2019 Ted Hood Regatta
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Line 1 One Design J 105 23/Aug/2019 12:19 PM    

Line 2 ORRez ORRez Class 1 23/Aug/2019 12:05 PM 6.8 NM 8 Kts
Line 2 ORRez ORRez Class 2 23/Aug/2019 12:15 PM 6.8 NM 8 Kts
Line 2 ORRez ORRez Class 3 23/Aug/2019 12:24 PM 4.8 NM 8 Kts

Line 3 PHRF_ToT PHRF - Non-Spinnaker 24/Aug/2019 12:05 PM 20.4 NM 11 Kts
Line 3 One Design J 70 24/Aug/2019 12:15 PM 4 NM 11 Kts

Ocean Race/Double Handed PHRF_ToT PHRF - Ocean Race Crewed/Double Handed 23/Aug/2019 04:35 PM 90 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Line 1 Racing
One Design Division
J 105
1   USA 130 Deja Voodoo J-105 Bill Zartler       1
2 635   USA 635 Merlin J 105 Charlie Garrard       2
3 UK Sailmakers  USA 396 Final Final J 105 Ken Horne       3
4   USA 96 Good Trade J 105 Bruce Stone / Nicole Breault       4
5   usa 3 Ne*Ne J105 Tim Russell       5
6   USA 398 Blown Away J 105 Jon Samel/Cheryl Harvey/ Robert Mann       6
7   USA 579 Knotless J 105 Ken Bowden       7
8   USA 345 Brouhaha J 105 Ric Dexter       8
9   USA 620 Aqua Boogie J 105 Brian Yanofsky       9
10   USA 344 Two Feathers J 105 Mark Masur       10
11   USA 246 JINX J 105 Mark Taylor       11
12   USA 51459 Sirocco J 105 Steve Hollis       12
13   USA 456 Sterling J 105 Mark Lindquist       13
14   USA 189 Cerberus J 105 Ken Dieselman       14
15   USA 51178 Atalanta J 105 Marty Galligan       15
16   USA 485 Air Express J 105 Steven Goldberg       16
17   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin DNC       18  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Line 2 Racing
ORRez Division
ORRez Class 1 (WL 50/50 Light)
1   USA 52770 Gigi J 122 Tom Mager 0.691 23/Aug/19 - 13:28:30 0:01:23:30 0:00:57:42 1 7
2   USA 93586 Escape Velocity2 Summit 40 Ben Chigier   23/Aug/19 - 13:26:50 0:01:21:50 0:00:58:36 2 9
3   39512 Scherherazade Farr 395 Betsy McCombs 0.702 23/Aug/19 - 13:28:48 0:01:23:48 0:00:58:50 3 10
4   20 allegro malvagio J/124 Fred deNapoli 0.667 23/Aug/19 - 13:33:17 0:01:28:17 0:00:58:53 4 11
5   GBR 133L Jump J 133 Chris Lund   23/Aug/19 - 13:28:42 0:01:23:42 0:00:59:51 5 12
6   USA 29 Heat Wave J 111 Gary Weisberg 0.695 23/Aug/19 - 13:32:47 0:01:27:47 0:01:01:01 6 14
7   USA 45 Pravda J 111 Edward Kaye 0.695 23/Aug/19 - 13:35:48 0:01:30:48 0:01:03:06 7 16
8   USA 40025 Bora Farr 40 Api Rudich   23/Aug/19 - 13:28:19 0:01:23:19 0:01:03:14 8 17
 
ORRez Class 2 (WL 50/50 Light)
1   USA 11235 dopodomani J/112E Christopher Zibailo 0.652 23/Aug/19 - 13:44:48 0:01:29:48 0:00:58:33 1 8
2   USA 12 Sea Bliss Farr 280 Rob Gorman 0.692 23/Aug/19 - 13:42:11 0:01:27:11 0:01:00:20 2 13
3   USA 52816 RockIt 2.0 Columbia 30-2 Sport Lance Ryley 0.658 23/Aug/19 - 13:50:35 0:01:35:35 0:01:02:54 3 15
4   USA 43851 Arcturus Tripp 33 George Pawle 0.654 23/Aug/19 - 13:52:23 0:01:37:23 0:01:03:41 4 18
5   50484 Urgent C&C SR33 John Alexander 0.659 23/Aug/19 - 13:53:59 0:01:38:59 0:01:05:14 5 19
6 42001 Other  US 42001 Crazy Horse Taylor 40 Benoit Molinie 0.657 23/Aug/19 - 13:56:47 0:01:41:47 0:01:06:52 6 20
 
ORRez Class 3 (WL 50/50 Light)
1   USA 12033 Sparkle Pony Kirie Elite Bill Finn 0.591 23/Aug/19 - 13:36:57 0:01:12:57 0:00:43:07 1 1
2   40656 Hot Spur Frers 36 Philip DiCarlo 0.613 23/Aug/19 - 13:35:17 0:01:11:17 0:00:43:42 2 2
3   USA 29 Sirocco J 33 Ward Blodgett / Liz Smith 0.628 23/Aug/19 - 13:35:03 0:01:11:03 0:00:44:37 3 3
4   USA 53123 Chariad Farr 37 Rick Williams 0.622 23/Aug/19 - 13:37:27 0:01:13:27 0:00:45:41 4 4
5   USA 52475 Agora Beneteau First 36.7 David Powers 0.627 23/Aug/19 - 13:39:54 0:01:15:54 0:00:47:35 5 5
6   USA 95 Feather II Beneteau First 30 Donald Miller 0.617 23/Aug/19 - 13:44:35 0:01:20:35 0:00:49:43 6 6
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Line 3 Racing
One Design Division
J 70
1 07   USA 225 Shred J 70 Stein Skaane       1
2 497   USA 497 Chinook J 70 Frank McNamara       2
3 39   USA 339 Bad Hombres J 70 Jim Raisides / Charlie Pendleton       3
4 233   USA 233 WinterWind J 70 Nancy Glover       4
5 42   USA 342 Jumper J 70 Patrick Andreasen/ Tim Guy       5
6 91 Quantum Sails  CAN 491 Joyridin' J 70 Graeme Carr       6
7 366   USA 366 Asteria J 70 Holly Fabyan       7
8 Doyle Sailmakers  USA 496 Riff J 70 Peter Pappas       8
 
PHRF_ToT Division
PHRF - Non-Spinnaker
1   USA 40180 Goldeneye Jeanneau Selection 37 Peter Engel 93.0 / 1.0109 24/Aug/19 - 16:33:33 0:04:28:33 0:04:31:29 1 1
2 Other  USA 30078 Ares C&C 40-2TR Linda Hosking 105.0 / 0.9924 24/Aug/19 - 16:50:55 0:04:45:55 0:04:43:45 2 2
3 Doyle Sailmakers  USA 32559 Man Of War C&C 41 Christopher G Lubeck DNC 90.0 / 1.0156       5  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Ocean Race/Double Handed Racing
PHRF_ToT Division
PHRF - Ocean Race Crewed/Double Handed
1 North Sails  USA 50926 Eos Taylor JB & Kelley Braun 102.0 / 0.9969 24/Aug/19 - 09:35:39 0:17:00:39 0:16:57:29 1 1
2   USA 3817 Revolution Aerodyne 38 Eben Moulton 39.0 / 1.1036 24/Aug/19 - 08:38:05 0:16:03:05 0:17:42:52 2 2
3   570 WindSwept Cal 33-2 Jim DaSilva DNC 138.0 / 0.9448       6  
4 102   USA 102 Privateer Class 40 Jonathan Green DNC -9.0 / 1.2015       6  
5   USA 40079 Saraband Frers 36 Elke Backman RET 87.0 / 1.0204       6  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022