2023 American Yacht Club Spring Regatta
Final Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

East Course ORC ORC Fleet 06/May/2023 12:05 PM Triple W/L Low 5.4 NM 9 Kts
East Course One Design J/44 06/May/2023 12:10 PM 5.4 NM 9 Kts
East Course One Design J/109 06/May/2023 12:15 PM 5.4 NM 9 Kts
East Course One Design J/105 06/May/2023 12:20 PM 5.4 NM 9 Kts

East Course - Optional Alternate Rating Scoring for ORC Fleet PHRF ORC Fleet Scored Under PHRF 06/May/2023 12:05 PM 5.4 NM 9 Kts

South Course PHRF Coastal PHRF 1 06/May/2023 11:00 AM 16.8 NM  
South Course PHRF Coastal PHRF 2 06/May/2023 11:05 AM 16.8 NM  
South Course PHRF Coastal PHRF 3 06/May/2023 11:10 AM 16.8 NM  
South Course PHRF Coastal PHRF 4 06/May/2023 11:30 AM 11.1 NM  
South Course PHRF Coastal PHRF - 5 - Non-Spinnaker 06/May/2023 11:35 AM 11.1 NM  



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
East Course Racing
One Design Division
J/44
1   USA 4411 Resolute J/44 Don and Rick Rave       1
2   USA 25244 Palantir 5 J/44 June & Amanda Kendrick       2
3   USA 83000 Maxine J/44 William Ketcham       3
4   USA 42880 Breakaway J/44 Thomas Blackwell       4
5   USA 44007 Beagle J/44 Willets Meyer       5
6   USA 43600 Kings Point - Comet J/44 Kenneth Luczynski       6
 
J/109
1   USA 267 Nordlys J/109 Robert Schwartz       1
2   USA 260 Mad Dogs & Englishmen J/109 Adrian Begley       2
3   USA 261 Growth Spurt J/109 John Greifzu, Jr.       3
4   USA 168 Incendiary J/109 Trevor Roach       4
5 North Sails  USA 315 Waterdog J/109 Glenn Marck       5
 
J/105
1   USA 65 Solution J/105 David Willis       1
2   USA 334 loulou J/105 Paul Beaudin       2
3   USA 50848 Skipperdee J/105 Dwight Greenhouse       3
4   USA 130 Deja Voodoo J/105 Bill Zartler       4
5   USA 630 Raven J/105 Jason Barron / Robert Waltz       5
6   USA 186 Pearl J/105 Jack Wallace         6
7   USA 249 LauraBea J/105 Max Kalehoff       7
8   USA 585 Arete J/105 Stuart Van Winkle / Joel Terry / Mike Lyttle       8
9   USA 307 Inevitable J/105 NEKA Sailing       9
10   USA 324 Little Fish J/105 Alex Wise       10
11   USA 200 Apollo J/105 Michael Kontonotas       11
12   USA 627 Tolo J/105 Richie Palmer       12
13   USA 170 Conundrum J/105 James Willis       13
 
ORC Division
ORC Fleet (Triple W/L Low ToT)
1   USA 2277 Christopher Dragon XII Italia 11.98 Andrew & Linda Weiss 0.6992 06/May/23 - 13:03:04 0:00:58:04 0:00:40:36 1 1
2   USA 64 THE ROCC J/112e Al Minella 0.7057 06/May/23 - 13:03:34 0:00:58:34 0:00:41:20 2.5 2
3   GBR 20 Avalanche Soto 40 Craig Albrecht 0.8176 06/May/23 - 12:55:33 0:00:50:33 0:00:41:20 2.5 3
4   USA 45454 Gemini II Swan 45 James Coffman 0.8097 06/May/23 - 12:57:02 0:00:52:02 0:00:42:08 4 4
5   USA 4224 Zammermoos Swan 42 David Fass 0.7854 06/May/23 - 12:59:56 0:00:54:56 0:00:43:09 5 5
6   USA 40025 Oakcliff Farr 40 Black Farr 40M Oakcliff Sailing 0.8025 06/May/23 - 12:59:50 0:00:54:50 0:00:44:00 6 6
7   USA 60059 Oakcliff Farr 40 Blue Farr 40 Turbo Oakcliff Sailing 0.8022 06/May/23 - 13:03:03 0:00:58:03 0:00:46:34 7 7
8   USA 62157 Xcelsior IMX-45 Todd LaBaugh DNC 0.7826       9  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
East Course - Optional Alternate Rating Scoring for ORC Fleet Racing
PHRF Division
ORC Fleet Scored Under PHRF
1   GBR 20 Avalanche (PHRF) Soto 40 Craig Albrecht -24.0 06/May/23 - 12:55:33 0:00:50:33 0:00:52:43 1 1
2   USA 64 THE ROCC (PHRF) J/112e Al Minella 54.0 06/May/23 - 13:03:34 0:00:58:34 0:00:53:42 2 2
3   USA 2277 Christopher Dragon XII (PHRF) Italia 11.98 Andrew & Linda Weiss 45.0 06/May/23 - 13:03:04 0:00:58:04 0:00:54:01 3 3
4   USA 45454 Gemini II (PHRF) Swan 45 James Coffman -27.0 06/May/23 - 12:57:02 0:00:52:02 0:00:54:28 4 4
5   USA 40025 Oakcliff Farr 40 Black (PHRF) Farr 40M Oakcliff Sailing 0.0 06/May/23 - 12:59:50 0:00:54:50 0:00:54:50 5 5
6   USA 4224 Zammermoos (PHRF) Swan 42 David Fass -9.0 06/May/23 - 12:59:56 0:00:54:56 0:00:55:45 6 6
7   USA 60059 Oakcliff Farr 40 Blue (PHRF) Farr 40 Turbo Oakcliff Sailing 0.0 06/May/23 - 13:03:03 0:00:58:03 0:00:58:03 7 7
8   USA 62157 Xcelsior (PHRF) IMX-45 Todd LaBaugh DNC 3.0       9  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
South Course Racing
PHRF Division
Coastal PHRF 1
1   USA 4900 Cougar J/160 Leonard Sitar -3.0 06/May/23 - 13:18:52 0:02:18:52 0:02:19:42 1 14
2   USA 1201 After Midnight CTM41 Paul Jeka -27.0 06/May/23 - 13:13:02 0:02:13:02 0:02:20:36 2 16
3   USA 52300 Jules Baltic 52 Thomas Dunn 12.0 06/May/23 - 13:26:46 0:02:26:46 0:02:23:24 3 22
4   USA 60711 Phantom Xp 44 Chris Schoen -6.0 06/May/23 - 13:26:31 0:02:26:31 0:02:28:12 4 26
5   60492 Rocksteady Xp 44 Baudoin Lorans 0.0 06/May/23 - 13:29:37 0:02:29:37 0:02:29:37 5 28
6   USA 75050 Max Pogo 50 Moritz Hilf -18.0 06/May/23 - 13:28:38 0:02:28:38 0:02:33:40 6 29
 
Coastal PHRF 2
1   USA 45002 Acadia J/45 Erik Asgeirsson / Tom Stokes 18.0 06/May/23 - 13:26:36 0:02:21:36 0:02:16:34 1 10
2   USA 52545 Antidote J/133 Ron Richman 18.0 06/May/23 - 13:28:18 0:02:23:18 0:02:18:16 2 11
3   USA 12235 Summer Grace J/122 Kevin Kelley 27.0 06/May/23 - 13:34:03 0:02:29:03 0:02:21:29 3 17
4   USA 61378 Camelot Brenta 38 Jon Litt / Paul Dunay 33.0 06/May/23 - 13:37:10 0:02:32:10 0:02:22:56 4 21
5   USA 104 Red Sky J/111 John Pearson 24.0 06/May/23 - 13:36:21 0:02:31:21 0:02:24:38 5 24
6   USA 60739 Scylla Dehler 46 Markus Lahrkamp 24.0 06/May/23 - 13:37:54 0:02:32:54 0:02:26:11 6 25
7   USA 38007 Ghost Sydney 38 Midshipman Christopher Dean 30.0 06/May/23 - 13:52:58 0:02:47:58 0:02:39:34 7 32
8   USA 60293 Muskoka Hanse 545 Neil Hindle 30.0 06/May/23 - 13:53:15 0:02:48:15 0:02:39:51 8 33
9   32 Flying Circus Hobie Magic 25 James May 42.0 06/May/23 - 14:15:50 0:03:10:50 0:02:59:04 9 35
 
Coastal PHRF 3
1   USA 61117 Ohana Dehler 42 Ken Wisdom 54.0 06/May/23 - 13:43:36 0:02:33:36 0:02:18:29 1 12
2 North Sails  USA 22 Velocity2 J/99 Kevin Marks 72.0 06/May/23 - 13:49:09 0:02:39:09 0:02:18:59 2 13
3   USA 46650 Charlotte J/120 Richard West 48.0 06/May/23 - 13:43:19 0:02:33:19 0:02:19:53 3 15
4   USA 40789 Lora Ann (Doublehanded) Express 37 Richard du Moulin 69.0 06/May/23 - 13:50:51 0:02:40:51 0:02:21:32 5 18
5   USA 103 Upbeat J/99 Raymond Warner 72.0 06/May/23 - 13:52:03 0:02:42:03 0:02:21:53 6 19
6   USA 52361 Frequent Flyer Beneteau First 36.7 Alistair Duke 75.0 06/May/23 - 13:53:44 0:02:43:44 0:02:22:44 7 20
7   USA 12424 byte (Doublehanded) Sunfast 3300 Libby & Rob Alexander 48.0 06/May/23 - 13:47:21 0:02:37:21 0:02:23:55 8 23
8   USA 11235 #bigsandwich J 112e George Harrington SCP 51.0 06/May/23 - 13:44:13 0:02:34:13 0:02:19:56 8 16
9   USA 24 Thin Man (Doublehanded) J/99 Todd Aven 72.0 06/May/23 - 13:59:25 0:02:49:25 0:02:29:15 9 27
10   USA 70024 Hotspur (Doublehanded) Sunfast 3200 Rich Jessop 69.0 06/May/23 - 14:05:00 0:02:55:00 0:02:35:41 10 30
11   USA 100 Sanguine J/100 Landy / Soohoo 87.0 06/May/23 - 14:12:09 0:03:02:09 0:02:37:47 11 31
12   USA 51003 Inisharon Lyman Morse Seguin 49 Jim Murphy / Kristin Murphy 72.0 06/May/23 - 14:13:35 0:03:03:35 0:02:43:25 12 34
 
Coastal PHRF 4
1   USA 92 Easy Red J/92 James Townsend / JC Zucconi 108.0 06/May/23 - 13:25:20 0:01:55:20 0:01:35:21 1 2
2   USA 381 Upsetter J/80 Jason Viseltear 123.0 06/May/23 - 13:31:04 0:02:01:04 0:01:38:19 2 5
3   USA 91 Vixen J/92 EJ Haskell / Jim Weil 108.0 06/May/23 - 13:33:10 0:02:03:10 0:01:43:11 3 6
4   USA 61491 Quintessence Saffier 33 Roger Widmann 102.0 06/May/23 - 13:36:18 0:02:06:18 0:01:47:26 4 7
 
Coastal PHRF - 5 - Non-Spinnaker
1   USA 111 Bluefin (J/100) J/100 Tom Boyle / Bob Clyatt / Doug McKeige 93.0 06/May/23 - 13:27:10 0:01:52:10 0:01:34:58 1 1
2   USA 85 Liberty (J/100) J/100 William Hennes 93.0 06/May/23 - 13:28:47 0:01:53:47 0:01:36:35 2 3
3   USA 126 Freedom (J/100) J/100 Drew Fung / Pat Jakobson 93.0 06/May/23 - 13:29:15 0:01:54:15 0:01:37:03 3 4
4   USA 439 Badger Jeanneau Sun Odyssey 439 Edward Casal 123.0 06/May/23 - 13:56:14 0:02:21:14 0:01:58:29 4 8
5 Quantum Sails  USA 315 Andante Hanse 315 Ray Beeler 138.0 06/May/23 - 14:07:56 0:02:32:56 0:02:07:24 5 9
 

2023 American Yacht Club Spring Regatta
Sub-Class Scoring - Final Results Race 1

Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
South Course Racing
PHRF Division
Coastal PHRF 3 (Doublehanded)
1   USA 40789 Lora Ann Express 37 Richard du Moulin 69.0 06/May/23 - 13:50:51 0:02:40:51 0:02:21:32 5 18
2   USA 12424 byte Sunfast 3300 Libby & Rob Alexander 48.0 06/May/23 - 13:47:21 0:02:37:21 0:02:23:55 8 23
3   USA 24 Thin Man J/99 Todd Aven 72.0 06/May/23 - 13:59:25 0:02:49:25 0:02:29:15 9 27
4   USA 70024 Hotspur Sunfast 3200 Rich Jessop 69.0 06/May/23 - 14:05:00 0:02:55:00 0:02:35:41 10 30
 
 
Coastal PHRF - 5 - Non-Spinnaker (J/100)
1   USA 111 Bluefin J/100 Tom Boyle / Bob Clyatt / Doug McKeige 93.0 06/May/23 - 13:27:10 0:01:52:10 0:01:34:58 1 1
2   USA 85 Liberty J/100 William Hennes 93.0 06/May/23 - 13:28:47 0:01:53:47 0:01:36:35 2 3
3   USA 126 Freedom J/100 Drew Fung / Pat Jakobson 93.0 06/May/23 - 13:29:15 0:01:54:15 0:01:37:03 3 4
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2024
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy