2017 Cleveland Race Week - One Design
Final Results Race 1

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Dragon Racing
One Design Division
Dragon
1   USA 297 The Schmucks Dragon Joe Pease       1
2   USA 261 Lola Dragon Mark DeYoung       2
3   USA 277 Chauvinist Dragon Alvin Hensel       3
4   USA 285 Niagara Dragon Hunter Peckham       4
5   USA 256 Scamp Dragon Thomas James       5
6   USA 253 Orca Dragon Ken Focazio       6
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Ensign Racing
One Design Division
Ensign
1   USA 747 JAGER ENSIGN Jim Collins       1
2   USA 1219 Sleuth Ensign Robert Conkey       2
3   USA 1556 MBSS Medalla Ensign Nick Lubar       3
4   USA 1410 Altitude Adjustment Ensign Jon Ogborn       4
5   USA 583 Green Dolphin Ensign Joel VerPlank       5
6   USA 634 Vulcan Ensign Robert Anschuetz       6
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Interlake Racing
One Design Division
Interlake
1   1174 1174 Interlake Skip Dieball       1
2 17   1370 R Interlake Jeff Clark       2
3   1081 Ultimate Warrior Interlake Wesley Blazer       3
4   1425 Rza Interlake Jim Ward       4
5   1435 Anegada Interlake Steve Aspery       5
6   1384 WhiteOut Interlake Brad Balmert       6
7   952 Septapus Interlake Nathan Ireland       7
8   1382 1382 Interlake Mark Presley       8
9   1424 Three Rivers Interlake Mike McClinchie       9
10   842 Reggae Shark Interlake Ryan Kyle       10
11   923 Sloopy Interlake Bryan Parker       11
12   1376 Strike Forward Interlake Bryan Bradley       12
13   1434 1434 Interlake Douglas Forster       13
14   1360 MCCCLX Interlake Thane Morgan       14
15   1433 Go For It Interlake William Sanderson       15
16   1229 Three Little Birds Interlake Jeff Bodie       16
17   766 Botiginsh Interlake Tim Parjer       17
18   972 GeeWiz Interlake Richard Wismer       18
19   1183 1183 Interlake Tyler Cullinan       19
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
J 105 Racing
One Design Division
J 105
1   USA 52000 Unbridled J 105 Robert Mock       1
2   USA 144 Fall Line J 105 Chip Schaffner       2
3   USA 393 Ovation J 105 Lucinda Einhouse       3
4   USA 50259 Trio J 105 Uhlir Brothers       4
5   USA 93 Breezin Bayou J 105 Stephen Mitcham       5
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
J 22 Racing
One Design Division
J 22
1   USA 489 Mo' Money J 22 Victor Snyder       1
2   USA 51 EUDAIMONIA J 22 Mark Stuhlmiller       2
3 North Sails  USA 1558 Ventus J 22 Scott Gelo       3
4   USA 925 Vamanos / HardwareChimp.com J 22 David McBrier       4
5   USA 1552 Evil Dr. Pork Chop/Award & Sports J 22 Christopher Princing       5
6   USA 744 Meaniac J 22 Mike Meaney       6
7   USA 1037 Deuce J 22 Timothy Roberts       7
8 Quantum Sails  USA 1579 Escape J 22 John Huebschmann       8
9   USA 1232 London Fog J 22 Rick Raymond       9
10   USA 787 Rufus J 22 David Krystaf       10
11   USA 1366 Ramble On J 22 Jim Latham       11
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
J 24 Racing
One Design Division
J 24
1   USA 2021 No BS J 24 Park McRitchie       1
2   USA 2720 Fly By J 24 John O'Brien       2
3   USA 3936 Grafix J 24 Cathleen Graf       3
4   USA 4510 Rum-runner J24 Jason Hubbard       4
5   USA 1736 Hallpass j-24 Dean Riedy       5
6   USA 1373 Escape Plan J 24 Ryan Lashaway       6
7   USA 3890 The Mystery Machine J 24 Christopher Glynn       7
8   USA 1569 Black & Tan J 24 Steve Hronek       8
9   USA 1520 4CHX+STK J 24 Nancy Zangerle       9
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
J 70 Racing
One Design Division
J 70
1   USA 312 Soul J 70 David Koski / Maciej Zawadzki       1
2 38   USA 310 Unruly J 70 Ian Moran       2
3   USA 364 364 J 70 Lee Sackett/Dave Kerr       3
4   USA 389 Hooligan: Flat Stanley Racing J 70 Trey Sheehan       4
5   USA 26 Midlife Crisis J 70 Bruce Golison       5
6   USA 313 FM J 70 Tod Sackett       6
7   USA 61 Reveille J 70 Ben Zahradnik / Justin Hays       7
8   USA 15 Junior J 70 Tim Finkle       8
9   USA 167 USA 167 J 70 James Prendergast       9
10   CAD 8 Hot Water J 70 Mark Wolff       10
11   USA 194 Napoleon J 70 Patrick Byrne       11
12   USA 1034 Helium Racing J/70 Mark Allen       12
13   USA 236 Layla J 70 Tim Gibbs       13
14   USA 205 Tigress J 70 Timothy Weibel       14
15   USA 1023 USA-1023 J 70 Dan Klaasen       15
16   USA 160 Free Energy J 70 John Zelli       16
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Jet 14 Racing
One Design Division
Jet 14
1   1126 1126 Jet 14 Paul Blonski       1
2   1147 Funky llama Jet 14 Bridget Ireland       2
3   217 Na Pame Jet 14 Dave Michos       3
4   1136 Red White & Blew Jet 14 Ernest Michaud       4
5   1076 1076 Jet 14 Seth Parker       5
6   628 USA 628 Jet 14 Kevin Milligan       6
7   1051 Sting Ray Jet 14 Jonathan Maude       8
8   1091 Woodstock Jet 14 Andrew White       9
9   665 Spitfire Jet 14 John Gemperline DNC       12  
10   1145 1145 Jet 14 Michelle Moyer DNF       12  
11   1134 I Bruise Easily Jet 14 Joe Minerd RET       12  
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
MELGES 32 Racing
One Design Division
Melges 32
1   USA 126 Flat Stanley Melges 32 Terry McSweeney       1
2   USA 180 Black Seal Melges 32 Seth Young       2
3 235   USA 235 Team Vanpire Racing Melges 32 Willem van Heeckeren       3
4   USA 275 Dick the Bruiser Melges 32 Patrick Leonard DNC       6  
5   USA 115 BadFish Melges 32 Bill Bollin / John Bollin DNC       6  
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
TARTEN 10 Racing
One Design Division
Tartan 10
1   USA 342 Nuts T-10 Heidi Backus       1
2 14   USA 10 Perfect T-10 Ted Pinkerton       2
3   USA 31126 TAZ T-10 Hanson Bratton       3
4   USA 143 Think in Blue T-10 Michael Trebilcock       4
5 Doyle Sailmakers  USA 295 Proper Villain T-10 Nick Ward and Greg Kinney       5
6   USA 335 Bear T-10 John Barker       6
7   USA 343 Team Iball T-10 Scott Irwin       7
8   USA 49 PurSue T-10 Sue McIntyre / Suzie Zack       8
9   USA 33 Cracker T-10 Sackett Sackett       9
10   USA 350 OnePass T-10 Todd Imbler       10
11   USA 30748 Star Ten T-10 Harald Bransch       11
12   USA 372 Kraken T-10 David Samanich       12
13   USA 249 Coyote T-10 Mary Dodge       13
14   USA 32236 Distant Thunder T-10 Rob Frink       14
15   USA 376 Black Box T-10 Chuck Simon       15
16   USA 331 Lazy Lass T-10 Ted Mahoney       16
17   USA 309 Instant Karma T-10 Christopher Beal       17
18   USA 23927 Celebration T-10 Donald Cairns       18
19   USA 194 Siren T-10 Michael Fishbaugh DNC       20  
 
 

2017 Cleveland Race Week - One Design
Corinthian Teams - Final Results Race 1


Back to previous page
Main Menu

North Sails

Copyright © Interactive Creations 2000-2017