT
Class 2 - ALPHA - NS-1
04/Sep/2021
12:10 PM
11 NM
9 Kts
Round Island Race
PHRF_ToT
Class 3 - DELTA - NS-2
04/Sep/2021
12:15 PM
11 NM
9 Kts
Round Island Race
One Design
Class 4 - Whiskey - WH 15
04/Sep/2021
12:20 PM
11 NM
9 Kts
Round Island Race
One Design
Class 5 - IOD
04/Sep/2021
12:25 PM
11 NM
9 Kts
Round Island Race
PHRF_ToT
Class 6 - NONSUCH
04/Sep/2021
12:30 PM
11 NM
9 Kts
Round Island Race
PHRF_ToT
Class 7 - FOXTROT Spin 1
04/Sep/2021
12:35 PM
11 NM
9 Kts
Round Island Race
PHRF_ToT
Class 8 - GOLF Spin 2
04/Sep/2021
12:40 PM
11 NM
9 Kts
Round Island Race
PHRF_ToT
Class 9 - JULIET Spin 3
04/Sep/2021
12:45 PM
11 NM
9 Kts
Round Island Race
PHRF_ToT
Class 10- TANGO
04/Sep/2021
12:50 PM
11 NM
9 Kts
Round Island Race
PHRF_ToT
Class 11 - HOTEL Spin 4
04/Sep/2021
12:55 PM
11 NM
9 Kts
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Round Island Race Racing
One Design Division
Class 1 - ECHO - Ensign
1
363
Magic
Ensign
Robin Durrschmidt
1
2
USA 301
Firebird
Ensign
Mike Macina
2
3
1731
Triton
Ensign
Gabriel Stern
3
4
1066
Friendship
Ensign
Roy Adamson
4
Class 4 - Whiskey - WH 15
1
12
Summersalt
WH-15
Stephen Schwartz
1
2
10
Bahama Gal
WH-15
Bruce Avery
2
3
1
Windward
WH 15
Peter Evans
3
4
15
Hi Toots!
WH-15
Scott Schneider
4
5
2
Hussy
WH-15
Richard Holliday
5
6
22
Goose
WH-15
robert Audette
6
7
4
Blue Bell.
WH-15
Mark Schneider
7
Class 5 - IOD
1
5
Zallee
IOD
Jonathan Farrar
1
2
17
Ginch
IOD
Wes Maxwell
2
3
50
Norwegian Wood
IOD
John Burnham
3
4
35
Sirius
IOD
Brad Burnham
4
5
13
Allegra
IOD
Tod Williams
5
6
23
Duchess
IOD
stewart cutler
6
7
15
Celerity
IOD
Arthur Kuijpers
7
8
7 or 30
Etesian
IOD
Clem Wood
RET
9
PHRF_ToT Division
Class 2 - ALPHA - NS-1
1
04
37
Jolly Mon
C&C redwing 30
Geordie Loveday
214.0 / 0.8508
04/Sep/21 - 14:58:18
0:02:48:18
0:02:23:11
1
23
2
USA 106
Solas
S2 7.9
John Kittel - G
188.0 / 0.8808
04/Sep/21 - 15:00:28
0:02:50:28
0:02:30:09
2
33
3
00
1170
Fly’n Splint’r
H boat
Harald Hefel
249.0 / 0.8135
04/Sep/21 - 15:19:48
0:03:09:48
0:02:34:24
3
37
4
432
Restless
Alerion Express 28
Scott Muller
183.0 / 0.8868
04/Sep/21 - 15:13:04
0:03:03:04
0:02:42:21
4
40
5
295
Monarch
Alerion Express
james wittliff
DNC
7
6
13882
Irish Lady
Ranger 26
Mark Gildea
RET
218.0 / 0.8464
7
Class 3 - DELTA - NS-2
1
02
USA 50195
Mast Transit II
J 27
David Kelly
148.0 / 0.9312
04/Sep/21 - 14:51:29
0:02:36:29
0:02:25:43
1
26
2
01
USA 52757
Terrain Avoidance
CAl 39
Vito Addabbo
127.0 / 0.9601
04/Sep/21 - 14:49:51
0:02:34:51
0:02:28:40
2
29
3
USA 42220
Ticker
Tripp 37
Christopher Cole
105.0 / 0.9924
04/Sep/21 - 14:45:35
0:02:30:35
0:02:29:26
3
31
4
USA 32944
Bwana
J 35
Mark Winmill
99.0 / 1.0015
04/Sep/21 - 14:47:47
0:02:32:47
0:02:33:01
4
36
5
USA 61411
Acacia
Hinckley Bermuda 40
Brad Gibbs
DNC
7
6
00
NY 2
Apache
New York 32
Tyson Streeter
DNC
7
Class 6 - NONSUCH
1
02
14
Gimlet II
Nonsuch 33
Barbara Melanson
174.0 / 0.8978
04/Sep/21 - 15:22:52
0:02:52:52
0:02:35:12
1
38
2
8
Margery
Nonsuch 33 SD
Ward Woodruff
177.0 / 0.8941
04/Sep/21 - 15:24:08
0:02:54:08
0:02:35:42
2
39
3
360
Bananaquit
Nonsuch 30U
Bill Wigglesworth
183.0 / 0.8868
04/Sep/21 - 15:39:07
0:03:09:07
0:02:47:43
3
42
4
01
189
Kona
Nonsuch 30
Donna Epes
183.0 / 0.8868
04/Sep/21 - 15:45:07
0:03:15:07
0:02:53:02
4
43
5
00
284
First Light
Nonsuch 30
Richard Steere - G
RET
183.0 / 0.8868
6
Class 7 - FOXTROT Spin 1
1
03
20201
Brer Rabbit III
C&C 33
Strang/ Austin/Wagner
149.0 / 0.9299
04/Sep/21 - 15:05:05
0:02:30:05
0:02:19:34
1
11
2
USA 4112
Life Aquatic
J 24
Prescott Littlefield
171.0 / 0.9015
04/Sep/21 - 15:09:51
0:02:34:51
0:02:19:36
2
12
3
10999
Checkered Demon
Holland 1/2 Ton
Neal O'Connell OJ O'Connell
165.0 / 0.9091
04/Sep/21 - 15:09:38
0:02:34:38
0:02:20:35
3
16
4
USA 31550
Arabesque
Chance CTM 31
Robert Bruno
143.0 / 0.9380
04/Sep/21 - 15:05:01
0:02:30:01
0:02:20:43
4
17
5
USA 2925
Swiss Cheese
J 24
Henry Maxwell
171.0 / 0.9015
04/Sep/21 - 15:11:44
0:02:36:44
0:02:21:18
5
18
6
00
1502
Sparky
J 24
Jamie Rice
171.0 / 0.9015
04/Sep/21 - 15:13:49
0:02:38:49
0:02:23:10
6
22
7
32639
Ackvavit
Aphrodite 34
Paul Grady
140.0 / 0.9420
04/Sep/21 - 15:09:21
0:02:34:21
0:02:25:24
7
25
8
464
Legacy III
C&C 34
John Read
146.0 / 0.9339
04/Sep/21 - 15:14:24
0:02:39:24
0:02:28:52
8
30
9
USA 19
GRACE
Morris 29
John Pryor
165.0 / 0.9091
04/Sep/21 - 15:36:53
0:03:01:53
0:02:45:21
9
41
Class 8 - GOLF Spin 2
1
77840
Details
Andrews 30 MK1
John Fries
121.0 / 0.9687
04/Sep/21 - 15:01:31
0:02:21:31
0:02:17:05
1
4
2
02
USA 25752
The Ocho
Capo 30
Mark Cika
126.0 / 0.9615
04/Sep/21 - 15:06:07
0:02:26:07
0:02:20:29
2
14
3
42422
Patriot
Baltic 39
Toby Halsey
94.0 / 1.0093
04/Sep/21 - 15:00:10
0:02:20:10
0:02:21:28
3
19
4
30
42482
2nd Chance
C&C 35 MkIII
Jon Bawabe
123.0 / 0.9658
04/Sep/21 - 15:07:24
0:02:27:24
0:02:22:22
4
20
5
00
40344
Santarella
Baltic 38DP CB
James Scalise - G
111.0 / 0.9834
04/Sep/21 - 15:12:00
0:02:32:00
0:02:29:29
5
32
6
00
51403
Bagatelle
Kiss 44
Thomas Doyle
94.0 / 1.0093
04/Sep/21 - 15:09:59
0:02:29:59
0:02:31:23
6
34
Class 9 - JULIET Spin 3
1
40252
Sir Prize
Sirena 38
Constantine Manthous
89.0 / 1.0172
04/Sep/21 - 15:00:12
0:02:15:12
0:02:17:32
1
5
2
USA 625
Reckless
J 105
Steven Marenakos
88.0 / 1.0188
04/Sep/21 - 15:01:04
0:02:16:04
0:02:18:37
2
7
3
01
USA 78
Balance
J 109
Jim Ohlheiser
69.0 / 1.0501
04/Sep/21 - 14:57:14
0:02:12:14
0:02:18:51
3
10
4
USA 61456
Ringle
X-Yachts 40
Robert Rodgers
79.0 / 1.0334
04/Sep/21 - 15:04:55
0:02:19:55
0:02:24:35
4
24
5
USA 41469
Escapade
J 35
Bos Powell
72.0 / 1.0450
04/Sep/21 - 15:07:04
0:02:22:04
0:02:28:28
5
28
6
USA 67
Empress
Hunter 45
WILLIAM MCCANCE
85.0 / 1.0236
04/Sep/21 - 15:40:46
0:02:55:46
0:02:59:55
6
44
7
40
USA 40
Finale
J 99
Thomas OConnell
RET
78.0 / 1.0350
8
Class 10- TANGO
1
115
USA 115
Leda
Melges 24
Chris Field
90.0 / 1.0156
04/Sep/21 - 15:02:36
0:02:12:36
0:02:14:40
1
1
2
738
USA 738
Dark Energy
Melges 24
Laura Grondin
90.0 / 1.0156
04/Sep/21 - 15:04:31
0:02:14:31
0:02:16:37
2
3
3
658
USA 658
Committed
Melges 24
Paul Bergendahl
90.0 / 1.0156
04/Sep/21 - 15:06:03
0:02:16:03
0:02:18:10
3
6
4
USA 18
Banshee
Martin 243
Thomas Longo
75.0 / 1.0400
04/Sep/21 - 15:05:06
0:02:15:06
0:02:20:30
4
15
5
043
Opportunity
Melges 24
Mudratz Sailing
90.0 / 1.0156
04/Sep/21 - 15:19:15
0:02:29:15
0:02:31:35
5
35
Class 11 - HOTEL Spin 4
1
00
USA 51356
Spectre
J 125
Brian Prinz Jr
-3.0 / 1.1883
04/Sep/21 - 14:49:53
0:01:54:53
0:02:16:31
1
2
2
USA 211
MilfordSailingFoundation.Org
Melges 32
Bruce Kuryla
24.0 / 1.1324
04/Sep/21 - 14:57:27
0:02:02:27
0:02:18:40
2
8
3
USA 231
Hedge Hog
Melges 32
Lincoln White
24.0 / 1.1324
04/Sep/21 - 14:57:30
0:02:02:30
0:02:18:43
3
9
4
USA 42324
Glory
J 44
Toby Ferl
27.0 / 1.1265
04/Sep/21 - 14:59:22
0:02:04:22
0:02:20:06
4
13
5
USA 11114
19th Nervous Breakdown
J 111
John Sutherland
36.0 / 1.1092
04/Sep/21 - 15:03:25
0:02:08:25
0:02:22:26
5
21
6
USA 200
Jammy Beggar
Melges 32
Sam Stokes
24.0 / 1.1324
04/Sep/21 - 15:05:16
0:02:10:16
0:02:27:31
6
27
7
USA 032
Rima37
IC37
John Brim
DNC
8
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy