2017 Lake Huron Doublehanded Challenge
Final Results Race 1

Select to view a specific Class results:   
  Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
1. Lake Huron Challenge - Shore Course Racing
One Design Division
Level
1   Can 4151 Mystery C&C 35 MK1 Stephen Jay / Clark Carruthers       1
2   83093 Pagan Baby Tripp 33 Ron Spainhour / Sonny Sbach       2
3   25432 Vagrant C&C 34+ WK Harvey Spriggs / Mike Struble       3
4   Usa NA Primavera Beneteau first 42 Lee Ayres / Mike Doumanian       4
5   447 In Flight C&C 44 Phil Lepage / john covert-sissung       5
6   CAN 16541 Spirit C&C 35 MKI Cameron Lawrence / Kevin Lawrence       6
7   28 TOY CHEST NONSUCH Terrence Ashe / GRAHAM ROYAL       7
 
  Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Goderich 1 Racing
PHRF Division
Monohull
1   USA 40025 Solution Farr 40 Keith Cameron / Joel Markstrom -9.0 26/Jun/17 - 04:13:01 1:17:08:01 1:17:36:04 1 1
2   CAN 15009 Bolt Olson 29 Dave Kember / Jonah Kember 105.0 26/Jun/17 - 12:59:57 2:01:54:57 1:20:27:42 2 2
3   USA 25503 Jalapeno Beneteau First 36.7 Dave Parkes / Jason Parkes 78.0 26/Jun/17 - 11:44:36 2:00:39:36 1:20:36:30 3 3
4   54505 Sidewinder SR 33 Kyle Griffin / Dalton Pearson DNF 69.0       7  
5   USA 346 VooDoo Melges 24 Curtis Jazwiecki / Greg Semack DNF 99.0       7  
6   CAN 34850 Rascal Abbott 36 Jamie Guggisberg / Jamie Guggisburg DNF 111.0       7  
 
  Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Goderich 2 Racing
PHRF Division
Monohull
1   14036 Mischief C&C 35 mk1 Ken Colborne / Chris Greensmith 135.0 26/Jun/17 - 15:10:57 2:04:10:57 1:21:10:12 1 1
2   25009 Pulse C&C Bradley Lumgair / Edward Stronach 138.0 26/Jun/17 - 16:03:19 2:05:03:19 1:21:53:13 2 2
3   can 34769 Enterprise C&C 33 MKII John McKay / Mike Fraser 138.0 26/Jun/17 - 17:03:54 2:06:03:54 1:22:53:48 3 3
 
  Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Goderich 3 Racing
PHRF Division
Monohull
1   5217 Lucia Islander 36 Jon Farrar 159.0 26/Jun/17 - 16:13:01 2:05:13:01 1:20:57:28 1 1
2   3029 On Beat CC 30 Mark 2 Harold Beaton / Connor Beaton 153.0 26/Jun/17 - 17:08:40 2:06:08:40 1:22:11:49 2 2
3   11 GUTSEA NORTHSTAR 1500 MARK GUTTERIDGE / BILL KERN DNF 171.0       5  
4   4016 Lu Sea Blu Catalina 30T David McGinn / Michael Dwyer DNF 192.0       5  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019