2008 American Yacht Club Fall Series
Final Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

AYC EAST Course IRC IRC Div 1 20/Sep/2008 11:00 AM 8 NM  
AYC EAST Course IRC IRC Div 3 20/Sep/2008 11:05 AM 8 NM  
AYC EAST Course One Design Swan 42 Div 2 20/Sep/2008 11:10 AM 8 NM  
AYC EAST Course One Design J/44 Div 4 20/Sep/2008 11:15 AM 8 NM  
AYC EAST Course One Design J/122 Div 5 20/Sep/2008 11:20 AM 8 NM  

AYC SOUTH Course One Design J/120 Div 1 20/Sep/2008 11:00 AM    
AYC SOUTH Course One Design J/109 Div 2 20/Sep/2008 11:05 AM    
AYC SOUTH Course One Design Beneteau First 36.7 Div 3 20/Sep/2008 11:10 AM    
AYC SOUTH Course One Design J/105 Div 4 20/Sep/2008 11:15 AM 5.85 NM  
AYC SOUTH Course PHRF PHRF Div 5 20/Sep/2008 11:20 AM 5.85 NM  



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
AYC EAST Course Racing
IRC Division
IRC Div 1
1   USA 55155 Rima2 RP 55 John Brim 1.386 20/Sep/08 - 12:27:45 0:01:27:45 0:02:01:37 1 1
2   USA 50069 Cracker2 Ker 50 Hunt Lawrence / William Niedringhaus 1.277 20/Sep/08 - 12:38:27 0:01:38:27 0:02:05:43 2 2
3   USA 51000 Bombardino Santa Cruz 52 James W. Sykes 0.000 20/Sep/08 - 12:47:16 0:01:47:16 0:02:10:32 3 3
4   USA 51990 Nimbus Farr 40 Hunt Lawrence 1.189 20/Sep/08 - 12:55:13 0:01:55:13 0:02:16:59 4 4
5   USA 52488 SirenSong J/133 Tom Carroll 1.137 20/Sep/08 - 13:00:51 0:02:00:51 0:02:17:24 5 5
6   USA 52585 Bacchanal J/133 Jan Smeets 1.140 20/Sep/08 - 13:07:33 0:02:07:33 0:02:25:24 6 7
7   USA 40036 Diana Farr 40 OD Midn. Kitty Segert 1.173 20/Sep/08 - 13:04:35 0:02:04:35 0:02:26:08 7 8
8   USA 61257 Xcelsior IMX-45 Todd LaBaugh 1.175 20/Sep/08 - 13:06:41 0:02:06:41 0:02:28:51 8 11
9   USA 52545 Antidote J/133 Ron Richman 1.144 20/Sep/08 - 13:14:38 0:02:14:38 0:02:34:01 9 14
10   USA 51552 Magic Santa Cruz 52 Kenneth Laudon 1.215 20/Sep/08 - 13:11:02 0:02:11:02 0:02:39:12 10 17
11   USA 151 Dark N'Stormy Melges 32 Edward H. Tillinghast, III DNC 1.174       14  
12   USA 51200 Hokahey Santa Cruz 52 George Bailey DNC 1.215       14  
13   USA 184 Goat Melges 32 David Hoyt DNC 1.174       14  
 
IRC Div 3
1   USA 51072 Troubador Express 37, Schumacher Mort Weintraub 1.035 20/Sep/08 - 13:25:26 0:02:20:26 0:02:25:20 1 6
2   USA 156 Out of Reach III X-35 Louis Nees 1.056 20/Sep/08 - 13:24:19 0:02:19:19 0:02:27:07 2 9
3   USA 54321 Cabady Concordia 42 Matt Baldwin 1.066 20/Sep/08 - 13:24:23 0:02:19:23 0:02:28:34 3 10
4   USA 39506 Coyote Farr 395 William / Paul Clemens / Rectenwald 1.116 20/Sep/08 - 13:19:03 0:02:14:03 0:02:29:35 4 12
5   USA 18321 Soulmates Express 37 Adam Loory 1.033 20/Sep/08 - 13:31:01 0:02:26:01 0:02:30:50 5 13
6   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 1.117 20/Sep/08 - 13:22:55 0:02:17:55 0:02:34:03 6 15
7   USA 84835 Hypnos J-35 Philip Ientile 1.028 20/Sep/08 - 13:39:08 0:02:34:08 0:02:38:26 7 16
8   USA 41485 Afterglow Express 37 Bill & Lucy Walker 1.032 20/Sep/08 - 13:42:09 0:02:37:09 0:02:42:10 8 18
9   USA 39515 √Član Farr 395 Andrew Kelvas 1.121 20/Sep/08 - 13:31:03 0:02:26:03 0:02:43:43 9 19
10   USA 52424 WaterWitch Bermudian Sloop Jay Cross 1.114 20/Sep/08 - 13:33:06 0:02:28:06 0:02:44:59 10 20
11   USA 2905 Tang Corby 29 Frederick S. Clark DNC         13  
12   USA 52899 Arbella Beneteau First 44.7 James Shaughnessy DNC 1.108       13  
 
One Design Division
Swan 42 Div 2
1   USA 4204 Mutiny NYYC Swan 42 Gibb Kane & Drew Shea         1
2   USA 4216 Arethusa NYYC Swan 42 Philip Lotz         2
3   USA 4224 Barleycorn NYYC Swan 42 Brendan Brownyard         3
4   USA 4215 Tsunami NYYC Swan 42 Preben Ostberg / Bud Dailey         4
5   USA 4208 Bandit NYYC Swan 42 Andy Fisher         5
6   USA 18 Better Than.. NYYC Swan 42 Gosia Rojek         6
7   USA 4217 Orbit NYYC Swan 42 Dod Fraser         7
8   USA 4221 Celeritas NYYC Swan 42 Malcolm Gefter         8
9   USA 4206 Impetuous NYYC Swan 42 Paul Zabetakis DNC         11  
10   USA 4210 Quintessence NYYC Swan 42 Roger Widmann DNC         11  
 
J/44 Div 4
1   USA 83000 Maxine J/44 William Ketcham         1
2   USA 49 (Sail 12) Gold Digger J/44 James D. Bishop         2
3   USA 42324 Glory J/44 Jack Neades       3
4   USA 42844 Charlie V J/44 Norman H. Schulman. M.D.         4
5   USA 43600 Vamp J/44 Leonard Sitar         5
6   USA 35753 (Sail 11) Spirit J/44 Jerry Ellstein         6
7   USA 42880 Challenge IV J/44 Jeffery Willis         7
 
J/122 Div 5
1   USA 12204 Christopher Dragon J/122 Andrew Weiss         1
2   USA 61220 Patriot J/122 Stephen Furnary         2
3   USA 12235 Sundari J/122 Barry Gold         3
4   USA 12241 Wings J/122 Michael Bruno         4
5   USA USA12 Partnership J/122 David & MaryEllen Tortorello         5
6   USA 52835 Georgetown lll J/122 George Marks       6
7   USA 52919 Catapult J/122 Marc Glimcher DNC         8  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
AYC SOUTH Course Racing
One Design Division
J/120 Div 1
1   USA 25559 Eagle J/120 Steven Levy         1
2   USA 51601 Avra J/120 George Petrides         2
3   USA 51102 Soulmate J/120 Joseph Healey         3
4   USA 50298 Blue Mingo J/120 Edward Tobin         4
5   USA 25487 Peregrine J/120 Midn. Brian Giorgio DNC         6  
 
J/109 Div 2
1   USA 146 Storm J/109 Rick Lyall         1
2   USA 274 Gossip J/109 Steve Kenny & Greg Ames         2
3   USA 250 Melody J/109 Alan Tannous         3
4   USA 360 5cent J/109 Nickel Van Reesema         4
5   USA 267 Nordlys J/109 Bob Schwartz         5
6   USA 162 Relentless J/109 Al Minella DNC         7  
 
Beneteau First 36.7 Div 3
1   USA 142 Crossbow Beneteau First 36.7 Roy Halvorsen         1
2   USA 52134 Whirlwind Beneteau First 36.7 William Purdy         2
3   USA 230 Resolute Beneteau First 36.7 Junius Brown         3
4   USA 69 Breakaway Beneteau First 36.7 Richard Palmer         4
5   USA 36786 Tenacious Beneteau First 36.7 Julien Dougherty DNC         9  
6   USA 258 Tango Beneteau First 36.7 Chuck & Debbie Norris DNC         9  
7   USA 4444 Surface Tension Beneteau First 36.7 Louis Melillo DNC         9  
8   USA 93206 Mischief Beneteau First 36.7 Robert Raczkowski DNF         9  
 
J/105 Div 4
1   USA 324 Kincsem J/105 Joerg Esdorn/ Duncan Hennes         1
2   USA 50 Eclipse J/105 Damian Emery         2
3   USA 59 Gumption 3 J/105 Kevin Grainger         3
4   USA 64 Revelation J/105 George and Alex Wilbanks         4
5   USA 488 Shakedown J/105 Jordan Mindich         5
6   USA 51245 Bottle Rocket J/105 Glenn Marck         6
7   USA 50846 or 167 Peregrina J/105 Josh Burack         7
8   USA 146 JoySea J/105 Nathan Boylan         8
9   USA 630 Planet Claire J/105 John Koten         9
10   USA 175 Strange Brew J/105 Randy Bourne         10
11   USA 627 Tolo J 105 Norman Kilarjian         11
12   USA 461 Jato J/105 Andrew Gillis         12
13   USA 43810 Elmo J/105 Barbara Coffey         13
14   USA 389 Morning Glory J/105 Carl Olsson DNC         20  
15   USA 353 Woody J/105 Larry Hennessy DNC         20  
16   USA 50848 Skipperdee J/105 David Greenhouse DNC         20  
17   USA 37 PowerPlay J/105 Bruce J. Stone / Scott DeWeese DNF         20  
18   USA 323 Stratos J/105 Marcus Wunderlich DNF         20  
19   USA 50872 EnGarde J/105 Charlie Cannam DNF         20  
 
PHRF Division
PHRF Div 5
1   USA 41810 Deviation Soverel/Tartan Iris Vogel 90.0 20/Sep/08 - 13:11:32 0:01:36:32 0:01:27:54 1 1
2   USA 283 Hustler J/29 John & Tony Esposito 111.0 20/Sep/08 - 13:16:34 0:01:41:34 0:01:30:55 2 2
3   USA 36031 Turning Point NY 36 Rich Gold 108.0 20/Sep/08 - 13:18:55 0:01:43:55 0:01:33:33 3 3
4   USA 43827 Patience Tripp 33 Richard Royce 93.0 20/Sep/08 - 13:25:11 0:01:50:11 0:01:41:16 4 4
5   USA 359 Exhilaration X-Yacht Wendy Walasek 114.0 20/Sep/08 - 13:27:39 0:01:52:39 0:01:41:43 5 5
6   USA 117 Hound Dog S2 9.1 Christian Uecker 129.0 20/Sep/08 - 13:33:19 0:01:58:19 0:01:45:57 6 6
7   USA 77496 Fin II Olson 30 Thomas O'Connell 111.0 20/Sep/08 - 13:52:13 0:02:17:13 0:02:06:34 7 7
8   USA 33612 Forza Frers F3 Tony Tertiropoulos 96.0 20/Sep/08 - 13:55:38 0:02:20:38 0:02:11:26 8 8
9   USA 222 Eagle X-332 Ernie Bivona 114.0 20/Sep/08 - 14:00:00 0:02:25:00 0:02:14:04 9 9
10   USA 541 Byte Melges 24 Robert Alexander DNC 99.0       11  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022