2022 Invitational Mills Trophy Race
Final Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

1. Mills Trophy Course (67.8nm) ORC ORC - C 10/Jun/2022 05:00 PM Single Number A/P 67.8 NM  
1. Mills Trophy Course (67.8nm) PHRF PHRF - C 10/Jun/2022 05:00 PM 67.8 NM  
1. Mills Trophy Course (67.8nm) PHRF PHRF - D 10/Jun/2022 05:00 PM 67.8 NM  
1. Mills Trophy Course (67.8nm) ORC ORC - B 10/Jun/2022 05:05 PM Single Number A/P 67.8 NM  
1. Mills Trophy Course (67.8nm) PHRF PHRF - B 10/Jun/2022 05:05 PM 67.8 NM  
1. Mills Trophy Course (67.8nm) ORC ORC - A 10/Jun/2022 05:10 PM Single Number A/P 67.8 NM  
1. Mills Trophy Course (67.8nm) PHRF PHRF - A 10/Jun/2022 05:10 PM 67.8 NM  

1. Mills Trophy Course (67.8nm) - Multihull PHRF PHRF - Multihull 10/Jun/2022 05:15 PM 67.8 NM  

2. Governor’s Cup Course (52.6nm) PHRF PHRF - G 10/Jun/2022 05:20 PM 52.6 NM  
2. Governor’s Cup Course (52.6nm) PHRF PHRF - H 10/Jun/2022 05:20 PM 52.6 NM  
2. Governor’s Cup Course (52.6nm) PHRF PHRF - E 10/Jun/2022 05:25 PM 52.6 NM  
2. Governor’s Cup Course (52.6nm) PHRF PHRF - F 10/Jun/2022 05:25 PM 52.6 NM  

3. President’s Trophy Course (37.6nm) PHRF PHRF - Doublehanded 10/Jun/2022 05:30 PM 37.6 NM  
3. President’s Trophy Course (37.6nm) PHRF PHRF - I 10/Jun/2022 05:35 PM 37.6 NM  
3. President’s Trophy Course (37.6nm) PHRF Cruising and Classics 10/Jun/2022 05:40 PM 37.6 NM  
3. President’s Trophy Course (37.6nm) PHRF JAM - D 10/Jun/2022 05:45 PM 37.6 NM  
3. President’s Trophy Course (37.6nm) PHRF JAM - C 10/Jun/2022 05:50 PM 37.6 NM  
3. President’s Trophy Course (37.6nm) PHRF JAM - B 10/Jun/2022 05:55 PM 37.6 NM  
3. President’s Trophy Course (37.6nm) PHRF JAM - A 10/Jun/2022 06:00 PM 37.6 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
1. Mills Trophy Course (67.8nm) Racing
ORC Division
ORC - A (A/P Single ToT)
1   USA 40025 SOLUTIONx KEITH CAMERON 1.2726 11/Jun/22 - 04:55:49 0:11:45:49 0:14:58:13 1 2
 
ORC - B (A/P Single ToT)
1   USA 46722 VIVA LA VIDAx TIM YANDA 1.1679 11/Jun/22 - 06:27:25 0:13:22:25 0:15:37:09 1 4
 
ORC - C (A/P Single ToT)
1   USA 123 GOOD LOOKINx MARK DENUYL 1.0879 11/Jun/22 - 06:15:11 0:13:15:11 0:14:25:05 1 1
2   USA 7711 VIVA LAS VEGASx STEVEN ATTARD 1.1396 11/Jun/22 - 06:27:25 0:13:27:25 0:15:20:08 2 3
 
PHRF Division
PHRF - A
1   USA 35009 Chico 2 1D35 Turbo Jim Weyand BYC 33.0 11/Jun/22 - 05:20:48 0:12:10:48 0:11:33:31 1 8
2 Ullman Sails  USA 43 Pterodactyl J 111 Mark Symonds Bayview YC 39.0 11/Jun/22 - 05:27:53 0:12:17:53 0:11:33:49 2 9
3   USA 40025 Solution Farr 40 Keith Cameron Bayview Yacht Club -9.0 11/Jun/22 - 04:55:49 0:11:45:49 0:11:55:59 3 19
4   USA 1215 Hoodlum Melges 32 Paul Hulsey Bayview Yacht Club DNS 15.0       6  
5 126   USA 126 Flat Stanley Racing Melges 32 Terry McSweeney / Trey Sheehan Edgewater YC/Put-In-Bay YC DNS 15.0       6  
 
PHRF - B
1   USA 25439 Hissy Fit J 120 Dave Taylor Bayview Detroit 48.0 11/Jun/22 - 05:25:45 0:12:20:45 0:11:26:31 1 4
2   USA 25900 Sleeping Tiger J 120 John Harvey Bayview Yacht Club 48.0 11/Jun/22 - 05:29:13 0:12:24:13 0:11:29:59 2 5
3   USA 50666 J Hawker J 120 KENNETH BROWN BYC 48.0 11/Jun/22 - 05:30:17 0:12:25:17 0:11:31:03 3 6
4   USA 46722 Viva La Vida J 120 Tim Yanda Edgewater Yacht Club 48.0 11/Jun/22 - 05:33:38 0:12:28:38 0:11:34:24 4 10
5   USA 50345 California Girl J 120 Robert Eger Bayview Yacht Club 48.0 11/Jun/22 - 05:39:07 0:12:34:07 0:11:39:53 5 12
6   USA 33655 Megavolt Schock 41 Tyler Laseter Edgewater Yacht Club 50.0 11/Jun/22 - 05:52:57 0:12:47:57 0:11:51:27 6 16
7   USA 25622 Viper Flying Tiger 10m Roger Pollack Grosse Ile Yacht Club 48.0 11/Jun/22 - 06:02:26 0:12:57:26 0:12:03:12 7 20
 
PHRF - C
1   USA 52130 Wing Jammer Beneteau First 36.7 William Pribe North Cape Yacht Club 87.0 11/Jun/22 - 06:03:58 0:13:03:58 0:11:25:39 1 3
2   USA 19145 Synchronicity J 109 Chris Mallett VBC 69.0 11/Jun/22 - 06:09:39 0:13:09:39 0:11:51:41 2 17
3   USA 93272 Janine J 109 Kevin Lemonds Grosse Ile Yacht Club 69.0 11/Jun/22 - 06:12:19 0:13:12:19 0:11:54:21 3 18
4 North Sails  USA 25825 Pop'Aye X-Yacht 412 Michael Popenas Bayview Yacht Club 63.0 11/Jun/22 - 06:42:18 0:13:42:18 0:12:31:07 4 21
5   USA 173 Consig J 109 Brad D'Arcangelo North Cape Yacht Club RET 69.0       6  
 
PHRF - D
1   67875 Roadkill Olson 30 Nikolas Lintunen / Blaic Naysmith Lasalle Mariners Yacht Club 99.0 11/Jun/22 - 05:55:19 0:12:55:19 0:11:03:27 1 1
2   3242 Wizard Evelyn 32 Jeff Mackay North Cape Yacht Club 99.0 11/Jun/22 - 06:14:18 0:13:14:18 0:11:22:26 2 2
3   USA 123 Good Lookin’ J105 Mark DenUyl Port Huron Yacht Club 90.0 11/Jun/22 - 06:15:11 0:13:15:11 0:11:33:29 3 7
4   USA 145 Kashmir J 105 Paul Hickman Jody Kjoller North Cape Yacht Club 90.0 11/Jun/22 - 06:17:52 0:13:17:52 0:11:36:10 4 11
5   USA 7711 Viva-Las-Vegas Hobie 33 Steven Attard North Cape Yacht Club/NYCP 93.0 11/Jun/22 - 06:27:25 0:13:27:25 0:11:42:20 5 13
6   Uni 53243 Menace Hobie 33 Michael Deye TIYC/NCYC 93.0 11/Jun/22 - 06:28:27 0:13:28:27 0:11:43:22 6 14
7   USA 32330 Rolling Thunder Hobie 33 Ronald Curtis NCYC 93.0 11/Jun/22 - 06:31:09 0:13:31:09 0:11:46:04 7 15
8   77520 Holy Toledo! Hobie 33 Tim Andrews North Cape Yacht Club DNF 93.0       10  
9 Other  USA 376 Whistler J/105 Taylor Gang PCYC/NCYC DSQ 90.0 11/Jun/22 - 06:13:57 0:13:13:57 0:11:32:15 10  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
1. Mills Trophy Course (67.8nm) - Multihull Racing
PHRF Division
PHRF - Multihull
1   USA 22824 Alacrity Newick Native Tri 38 Brian Thorpe LEM 39.0 11/Jun/22 - 06:00:26 0:12:45:26 0:12:01:22 1 1
2   40 Accipiter Farrier Mike Garam Sandusky sailing club -21.0 11/Jun/22 - 05:09:15 0:11:54:15 0:12:17:59 2 2
3 Other  70 Big Storm Corsair F-28 Stock James Frederick Put-in-Bay Yacht Club 33.0 11/Jun/22 - 07:28:40 0:14:13:40 0:13:36:23 3 3
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
2. Governor’s Cup Course (52.6nm) Racing
PHRF Division
PHRF - E
1   USA 51405 Bad Habits Beneteau First 40.7 Mark Hanke GPSC 54.0 11/Jun/22 - 02:07:08 0:08:42:08 0:07:54:48 1 4
2   USA 115 BadFish Melges 32 Bill & John Bollin North Cape Yacht Club 15.0 11/Jun/22 - 01:35:37 0:08:10:37 0:07:57:28 2 6
3   USA 6969 Mojito Henderson 30 Albert Gossman North Cape Yacht Club 45.0 11/Jun/22 - 02:04:07 0:08:39:07 0:07:59:40 3 8
4 Other  USA 35007 Advantage Beneteau FC12 John Vermeulen DYC 72.0 11/Jun/22 - 02:43:24 0:09:18:24 0:08:15:17 4 11
5   USA 43504 Kinsail Thomas 35 Blackburn Family Port Clinton Yacht Club 72.0 11/Jun/22 - 02:43:34 0:09:18:34 0:08:15:27 5 12
6   USA 25508 OASIS C&C 121 Michael Fishbaugh SSC / EYC 60.0 11/Jun/22 - 02:42:45 0:09:17:45 0:08:25:09 6 16
7 Doyle Sailmakers  USA 2007 My Girl C&C 115 John Raguse Grosse Pointe Sail Club 66.0 11/Jun/22 - 03:46:13 0:10:21:13 0:09:23:21 7 25
 
PHRF - F
1 Ullman Sails  43985 Blonde Basket Nelson Marek Jeff Sampson North Star Sail Club 90.0 11/Jun/22 - 02:33:14 0:09:08:14 0:07:49:20 1 1
2 North Sails  USA 144 Fall Line J 105 Chip Schaffner EYC 90.0 11/Jun/22 - 02:38:36 0:09:13:36 0:07:54:42 2 3
3   USA 50259 Trio J 105 Paul Uhlir Edgewater Yacht Club 90.0 11/Jun/22 - 02:41:02 0:09:16:02 0:07:57:08 3 5
4   USA 25208 Shenanigan J 33 Dick Synowiec Ford Yacht Club 84.0 11/Jun/22 - 02:47:14 0:09:22:14 0:08:08:36 4 10
5   USA 41332 Stinger Pinnacle Dennis Landis North Cape 96.0 11/Jun/22 - 03:37:50 0:10:12:50 0:08:48:40 5 18
6   USA 118 Relentless J 105 Jerry Porter North Cape Yacht Club 90.0 11/Jun/22 - 03:34:04 0:10:09:04 0:08:50:10 6 19
7   USA 256 Squally Beneteau First 36.7 Dave Mead Catawba Island Club 87.0 11/Jun/22 - 03:38:13 0:10:13:13 0:08:56:57 7 22
8   USA 60048 Bandit H33 Bruce Huddleston NCYC DNF 93.0       9  
 
PHRF - G
1   USA 64 Abracadabra J 92 Roger Stark NCYC/TIYC 102.0 11/Jun/22 - 02:48:14 0:09:28:14 0:07:58:49 1 7
2 01   USA 25006 More Kids On Sailboats / Knee Deep Racing J 34 Brett Langolf Sandusky Sailing Club/Bayview YC/Deadman's Flat YC 117.0 11/Jun/22 - 03:20:47 0:10:00:47 0:08:18:13 2 13
3   USA 65376 Discover Capri 30 Matt Kern NCYC/ JRSC 117.0 11/Jun/22 - 03:22:03 0:10:02:03 0:08:19:29 3 14
4   USA 78 Jumpstart J 92 Bill Kellner Sandusky Sailing Club 102.0 11/Jun/22 - 03:41:34 0:10:21:34 0:08:52:09 4 20
5   USA 81 Family Truckster J 92 Anita Bersie-Chabalowski GIYC/WSSC/TIYC 105.0 11/Jun/22 - 03:44:54 0:10:24:54 0:08:52:51 5 21
6   USA 25432 Vagrant C&C 34+ WK Harvey Spriggs Ford Yacht Club 108.0 11/Jun/22 - 03:58:23 0:10:38:23 0:09:03:42 6 23
 
PHRF - H
1   USA USA 41230 Wildcat J 30 Russ Atkinson North Cape Yacht Club 141.0 11/Jun/22 - 03:13:14 0:09:53:14 0:07:49:37 1 2
2 North Sails  USA 303 Gotcha T-10 Kim and Dave Disbrow, AJ Kozaritz VBC 126.0 11/Jun/22 - 03:16:51 0:09:56:51 0:08:06:23 2 9
3   USA 25258 Rugger S2 7.9 Custom Nikolaus Kowal-Besler North Star Sail Club 156.0 11/Jun/22 - 03:57:55 0:10:37:55 0:08:21:09 3 15
4   USA 366 Encore Tartan Ten David Zoll NCYC/TIYC 123.0 11/Jun/22 - 03:49:31 0:10:29:31 0:08:39:03 4 17
5   52503 Aftermath Oday 34 Jonathon Vosler NCYC 159.0 11/Jun/22 - 04:45:43 0:11:25:43 0:09:06:20 5 24
6   USA 6846 Irish Mist Morgan 41CB David Spiers EBC 135.0 11/Jun/22 - 04:53:07 0:11:33:07 0:09:34:46 6 26
7   25627 Hibernia Beneteau 40 SD Greg DeGrazia Grosse Point Yacht Club 132.0 11/Jun/22 - 05:24:40 0:12:04:40 0:10:08:57 7 27
8   USA 25459 Camelot Tartan 33 Ronald Konczalski Grosse Ile DNS 156.0       9  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
3. President’s Trophy Course (37.6nm) Racing
PHRF Division
Cruising and Classics
1 Doyle Sailmakers  BER 5326 Valkyrie Oyster 53 Jake Burgy PIBYC 86.0 11/Jun/22 - 01:56:54 0:08:16:54 0:07:23:00 1 21
2   50 Hyperborea Jeanneau 50DS Marc Uhrich Edgewater Yacht Club 102.0 11/Jun/22 - 03:08:18 0:09:28:18 0:08:24:23 2 24
3   USA 42854 Slip Away Legend 37 Jeremy & Katie Downing Harbor View 108.0 11/Jun/22 - 03:16:05 0:09:36:05 0:08:28:24 3 26
4   309 Ariel Hunter 456 Jeffery Robb Buckeye Lake Yacht Club HBYC 138.0 11/Jun/22 - 04:07:09 0:10:27:09 0:09:00:40 4 28
5   4358 Y KNOT Catalina 30 Dale Krcek Indianapolis Sailing Club 195.0 11/Jun/22 - 04:47:45 0:11:07:45 0:09:05:33 5 29
6 2883   USA 32 Starshine Endeavour 32 Dennis Mominee Jolly Roger 204.0 11/Jun/22 - 05:08:45 0:11:28:45 0:09:20:55 6 30
7   1814 Knot Relentless Catalina Gary Maitlen Saint Marys Boat Club 157.0 11/Jun/22 - 04:40:12 0:11:00:12 0:09:21:49 7 31
8   USA 6423 Against The Wind Catalina 27 Don Durkin Harbor View Yacht Club 229.0 11/Jun/22 - 05:32:24 0:11:52:24 0:09:28:54 8 32
9   USA 121 Irish Mist Columbia 43 Robert Tiberia NCYC/SWAN BC RET 124.0       11  
 
PHRF - Doublehanded
1   51786 Magic C&C 99 Bruce Roberts Sandusky Sailing Cluib 102.0 11/Jun/22 - 00:20:20 0:06:50:20 0:05:46:25 1 1
2 Other  178 Ghost Olson 30 Jim Norris Cedar Island Yacht Club 99.0 11/Jun/22 - 00:59:16 0:07:29:16 0:06:27:14 2 14
3   USA 25649 Glass Pony First 35 Jason Huffman Sandusky Sailing Club 75.0 11/Jun/22 - 00:51:09 0:07:21:09 0:06:34:09 3 17
4   USA 153 Blind Faith J 80 Matthew Schaedler North Cape Yacht Club 117.0 11/Jun/22 - 01:19:39 0:07:49:39 0:06:36:20 4 19
 
PHRF - I
1   USA 127 Lickety Split S2 7.9 Matt & Chris Jablonski Ford Yacht Club 171.0 11/Jun/22 - 01:27:15 0:07:52:15 0:06:05:05 1 7
2   USA 52710 Spageeto Byte Hunter 33 Steven Straub North Cape Yacht Club 186.0 11/Jun/22 - 02:45:17 0:09:10:17 0:07:13:43 2 20
 
JAM - A
1   USA 25434 Comfortably Numb Beneteau First 42 TMSD Mark Miller Bayview Yacht Club 94.0 11/Jun/22 - 00:51:32 0:06:51:32 0:05:52:38 1 2
2   usa 5558 Hellion Several 39 custom 3 Robert Coleman GIYC &FYC 85.0 11/Jun/22 - 00:52:40 0:06:52:40 0:05:59:24 2 4
3   USA 15011 Sundance NA 40 Jack Gillis Bayview Yacht Club 99.0 11/Jun/22 - 01:04:19 0:07:04:19 0:06:02:17 3 5
4   153 Wet Wombat Olson 30 Eric Melssen Sandusky Sailing Club 108.0 11/Jun/22 - 01:19:00 0:07:19:00 0:06:11:19 4 9
5   USA 471 Blue Devil Beneteau 36.7 Robert Reynolds North Cape YC 90.0 11/Jun/22 - 01:26:59 0:07:26:59 0:06:30:35 5 15
6 Other  USA 007 Quixotic Frers/Hinterholller Mark Mrocca NCYC 102.0 11/Jun/22 - 01:34:59 0:07:34:59 0:06:31:04 6 16
 
JAM - B
1   USA 13662 Orange Crate Davis 34 Jim Davis North Cape Yacht Club 128.0 11/Jun/22 - 01:10:49 0:07:15:49 0:05:55:36 1 3
2   USA 67814 HILLBILLY DELUXE T-10 Jim Herold Toledo Ice Yacht Club 127.0 11/Jun/22 - 01:18:26 0:07:23:26 0:06:03:51 2 6
3   USA 83158 Rocky J 92 Patrick Leonard NCYC 111.0 11/Jun/22 - 01:18:33 0:07:23:33 0:06:13:59 3 10
4   2 Jagen Hunter 40 Tim Branson T I Y C 115.0 11/Jun/22 - 01:21:14 0:07:26:14 0:06:14:10 4 11
5   USA 63267 Turtle Stampede J 29 Steven Theiss TBSC 119.0 11/Jun/22 - 01:31:31 0:07:36:31 0:06:21:57 5 13
6   USA 77777 Vivant Beneteau 36 Al Pawlowski VBC 110.0 11/Jun/22 - 01:39:24 0:07:44:24 0:06:35:28 6 18
 
JAM - C
1   USA 25276 B4 Tartan 33R Robert Bradley NCYC 148.0 11/Jun/22 - 01:30:39 0:07:40:39 0:06:07:54 1 8
2   USA 35 Yeah Buoy Hunter legend 35 Lee Elekonich NCYC 143.0 11/Jun/22 - 01:36:30 0:07:46:30 0:06:16:53 2 12
3   USA 51053 Erie Grog Hunter 336 Joe Horvath North Cape Yacht Club 160.0 11/Jun/22 - 04:11:50 0:10:21:50 0:08:41:34 3 27
4   USA 63022 Melan C&C 33 Derek Leck North Cape Yacht Club DNS 148.0       5  
 
JAM - D
1   USA 3203 Autumn Wind Catalina 30 Joe Sweeney NCYC 190.0 11/Jun/22 - 03:19:59 0:09:34:59 0:07:35:55 1 22
2   USA 7180 Bay Tripper Columbia 8.7 Philbert Fry JRSC 235.0 11/Jun/22 - 04:27:17 0:10:42:17 0:08:15:01 2 23
3 7697   1221 Aloha Catalina 320 Keith Weinman Sandusky Yacht Club 164.0 11/Jun/22 - 03:52:55 0:10:07:55 0:08:25:09 3 25
4   USA 394 Lilly Ann O'day 31 Jay Fitzsimmons None 203.0 11/Jun/22 - 05:40:01 0:11:55:01 0:09:47:48 4 33
 

2022 Invitational Mills Trophy Race
Sub-Class Scoring - Final Results Race 1


Back to previous page
Main Menu

Regatta Craft Mixers Sailing Inc. Frosty Bar Mount Gay Rum
Storm Trysail Club    

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022