165th NYYC Annual Regatta
Final Results Race 1

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Racing
IRC Division
IRC 1
1 17 North Sails  IVB 1997 Beau Geste IRC 52 Karl Kwok 1.418 15/Jun/19 - 11:55:13 0:00:50:13 0:01:11:12 1 8
2   USA 55052 FOX IRC 52 Victor Wild 1.416 15/Jun/19 - 11:56:22 0:00:51:22 0:01:12:44 2 9
3   GBR 11152N Gladiator TP52 Tony Langley 1.415 15/Jun/19 - 11:57:07 0:00:52:07 0:01:13:45 3 10
4   MON 888 Fling 16 Botin 56 Irvine Laidlaw 1.469 15/Jun/19 - 11:56:06 0:00:51:06 0:01:15:04 4 12
 
IRC 2
1   USA 4415 Interlodge IV Botin 44 Austin and Gwen Fragomen 1.314 15/Jun/19 - 12:07:08 0:00:57:08 0:01:15:04 1 11
2   USA 2600 Siren RP 56 William Hubbard 1.341 15/Jun/19 - 12:06:41 0:00:56:41 0:01:16:01 2 13
3   USA 60206 Dream Crusher Kernan 47 Devin McGranahan 1.329 15/Jun/19 - 12:08:26 0:00:58:26 0:01:17:39 3 14
4   USA 61136 Tschuss Ker 40+ christian Zugel 1.273 15/Jun/19 - 12:11:16 0:01:01:16 0:01:18:00 4 15
5   USA 1201 After Midnight CTM41 Paul Jeka 1.219 15/Jun/19 - 12:15:06 0:01:05:06 0:01:19:21 5 16
6   USA 52643 Settler NEB Tripp 43 Thomas Rich 1.217 15/Jun/19 - 12:15:41 0:01:05:41 0:01:19:56 6 17
7   USA 39 Christopher Dragon Ker 40+ Andrew & Linda Weiss 1.265 15/Jun/19 - 12:13:21 0:01:03:21 0:01:20:08 7 18
8   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Custom Scott Weisman 1.314 15/Jun/19 - 12:11:08 0:01:01:08 0:01:20:20 8 19
9   NZL 8008 Rikki R/P 42 Bruce Chafee 1.224 15/Jun/19 - 12:15:48 0:01:05:48 0:01:20:32 9 20
10   USA usa 103 Baby B. Dunning 42 Jim Grundy 1.275 15/Jun/19 - 12:13:58 0:01:03:58 0:01:21:33 10 21
 
IRC 4
1   USA 52939 Teamwork J 122 Team Syndicate 1.086 15/Jun/19 - 12:06:23 0:00:51:23 0:00:55:48 1 1
2   USA 30 Wicked 2.0 J 111 Douglas Curtiss 1.104 15/Jun/19 - 12:06:20 0:00:51:20 0:00:56:40 2 2
3   USA 60003 Tarahumara J 122 Jack Gregg 1.084 15/Jun/19 - 12:07:27 0:00:52:27 0:00:56:51 3 3
4   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham 1.092 15/Jun/19 - 12:07:11 0:00:52:11 0:00:56:59 4 4
5   USA 42324 Coast Guard - Glory J/44 US Coast Guard Academy 1.090 15/Jun/19 - 12:08:33 0:00:53:33 0:00:58:22 5 5
6   USA 12282 Orion J 122 Paul Milo 1.089 15/Jun/19 - 12:08:40 0:00:53:40 0:00:58:27 6 6
7   USA 60909 Bravo J 111 Andrew Ward/Sedgwick Ward 1.099 15/Jun/19 - 12:09:37 0:00:54:37 0:01:00:01 7 7
 
One Design Division
J109
1   USA 197 Morning Glory J 109 Carl Olsson       1
2   USA 72 Gut Feeling J 109 Ted Herlihy       2
3 Quantum Sails  USA 51 Rush J 109 commmerce2@sweetsers.com Sweetser       3
4 Quantum Sails  USA 46 Gambit J 109 Brian Kiley       4
5 North Sails  USA 203 URSA J 109 Brooke Mastrorio       5
6   USA 162 Leading Edge J 109 Tom Sutton       6
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Green Racing
CRF MkII Division
Classics 1
1   X/9 Santana S&S 55 Wendy Schmidt 32.2 / 75 15/Jun/19 - 11:54:21 0:00:39:21 0:00:34:52 1 4
2   16 Dorade S&S 52 Matt Brooks 31.5 / 79 15/Jun/19 - 11:54:45 0:00:39:45 0:00:35:01 2 6
3   USA 50 Sonny S&S 53 Craig Venter 32.1 / 75 15/Jun/19 - 11:54:47 0:00:39:47 0:00:35:18 3 8
4   USA 18 Angelita 8 Metre Skelsey / Croll 27.6 / 105 15/Jun/19 - 11:58:32 0:00:43:32 0:00:37:15 4 9
5   US-1 Wild Horses W.76 Donald Tofias 50.8 / -3 15/Jun/19 - 11:54:46 0:00:39:46 0:00:39:57 5 10
 
Classics 2
1   US 55 Lucie 6 Metre Craig Healy 21.9 / 156 15/Jun/19 - 12:02:31 0:00:42:31 0:00:33:11 1 1
2   24-7 Leaf Luders 24 Chris Bouzaid 21.7 / 158 15/Jun/19 - 12:02:39 0:00:42:39 0:00:33:12 2 2
3   R 3 Ruweida V R Class Joseph Huber 23.6 / 139 15/Jun/19 - 12:02:24 0:00:42:24 0:00:34:05 3 3
4   R 40 Gamecock R Class Peter McClennen 22.6 / 148 15/Jun/19 - 12:03:52 0:00:43:52 0:00:35:01 4 5
5   L 2 Belle Luders 24 Joe Loughborough 22.8 / 147 15/Jun/19 - 12:04:01 0:00:44:01 0:00:35:13 5 7
6   US 53 Cherokee 6 Metre Jerry Goldlust 22.9 / 145 15/Jun/19 - 12:13:12 0:00:53:12 0:00:44:31 6 11
7   USA 52 Alana 6mR Thomas Rodes RET 23.4 / 141       9  
8   14 Syce 6 Metre Bob & Farley Towse RET 20.7 / 169       9  
 
One Design Division
S Class
1   57 Squaw Herreshoff S Class Matt Hayes       1
2   8 Osprey Herreshoff S Class Michael McCaffrey       2
3   6 Vela Herreshoff S Class Christian Teichmann       3
4   USA 51 Aquila Herreshoff S Class Geoffrey Davis       4
5   27 Mischief Herreshoff S Class Walter Bopp       5
6   2 Lady Luck Herreshoff S Class Nicholas Sollecito       6
7   7 Firefly Herreshoff S Class Cory Silken       7
8   5 Surprise Herreshoff S Class Fred Roy       8
9   15 Shona Herreshoff S Class Robert Hutchinson       9
10   S-4 Stallion Herreshoff S Class Donald Tofias DNC       11  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Red Racing
PHRF Division
PHRF 1
1   GRE 55 Irie 2 Kerr 55 Brian Cunha -63.0 15/Jun/19 - 12:34:54 0:01:29:54 0:01:41:56 1 23
2   USA 55655 Simon Says Andrews 70 Lorenzo Vascotto DNC -75.0       4  
3 North Sails  USA 50015 Jambi Bermuda 50 John Levinson DNC -31.0       4  
 
PHRF 2
1   USA 52920 Dunder J 122 John Thouron 36.0 16/Jun/19 - 13:05:04 0:02:00:04 0:01:51:58 1 24
2   USA 51233 Vamoose J 120 Bob Manchester 45.0 16/Jun/19 - 13:13:11 0:02:08:11 0:01:58:03 2 25
3   USA 43950 Temptress Taylor 41 John Gowell 51.0 16/Jun/19 - 13:15:07 0:02:10:07 0:01:58:38 3 26
4   USA 88 Varuna J 111 Abhijeet Lele 42.0 16/Jun/19 - 13:15:52 0:02:10:52 0:02:01:25 4 27
5   USA 52300 Jules Baltic 52 Thomas Dunn 14.0 16/Jun/19 - 13:11:16 0:02:06:16 0:02:03:07 5 28
6   USA 61482 Foxtrot X 482 Nicholas Brown 56.0 16/Jun/19 - 13:20:58 0:02:15:58 0:02:03:21 6 29
7   USA US 9393 Resolute IV IMX-40 Terrence Arndt 37.0 16/Jun/19 - 13:17:50 0:02:12:50 0:02:04:30 7 30
8   USA 60786 Jambo First 40 Mark Coleman DNC 54.0       10  
9   USA 61170 La Defonce Figaro 3 Laurent Givry DNC 17.0       10  
 
PHRF 3
1   USA 301 Samba Quest 30 Tristan Mouligne 87.0 15/Jun/19 - 12:26:55 0:01:11:55 0:01:00:50 1 12
2   USA 456 Sterling J 105 Mark Lindquist 93.0 15/Jun/19 - 12:28:20 0:01:13:20 0:01:01:29 2 13
3   USA 6 Agent 99 J 99 Jeff Johnstone 78.0 15/Jun/19 - 12:26:27 0:01:11:27 0:01:01:31 3 14
4   1976 Mischief Sequin 40 Brad Hastings 85.0 15/Jun/19 - 12:28:11 0:01:13:11 0:01:02:22 4 15
5   USA 56 Spirit J 92S EC Helme 96.0 15/Jun/19 - 12:29:36 0:01:14:36 0:01:02:23 5 16
6   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa 93.0 15/Jun/19 - 12:29:29 0:01:14:29 0:01:02:38 6 17
7   USA 52439 Kalevala II Grand Soleil 37 B&C Tapio Saavalainen 78.0 15/Jun/19 - 12:28:03 0:01:13:03 0:01:03:07 7 18
8   USA 30521 Glim C&C 40 William Klein 93.0 15/Jun/19 - 12:30:56 0:01:15:56 0:01:04:05 8 19
9 Quantum Sails  USA 61187 Artemis Beneteau First 36.7 Trevor Nelson 84.0 15/Jun/19 - 12:30:44 0:01:15:44 0:01:05:02 9 20
10   USA 51920 Elan Beneteau First 36.7 John Hammel 81.0 15/Jun/19 - 12:31:01 0:01:16:01 0:01:05:42 10 21
11 Other  41001 BLUENOSE Jeanneau 410 Glenn Walters 87.0 15/Jun/19 - 12:36:24 0:01:21:24 0:01:10:19 11 22
12   USA 413 Dark 'n Stormy J 105 Joyce, Reservitz, and Wagner DNC 93.0       14  
13   USA 43 Grimace J 100 Dawson Hodgson DNC 86.0       14  
 
PHRF 4
1   USA 126 Scoundrel 6 Metre Jamie Hilton 126.0 15/Jun/19 - 12:25:26 0:01:05:26 0:00:51:56 1 5
2   USA 711 Odyssey S&S David/Alfred Brodsky/VanLiew 136.0 15/Jun/19 - 12:26:43 0:01:06:43 0:00:52:09 2 6
3   USA 269 Mighty Puffin J 29 Steve Thurston 111.0 15/Jun/19 - 12:25:32 0:01:05:32 0:00:53:38 3 7
4   USA 140 Lorelei Hanse 348 David Johnson 147.0 15/Jun/19 - 12:31:33 0:01:11:33 0:00:55:48 4 8
5   790 Easterly S&S 45 David Kriegel 138.0 15/Jun/19 - 12:30:40 0:01:10:40 0:00:55:53 5 9
6   USA 269 Hot Streak J 80 Daniel Stone 118.0 15/Jun/19 - 12:31:10 0:01:11:10 0:00:58:31 6 10
7   USA 61500 Bird GulfStar 50 TM Ed Steedman 155.0 15/Jun/19 - 12:35:31 0:01:15:31 0:00:58:54 7 11
8   USA 40561 Dirty Harry J 29 Jack McGuire RET 110.0       9  
 
PHRF - Navigator Non-Spinnaker
1   USA 42700 Duck Soup C&C 40 Bill Clavin 107.0 15/Jun/19 - 12:14:50 0:00:49:50 0:00:41:08 1 1
2   USA 43932 Jazz Fish Freedom 35 Paul Koch 145.0 15/Jun/19 - 12:18:01 0:00:53:01 0:00:41:13 2 2
3   USA 73113 Crackerjack Cambria 40 Alan Krulisch 132.0 15/Jun/19 - 12:17:22 0:00:52:22 0:00:41:38 3 3
4   40968 Caneel C&C 41 Chip Hawkins 100.0 15/Jun/19 - 12:14:49 0:00:49:49 0:00:41:41 4 4
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
White Racing
IRC Division
IRC 3
1   USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper 1.182 15/Jun/19 - 13:43:27 0:00:58:27 0:01:09:05 1 1
2   USA 45454 Ticket to Ride Swan 45 Edward Whitmore 1.180 15/Jun/19 - 13:43:42 0:00:58:42 0:01:09:16 2 2
3   USA 70 Pendragon X-41 Quentin Thomas 1.126 15/Jun/19 - 13:46:40 0:01:01:40 0:01:09:26 3 3
4   USA 70059 Zephyr Farr 40 Zack Bauer 1.180 15/Jun/19 - 13:43:59 0:00:58:59 0:01:09:36 4 4
5   USA 60059 Ranger Farr 40 Hayden Kuzemchak 1.180 15/Jun/19 - 13:44:26 0:00:59:26 0:01:10:08 5 5
6   USA 1 Incognito J 121 Joe Brito 1.124 15/Jun/19 - 13:47:58 0:01:02:58 0:01:10:46 6 6
7   USA 50400 Entropy Tripp 41 Patricia Young 1.147 15/Jun/19 - 13:46:43 0:01:01:43 0:01:10:47 7 7
8   USA 46957 Oakcliff Farr 40 Red Farr 40 Oakcliff Sailing 1.167 15/Jun/19 - 13:47:46 0:01:02:46 0:01:13:15 8 8
9   USA 51990 Oakcliff Farr 40 Blue Farr 40 Oakcliff Sailing DNF 1.172       10  
 
One Design Division
Melges IC37
1   USA 013 Members Only IC37 Cross/Kinney/ Swett       1
2   USA 017 Chesapeake IC37 Will & Marie Crump       2
3   USA 003 Rima37 IC37 John Brim       3
4   USA 008 Apparition 37 IC37 Ken Colburn       4
5   USA 012 Blazer IC37 Christopher Culver       5
6   USA 009 Yonder IC37 douglas newhouse       6
7   USA 007 205 IC37 Peter Cummiskey       7
8   USA 006 Double Jointed IC37 Andy Fisher / Ray Wulff       8
9   USA 010 Vigilant IC37 John Hele / David Howard       9
10   USA 016 Arethusa IC37 Phil Lotz       10
11   USA 011 Corinthian Spirit II IC37 Ganson Evans       11
12   GBR 002 Qubit IC37 Chris Lewis       12
13   USA 005 Rush IC37 Thomas Stark Ben Wagner       13
14 North Sails  USA 014 Octopus IC37 James Wilson       14
15   USA 018 Thin Ice IC37 Stuart Hebb       15
16   USA 004 Das Blau Max IC37 Cory Sertl / Peter Denton       16
17   USA 015 Flatline IC37 Jay Schachne DNF       18  
 
12 Metre - Modern
1   KA 10 Challenge 12 (M) 12 Metre Jack LeFort       1
2   USA 26 Courageous (M) 12 Metre Ralph Isham /Alexander Auersperg       2
3   K 22 Victory 83 (M) 12 Metre Dennis Williams       3
4   USA 30 Freedom (M) 12 Metre Charles Robertson       4
5   US 22 Intrepid (M) 12 Metre Jack Curtin       5
6   USA 27 Enterprise (M) 12 Metre Clayton Deutsch DNF       7  
 
12 Metre - Traditional / Grand Prix
1   KZ 3 New Zealand (GP) 12 Metre Gunther Buerman       1
2   KZ 7 Kiwi Magic (GP) 12 Metre Johan Blach Petersen       2
3   US 16 Columbia (T) 12 Metre Kevin Hegarty / Anthony Chiurco       3
4   USA 19 Nefertiti (T) 12 Metre Jon Wullschleger       4
5   USA 21 American Eagle (T) 12 Metre Eagle 2019 Syndicate       5
 
ORC Division
Swan (off_ToT_3H)
1   USA 4224 Barleycorn Swan 42 Brendan Brownyard 1.5604 15/Jun/19 - 14:27:12 0:02:22:12 0:03:41:53 1 1
2   USA 52821 White Rhino Swan 56 Todd Stuart 1.6268 15/Jun/19 - 14:26:29 0:02:21:29 0:03:50:10 2 2
3   USA 52056 Tramontana Swan 56 Heidi Herlihy Todd Barbera 1.5969 15/Jun/19 - 14:29:36 0:02:24:36 0:03:50:55 3 3
4   USA 4212 The Cat Came Back Swan 42 Lincoln Mossop 1.5671 15/Jun/19 - 14:33:03 0:02:28:03 0:03:52:01 4 4
5   USA 97060 Galadriel Swan 46 Devoe / Santa 1.4547 15/Jun/19 - 14:44:56 0:02:39:56 0:03:52:39 5 5
6   USA 52948 Dragon Swan 48 Hugh Balloch 1.4963 15/Jun/19 - 14:40:39 0:02:35:39 0:03:52:54 6 6
7   USA 32441 Cygnette Swan 441 William Mayer 1.4253 15/Jun/19 - 14:52:49 0:02:47:49 0:03:59:11 7 7
8   USA 51868 Defiance Swan 56 Peter Noonan 1.6036 15/Jun/19 - 14:35:30 0:02:30:30 0:04:01:21 8 8
9   USA 61266 Bounty Swan 66 Gibb Kane 1.7503 15/Jun/19 - 14:28:45 0:02:23:45 0:04:11:36 9 9
10   USA 59278 rocket j. squirrel Swan 39 Chris Otorowski 1.3668 15/Jun/19 - 15:09:55 0:03:04:55 0:04:12:45 10 10
11   USA 18443 Akela III Swan 43 Djoerd Hoekstra 1.3575 15/Jun/19 - 15:15:34 0:03:10:34 0:04:18:42 11 11
12   USA 40298 Merlin Swan 57 Mark Stevenson DNC 1.5037       13  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Yellow Racing
One Design Division
M32
1   NED69 Bliksem M32 Pieter Taselaar       1
2   USA 21 Convergence M32 Jennifer Wilson       2
3 60   USA 60 Midtown Racing M32 Laurence Phillips       3
4 12   USA 5 Skiff Sailing Foundation M32 Skiff Sailing Foundation       4
5 16   USA 16 Convexity M32 Don Wilson       5
6   GBR 40 GBR SailGP M32 Chris Draper       6
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019