2022 Maryland Leukemia Cup Regatta
Final Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

MD Leukemia Cup - Annapolis - Bay W/L ORC ORC Racer 04/Jun/2022 12:25 PM Triple W/L Low 1 NM  
MD Leukemia Cup - Annapolis - Bay W/L One Design J 30 04/Jun/2022 12:40 PM 1 NM  
MD Leukemia Cup - Annapolis - Bay W/L PHRF_ToT PHRF B/C 04/Jun/2022 12:40 PM 1 NM  
MD Leukemia Cup - Annapolis - Bay W/L One Design J 105 04/Jun/2022 12:50 PM 1 NM  

MD Leukemia Cup - Annapolis - Govt Marks Pursuit PHRF N 04/Jun/2022 01:05 PM 4 NM  
MD Leukemia Cup - Annapolis - Govt Marks Pursuit Leukemia Cruising Class 04/Jun/2022 01:05 PM 4 NM  
MD Leukemia Cup - Annapolis - Govt Marks Pursuit PHRF Cruiser 04/Jun/2022 01:05 PM 4 NM  
MD Leukemia Cup - Annapolis - Govt Marks ORC ORC Cruiser 04/Jun/2022 01:24 PM Triple A/P Low 4 NM  

MD Leukemia Cup - Annapolis - River W/L One Design Harbor 20 04/Jun/2022 12:22 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
MD Leukemia Cup - Annapolis - Bay W/L Racing
One Design Division
J 30
1   USA 33504 Shamrock J 30 Bruce Irvin       1
2 North Sails  USA 63102 Avenger J 30 David Johnson       2
3   USA 63300 Avita J 30 Dan Watson       3
4   USA 526 One Love J 30 Jamie Gregory       4
 
J 105
1 59   USA 159 Crescendo J 105 Angelo Guarino       1
2   USA 501 Tenacious J 105 Carl Gitchell       2
3   USA 527 Firebrand J 105 Jon Slabaugh       3
4   407 Chessie J/105 John Kircher       4
5   251 Breakaway J105 Richard Hinds       5
6   USA 252 Peregrine J 105 Bill Carruth       6
7   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa       7
8   USA 322 Juggernaut J 105 Kyle and Lee Bollhorst       8
 
ORC Division
ORC Racer (Triple W/L Low ToT)
1   USA 52324 Jubilee Beneteau First 36.7 Keith Mayes 0.6554 04/Jun/22 - 13:23:19 0:00:58:19 0:00:38:13 1 1
2   USA 42979 Abientot J 35 Roger Lant 0.6628 04/Jun/22 - 13:22:45 0:00:57:45 0:00:38:17 2 2
3   USA 53408 Aunt Jean J 35 James Sagerholm/AJ Syndicate 0.6675 04/Jun/22 - 13:23:52 0:00:58:52 0:00:39:18 3 3
4   USA 38012 ZUUL Aerodyne 38 Benedict Capuco 0.7192 04/Jun/22 - 13:20:32 0:00:55:32 0:00:39:56 4 4
5   USA 93176 Ippon X-332 Sean Gallagher 0.6280 04/Jun/22 - 13:29:04 0:01:04:04 0:00:40:14 5 5
6   USA 75 Skadi J 120 Todd Berget 0.7051 04/Jun/22 - 13:23:57 0:00:58:57 0:00:41:34 6 6
 
PHRF_ToT Division
PHRF B/C
1   933 Committed J 22 Warren/Tracey Richter 183.0 / 0.8868 04/Jun/22 - 13:32:54 0:00:52:54 0:00:46:55 1 1
2   USA 2532 ROO J 24 William Davenport 171.0 / 0.9015 04/Jun/22 - 13:44:29 0:01:04:29 0:00:58:08 2 2
3 83   83 Vallhalla 2 J 80 Bo Darlington DNC       4  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
MD Leukemia Cup - Annapolis - Govt Marks Racing
ORC Division
ORC Cruiser (Triple A/P Low ToT)
1   USA 9 Cloud Nine Catalina 275 S Paul Kaladas 0.7324 04/Jun/22 - 14:30:36 0:01:06:36 0:00:48:47 1 1
2   411 Miles To Go Beneteau Oceanis 41.1 Erik Halverson 0.7291 04/Jun/22 - 14:31:21 0:01:07:21 0:00:49:06 2 2
3   USA 61473 Celerity Beneteau 473 Rick Lober 0.7989 04/Jun/22 - 14:29:58 0:01:05:58 0:00:52:42 3 3
 
Pursuit Division
PHRF N
1   USA 93300 Muskrat J 105 Mod. Nicholas Iliff Jr 81.0       1 1
2   4444 mojo wauquiez julian bigden 87.0       2 2
3   USA 25329 Phoenix J 120 Barrett Adams 54.0       3 3
4   USA 68120 Orion Hanse 371 Jon Opert 132.0       4 4
5   USA 51 PATRIOT VII J/109 Steve Young / US Patriot Sailing 75.0       5 5
6   usa 93680 Narrow Escape III Dehler 30 OD Ben Corson/ Marta Hansen 48.0       6 6
7   USA 160 Skimmer Alerion 28 Jack & Marti Detweiler 183.0       7 9
8   USA 8247 Seaya Later CS 34 Craig Lisk 153.0       8 10
9   USA 63264 Blinding Fury Schock 35 Eric Richardson 81.0       9 12
10   USA 83470 Hot Pepper J/120 Steven Toole 66.0       10 14
11   USA 192 Resilient Alerion Express Robert Spann 183.0       11 15
12   USA 53366 Rendezvous Morgan 366 Rodger Carter 147.0       12 18
13   USA 4010 Rhea J-24 Stephen Grimm DNS 174.0       14  
 
Leukemia Cruising Class
1   43438 Ingenuity Ranger 28 Joe Lombardo 192.0       1 11
2   4019 Cricket Bristol 40 Matt White 204.0       2 16
3   83381 Pleiades Sabre 402 Vicki Saporta 93.0       3 17
4   1234 Dolce Vita Hanse 508 Jack Naglieri DNF 45.0       6  
5   T Iza Vela Tartan 3400 Bob Arias RET 180.0       6  
 
PHRF Cruiser
1   USA 896 Zephyr Cal 25 David Hoyt 234.0       1 7
2   93187 Flagfest Pearson 31-2 WK Daniel Flagler 159.0       2 8
3   USA 133 Reverie Jeanneau s/o 39i Christopher Rogers 147.0       3 13
4   USA 60498 Curlew Valiant 37 David Densmore 162.0       4 19
5   N/A NauitGirl Beneteau Oceanis 350 WK Michael Falk 162.0       5 20
6   5 TACAMO Sabre 34 Bevin Ann Buchheister 180.0       6 21
7   USA 517 Escapade J 30 Carl Zawistoski 147.0       7 22
8   USA 3994 WaterDog Beneteau Oceanis Donna Clapp 147.0       8 23
9   USA 1657 Chicken Little Cal 25 Charlie Husar DNC 234.0       11  
10 Other  191 Ooniak Gozzard 36 Douglas Blunck DNS 147.0       11  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
MD Leukemia Cup - Annapolis - River W/L Racing
One Design Division
Harbor 20
1   USA 97 Sugar Harbor 20 Garth Hichens       1
2   USA 704 Despacito Harbor 20 Jose Fuentes       2
3   213 Endurance Harbor 20 John Heintz       3
4   361 Riptide Harbor 20 Ed Freitag       4
5   323 Allegro Harbor 20 Craig Kiker       5
6   USA 326 Yellow Jacket Harbor 20 Scholz Sullivan Syndicate       6
7   162 Mofongo Harbor Yvonne Urban       7
8   USA 340 Velella Harbor 20 Marino diMarzo       8
9   427 Brilliant Harbor 20 Kenneth Appleton       9
10   324 Dolly Harbor 20 Frank Quigley       10
11   319 Fuzzy Logic Harbor 20 Robert Dunsky       11
12   USA 418 SWifty Harbor 20 RICK WEAVER       12
13   205 Elixir Harbor 20 Brian Wiersema       13
14   342 Tru Blu Harbor 20 Robert Kottler       14
15   USA 132 Sheila Marie Harbor 20 robert kehoe       16
16   600 Last Hurrah Harbor 20 David Smith       17
17   185 The Mighty Pearl Harbor 20 Walt/Jim Laird/Mumper DNC       22  
18   USA 325 Puffin Harbor 20 Bell Carty DNC       22  
19   USA 311 Skimmer Harbor 20 TROGDON PODLICH DNC       22  
20   USA 344 Merlyn Harbor 20 Ward Anderson DNC       22  
21   518 Serendipity Harbor 20 Bill Chapman SCP       22
 

Back to previous page
Main Menu

The Children in the Shoe Crusader Yacht Sales The Eastport Oyster Boys SailTime Annapolis
Weems & Plath    

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy