2012 American Yacht Club Fall Regatta
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

East Course IRC IRC 1 Div 1 22/Sep/2012 11:05 AM 5.9 NM  
East Course One Design Swan 42 Div 2 22/Sep/2012 11:10 AM 5.9 NM  
East Course IRC IRC 3 Div 3 22/Sep/2012 11:15 AM 5.9 NM  
East Course PHRF PHRF X Div 4 22/Sep/2012 11:15 AM 5.9 NM  
East Course One Design J 44 Div 5 22/Sep/2012 11:20 AM 5.9 NM  

South Course PHRF PHRF 1 Div 1 22/Sep/2012 11:00 AM 5.4 NM  
South Course One Design J 109 Div 2 22/Sep/2012 11:05 AM 5.4 NM  
South Course One Design J 105 Div 3 22/Sep/2012 11:10 AM 5.4 NM  
South Course PHRF PHRF 4 Div 4 22/Sep/2012 11:15 AM 5.4 NM  
South Course One Design J 80 Div 5 22/Sep/2012 11:20 AM 5.4 NM  
South Course PHRF Classic Yachts Div 6 23/Sep/2012 11:34 AM 14.8 NM  



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
East Course Racing
IRC Division
IRC 1 Div 1
1   USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper 1.182 22/Sep/12 - 12:01:58 0:00:56:58 0:01:07:20 1 8
2   USA 1253 Catapult Ker 40 Marc Glimcher 1.194 22/Sep/12 - 12:01:51 0:00:56:51 0:01:07:52 2 9
3   USA 52875 Oakcliff Ker 11.5 Ker Oakcliff Sailing 1.165 22/Sep/12 - 12:03:22 0:00:58:22 0:01:07:59 3 10
4   USA 16 Better Than... Swan 42 Gosia Rojek 1.168 22/Sep/12 - 12:03:29 0:00:58:29 0:01:08:18 4 11
5   USA 51695 Oakcliff Sailing Farr 40-1 Farr 40 Oakcliff Sailing 1.181 22/Sep/12 - 12:03:14 0:00:58:14 0:01:08:46 5 12
6   USA 62157 Xcelsior Sloop Todd LaBaugh 1.167 22/Sep/12 - 12:04:21 0:00:59:21 0:01:09:15 6 13
7   USA 51990 Oakcliff Sailing Farr 40-2 Farr 40 Oakcliff Sailing 1.181 22/Sep/12 - 12:05:06 0:01:00:06 0:01:10:58 7 14
8   USA 50069 Oakcliff Sailing Ker 50 Ker 50 Oakcliff Sailing 1.261 22/Sep/12 - 12:02:49 0:00:57:49 0:01:12:54 8 16
9   USA 1201 After Midnight CTM 41 Paul Jeka DNC 1.211       10  
 
IRC 3 Div 3
1   USA 12204 Christopher Dragon J 122 Andrew Weiss 1.088 22/Sep/12 - 12:12:09 0:00:57:09 0:01:02:10 1 1
2   USA 12241 Wings J 122 Mike Bruno / Tom Boyle / Jim Callahan 1.093 22/Sep/12 - 12:13:39 0:00:58:39 0:01:04:06 2 2
3   USA 61220 Patriot J 122 Stephen Furnary 1.091 22/Sep/12 - 12:14:06 0:00:59:06 0:01:04:28 3 3
4   USA 52833 CABADY Corby 33 Randall Baldwin 1.047 22/Sep/12 - 12:17:52 0:01:02:52 0:01:05:49 4 4
5   USA 39505 Talisman Farr 395 John Bailey 1.104 22/Sep/12 - 12:15:19 0:01:00:19 0:01:06:35 5 5
6   USA 52545 Antidote J 133 Ronald Richman 1.128 22/Sep/12 - 12:14:18 0:00:59:18 0:01:06:53 6 6
7   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 1.105 22/Sep/12 - 12:15:38 0:01:00:38 0:01:06:59 7 7
8   USA 52835 Georgetown III J 122 George Marks 1.093 22/Sep/12 - 12:20:09 0:01:05:09 0:01:11:12 8 15
9   USA 51169 Crazy Horse Comp Frers 45 Rob Crafa 1.100 22/Sep/12 - 12:21:45 0:01:06:45 0:01:13:25 9 17
 
One Design Division
Swan 42 Div 2
1   USA 4214 Daring Swan 42 John Hele       1
2   USA 4243 Blazer Swan 42 Christopher Culver       2
3   USA 4204 Mutiny Swan 42 Gibb Kane / Drew Shea       3
4   USA 4224 Barleycorn Swan 42 Brendan Brownyard       4
5   USA 4208 Bandit Swan 42 Andrew Fisher       5
6   USA 4210 Quintessence Swan 42 Roger Widmann       6
7   USA 4217 Orbit Swan 42 USMMA Bergin-Pugh       7
8   USA 4206 Impetuous Swan 42 Paul Zabetakis DNC       9  
 
J 44 Div 5
1   USA 49 Gold Digger J 44 James D. Bishop       1
2   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham       2
3   USA 42880 Challenge IV J 44 Jeffrey Willis       3
4   USA 43600 Vamp J 44 Leonard Sitar / A. J. Evans       4
5   USA 43787 Resolute J 44 Don and Rick Rave       5
6   USA 44007 Beagle J 44 Philip Gutin       6
7   USA 42324 Glory J 44 Jack Neades       7
8   USA 42844 Charlie V J 44 Norman Schulman DNC       10  
9   USA 42739 Katana J 44 William Mooney DNC       10  
 
PHRF Division
PHRF X Div 4
1   USA 26 Andiamo J 111 Paul Strauch 39.0 22/Sep/12 - 12:15:16 0:01:00:16 0:00:56:25 1 1
2   USA 60909 Bravo J 111 Sedgwick Ward 36.0 22/Sep/12 - 12:15:40 0:01:00:40 0:00:57:07 2 2
3   USA 1131 Soulmates Custom Martin 40 Adam Loory 30.0 22/Sep/12 - 12:15:31 0:01:00:31 0:00:57:33 3 3
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
South Course Racing
One Design Division
J 109 Div 2
1   USA 93272 Reliant J 109 Matthew Baker       1
2   USA 148 Blue Sky J 109 John Pearson       2
3   USA 369 Skoot J 109 Jim Vos       3
4   USA 273 Strategery J 109 Jack Forehand       4
5   USA 360 Big Boat J 109 William Rogers       5
6   USA 267 Nordlys J 109 Bob Schwartz         6
7   HKG 2101 Apsara J 109 Mike Sleightholme       7
8   USA 250 Melody J 109 Alan Tannous DNC       9  
 
J 105 Div 3
1   USA 170 Conundrum J 105 Harald Edegran / Jeremy Henderson       1
2   USA 59 Gumption3 J 105 Kevin Grainger       2
3   USA 50 Eclipse J 105 Damian Emery       3
4   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin       4
5   USA 324 Kincsem J 105 Joerg Esdorn / Duncan Hennes       5
6   USA 51245 Bottle Rocket J 105 Glenn Marck       6
7   USA 64 Revelation J 105 George and Alex Wilbanks       7
8   USA 389 Morning Glory J 105 Carl Olsson       8
9   USA 488 Shakedown J 105 Jordan Mindich       9
10   USA 323 Stratos J 105 Marcus Wunderlich       10
11   USA 448 Cush J 105 Gardner Horan       11
12   USA 418 Ghost Dog J 105 Rick Swann / Scott Willard       12
13   USA 630 Planet Claire J 105 John Koten       13
14   USA 146 JoySea J 105 Nathan Boylan       14
15   USA 656 CIRCE J 105 Mark van Schalkwyk       15
16   USA 92 JADED J 105 Peter Rugg       16
17   USA 567 Bad Medicine J 105 Trevor Roach       17
18   USA 489 SunnysideUp J 105 John Maltz       18
19   USA 50872 EnGarde J 105 Charlie Cannam       19
20   USA 680 Synergy J 105 David Spence       20
21   USA 626 Fairhope J 105 Gareth Gaston       21
 
J 80 Div 5
1   USA 1313 Courageous J 80 Gary Panariello       1
2   USA 1482 Merlin J 80 David Wenstrup       2
3   USA 296 Rosie J 80 Gary Corwin       3
4   USA 0000 MittSea J 80 Michael Beers       4
5   USA 1002 Juggernaut J 80 Mike Zupon       5
6   USA 294 Frivolous J 80 Daniel Goldberg DNS       7  
 
PHRF Division
PHRF 1 Div 1
1   USA 69 Breakaway Beneteau First 36.7 Richie Palmer 84.0 22/Sep/12 - 11:58:53 0:00:58:53 0:00:51:19 1 2
2   USA 52134 Whirlwind Beneteau First 36.7 William Purdy 84.0 22/Sep/12 - 11:59:23 0:00:59:23 0:00:51:49 2 4
3   USA 230 Resolute Beneteau First 36.7 Junius Brown 84.0 22/Sep/12 - 11:59:37 0:00:59:37 0:00:52:03 3 5
4   USA 4444 Surface Tension Beneteau First 36.7 Lou Melillo 84.0 22/Sep/12 - 11:59:52 0:00:59:52 0:00:52:18 4 6
5   USA 14092 Breakaway Tripp 37 David Otterbein 84.0 22/Sep/12 - 11:59:58 0:00:59:58 0:00:52:24 5 7
6   USA 43827 Patience Tripp 33 Richard Royce 90.0 22/Sep/12 - 12:00:32 0:01:00:32 0:00:52:26 6 8
7   USA 41810 Deviation Soverel 33 Iris Vogel 90.0 22/Sep/12 - 12:01:01 0:01:01:01 0:00:52:54 7 9
8   USA 33612 Forza Frers F3 Tony Tertiropoulos 96.0 22/Sep/12 - 12:04:11 0:01:04:11 0:00:55:32 8 12
9   USA 63021 SANTANA Soverel 33 USMMA Meyer 90.0 22/Sep/12 - 12:09:11 0:01:09:11 0:01:01:04 9 13
10   USA 40320 Scorpion Evelyn 32-2 Lawrence Hennessy DNC 99.0       11  
 
PHRF 4 Div 4
1   USA 283 Hustler J 29 MHOB John and Tony Esposito 111.0 22/Sep/12 - 12:12:37 0:00:57:37 0:00:47:37 1 1
2   USA 222 Eagle X-332 Ernie Bivona 111.0 22/Sep/12 - 12:16:39 0:01:01:39 0:00:51:39 2 3
3   USA 83158 Hound Dog J 92 Christian Uecker 111.0 22/Sep/12 - 12:18:14 0:01:03:14 0:00:53:14 3 10
4   USA 11 Unnamed J 70 Kerry Klingler Rick Lyall 111.0 22/Sep/12 - 12:19:06 0:01:04:06 0:00:54:06 4 11
5   USA 53448 Katoendra J 29 Thijs Hovers DNC 114.0       8  
6   USA 61 Sugar Daddy J 70 Mark Ploch DNC 111.0       8  
7   USA 52551 Wild Goose II Jeanneau Sun Odyssey Dan Walsh DNC 105.0       8  
 
Classic Yachts Div 6
1   USA W.37/US-1 Race Horse W.37 David Martin 114.0 23/Sep/12 - 14:05:23 0:02:31:23 0:02:03:15 1 14
2   USA D20 Wizard Buzzards Bay 25 Scott Clark 227.0 23/Sep/12 - 14:37:13 0:03:03:13 0:02:07:13 2 15
3   USA 1937 Golden-Eye Rhodes (wood Boat) Michael Emmert 167.0 23/Sep/12 - 14:26:02 0:02:52:02 0:02:10:50 3 16
4   Q 10 Nor'easter Alden Q-Class Ted & Shelia Graves 125.0 23/Sep/12 - 14:19:15 0:02:45:15 0:02:14:24 4 17
5   USA NY-9 Salty NY-32 A. Kirke Bartley 128.0 23/Sep/12 - 14:20:25 0:02:46:25 0:02:14:50 5 18
6   USA P-22 Bernice P-Class Yawl Pamela and Alex Dubitsky 97.0 23/Sep/12 - 14:19:07 0:02:45:07 0:02:21:11 6 19
7   USA 18 Angelita 8 Metre Skelsey / Croll 127.0 23/Sep/12 - 14:34:20 0:03:00:20 0:02:29:00 7 20
8   USA 197 Natanya Friendship Sloop Joseph Hliva TLE 208.0   9  
9   USA Mollyrose Catboat Peter Arguimbau DNF 232.0       10  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022