Joey Shepro Memorial Race
Final Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Doublehanded Pursuit Doublehanded A 14/Aug/2022 10:00 AM 13.62 NM  
Doublehanded Pursuit Doublehanded B 14/Aug/2022 10:00 AM 13.62 NM  
Doublehanded Pursuit Doublehanded C 14/Aug/2022 10:00 AM 13.62 NM  
Doublehanded Pursuit Doublehanded D 14/Aug/2022 10:00 AM 13.62 NM  
Doublehanded Pursuit Doublehanded E 14/Aug/2022 10:00 AM 13.62 NM  
Doublehanded Pursuit Doublehanded F 14/Aug/2022 10:00 AM 13.62 NM  



Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Doublehanded Racing
Pursuit Division
Doublehanded A
1   80 Viajante Core Sound 20 Mark Schroeder / Jim Kleinhans 254.0       1 22
2   29 Santa Maria Lancer 29 Michael Ebert 219.0       2 24
3   519 Sweet Polly Chrysler Jenifer Hodge / Mikey Shepro 270.0       3 25
4   031 Lizzie Lou Commodore 26 Paul Schneider / Cindy Schmidt 234.0       4 26
5   46 Faithful C270 LE Ron Roethlisberger 225.0       5 28
6   888 Lester Venture 24 John Swanson / Lori Swanson DNF 243.0       10  
7 Other  981 Windigo Hunter Gary DeDamos DNS 228.0       10  
8   2020 Vision O'Day 25 Peter Noffke / Dan McFaul DNS 240.0       10  
9   8.7 Quester Columbia 8.7 Robert Bergeson / Robin Dequaine DNS 260.0       10  
 
Doublehanded B
1   214 Aquarius O’Day 30 Charles Mars / Connie DoBoy 195.0       1 11
2   154 Escape Tartan 30 Kevin Frost / Curt Frost 195.0       2 12
3   824 Skoal Hunter 30 Skip Williams / Scott Wellens 198.0       3 14
4   284 ICUP Islander 30-2 Andrew Wells / Chris Bretl 207.0       4 15
5   1972 Resolute Too MC Scow Elizabeth Estebo / Cal Blue 204.0       5 19
6   207 Bhaven Catalina Karen Thyne / Jean Willis DNS 207.0       10  
7   16139 Betsy B Yankee 30 Ken Kreider / Kathleen Dina DNS 198.0       10  
8   103 Prima C&C 27-5 Brian Chaltry DNS 195.0       10  
9   P32 Nauti Gypsy Pearson 32 Pat Degaynor / Kim Micke DNS 195.0       10  
 
Doublehanded C
1   279 Eagle XXX Catalina 310 Rick Estebo / Evelyn Liesch 180.0       1 3
2   129 Tumbleweed Beneteau First 305 Jim Vernon / Pat Mullen 177.0       2 6
3   498 Patricia Ann Nonsuch 30 Robert Sexmith 180.0       3 23
4   993 Irish Myst Catalina 320 William Runyan DNS 192.0       8  
5   3813 Giddy Up Pearson William Neilio / David Cunningham DNS 189.0       8  
6   409 Windshadow Capri 25 Richard Boren / Andrew Boren DNS 186.0       8  
7   6699 Underdog Cal 34 Joe Shepro / Kathy Shepro DSQ 183.0       8  
 
Doublehanded D
1   112 Alize Kirie Elite 324 David Troup / Charlie Troup 165.0       1 4
2   26268 In The Red MetalMast 30 Russell Ross / Jim Baldwin 171.0       2 10
3   360 Moxie Sabre 34 Warren Popp 168.0       3 13
4   11 Serenity Pearson John Valentine 171.0       4 17
5   26 Wind Load Catalina 445 Kirk Haverland DNS 152.0       6  
 
Doublehanded E
1   32354 Charrette Beneteau First 38 John Peterson / Tommy Papenthien 117.0       1 1
2   10 Sadie Hawkins Mystic Malbec 29 Jesse Peterson / James LeBouton 123.0       2 7
3   33979 TiME Goman Express 35 Mitchell Hubert / Marcia Hubert 117.0       3 9
4   H38 Bon Vivant Hunter 38 John Bradley 141.0       4 16
5   549 Whistler J/80 Bob Bannow 147.0       5 18
6   93631 Incorrigible H43 William Fecych / Mike Derusha 120.0       6 20
7   Abraham Catalina 385 Larry Grange 129.0       7 21
8   Liberté Hunter 410 Rick Yoder / Thad Butler 135.0       8 27
9   Tomahawk Islander 36 Bill Draeb / Griff Goetsch DNS 144.0       10  
 
Doublehanded F
1   52717 RUMBLE C&C 115 Libby Hackney / Dave Hackney 96.0       1 2
2   7205 Rocketman Henderson 30 Kim Downing / Dave Oswald 69.0       2 5
3   25293 Flash Gordon Tripp 33 Nathan Shepro / Jeffrey Doboy Jr 90.0       3 8
 
  Race Notes & Remarks: DSQ - SI 1.1/more than 2 aboard | Race rescheduled from 8/13 due to unsave wave action on the bay
 



Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy