2018 Newport Regatta
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division 1 Racing
One Design Division
J 70
1   USA 49 Relative Obscurity J 70 Peter Duncan       1
2   USA 2 USA 2 J 70 Timothy Healy       2
3   USA 340 Rimette J 70 John Brim       3
4   USA 1324 HOSS J 70 Glenn Darden       4
5   USA 494 Rosebud J 70 Pamela Rose       5
6   USA 187 Catapult J 70 Joel Ronning       6
7   USA 501 Button Fly J 70 Andrew/Melissa Fisher       7
8   USA 246 Hydra J 70 Martin Kullman       8
9   USA 96 Savasana J 70 Brian Keane       9
10 Doyle Sailmakers  USA 1310 Africa J 70 Jud Smith       10
11   USA 40 40 J 70 Travis Odenbach       11
12   USA 26 Midlife Crisis J 70 Bruce Golison       12
13   USA 45 Wild Child J 70 Henry Filter       13
14   USA 220 Phoenix J 70 Peter Firey       14
15   USA 456 Boom Shakalaka J70 Andrew Sheerin       15
16 North Sails  USA 34 Perseverance J 70 Bennet Greenwald       16
17   CHI 1038 El Sindicato J 70 Alejandro Perez       17
18   USA 311 Sparkle J 70 Hannah Swett       18
19   USA 695 Polar J 70 Doug Clark       19
20   USA 600 Airplane! J 70 John Evans       20
21   USA 95 MUSE J/70 Joe Bardenheier Heather Gregg       21
22   USA 852 Two Feathers J 70 Mark Masur       22
23   USA 1104 Bad Brothers & a very bad sister J 70 Robert Rizika       23
24   USA 373 Lucky J 70 Christopher Murray       24
25   USA 92 White Rhino Racing White Rhino Racing       25
26   USA 341 Old School J70 Brandon Flack DNC       28  
 
Etchells
1   1454 Tiburon Etchells Mark Watson       1
2   USA 1394 American Baby Etchells George Francisco       2
3 10   USA 1105 Chemical Imbalance Etchells Robert Hitchcock       3
4   USA 1060 US Youth Team Red Etchells Connor Needham       4
5 51   CAN 1451 Blackadder II Etchells Andrew Cumming       5
6   1094 1094 Etchells Dawson & Ben Hodgson       6
7   USA 1201 Strong II Etchells Sean Cornell       7
8   USA 979 KGB Etchells Senet Bischoff       8
9   USA 1414 skanky gene etchells jay cross UFD       11  
10   USA 1228 Terrapin Etchells Stephen Benjamin UFD       11  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division 2 Racing
One Design Division
C&C 30
1   USA 30020 Stark Raving Mad VIII C&C 30 One Design James Madden       1
2   USA 30003 City Girl C&C 30 One Design Mark Bremer       2
3   USA 30007 USA 30007 C&C 30 One Design Peter McClennen       3
4   USA 30016 Just A Friend C&C 30 One Design Clayton Deutsch       4
5   USA 0000 Blazer II C&C 30 Christopher Culver DNC       6  
 
Melges 20
1   USA 305 Midnight Sun Melges 20 Alexis Michas       1
2   212 Quick Opportunity Melges 20 MudRatz Inc       2
3 228 Quantum Sails  USA 228 Midnight Blue Melges 20 Jason Michas       3
4   USA 170 Atlantic Yacht Rigging Melges 20 Mike Floyd DNC       6  
5 76   USA 7676 Kuai Melges 20 Daniel Thielman DNC       6  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division 3 Racing
One Design Division
F 18
1   21 Hobie 21 F18 Joseph Valante       1
2   1719 Nacra MkII F18 Sandra Tartaglino       2
3   USA 94 Capricorn F18 - AHPC John Giuliano       3
4   USA 286 No Worries F18 Skip Whyte       4
5   1864 Whale Rock Racing F18 Chris Bulger       5
6   USA 162 Ingwe C2 Ian Ray DNC       9  
7   ITA 77 Sponsor Us F18 C2 Michael Easton DNS       9  
8   121 Tall guy express F18 Chris Titcomb DNS       9  
 
5O5
1   8939 8939 505 Clark Hayes       1
2   8853 505 505 Michael Komar       2
3   USA 8930 8930 505 Duane Delfosse       3
4   USA 9005 Katiebear 505 Thomas Kivney       4
5   USA 8018 Marini 505 Sol Marini       5
6   USA 9183 No Retreat 505 Michael Breton       6
7   8265 8265 5o5 Luke Ingalls DNF       10  
8   GBR 8708 GBR 8708 505 Ben Greenfield DNF       10  
9   8081 8081 505 Mark Linker DNS       10  
 
VX One
1 175   USA 175 Calvin Ball VX One Jeff Eiber       1
2 122 Quantum Sails  USA 122 Dragon VX One Nick Woviotis       2
3   USA 178 FJ VX One Sandra Askew       3
4 167   USA 167 Blue Lobster VX One Ian Maccini       4
5   USA 103 Sea Wench IV VX one Dylan Vogel       5
6 216 North Sails  USA 216 The SeaBin Project VX One Paul Murphy Geordie Shaver       6
7 159   USA 159 iZula VX-One Kenneth Smith       7
8   USA 240 Blue2 VX ONE Robert Maccini       8
9 171   171 The Wagon VX One Charles Brown DNF       10  
 
Hereshoff S Class
1   8 Osprey Herreshoff S Class Michael McCaffrey       1
2   USA 51 Aquila Herreshoff S Class Geoffrey Davis       2
3   57 Squaw Herreshoff S Class Angus Davis       3
4   2 Lady Luck Herreshoff S Class Nicholas Sollecito       4
5   27 Mischief Herreshoff S Class walter bopp       5
6   30 Vindex Herreshoff S Class Paul Del Nero       6
7   7 Firefly Herreshoff S Class Alan Silken       7
8   USA 3 Whistler Schuyler Boylan       8
9   5 Surprise Herreshoff S Class Fred Roy       9
10   24 Swallow Herreshoff S Class Andrew McClatchy       10
11   15 Shona Herreshoff S Class Robert Hutchinson       11
12   4 Stallion Herreshoff S Class Donald Toffias       12
13   66 Lucky Pierre Herreshoff S Class Brian Lemmon       13
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division 4 Racing
One Design Division
Laser
1   212128 Fluffy Laser Peter Shope       1
2   USA 208410 Swab Gooblats Laser Richard Gordon       2
3   207218 Friend of the Devil Laser Steven Kirkpatrick       3
4   USA 199544 Dirty Bird II Laser Gage Schoenherr       4
5   199156 199156 Laser Brian Fisher       5
6   USA 194189 N/A Laser Gabriel Hannon       6
7   198158 Laser Jack Fisher       7
8   187436 Same as it ever was Laser Philip King       8
9   212122 Cartel Laser Kurt Edwards       9
10   USA 173229 199185 Laser Dmitriy Ovren       10
11   209390 N/A Laser Joseph Coyne       11
12   USA 166877 166877 Laser Aidan Brown       12
13   USA 124697 124697 Laser Full Evan Boyd       13
14   188097 Mojo Laser Aaron MacQueen DNC       23  
15   157957 NA Laser Dave Reed DNC       23  
16   USA N/A n/a Laser River Iannaccone DNC       23  
17   USA 197052 Laser Laser Chris Bollengier DNC       23  
18   usa 191525 Laser Laser Melissa Taylor DNC       23  
19   207177 Yup Laser Cj Macs DNC       23  
20   207177 Yup Laser Cj Macs DNC       23  
21   USA 182787 Crap Happened Laser Scott Pakenham DNC       23  
22   185497 Has Ben Laser 1 Benjamin Richardson OCS       23  
 
2.4mR
1   USA 142 none (Para) 2.4mR Charles Rosenfield       1
2   USA 175 Magic Bus 2.4mR Theodore Green       2
3   USA 11 Slackometer 2.4mR Tim Ripley       3
4   USA 118 Charter 3 2.4 Meter Maureen McKinnon DNC       5  
 
RS Aero
1   2210 None RS Aero Marc Jacobi       1
2   USA 1987 Satisfaction RS Aero Jim Myers       2
3   1982 Bombay girl Aero Madhavan Thirumalai       3
4   Usa 2121 Non RS Aero Benjamin Chafee       4
5   1421 1421 RS Aero Christopher Stow       5
6   USA 1422 RS Aero RS Aero Eric Aker       6
7   USA 2209 n/a RS aero Quentin Chafee       7
8   USA 2249 Wakinyan RS Aero Andrew McConnell       8
9   2507 Aerobian RS Aero Derek Stow       9
10   1041 Umami RS Aero Tim Desmond DNC       13  
11   1042 1042 RS Aero William H. Shaw DNC       13  
12   Tbd RS Aero RS Aero Kieran Sweeney DNC       13  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division 5 Racing
One Design Division
M32
1   USA 008 Ultimate Pressure V M32 Peter Denton       1
2   USA 32 Mid Town Oyster Bar M32 Larry Phillips       2
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019