163rd NYYC Annual Regatta presented by Rolex
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
1. NYYC Annual Regatta - Blue Circle Racing
IRC Division
IRC 1
1   USA 95 SPOOKIE TP52 Steve & Heidi Benjamin 1.414 10/Jun/17 - 12:56:05 0:00:41:05 0:00:58:06 1 7
2   USA 52100 Hooligan TP52 Theodore Papenthien 1.388 10/Jun/17 - 12:56:56 0:00:41:56 0:00:58:12 2 8
3   GBR 11152X Gladiator TP52 Bernard Langley 1.413 10/Jun/17 - 12:56:55 0:00:41:55 0:00:59:14 3 9
4   USA 60669 Prospector Mills 68 Shelter Island Transatlantic Partners 1.545 10/Jun/17 - 12:54:07 0:00:39:07 0:01:00:26 4 11
 
IRC 2
1   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 custom Scott Weisman 1.307 10/Jun/17 - 12:22:03 0:00:36:03 0:00:47:07 1 1
2   USA 4304 Christopher Dragon Ker 43 Andrew & Linda Weiss 1.207 10/Jun/17 - 12:25:49 0:00:39:49 0:00:48:04 2 2
3   USA 50069 Temptation/Oakcliff Custon Ker 50 Arthur Santry 1.256 10/Jun/17 - 12:24:58 0:00:38:58 0:00:48:57 3 3
4   USA 2600 Siren RP 56 William Hubbard 1.334 10/Jun/17 - 12:22:46 0:00:36:46 0:00:49:03 4 4
5   ITA 5003 Stark Raving Mad Club Swan 50 Jim Madden 1.313 10/Jun/17 - 12:24:00 0:00:38:00 0:00:49:54 5 5
6 North Sails  USA 753 Watermark Bermuda 50 Jack LeFort 1.273 10/Jun/17 - 12:25:34 0:00:39:34 0:00:50:22 6 6
 
IRC Swan 42
1   USA 4243 Blazer (IRC) Swan 42 Christopher Culver 1.160 10/Jun/17 - 13:11:37 0:00:51:37 0:00:59:53 1 10
2   USA 4214 Daring (IRC) Swan 42 John Hele 1.165 10/Jun/17 - 13:12:24 0:00:52:24 0:01:01:09 2 12
3   USA 4206 Impetuous (IRC) Swan 42 Paul Zabetakis 1.167 10/Jun/17 - 13:13:06 0:00:53:06 0:01:01:58 3 13
4   USA 4235 Apparition (IRC) Swan 42 Ken Colburn 1.163 10/Jun/17 - 13:14:00 0:00:54:00 0:01:02:48 4 14
 
 
One Design Division
Swan 42
1   USA 4243 Blazer Swan 42 Christopher Culver       1
2   USA 4214 Daring Swan 42 John Hele       2
3   USA 4224 Barleycorn Swan 42 Shelter I. YC Invit. Cup Team       3
4   USA 4206 Impetuous Swan 42 Paul Zabetakis       4
5   USA 4210 Quintessence Swan 42 Roger Widmann       5
6   USA 4204 Mutiny Swan 42 William Edwards       6
7   USA 4235 Apparition Swan 42 Ken Colburn       7
8   USA 4205 Southern Swan 42 Southern Yacht Club       8
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
2. NYYC Annual Regatta - White Circle Racing
IRC Division
IRC 3
1   USA 52939 Teamwork J 122 Robin Team 1.086 10/Jun/17 - 12:37:05 0:00:52:05 0:00:56:34 1 1
2   USA 32581 Leading Edge J 35 Tom Sutton 1.011 10/Jun/17 - 12:41:19 0:00:56:19 0:00:56:56 2 2
3 Quantum Sails  USA 51 Rush J 109 Willard Sweetser 1.035 10/Jun/17 - 12:40:15 0:00:55:15 0:00:57:11 3 3
4 North Sails  USA 39532 Old School Farr 395 Ganson Evans 1.097 10/Jun/17 - 12:37:48 0:00:52:48 0:00:57:55 4 4
5   USA 50400 Entropy Tripp 41 Patricia Young 1.149 10/Jun/17 - 12:35:41 0:00:50:41 0:00:58:14 5 5
6   USA 1976 Mischief Lyman-Morse 40 David Schwartz 1.009 10/Jun/17 - 12:44:21 0:00:59:21 0:00:59:53 6 6
7   USA 60909 Bravo J 111 Sedgwick Ward 1.108 10/Jun/17 - 12:39:09 0:00:54:09 0:01:00:00 7 7
8   USA 70 Pendragon X-41 Quentin Thomas 1.126 10/Jun/17 - 12:38:22 0:00:53:22 0:01:00:05 8 8
9 North Sails  USA 60786 Jambo First 40 Mark Coleman 1.080 10/Jun/17 - 12:41:26 0:00:56:26 0:01:00:57 9 9
10   USA 51920 Elan Beneteau First 36.7 John Hammel 1.028 10/Jun/17 - 12:44:50 0:00:59:50 0:01:01:31 10 10
11   USA 32441 Cygnette Swan 441 William J Mayer 1.059 10/Jun/17 - 12:44:12 0:00:59:12 0:01:02:42 11 11
12   USA 4212 The Cat Came Back Swan 42 Lincoln Mossop OCS 1.166       13  
 
 
One Design Division
C&C 30
1   USA30002 Topas (Corinthian) C&C 30 Harald Brüning       1
2   USA 30009 Extreme2 C&C 30 Dan Cheresh       2
3   USA 11 Tiburon C&C 30 Stephen Stroub       3
4   USA 30018 Kestrel (Corinthian) C&C 30 Cory and Mark Sertl       4
5   USA 30014 Flying Jenny C&C 30 Sandra Askew       5
6   USA 30015 Themis C&C 30 Walt Thirion       6
7   USA 30016 Just A Friend C&C 30 Clayton Deutsch       7
8   USA 30026 Don't Panic C&C 30 Julian Mann       8
9 Doyle Sailmakers  USA 30003 City Girl C&C 30 Mark Bremer       9
 
 
ORC Division
ORC (in_ToT_3M)
1 North Sails  USA 61017 Jeroboam Farr 400 Laurent Givry 1.1883 10/Jun/17 - 13:00:36 0:00:50:36 0:01:00:08 1 1
2 North Sails  USA 52439 Kalevala II Grand Soleil 37 B&C Tapio Saavalainen 1.0041 10/Jun/17 - 13:12:20 0:01:02:20 0:01:02:35 2 2
3   USA 38007 Kurranulla Sydney 38 Stuart Jones 1.0583 10/Jun/17 - 13:09:10 0:00:59:10 0:01:02:37 3 3
4   USA 43950 Temptress Taylor 41 John Gowell 1.0300 10/Jun/17 - 13:15:51 0:01:05:51 0:01:07:50 4 4
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
3. NYYC Annual Regatta - Red Circle Racing
One Design Division
6 Metre
1   N 71 Flapper 6 Metre William Booth       1
2   USA 55 Lucie 6 Meter Matt Brooks       2
3   21 Madcap 6 Meter Hugh Jones       3
4   USA 14 Syce 6 Metre Bob & Farley Towse       4
5   US 53 Cherokee 6 Metre Jerry Goldlust       5
6   USA 109 Discovery 6 Metre Thomas Rodes DNF       7  
 
S Class
1   24 Swallow Herreshoff S Class Andrew McClatchy       1
2   7 Firefly Herreshoff S Class Alan Silken       2
3   5 Surprise Herreshoff S Class Fred Roy       3
4   USA 51 Aquila Herreshoff S Class Geoffrey Davis       4
5   15 Shona Herreshoff S Class Robert Hutchinson       5
6   8 Osprey Herreshoff S Class Sheldon Whitehouse       6
 
 
PHRF Division
PHRF 1
1   USA 3503 Divided Sky Summit 35 Vincent & Kristina McAteer 60.0 10/Jun/17 - 14:31:44 0:03:26:44 0:03:07:18 1 14
2   USA 51601 Desperado YCC Custom 40 Leo Vasiliev/Webb Sailing 7.0 10/Jun/17 - 14:18:12 0:03:13:12 0:03:10:56 2 15
3   USA 60059 Ranger Farr 40 Gunnar Hough -3.0 10/Jun/17 - 14:17:10 0:03:12:10 0:03:13:08 3 16
4 North Sails  GRE 55 Irie 2 Kerr 55 Brian Cunha -60.0 10/Jun/17 - 13:58:58 0:02:53:58 0:03:13:24 4 17
5   30306 Bella Highland 32 (Custom) Mark Nannini 34.0 10/Jun/17 - 14:29:47 0:03:24:47 0:03:13:46 5 18
6   USA 46 Gambit J 109 Brian Kiley 75.0 10/Jun/17 - 14:50:18 0:03:45:18 0:03:21:00 6 19
7   USA 88 Varuna J 111 Abhijeet Lele 42.0 10/Jun/17 - 14:42:03 0:03:37:03 0:03:23:27 7 20
8   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr. 73.0 10/Jun/17 - 14:52:14 0:03:47:14 0:03:23:35 8 21
9   USA 51317 Shadowfax First 40.7 Stewart Abramson 60.0 10/Jun/17 - 14:53:41 0:03:48:41 0:03:29:15 9 22
10   USA 77 Saykadoo J 120 Stephen McManus / Brad Boston DSQ 45.0 10/Jun/17 - 14:40:39 0:03:35:39 0:03:21:04 11  
 
PHRF 2
1   USA 40561 Dirty Harry J 29 Jack McGuire 110.0 10/Jun/17 - 13:10:58 0:01:51:58 0:01:30:51 1 2
2   USA 493 Tonto J 105 Fred Darlington 93.0 10/Jun/17 - 13:07:57 0:01:48:57 0:01:31:06 2 3
3   USA 35 Yonder J 88 Douglas Newhouse 87.0 10/Jun/17 - 13:07:14 0:01:48:14 0:01:31:32 3 4
4   USA 57 MI-2 J 88 David Malkin 87.0 10/Jun/17 - 13:09:02 0:01:50:02 0:01:33:20 4 5
5   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa 93.0 10/Jun/17 - 13:10:26 0:01:51:26 0:01:33:35 5 6
6   USA 87 Resilience C&C 99 Curt Spalding 109.0 10/Jun/17 - 13:14:54 0:01:55:54 0:01:34:58 6 7
7   USA 41893 Hawk Evelyn 32-2 Barker & McVicker 100.0 10/Jun/17 - 13:13:20 0:01:54:20 0:01:35:08 7 8
8   USA 30521 Glim C&C 40 William Klein 93.0 10/Jun/17 - 13:13:45 0:01:54:45 0:01:36:54 8 9
9 Doyle Sailmakers  USA 39 Participant II J 97 G. John Krediet 108.0 10/Jun/17 - 13:16:43 0:01:57:43 0:01:36:59 9 10
10   USA 56 Spirit J 92S EC Helme 96.0 10/Jun/17 - 13:16:43 0:01:57:43 0:01:39:17 10 11
 
PHRF - NS
1   USA 42700 Duck Soup C&C 40 Bill Clavin 107.0 10/Jun/17 - 12:21:37 0:01:16:37 0:00:56:04 1 1
2 Doyle Sailmakers  USA 43932 Jazz Fish Freedom 35 Paul Koch, Jr. 139.0 10/Jun/17 - 13:24:35 0:02:19:35 0:01:52:54 2 12
3   USA 73113 Crackerjack Cambria 40 Alan Krulisch 132.0 10/Jun/17 - 13:27:22 0:02:22:22 0:01:57:01 3 13
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
4. NYYC Annual Regatta - Green Circle Racing
CRF MkII Division
Classics 1
1   NY 10 Isla (Spin) New York 32 Henry May 25.8 / 119 10/Jun/17 - 12:49:43 0:00:59:43 0:00:49:05 1 6
2   USA 13 Marilee NY 40 Timothy Rutler 37.2 / 48 10/Jun/17 - 12:43:31 0:00:53:31 0:00:49:49 2 7
3   52732 Erica Custom 45 cruiser/racer Ronald Palm 34.0 / 64 10/Jun/17 - 12:45:28 0:00:55:28 0:00:50:12 3 8
4   USA 711 Odyssey (spin) S&S 48 David Brodsky / Alfred Van Liew 31.9 / 76 10/Jun/17 - 12:47:24 0:00:57:24 0:00:50:58 4 9
5   58 Arrluuk Herreshoff 57 Steve Frary 33.5 / 67 10/Jun/17 - 12:46:57 0:00:56:57 0:00:51:24 5 10
 
Classics 2
1   L 2 Belle Luders 24 Jonathan Loughborough 21.8 / 157 10/Jun/17 - 12:53:09 0:00:58:09 0:00:43:49 1 2
2   R 3 Ruweida V R Class Joseph Huber 21.8 / 157 10/Jun/17 - 12:53:52 0:00:58:52 0:00:44:32 2 3
3 40   R 40 Gamecock R Class - Herreshoff Peter McClennen DNF 21.4 / 161       4  
 
Classics - NS
1   312 Fortune (NS) Schooner John Taft / Tom Glassie 25.6 / 121 10/Jun/17 - 12:49:24 0:00:54:24 0:00:43:35 1 1
2   NY 12 Rowdy (NS) NY 30 Ted Boylan 21.4 / 161 10/Jun/17 - 12:55:18 0:01:00:18 0:00:45:35 2 4
3   USA 123 Neith (NS) N Herreshoff Van Brown 27.4 / 107 10/Jun/17 - 12:50:23 0:00:55:23 0:00:45:56 3 5
 
 
One Design Division
12 Metre
1   USA 26 Courageous (M) 12 Metre Ralph Isham / Alexander Auersperg       1
2   KZ 3 New Zealand (GP) 12 Metre Gunther Buerman       2
3   US 22 Intrepid (M) 12 Metre Jack Curtin       3
4   KZ 5 Laura (GP) 12 Metre kip curren       4
5   US 33 Defender (M) 12 Metre Dennis Williams       5
6   US 30 Freedom (M) 12 Metre Charles A. Robertson       6
7   US 21 American Eagle (T) 12 Metre Eagle 2019 Syndicate       7
8   USA 17 Weatherly (T) 12 Metre Jay Schachne       8
9   USA 19 Nefertiti (T) 12 Metre Jon Wullschleger       9
 
J 44
1   USA 4411 Kenai J 44 Chris Lewis       1
2   USA 4409 Maxine J 44 William Ketcham       2
3   USA 4402 Gold Digger J 44 James D. Bishop       3
4   USA 4407 Glory J 44 Eric Gimple       4
5   USA 4413 Katana J 44 William Mooney       5
6   USA 4414 Beagle J 44 Willets Meyer DSQ       7  
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
NYYC Annual Regatta Racing
One Design Division
2.4 Metre
1   USA 7 2.4 1 2.4mR Dee Smith       1
2   USA 142 none 2.4mR Charles Rosenfield       2
3   CAN 14 Small Expectations 2.4mR Peter Wood       3
4   USA 145 Magic Bus 2.4mR Theodore Green       4
5   USA 118 USA 118 2.4mR Tim Ripley       5
6   CAN 42 The Answer 2.4mR Janice Graham-Foscarini       6
7   USA 77 dark star 2.4mR ben hall       7
8   Can 12 Beliga 2.4mR Christine Lavallee       8
9   USA 3 Edge 2.4mR Tony Pocklington       9
10   CAN 1 CAN 1 2.4mR alain dubuc       10
11   CAN 56 Erranis 2.4mR Serge Dionne       11
12   CAN 18 Hiroshi maru 2.4mR Audrey Kobayashi       12
13   USA 1 Spirit 2.4mR Lionel Mandell       13
14   CAN 88 Inspiration 2.4mR Aaron Wong-Sing       14
15   USA 11 (TBD) 2.4mR Sandy Hayes       15
16   USA 23 Gander 2.4mR Jeffery Reinhold DNC       18  
17   USA 180 Ceilidh 2.4mR Carol Whitmer DNC       18  
 
M32
1   USA 2 Liftoff M32 Malcolm Gefter       1
2   USA 128 Argo M32 Jason Carroll       2
3   USA 169 Bliksem M32 Pieter Taselaar       3
4   USA 3232 Team Green M32 Jimmy Prendergast         4
5   USA 32 Midtown Oyster Bar M32 Larry Silverstein         5
6   USA 001 Peshmerga M32 Drew Wierda DNC         7  
 
 

163rd NYYC Annual Regatta presented by Rolex
Corinthian Teams - Preliminary Results Race 1

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
2. NYYC Annual Regatta - White Circle Racing
One Design Division
C&C 30
1   USA30002 Topas C&C 30 Harald Brüning       1
2   USA 30018 Kestrel C&C 30 Cory and Mark Sertl       4
 
 

163rd NYYC Annual Regatta presented by Rolex
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 1

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
4. NYYC Annual Regatta - Green Circle Racing
One Design Division
12 Metre (Grand Prix)
1   KZ 3 New Zealand (GP) 12 Metre Gunther Buerman       2
2   KZ 5 Laura (GP) 12 Metre kip curren       4
 
 
12 Metre (Modern)
1   USA 26 Courageous (M) 12 Metre Ralph Isham / Alexander Auersperg       1
2   US 22 Intrepid (M) 12 Metre Jack Curtin       3
3   US 33 Defender (M) 12 Metre Dennis Williams       5
4   US 30 Freedom (M) 12 Metre Charles A. Robertson       6
 
 
12 Metre (Traditional)
1   US 21 American Eagle (T) 12 Metre Eagle 2019 Syndicate       7
2   USA 17 Weatherly (T) 12 Metre Jay Schachne       8
3   USA 19 Nefertiti (T) 12 Metre Jon Wullschleger       9
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Porsche AIG   

Copyright © Interactive Creations 2000-2017