26th Annual Annapolis Leukemia Cup Regatta
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Annapolis Leukemia Cup - Division A Racing
One Design Division
J 30
1 Quantum Sails  USA 32766 Pogo J 30 Charles Lutz       1
2   USA 83060 Infectious Smile J 30 Tristan & Sheila Keen       2
3   USA 526 TOTALed MAYHEM J 30 Doug & Amy Stryker       3
4   USA 33504 Shamrock J 30 Bruce Irvin       4
5   USA 122 Blitz J 30 James McGinnis RET       6  
 
J 35
1   USA 42979 Abientot J 35 Roger Lant       1
2   USA 53408 Aunt Jean J 35 James Sagerholm / Jerry Christofel       2
3   USA 41870 T-Bone J 35 Bruce Artman       3
4   USA 40738 Maggie J 35 Jim McNeely       4
 
J 80
1   USA 286 Mango J 80 Ken Mangano       1
2   USA 739 Vayu J 80 David Andril       2
3   USA 11 ELEVEN J 80 Bert Carp       3
4   1322 Osprey J80 Charlie Buckley       4
5   CAN 1485 Nautical Symphony J 80 Thomas Vincent       5
6   USA 364 Lawyers Guns & $ J 80 Dan Shanahan       6
 
J 105
1   USA 113 J 105 John White       1
2   USA 300 Ctrl Alt Del J 105 Ben duPont       2
3   USA 159 Crescendo J 105 Angelo Guarino       3
4   USA 527 Firebrand J 105 Jon Slabaugh       4
5   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa       5
6   USA 220 Bat IV J 105 Andrew Kennedy       6
7   USA 498 Wind River J 105 Mark Elert       7
8   USA 407 Chessie J 105 John Kircher       8
9   USA 251 Breakaway J 105 Glenn Byus       9
10   USA 303 Helios J 105 Steve and Gregg Sunshine       10
11   USA 583 Calypso's Spell J 105 Jeff Jordan TLE       12  
 
PHRF_ToT Division
PHRF Spinnaker
1   USA 35 Mummbles Farr 30 Brad Kauffman 54.0 / 1.0762 02/Jun/18 - 12:10:10 0:01:00:10 0:01:04:45 1 1
2 North Sails  USA 34 Blockade Runner Farr 30 Bruce Bingman 54.0 / 1.0762 02/Jun/18 - 12:13:44 0:01:03:44 0:01:08:35 2 2
3   83350 Incommunicado Omega 36 Tracey / Polk 117.0 / 0.9745 02/Jun/18 - 12:29:31 0:01:19:31 0:01:17:29 3 3
4   36003 Bingo! New York 36 Brent & Caroline Allen 108.0 / 0.9878 02/Jun/18 - 12:32:26 0:01:22:26 0:01:21:26 4 4
5   USA 22 Delirium J 33 David McCullough 84.0 / 1.0252 02/Jun/18 - 12:35:05 0:01:25:05 0:01:27:14 5 5
6   63269 Just the Tip Olson 29 Brian Olson DNC 108.0 / 0.9878       7  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Annapolis Leukemia Cup - Division B Racing
One Design Division
Alerion Express 28
1   USA 160 Skimmer Alerion Express 28 Jack Detweiler       1
2   USA 429 Magic Alerion Express 28 Jonah Seiger       2
3   USA 316 Halcyon Alerion Express 28 Jason Goscha       3
4   USA 296 Escape Alerion Express 28 James Kizziar       4
 
Cal 25
1   USA 1657 Chicken Little Cal 25 Charlie Husar       1
2   USA 896 ZEPHYR Cal 25 David Hoyt       2
3   USA 681 Ronin Cal 25 John Wooldridge       3
4 North Sails  USA 460 Fahrvergnügen Cal 25 Steven Milby       4
5   USA 453 Emesis Cal 25 Carl Sink       5
 
Harbor 20
1   USA 325 Puffin Harbor 20 Bell Carty       1
2   319 Fuzzy Logic Harbor 20 Robert/Bill Dunsky/Sutton       2
3   USA 341 Bullfrog Harbor 20 Timothy Adelman       3
4   usa 132 Sheila Marie harbor 20 robert kehoe       4
5   213 Endurance Harbor 20 John Heintz       5
6   311 SKIMMER Harbor 20 Peter Trogdon       6
7   427 Brilliant Harbor 20 Kenneth Appleton       7
8   185 Pearl Harbor 20 Mark Kiefaber       8
9   344 Merlyn Harbor 20 David Leach       9
10 Ullman Sails  205 Elixir Harbor 20 Brian Wiersema       10
11   USA 321 Meadeor Harbor 20 Jim & Rachel Mead       11
12   332 Queen Ann(e) Harbor 20 Anne Harrington       12
13   USA 326 Yellow Jacket Harbor 20 Bulman Scholz Syndicate       13
14   97 h20 Harbor 20 Patrick Shannon       14
15   342 True Blue Harbor 20 robert kottler       15
16   162 Mofongo Harbor 20 John Stein       16
17   339 H20 Harbor 20 David Morrow DNC       21  
18   USA 270 A Train Harbor 20 Robert Reeves DNC       21  
19   323 Allegro Harbor 20 Ken Stevens DNC       21  
20   usa 418 SWifty Harbor 20 RICK WEAVER DNC       21  
 
Herreshoff 12.5
1   639 Emma Lou H12.5 Peter King       1
2   USA 522 Raven Herreshoff 12.5 William Museler       2
3   471 hubcap herreshoff 12 1/2 Cindy Weber DNC       4  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Annapolis Leukemia Cup - Division C Racing
One Design Division
PHRF N
1   USA 68120 Orion Hanse 371 Jon Opert       1
2   USA 93611 Caribbean Magic C&C Gary and Greg Schoolden       2
3   4010 Pandora J-24 Stephen Grimm       3
4   121 Atlas C&C 121 Peter Holden       4
5   usa 52465 pilot error C&C 110 ken huston       5
6   93187 Flagfest Pearson 31-2 WK DANIEL FLAGLER       6
7   93679 Jahazi Bavaria 38 David Dodson       7
8   93279 Vite sloop Paul Taylor       8
 
Leukemia Cruising Class
1   USA 93666 Kindred Spirit Beneteau 42 Robert Greve       1
2   USA 62405 Day Dream O'Day 25 Jack LaMay DNC       10  
3   43438 Ingenuity Ranger 28 Joe Lombardo DNC       10  
4   T 3400 Iza Vela Tartan 3400 Bob Arias DNC       10  
5 Quantum Sails  105 Sail Away Sabre 402 George Hollendursky DNC       10  
6   1260 Makai Seawind 1260 Catamaran Robert Hunter DNC       10  
7   000000 Muy Vale Catalina 36 Nicholas Abramczyk DNF       10  
8   34 Surprise Tartan 34C Rich Inman DNF       10  
9   H54 Sirius Hylas 54 Jeffrey Sherwood DNF       10  
 
CRCA - ORR
1   USA 60161 Flashpoint J 100 Dan Leonard       1
2   USA 9 Cloud Nine Catalina 275 S Paul Kaladas       2
3 Doyle Sailmakers  USA 5619 Odette Hylas 56 Jasen Adams       3
4   USA 61473 Celerity Beneteau 473 Rick Lober DNC       6  
5   USA 60498 Curlew Valiant David Densmore RET       6  
 
ToT Division
Multihull B
1   M583 Narrow Escape Dragonfly 25 Sport Ben Corson 0.867 02/Jun/18 - 13:46:54 0:02:01:54 0:01:45:41 1 1
2   USA 83 Triple Point Corsair 28R Charles Rush DNC 0.964       4  
3   USA 1055 Endurance Catamaran JEFFREY SHORT DNF 0.687       4  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Annapolis Leukemia Cup - Herring Bay Racing
PHRF_ToT Division
PHRF - Non-Spinnaker
1   USA J100 Amara J 100 Michel Jichlinski DNC 105.0 / 0.9924       5  
2   110 Cantata Beneteau 35s5 Mark Burrows DNF 132.0 / 0.9531       5  
3   USA 93245 Nauti-Paws O'Day 35 William Kruse DNF 186.0 / 0.8832       5  
4   32508 Endeavor Pearson 37 Stephen Howard DNF 117.0 / 0.9745       5  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2018