2019 Grenada Sailing Week
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   
  Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Grenada Sailing Week Racing
CSA Division
CSA - Racing
1   GRN 2007 Nickatime Caribbean 33 Jason Fletcher 0.960 (Asy) 28/Jan/19 - 10:52:42 0:00:52:42 0:00:50:36 1 1
2   ANU 911882 TAZ RP 37 Bernard Evan-Wong 1.002 (Asy) 28/Jan/19 - 10:53:33 0:00:53:33 0:00:53:39 2 2
3 North Sails  ANT 104 Liquid J 122 Pamala Baldwin 0.955 (Asy) 28/Jan/19 - 10:56:12 0:00:56:12 0:00:53:40 3 3
4   GRN 2005 Category 5 Hobie 33 Mod Richard Szyjan 0.919 (Asy) 28/Jan/19 - 10:59:06 0:00:59:06 0:00:54:19 4 4
5   CAN 8 Touch2Play Racing Reflex 38 Rob Butler 0.939 (Asy) 28/Jan/19 - 10:58:35 0:00:58:35 0:00:55:01 4.5 5
6   USA 40 Dogsmile J 105 Jonathan Totten 0.889 (Asy) 28/Jan/19 - 11:03:56 0:01:03:56 0:00:56:50 6 7
7   FRA 972 Perseverare Diabolicum Farr 40 Jean Michel Figueres 1.024 (Spin) 28/Jan/19 - 10:55:36 0:00:55:36 0:00:56:56 7 8
8   GBR1376R Optimus Prime Beneteau First 40 Yuri Fadeev 0.943 (Spin) 28/Jan/19 - 11:07:59 0:01:07:59 0:01:04:06 8 12
9   ANT 6849 Spirit of Juno Farr 65 Peter Anthony 1.085 (Asy) 28/Jan/19 - 11:04:35 0:01:04:35 0:01:10:04 9 14
10   101 Colombre XL Class 40 Charles-Louis Mourruau DNS 1.054 (Asy)       14  
11   FRA 35960 Credit Mutuel - SGS Sunfast 3200 Claude Granel RET 0.874 (Both)       14  
12   FRA 51 La Morrigane Surprise Jean-François Terrien RET 0.815 (Spin)       14  
13   2505 Gaya Xtreme 25 Barbara Pyle RET 0.889 (Asy)       14  
 
CSA - Racer/Cruiser
1   TRI 547 Jaguar Frers 43 Peter Morris 0.928 (Spin) 28/Jan/19 - 11:06:13 0:01:01:13 0:00:56:49 1 6
2   USA 41918 Bluefin Beneteau 456 Curtis Farley 0.869 (Jib) 28/Jan/19 - 11:10:55 0:01:05:55 0:00:57:17 2 9
3   GRN 2006 Julie Rule Elan 37 Peter Evans 0.871 (Both) 28/Jan/19 - 11:11:24 0:01:06:24 0:00:57:50 3 10
4   TRI 20 C-MOS Soverel 42 Norman Da Costa 0.913 (Spin) 28/Jan/19 - 11:08:44 0:01:03:44 0:00:58:11 4 11
5   Nanuk Jeanneau 57 Patrick Festing-Smith 0.960 (Jib) 28/Jan/19 - 11:14:52 0:01:09:52 0:01:07:04 5 13
6   000 Defiance Sunsail 41 Dale Smirl DNF 0.854 (Jib)       10  
7   SWE 450 Emily of Cowes Elan 450 Richard Oswald DSQ 0.943 (Asy) 28/Jan/19 - 11:04:28 0:00:59:28 0:00:56:12 10  
8 OneSails Sailmakers  SUI 4777 Kali Beneteau First 47.7 Benedikt Clauberg RET 0.942 (Spin)       10  
9   GBR 1321L Escapado First 40.7 Germaine Williams RET 0.915 (Spin)       10  
 
Classics
1   GDN M3 Galatea Classic Yawl Judd Tinius 0.925 (Spin) 28/Jan/19 - 11:47:47 0:01:37:47 0:01:30:27 1 15
2 Other  551 Mah Jong Yawl Alex Goldhill RDG 0.851 (Spin) 28/Jan/19 - 12:17:38 0:02:07:38 0:01:48:37 1.75 31
3   Shangri La Morgan 41 Outisland Sloop Jonathan Gittens 0.765 (Jib) 28/Jan/19 - 12:10:39 0:02:00:39 0:01:32:18 2 16
4   17 The Blue Peter Alfred Mylne 65 Mathew Barker 0.927 (Jib) 28/Jan/19 - 11:54:10 0:01:44:10 0:01:36:34 3 17
5   58 Arrluuk Herreshoff Bounty Ketch Steve Frary 0.880 (Jib) 28/Jan/19 - 12:03:59 0:01:53:59 0:01:40:18 4 18
6   Free Spirit Luders 27 Jerry Stewart 0.802 (J/P) 28/Jan/19 - 12:15:53 0:02:05:53 0:01:40:58 5 19
7   GND 1 Savvy Petite Martinique Danny Donelan 0.812 (Jib) 28/Jan/19 - 12:16:45 0:02:06:45 0:01:42:55 6 20
8   GRN 1 Free In St Barths Carriacou Sloop Cal Enoe 0.832 (Asy) 28/Jan/19 - 12:15:14 0:02:05:14 0:01:44:12 7 21
9   1 Zemi Carriacou Sloop Angus Biffin 0.825 (Spin) 28/Jan/19 - 12:17:38 0:02:07:38 0:01:45:18 8 22
 
  Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Grenada Sailing Week - J 24 Racing
One Design Division
J 24
1   LCA 2227 Attitude J 24 Fredric Sweeney       1
2   TRI 3145 Hawkeye J 24 Stephen Bushe       2
3   GRN 4167 Die Hard J 24 Robbie Yearwood       3
4   BAR 3915 Fadeaway J 24 Gus Reader       4
5   TRI 2343 Frigate J 24 Richard Amerling       5
6   BAR 2801 Shakin' OBTW J 24 Kevin Banfield         6
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019