2024 Verve Cup Inshore Regatta and T10 North Americans
Preliminary Results Race 1
Select to view a specific Class results:
All Classes
Colgate 26
Etchells
ILCA 6
ILCA 7
J/24
J/70
J/88
Melges 15
Shields
Sonar- CYC Provided Boats
T10 North Americans
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
Distance
Wind
Blue Circle
One Design
T10 North Americans
22/Aug/2024
12:35 PM
4.8 NM
7 Kts
Blue Circle
One Design
J/70
23/Aug/2024
11:10 AM
4.3 NM
9 Kts
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Blue Circle Racing
One Design Division
J/70
1
69
USA 169
Empeiria
J 70
John Heaton
1
2
26
USA 326
Aquaholiks
J 70
Martin Johnsson
2
3
USA 230
Rip Rullah
J 70
Bob Willis
3
4
63
USA 639
Norboy
J 70
Laura Sigmond
4
5
39
USA 240
Stampede
J 70
Bruno Pasquinelli
5
6
52
USA 152
Hestia
J 70
Callisto Racing
6
7
55
USA 1355
TAZ
J 70
Chris Schoendorf
7
8
67
usa 167
usa 167
j70
james prendergast
8
9
USA 488
Team Convergence
J70
Ava Wilson
9
10
52
USA 502
Haddock
J 70
Sam Sansome
10
11
233
USA 233
BeatMachine
J 70
Roy Lamphier
11
12
89
USA 489
Lil Bit
J70
Doug Fritz
12
13
51
USA 751
Voodoo Child
J 70
Boren / Diplacido
13
14
USA 1037
Johnny Utah
J/70
Silviu Petrea
14
15
00
USA 100
Narwhal
J 70
John Bayldon
15
T10 North Americans
1
20
USA 343
Team Iball
T-10
Scott Irwin
1
2
10
USA 376
Hooligan: Flat Stanley Racing
T-10
Trey Sheehan
2
3
07
USA 30475
Erica
(Corinthian)
T10
Brian Kaczor
3
4
22
217
Two Trailer Park Girls
T-10
Adam Prettyman
4
5
16
USA 342
NUTS
(Corinthian)
T-10
Heidi Backus Riddle
5
6
12
USA 412
M*A*S*H
LS 10/T10
Ron Kallen
6
7
05
USA 33
Cracker
(Corinthian)
T-10
Steve Sackett
7
8
13
USA 40433
Meat
T-10
Edward Mui, Craig Roehl
8
9
24
410
YAHOO
LS 10
Vince Camarda
9
10
09
usa 356
Greyhound
(Corinthian)
t10
Thomas Kane
10
11
08
USA 31541
Glider
(Corinthian)
T-10
Tom Font/John Font/ Bruce Lamotte
11
12
15
USA 311
Mutiny
(Corinthian)
T10
John Schellenbach
12
13
01
USA 295
Proper Villain
(Corinthian)
T-10
Greg Kinney - Nick Ward
13
14
11
USA 348
KAZE (that’s Ka-Zeh)
(Corinthian)
T-10
Darren and Kristina Beck
14
15
02
USA 26300
Winnebago
LS10
John Dybas, Tim Rathbun, Liisa Thomas
15
16
21
USA 402
Thunderbolt
(Corinthian)
LS 10
Steve Karstrand
16
17
14
USA 411
Minister
LS 10
Blane & Cindy Boynton
17
18
06
USA 124
El Toro
(Corinthian)
T-10
Jovan Brankov
18
19
04
26316
Bud
(Corinthian)
T10
Joe Kestler
19
20
19
30131
sisu
tartan 10
jeff wittenberg
20
21
23
USA 26317
Witch-Craft
(Corinthian)
T10
Nate & Carrie Webb
21
22
17
345
Out of the Blue
(Corinthian)
T-10
George Jackowiec
22
23
18
USA 32319
Perspicacity
(Corinthian)
T-10
Robert Cohen
23
24
03
USA 40326
American Dream
(Corinthian)
T-10
David Rainish
24
2024 Verve Cup Inshore Regatta and T10 North Americans
Corinthian Teams - Preliminary Results Race 1
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Blue Circle Racing
One Design Division
T10 North Americans
1
07
USA 30475
Erica
T10
Brian Kaczor
3
2
16
USA 342
NUTS
T-10
Heidi Backus Riddle
5
3
05
USA 33
Cracker
T-10
Steve Sackett
7
4
09
usa 356
Greyhound
t10
Thomas Kane
10
5
08
USA 31541
Glider
T-10
Tom Font/John Font/ Bruce Lamotte
11
6
15
USA 311
Mutiny
T10
John Schellenbach
12
7
01
USA 295
Proper Villain
T-10
Greg Kinney - Nick Ward
13
8
11
USA 348
KAZE (that’s Ka-Zeh)
T-10
Darren and Kristina Beck
14
9
21
USA 402
Thunderbolt
LS 10
Steve Karstrand
16
10
06
USA 124
El Toro
T-10
Jovan Brankov
18
11
04
26316
Bud
T10
Joe Kestler
19
12
23
USA 26317
Witch-Craft
T10
Nate & Carrie Webb
21
13
17
345
Out of the Blue
T-10
George Jackowiec
22
14
18
USA 32319
Perspicacity
T-10
Robert Cohen
23
15
03
USA 40326
American Dream
T-10
David Rainish
24
2024 Verve Cup Inshore Regatta and T10 North Americans
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 1
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy