164th NYYC Annual Regatta
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Racing
IRC Division
IRC 1
1   USA 60722 Proteus Maxi 72 George Sakellaris 1.614 09/Jun/18 - 15:17:47 0:00:52:47 0:01:25:12 1 11
2   USA 25555 Rambler JYD 88 George David 1.847 09/Jun/18 - 15:17:47 0:00:52:47 0:01:37:29 2 15
 
IRC 2
1   USA 55052 FOX TP52 Victor Wild 1.415 09/Jun/18 - 15:29:21 0:00:59:21 0:01:23:59 1 10
2   GBR 11152X Gladiator TP52 Tony Langley 1.412 09/Jun/18 - 15:30:32 0:01:00:32 0:01:25:28 2 12
3   USA 95 SPOOKIE TP52 Steve & Heidi Benjamin 1.413 09/Jun/18 - 15:31:00 0:01:01:00 0:01:26:12 3 13
4 19   USA 88528 Heartbreaker TP52 Robert Hughes 1.410 09/Jun/18 - 15:32:03 0:01:02:03 0:01:27:29 4 14
 
IRC 3
1   GER 7007 Black Pearl Carkeek 47 Stefan Jentzsch 1.337 09/Jun/18 - 15:03:53 0:00:28:53 0:00:38:37 1 1
2   USA 4304 Christopher Dragon Ker 43 Andrew & Linda Weiss 1.205 09/Jun/18 - 15:07:58 0:00:32:58 0:00:39:43 2 2
3   USA 2600 Siren RP 56 William Hubbard 1.341 09/Jun/18 - 15:04:48 0:00:29:48 0:00:39:58 3 3
4   USA 50069 Temptation-Oakcliff (Collegiate) Ker 50 Arthur Santry 1.256 09/Jun/18 - 15:06:51 0:00:31:51 0:00:40:00 4 4
5   USA 1201 After Midnight CTM41 Paul Jeka 1.220 09/Jun/18 - 15:08:16 0:00:33:16 0:00:40:35 5 5
6   KZ 3 New Zealand (GP) 12 Metre Gunther Buerman 1.222 09/Jun/18 - 15:08:35 0:00:33:35 0:00:41:02 6 6
7   GRE 55 Irie 2 Kerr 55 Brian Cunha 1.357 09/Jun/18 - 15:05:21 0:00:30:21 0:00:41:11 7 7
8   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Custom scott weisman 1.304 09/Jun/18 - 15:06:38 0:00:31:38 0:00:41:15 8 8
9   USA 52599 Wahoo Ker 50 Viktor Turner 1.279 09/Jun/18 - 15:07:57 0:00:32:57 0:00:42:09 9 9
 
PHRF Division
PHRF 1 - Navigator
1   USA 52569 Denali TP52 Michael D'Amelio -66.0 09/Jun/18 - 15:29:18 0:03:54:18 0:04:34:33 1 21
2   USA 4 Reef Points Westerly Marine 60 Gurdon Wattles -61.0 09/Jun/18 - 15:50:20 0:04:15:20 0:04:52:32 2 22
3   USA 55655 Simon Says Andrews 70 Lorenzo Vascotto DNC -78.0       4  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Green Racing
CRF MkII Division
Classics 1 - Spinnaker
1   US 50 Sonny S&S 53 Craig Venter 32.4 / 73 09/Jun/18 - 14:57:57 0:01:02:57 0:00:55:08 1 2
2   USA 18 Angelita 8 Metre Croll Skelsey 28.1 / 101 09/Jun/18 - 15:03:52 0:01:08:52 0:00:58:03 2 3
3   312 Fortune (NS) Schooner john taft 26.0 / 118 09/Jun/18 - 15:06:13 0:01:11:13 0:00:58:34 3 4
4   17 The Blue Peter Alfred Mylne 65 Mathew Barker 35.7 / 56 09/Jun/18 - 15:00:23 0:01:05:23 0:00:59:23 4 5
5   USA 711 Odyssey S&S 48 Alfred Van Liew / David Brodsky 29.1 / 94 09/Jun/18 - 15:16:34 0:01:21:34 0:01:11:30 5 10
 
Classics 2 - Spinnaker
1   USA 52 Alana 6mR Thomas Rodes 23.6 / 139 09/Jun/18 - 15:15:37 0:01:15:37 0:01:00:43 1 6
2   NY 10 Isla New York 32 Henry May 26.8 / 111 09/Jun/18 - 15:13:02 0:01:13:02 0:01:01:08 2 7
3   USA R40 Gamecock Herreshoff R Class Peter McClennen 23.2 / 142 09/Jun/18 - 15:16:49 0:01:16:49 0:01:01:36 3 8
4   US 53 Cherokee 6 Metre Jerry Goldlust 22.9 / 145 09/Jun/18 - 15:19:16 0:01:19:16 0:01:03:44 4 9
 
One Design Division
12 Metre
1   KA 10 Challenge 12 12 Metre Jack LeFort       1
2   US 33 Defender (M) 12 Metre Dennis Williams       2
3   US 30 Freedom 12 Metre Charles Robertson       3
4   US US26 Courageous 12 Metre Ralph Isham       4
5   21 American Eagle 12 Metre Eagle 2019 Syndicate       5
6   USA 19 Nefertiti (T) 12 Metre Jon Wullschleger       6
7   US 16 Columbia 12 Metre Anthony Chirco/ Kevin Hegarty       7
8   US17 Weatherly 12 Metre Jay Schachne       8
 
S Class
1   S 8 Osprey S boat Michael McCaffrey         1
2   USA 24 Swallow Herreshoff S Class Andrew McClatchy       2
3   7 Firefly Herreshoff S Class Alan Silken       3
4   57 Squaw Herreshoff S Class Angus Davis       4
5   30 Vindex Herreshoff S Class Paul Del Nero       5
6   53 Papoose Herreshoff S Class Wilson Saville       6
7   4 Stallion Herreshoff S Class donald Tofias       7
8   5 Surprise Herreshoff S Class Fred Roy       8
9   66 Lucky Pierre Herreshoff S Class Brian Lemmon       9
10   S 3 Whistler Herreshoff S Class Ted Boylan       10
11   USA 51 Aquila Herreshoff S Class Geoffrey Davis DNC       12  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Red Racing
One Design Division
C&C 30 OD
1   USA 30020 Stark Raving Mad VIII C&C 30 One Design Jim Madden       1
2   USA 30014 Flying Jenny C&C 30 One Design Sandra Askew       2
3   USA 007 Sail Newport C&C 30 One Design Thomas Loughborough       3
4   USA 30016 Just A Friend C&C 30 One Design Clayton Deutsch       4
5 Doyle Sailmakers  USA 30003 City Girl C&C 30 One Design Mark Bremer       5
 
ORR Division
ORR - Navigator
1   USA 2170 Grundoon Columbia 50 Jim Grundy 0.804 (CC) 09/Jun/18 - 16:00:50 0:04:18:50 0:03:28:06 1 1
2   USA 43950 Temptress Taylor 41 John Gowell 0.895 (CC) 09/Jun/18 - 15:35:10 0:03:53:10 0:03:28:41 2 2
3   USA 43777 Crazy Horse Baltic J/V Kevin McLaughlin 1.022 (CC) 09/Jun/18 - 15:10:30 0:03:28:30 0:03:33:05 3 3
4   USA 1416 Sonrisa XP44 Greg Kelly 0.973 (CC) 09/Jun/18 - 15:24:24 0:03:42:24 0:03:36:24 4 4
5   16 Dorade S&S 52 Pam Rorke Levy 0.857 (CC) 09/Jun/18 - 15:56:03 0:04:14:03 0:03:37:43 5 5
6   USA 51233 Vamoose J 120 Bob Manchester 0.912 (CC) 09/Jun/18 - 15:47:38 0:04:05:38 0:03:44:01 6 6
7   USA 59278 Rocket J. Squirrel Swan 39 Chris Otorowski 0.837 (CC) 09/Jun/18 - 16:10:38 0:04:28:38 0:03:44:51 7 7
8   USA 22 True J 160 Howard Hodgson 0.985 (CC) 09/Jun/18 - 15:52:57 0:04:10:57 0:04:07:11 8 8
9   USA 51868 Defiance Swan 56 Peter Noonan 0.986 (CC) 09/Jun/18 - 15:53:25 0:04:11:25 0:04:07:54 9 9
10 Quantum Sails  USA 55110 Haerlem Nautor Swan CC Sloop Hendrikus Wisker DNC 0.888 (CC)       14  
11   USA 50282 Miracle R/P 44 Michael Cashel DNF 1.013 (CC)       14  
12   USA 32002 Selkie Morris Yachts Chip Bradish DNF 0.720 (CC)       14  
13   USA 60525 Cecilie Viking Elan 450 Vidar Skjelstad DSQ 0.953 (CC) 09/Jun/18 - 13:54:25 0:02:12:25 0:02:06:12 14  
 
PHRF Division
PHRF 2 - Navigator
1   USA 30 Wicked 2.0 J 111 Douglas Curtiss 42.0 09/Jun/18 - 15:31:16 0:03:42:16 0:03:28:47 1 13
2   USA 3503 Divided Sky Summit 35 Vincent & Kristina McAteer 60.0 09/Jun/18 - 15:43:25 0:03:54:25 0:03:35:10 2 14
3 1   USA 001 Arethusa IC37 Phil Lotz -9.0 09/Jun/18 - 15:24:29 0:03:35:29 0:03:38:22 3 15
4   USA 61121 Eagle J 121 Steven Levy 30.0 09/Jun/18 - 15:46:05 0:03:57:05 0:03:47:28 4 16
5   USA 88 Varuna J 111 Abhijeet Lele 42.0 09/Jun/18 - 15:52:37 0:04:03:37 0:03:50:09 5 17
6   USA 51317 Shadowfax Beneteau 40.7 Stewart Abramson 60.0 09/Jun/18 - 16:08:06 0:04:19:06 0:03:59:51 6 18
7   USA 261 Gambit J 109 Brian Kiley 75.0 09/Jun/18 - 16:13:46 0:04:24:46 0:04:00:42 7 19
8   USA 60645 C’est Bon Beneteau Sense SD Carl Merz 78.0 09/Jun/18 - 16:31:02 0:04:42:02 0:04:18:43 8 20
9   USA 1 Incognito J 121 Joseph Brito DNC 30.0       10  
 
PHRF 3 - Navigator
1   USA 77287 Attractive Nuisance Olson 30 Jonathan Nye 105.0 09/Jun/18 - 13:30:56 0:01:34:56 0:01:24:17 1 1
2   USA 56 Spirit J 92S EC Helme 96.0 09/Jun/18 - 13:31:18 0:01:35:18 0:01:25:33 2 2
3   USA 42588 Crazy Uncle Tripp 37 Gordon Baird 100.0 09/Jun/18 - 13:32:31 0:01:36:31 0:01:26:22 3 3
4   USA 60430 Gallop Hanse 430 Dennis Ferreira 87.0 09/Jun/18 - 13:34:42 0:01:38:42 0:01:29:52 4 4
5   USA 51920 Elan Beneteau First 36.7 John Hammel 81.0 09/Jun/18 - 13:34:59 0:01:38:59 0:01:30:46 5 5
6   USA 269 Hot Streak J 80 Daniel Stone 118.0 09/Jun/18 - 13:39:24 0:01:43:24 0:01:31:25 6 6
7   100 Streaker Herreshoff 33 Halsey Herreshoff 93.0 09/Jun/18 - 13:37:20 0:01:41:20 0:01:31:54 7 7
8   USA 41893 Hawk Evelyn32-2 Barker & McVicker 103.0 09/Jun/18 - 13:38:32 0:01:42:32 0:01:32:05 8 8
9   USA 40057 Arigato C&C 41 Johnny Gieseke 93.0 09/Jun/18 - 13:41:00 0:01:45:00 0:01:35:34 9 10
10   USA 61500 Bird Gulfstar ED STEEDMAN DNF 156.0       11  
 
PHRF NS - Navigator
1 Doyle Sailmakers  USA 43932 Jazz Fish Freedom 35 Paul Koch, JR 145.0 09/Jun/18 - 13:44:02 0:01:48:02 0:01:33:19 1 9
2   USA 42700 Duck Soup C&C 40 Bill Clavin 107.0 09/Jun/18 - 13:42:26 0:01:46:26 0:01:35:34 2 11
3   USA 51244 Flying Cloud 11 Swan 44 Mk 2 Gordon McNabb 93.0 09/Jun/18 - 13:51:43 0:01:55:43 0:01:46:17 3 12
4   USA 13982 Expresso C&C 35 Mark II Jan Trousilek DNC 155.0       5  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
White Racing
IRC Division
IRC 4
1   USA 4206 Impetuous Swan 42 Paul Zabetakis 1.166 09/Jun/18 - 14:43:21 0:00:48:21 0:00:56:23 1 1
2   BER 1000 Nasty Medicine Corby 41 Stephen Sherwin 1.170 09/Jun/18 - 14:44:07 0:00:49:07 0:00:57:28 2 3
3   USA 50400 Entropy Tripp 41 Patricia Young 1.147 09/Jun/18 - 14:45:09 0:00:50:09 0:00:57:31 3 4
4   USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper 1.183 09/Jun/18 - 14:43:44 0:00:48:44 0:00:57:39 4 5
5   USA 4243 Blazer Swan 42 Christopher Culver 1.159 09/Jun/18 - 14:46:43 0:00:51:43 0:00:59:56 5 10
6   USA 70 Pendragon X-41 Quentin Thomas 1.125 09/Jun/18 - 14:50:58 0:00:55:58 0:01:02:58 6 15
7   USA 60909 Bravo J 111 Sedgwick Ward/Andrew Ward 1.109 09/Jun/18 - 14:52:12 0:00:57:12 0:01:03:26 7 16
8   USA 38007 Kurranulla Sydney 38 Stuart Jones 1.097 09/Jun/18 - 14:53:42 0:00:58:42 0:01:04:24 8 18
9   GBR 4669R Pata Negra Bermudian Sloop Timothy Redpath 1.165 09/Jun/18 - 14:51:17 0:00:56:17 0:01:05:34 9 19
 
IRC 5
1   USA 162 Leading Edge J 109 Tom Sutton 1.033 09/Jun/18 - 14:55:30 0:00:55:30 0:00:57:20 1 2
2   GBR 5598T Kenai J 44 Chris Lewis 1.091 09/Jun/18 - 14:53:16 0:00:53:16 0:00:58:07 2 6
3 Quantum Sails  USA 181 Hamburg J 109 Albrecht Goethe 1.019 09/Jun/18 - 14:58:16 0:00:58:16 0:00:59:22 3 7
4   USA 51 Rush J 109 Willard Sweetser 1.035 09/Jun/18 - 14:57:31 0:00:57:31 0:00:59:32 4 8
5   USA 197 Morning Glory-YCC J 109 Carl Olsson 1.015 09/Jun/18 - 14:59:00 0:00:59:00 0:00:59:53 5 9
6   USA 12282 Orion J 122 Paul Milo 1.092 09/Jun/18 - 14:54:59 0:00:54:59 0:01:00:03 6 11
7   NA11 Swift Navy 44 Paige Krumweide 1.019 09/Jun/18 - 14:59:19 0:00:59:19 0:01:00:27 7 12
8   USA 60003 Tarahumara J 122 Jack Gregg 1.085 09/Jun/18 - 14:56:10 0:00:56:10 0:01:00:56 8 13
9   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham 1.088 09/Jun/18 - 14:56:16 0:00:56:16 0:01:01:13 9 14
10   USA 52948 Dragon Swan 48 Hugh Balloch 1.076 09/Jun/18 - 14:58:57 0:00:58:57 0:01:03:26 10 17
11   NA23 Defiance Navy 44 Matthew Signorelli 1.059 09/Jun/18 - 15:03:00 0:01:03:00 0:01:06:43 11 20
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Yellow Racing
One Design Division
M32
1   USA 65 Extreme2 M32 Dan Cheresh       1
2   NED 69 Bliksem M32 Pieter Taselaar       2
3 1   1 ChinaOne.Ningbo M32 Craig Monk       3
4 6   USA 8209 Riptide Racing M32 Chris Poole       4
5   USA 32 Midtown Oyster Bar M32 Larry Phillips       5
6   USA 008 Ultimate Pressure V M32 Peter Denton       6
 

164th NYYC Annual Regatta
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 1

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Green Racing
One Design Division
12 Metre (Modern)
1   KA 10 Challenge 12 12 Metre Jack LeFort       1
2   US 33 Defender (M) 12 Metre Dennis Williams       2
3   US 30 Freedom 12 Metre Charles Robertson       3
4   US US26 Courageous 12 Metre Ralph Isham       4
 
 
12 Metre (Traditional)
1   21 American Eagle 12 Metre Eagle 2019 Syndicate       5
2   USA 19 Nefertiti (T) 12 Metre Jon Wullschleger       6
3   US 16 Columbia 12 Metre Anthony Chirco/ Kevin Hegarty       7
4   US17 Weatherly 12 Metre Jay Schachne       8
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2018